Komunikaty PR

Nowy Europejski Bauhaus znów rozkwita – Festiwal NEB wraca do Brukseli

2024-04-09  |  10:00
Kontakt
Monday PR
Monday PR Sp. z o.o. Sp.k.

Górskiego 9
00-033 Warszawa
biuro|mondaypr.pl| |biuro|mondaypr.pl
+48 224878421
www.mondaypr.pl

Festiwal Nowego Europejskiego Bauhausu (NEB) - inicjatywa Komisji Europejskiej, łącząca Europejski Zielony Ład z codziennym życiem i otaczającą nas przestrzenią - powraca do Brukseli po raz drugi. Z tej okazji Komisja Europejska opublikowała specjalny raport, podkreślający osiągnięcia inicjatywy oraz najważniejsze fakty i liczby.

 

Bruksela, 04/04/24 – Nowy Europejski Bauhaus (NEB) to inicjatywa Komisji Europejskiej, która ma na celu przełożenie Europejskiego Zielonego Ładu na konkretne zmiany w przestrzeni, mogące ułatwić nasze codzienne życie. Promuje on zrównoważone rozwiązania, które zmieniają na lepsze otaczające nas środowisko, łącząc ekologię z dobrym designem i jednocześnie ograniczając emisję dwutlenku węgla. Rozwiązania te sprzyjają włączeniu społecznemu, są dostępne i przystępne cenowo dla wszystkich, a przy tym szanują różnorodność miejsc, tradycji i kultur w Europie i nie tylko.

 

Od momentu powstania w 2021 r. Nowy Europejski Bauhaus wykształcił już silny ruch oddolny, z tętniącą życiem społecznością liczącą prawie 1400 członków. Podkreślił też swoje znaczenie poprzez liczne projekty i inwestycje, aktywnie realizując swoje cele w Europie i poza nią. Do marca 2024 r. na Nowy Europejski Bauhaus przeznaczono blisko 380 mln EUR z funduszy UE.

 

W ciągu niecałych trzech lat projekty Nowego Europejskiego Bauhausu objęły wszystkie państwa członkowskie UE oraz dotarły do krajów takich jak Islandia, Izrael, Czarnogóra, Macedonia Północna, Norwegia, Serbia, Szwajcaria, Turcja, Ukraina i Wielka Brytania. Co warte podkreślenia, zainwestowano 90 milionów euro w 20 projektów demonstracyjnych, koncentrujących się na różnorodnych tematach, w tym renowacji budynków, obiegu zamkniętym, sztuce, dziedzictwie kulturowym, edukacji, inteligentnych miastach oraz rewitalizacji obszarów miejskich i wiejskich. Ponadto coroczne nagrody Nowego Europejskiego Bauhausu wyróżniają wzorcowe projekty, nowe koncepcje i pomysły zgodne z wartościami NEB. W ciągu czterech edycji Nagród NEB (2021-2024) odnotowano prawie 5000 zgłoszeń do nagród.

 

Nowy Europejski Bauhaus uruchomił również NEB Lab i NEB Academy. Za pośrednictwem dynamicznej platformy NEB Lab, członkowie społeczności NEB mogą się spotykać, organizować, prezentować projekty i poszukiwać partnerów do realizacji oddolnych inicjatyw NEB. Tymczasem NEB Academy oferuje wysokiej jakości szkolenia, które wspierają rozwój umiejętności w zakresie zrównoważonego budownictwa i przyspieszenia sprawiedliwej, ekologicznej transformacji sektora budowlanego.

 

Nowy Europejski Bauhaus jest także aktywny w szeregu działań wspierających zrównoważoną i inkluzywną odbudowę Ukrainy. W 2023 r. Komisja zainicjowała serię warsztatów: Nowy Europejski Bauhaus na rzecz odbudowy Ukrainy, we współpracy z ukraińskimi organizacjami.  Miały one na celu dostarczenie zarówno inspiracji, jak i praktycznej pomocy dla ponad 60 gmin zaangażowanych w odbudowę Ukrainy zgodnie z wartościami NEB.

 

Festiwal Nowego Europejskiego Bauhausu 2024

Festiwal Nowego Europejskiego Bauhausu będzie trwał od 9 do 13 kwietnia 2024 r., w centrum Parc du Cinquantenaire oraz Muzeum Sztuki i Historii w Brukseli. Równolegle na całym świecie odbywać się będą wydarzenia towarzyszące. Oprócz celebrowania sztuki, kultury i muzyki, festiwal będzie obejmował warsztaty, wystawy i panele dyskusyjne na wysokim szczeblu. Znani prelegenci, w tym przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen i premier Belgii Alexander De Croo, wezmą udział w Festiwalu wraz z liderami branży sztuki, architektury, designu, zrównoważonego rozwoju i innowacji. Program Festiwalu, a także szczegółowe informacje na temat każdej sesji i prelegentów można znaleźć na stronie internetowej Festiwalu.

W tym roku podczas Festiwalu odbędzie się również 4. edycja Nagród Nowego Europejskiego Bauhausu, w której 20 projektów opierających się na wartościach NEB zostanie nagrodzonych łączną kwotą 390 000 euro. Podczas tegorocznego rozdania nagród, wręczone zostanie również „Specjalne Wyróżnienie dla Ukraińskiego Wysiłku na Rzecz Odbudowy i Ożywienia Gospodarczego”. Ponadto, w centrum uwagi znajdą się regiony z całej UE borykające się ze znacznymi ograniczeniami społeczno-gospodarczymi oraz miejsca, dla których wyjątkowym wyzwaniem będzie konieczność przejścia na gospodarkę neutralną pod względem emisji dwutlenku węgla.

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Fundusze unijne BRAK ZDJĘCIA
2024-03-14 | 16:00

Festiwal Nowego Europejskiego Bauhausu powraca do Brukseli

Komisja Europejska zapowiedziała właśnie drugą edycję Festiwalu Nowego Europejskiego Bauhausu (eng. New European Bauhaus - NEB), która odbędzie się w dniach 9-13 kwietnia w Parc du Cinquantenaire oraz Muzeum Sztuki i Historii w
Fundusze unijne Cellnex Poland i czeska spółka CETIN rozpoczynają realizację projektu BALTCOR5G
2024-03-06 | 14:00

Cellnex Poland i czeska spółka CETIN rozpoczynają realizację projektu BALTCOR5G

W ramach inicjatywy BALTCOR5G zostanie wdrożona wspólna infrastruktura 5G na obszarach transgranicznych między Czechami a Polską. Inicjatywa ta wspierana jest przez Connecting Europe
Fundusze unijne Przedsiębiorcy piszą do Komisji Europejskiej o odblokowanie środków z KPO
2023-10-25 | 13:58

Przedsiębiorcy piszą do Komisji Europejskiej o odblokowanie środków z KPO

Przedsiębiorcy zrzeszeni w Federacji Przedsiębiorców Polskich, skupiający ponad 2 mln pracowników i tysiące firm w liście do szefowej Komisji Europejskiej wyrażają wsparcie

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Newseria na XVI Europejskim Kongresie Gospodarczym

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Konsument

T-Mobile startuje w Polsce z nowym konceptem. Pozwoli klientom przetestować i doświadczyć najnowocześniejszych technologii

T-Mobile już od kilku lat realizuje strategię, która mocno skupia się na innowacjach i doświadczeniach klienta związanych z nowymi technologiami. Połączeniem obu tych elementów jest Magenta Experience Center – nowoczesny koncept, który ma zapewnić klientom możliwość samodzielnego przetestowania najnowszych technologii. Format, z sukcesem działający już na innych rynkach zachodnioeuropejskich, właśnie zadebiutował w Warszawie. Będą z niego mogli korzystać zarówno klienci indywidualni, jak i biznesowi.

Problemy społeczne

W Polsce brakuje dostępnych cenowo mieszkań. Eksperci mówią o kryzysie mieszkaniowym

 Większość osób – nawet ze średnimi, wcale nie najgorszymi dochodami – ma problem, żeby zaspokoić swoje potrzeby mieszkaniowe, ale też z tym, żeby po zaspokojeniu tych potrzeb, po opłaceniu wszystkich rachunków i opłat związanych z mieszkaniem, mieć jeszcze środki na godne życie – mówi Aleksandra Krugły z Fundacji Habitat for Humanity Poland. Jak wskazuje, problem stanowi nie tylko wysoki współczynnik przeciążenia kosztami mieszkaniowymi, ale i tzw. luka czynszowa, w której mieści się ponad 1/3 społeczeństwa. Tych problemów nie rozwiąże jednak samo zwiększanie liczby nowych lokali. Potrzebne są również rozwiązania, które umożliwią zaangażowanie sektora prywatnego w zwiększenie podaży dostępnych cenowo mieszkań na wynajem.

Konsument

Od 28 kwietnia Polacy żyją na ekologiczny kredyt. Zmiana zachowań konsumentów może odwrócić negatywny trend

Dzień Długu Ekologicznego, czyli data, do której zużyliśmy wszystkie zasoby, jakie w ciągu roku może zapewnić Ziemia, w tym roku w Polsce przypada 28 kwietnia, kilka dni wcześniej niż rok temu. Coroczne przyspieszenie tego terminu to sygnał, że czerpiemy bez umiaru z naturalnych systemów, nie dając im czasu na odbudowę. – Polskie społeczeństwo staje się coraz bardziej konsumpcyjne, kupujemy i wyrzucamy coraz więcej. Ale też nie mamy tak naprawdę efektywnego narzędzia, żeby temu zapobiec – ocenia Filip Piotrowski, ekspert ds. gospodarki obiegu zamkniętego z UNEP/GRID-Warszawa.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.