Nowoczesny magazyn chłodniczo-mroźniczy Żabki w Komornikach już działa
Dążąc do doskonalenia swojej sieci logistycznej, Żabka Polska uruchomiła magazyn chłodniczo-mroźniczy w Komornikach w woj. wielkopolskim. Obiekt przeznaczony jest w całości dla produktów wymagających kontrolowanej temperatury, głównie nabiału i mrożonek. Trzy komory chłodnicze, mroźnia, przestrzenie przyjęcia i wydania towaru oraz chłodzone pomieszczenia pomocnicze mają łączną powierzchnię prawie 7 000 mkw. W magazynie zastosowano niezwykle wydajną i przyjazną środowisku najnowocześniejszą instalację chłodniczą. Inwestycja wpłynie pozytywnie na jakość oferowanych w sieci Żabka produktów, a także na szybkość dostaw do sklepu.
Nowy obiekt zlokalizowany jest przy ul. Krzysztofa Kolumba 8B w Komornikach, oddalonych zaledwie o 3 km od istniejącego już centrum logistycznego w Plewiskach w woj. wielkopolskim. Obsługuje rejon Poznania oraz terminale przeładunkowe w zachodniej części Polski, tj. we Wrocławiu, Legnicy, Zielonej Górze, Gorzowie Wielkopolskim i Szczecinie.
W magazynie zastosowano najnowocześniejszą instalację chłodniczą typu booster na ekologiczny i bardzo wydajny energetycznie czynnik chłodniczy CO₂, który posiada najniższy z grupy czynników chłodniczych potencjał tworzenia efektu cieplarnianego. Instalacja ma moc chłodniczą bliską 800 kW w temperaturze 0°C i moc mroźniczną ponad 220 kW w temperaturze -26°C, co jednocześnie czyni ją jedną z największych tego typu instalacji w Polsce. Ponadto system jest wyposażony w zaawansowany odzysk ciepła na potrzeby glikolowego odszraniania i podgrzewania posadzki w mroźni oraz system zraszania skraplaczy, zapewniający maksymalny poziom bezawaryjności w szczególnie gorące dni. Całość została starannie zaprojektowania specjalnie dla potrzeb sieci Żabka przez zespół najlepszych inżynierów i wykonawców.
– W Żabce przykładamy wielką wagę do odpowiedniej organizacji i zastosowania nowoczesnych rozwiązań w transporcie i logistyce. Od ich jakości zależy właściwe zaopatrzenie naszych sklepów funkcjonujących w całym kraju, co ma udział w podnoszeniu satysfakcji naszych franczyzobiorców i ostatecznie także klientów. Dużą wagę przywiązujemy do ograniczenia wpływu naszej działalności na stan środowiska naturalnego, dlatego proekologiczne rozwiązania wprowadzamy również w obszarze logistyki. Zastosowany w obiekcie w Komornikach transkrytyczny system chłodniczy r744, bazujący na naturalnym czynniku chłodniczym CO₂, nie tylko daje możliwość uzyskania bardzo niskich wartości temperatury zamrażania oraz gwarantuje bezpieczeństwo ludzi i produktu, ale pozwala także na oszczędność energii rzędu 35% w stosunku do układów tradycyjnych oraz zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych – mówi Adam Manikowski, Wiceprezes Zarządu ds. Operacyjnych w firmie Żabka Polska.
Wdrożone w magazynie w Komornikach rozwiązania proekologiczne pozwalają ograniczyć wpływ na środowisko naturalne. Zarówno w halach magazynowych, jak i biurach zamontowane zostało energooszczędne oświetlenie LED, a system chłodniczy zasilany jest CO₂, czyli czynnikiem naturalnym o najniższym z grupy czynników chłodniczych potencjale tworzenia efektu cieplarnianego. Zastosowane rozwiązania pozwolą na zmniejszenie emisji szkodliwego CO₂ do środowiska, równe przejechaniu ponad 21 milionów kilometrów samochodem osobowym rocznie.
Uruchomienie przez Żabkę nowego obiektu w Komornikach to także wsparcie lokalnego rynku pracy. W magazynie docelowo znajdzie zatrudnienie ponad 50 pracowników Żabki, a co najmniej taka sama liczba osób zyska miejsca pracy w firmach współpracujących z siecią.
Sieć Żabka nieustannie inwestuje w systemy wspierające logistykę i cały łańcuch dostaw. Aktualnie wprowadza zmiany w zakresie procesów na styku sklepu i centrum logistycznego. W ramach projektu e-Logistyka wdraża elektroniczny obieg dokumentów w całym Departamencie Logistyki. Realizowane zmiany umożliwią podpisywanie elektronicznie średnio dziennie 50-60 tys. dokumentów dziennie, a także ich obsługę z dowolnego miejsca, w którym przebywa pracownik. Obsługa administracyjna sklepów będzie przebiegać sprawniej – ok. 35% czasu przeznaczanego obecnie na obsługę i archiwizację dokumentów będzie można przeznaczyć na inne czynności. Elektroniczny obieg dokumentów pozwoli także zredukować zużycie papieru – w ujęciu rocznym o niemal wagon papieru, tj. 6257 kartonów.
Logistyka Żabka Polska to obecnie 5 centrów logistycznych i 21 terminali przeładunkowych. Dostawy do placówek sieci realizowane są w całej Polsce sześć dni w tygodniu. Ponad 80 proc. sklepów obsługiwanych jest logistycznie co drugi dzień. Sieć stale doskonali serwis logistyczny, podejmując także szereg działań w samych centrach logistycznych, uwzględniających aspekty ekologiczne. Żabka przeprowadza m.in. automatyzację magazynów (automatyczne ładowanie baterii, monitorowanie chłodnictwa itp.), a niedawno zakończyła instalację oświetlenia LED w centrach dystrybucyjnych i akumulatorowni dla wózków z systemem zarządzania bateriami. W tym roku Żabka kupiła dwa w pełni elektryczne samochody dostawcze Volkswagen e-Crafter, które będą testowane przez sieć w Warszawie i Poznaniu, w ramach codziennych dostaw do sklepów w centrach miast, w lokalizacjach o najwyższym ruchu. Ponadto Żabka Polska zainwestowała we własne stacje ładowania aut elektrycznych w centrach logistycznych w Nadarzynie i w Plewiskach.

Komentarz rynkowy DPD Polska: Nowoczesna logistyka dla e-commerce – jak fulfillment zmienia reguły gry

DPD Polska otwiera nowoczesną sortownię - Hub Drobnicowy (HDR) w Swędowie pod Łodzią

Wzrasta rynek świeżej żywności online – w Markecie Świeżości DPD już ponad 70 partnerów
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Polityka

Prace nad unijnym budżetem po 2027 roku nabierają tempa. Projekt ma być gotowy w lipcu
W Parlamencie Europejskim głosowanie nad sprawozdaniem dotyczącym wieloletniego budżetu UE na lata 2028–2034. Uwzględnia ono stanowisko PE ws. priorytetów na kolejną perspektywę finansową, ale też struktury i zasobów budżetu. Priorytetem ma być m.in. kwestia obronności ze względu na globalne napięcia geopolityczne i wojnę w Ukrainie. Zdaniem europosła PiS w pracach nad wieloletnimi ramami finansowymi brakuje rzetelnej debaty o źródłach finansowania planowanych wydatków i konieczności szukania oszczędności. Obawia się przy tym niekorzystnych zmian w polityce spójności i polityce rolnej.
Handel
Rynek saszetek nikotynowych w Polsce będzie uregulowany. Osoby nieletnie nie będą mogły ich kupić

Siódmego maja sejmowa Komisja Zdrowia zajmie się nowelizacją ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych, która w części reguluje rynek woreczków nikotynowych. Eksperci z Forum Prawo dla Rozwoju podkreślają pilną potrzebę objęcia tego rynku przepisami prawnymi. Podkreślają, że brak odpowiednich regulacji prawnych dotyczących tych produktów, obecnych na polskim rynku od pięciu lat, to realne zagrożenie dla zdrowia publicznego. Niezbędne są kompleksowe przepisy, które uregulują kwestię saszetek i ograniczą do nich dostęp młodzieży.
Prawo
PE pracuje nad zmianą rozliczania redukcji emisji CO2 dla nowych aut. Producenci mogą uniknąć wysokich kar

Na wtorkowym posiedzeniu Parlamentu Europejskiego posłowie zgodzili się w trybie pilnym procedować kwestię zmiany dotyczącej redukcji emisji CO2 dla nowych aut osobowych i dostawczych. Głosowanie w tej sprawie odbędzie się w czwartek 8 maja. Dzięki zmianie podejścia do obowiązku corocznej redukcji dwutlenku węgla producenci samochodów mogą uniknąć grożących im kar, które pewnie przełożyłyby się na wzrost cen dla klienta końcowego oraz na dalsze pogorszenie kondycji branży.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.