Nowy prezes Global Hydrogen przyspieszy komercjalizację
Inner Value
Koszykowa 54
00-675 Warszawa
k.kleczkowski|innervalue.pl| |k.kleczkowski|innervalue.pl
+48 533 070 550
innervalue.pl/
Global Hydrogen, notowana na NewConnect firma opracowująca technologie w branży zielonej energii, ma nowego prezesa. Stery w spółce przejął Zbigniew Lizoń, który swoje doświadczenie zdobywał m.in. jako prezes zarządu grupy Tarpol, zajmującej się projektowaniem, budową i uruchamianiem biogazowni, recyklingiem odpadów oraz fotowoltaiką. Prezes zapowiada przyspieszenie komercjalizacji rozwiązań technologicznych firmy oraz publikację strategii rozwoju.
Działalność Global Hydrogen w najbliższych miesiącach będzie opierać się na komercjalizacji technologii produkcji zielonego wodoru z biomasy, w tym służących do tego mobilnych, kontenerowych reaktorów, które zostały zaprojektowane przez zespół mPower Green Tech. Ponadto spółka stawia na produkcję biogazu z wykorzystaniem technologii S-MBP (Self- Mixing Biogas Plant). Wyłączną licencję na opatentowane rozwiązanie posiada spółka wykupiona we wrześniu br. przez Global Hydrogen - Turbo Green Electric. W czerwcu tego roku Global Hydrogen nawiązała także współpracę z Zakładem Utylizacji Odpadów w Koninie, który należy do grupy Boryszew S.A., w zakresie wspólnego rozwoju technologii katalityczno-plazmowego reaktora SynGen, produkującego gaz syntezowy z biomasy, który następnie przetwarzany jest na zielony wodór.
- Global Hydrogen to spółka z ogromnym potencjałem do odniesienia sukcesu nie tylko w skali Polski, ale przede wszystkim międzynarodowej. Przed nami decydujące miesiące, w których za główny cel stawiamy realizację najważniejszych projektów Global Hydrogen. Są to m.in. rozwój kontenerowego reaktora, start komercjalizacji tego rozwiązania i rozpoczęcie produkcji, a także wdrażanie projektów biogazowni. W międzyczasie będziemy prowadzić rozmowy z potencjalnymi partnerami handlowymi. Działania te pozwolą również znacząco przyspieszyć globalną komercjalizację naszych rozwiązań, a co za tym idzie, w krótszym czasie uzyskać przychody - mówi Zbigniew Lizoń, prezes zarządu Global Hydrogen.
Zbigniew Lizoń jest zawodowo związany z branżą energetyczną od wielu lat. To również niezwykle doświadczony specjalista w sektorze odnawialnych źródeł energii (OZE). Obecnie jest prezesem zarządu firmy technologiczno - inżynieryjnej Turbo Green Electric. Spółki razem skomercjalizują systemy do produkcji biogazu. Od 2015 roku Zbigniew Lizoń jest również prezesem Grupy Tarpol, w ramach której uczestniczył w pracach nad stworzeniem biogazowni IV generacji oraz nabył doświadczenie w projektowaniu, jak i budowie instalacji biogazowych. Ponadto nowy prezes Global Hydrogen zarządza Fundacją Kujawsko-Pomorskiego Klastra Ekologicznego, której celem jest m.in. zbudowanie silnego ośrodka wspierającego rozwój sektora OZE i promocja działań proekologicznych, a także łączenie partnerów biznesowych i naukowych.
- Na horyzoncie mamy już pierwsze znaczące umowy z nowymi, dużymi partnerami. Pierwsze z nich planujemy podpisać jeszcze w tym roku. Docelowo wdrażamy „modułową koncepcję”, w której do funkcjonującego już projektu kontenerów produkujących zielony wodór z biomasy dołączamy drugi – biogazownie. Przede wszystkim będziemy chcieli uwydatnić przewagi funkcjonowania biogazowni nad innymi alternatywnymi źródłami energii. W najbliższych tygodniach chcielibyśmy także ogłosić strategię rozwoju Global Hydrogen - dodaje Zbigniew Lizoń.
Rada Nadzorcza Global Hydrogen postanowiła również uchwałą z 21 listopada 2022 r., pełniącemu dotychczas funkcję prezesa zarządu, Marcinowi Peszyńskiemu, powierzyć funkcję członka zarządu spółki.
Z szacunków wynika także, że do 2050 roku produkcja wodoru może wzrosnąć nawet do 300 mln ton, gdzie większość stanowić będzie tzw. wodór niskoemisyjny, który jest przyjazny dla środowiska.
Z raportu „Biogaz w Polsce – raport 2022”, przygotowanego m.in. przez ekspertów NCBiR, PFR i Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, wynika, że w Polsce działa obecnie około 130 biogazowni rolniczych z zainstalowaną mocą elektryczną na poziomie 125 MW. Dla porównania – w Niemczech działa około 9 tys. biogazowni z zainstalowaną mocą około 6 GW. Polska ma przy tym o około 1,5 mln hektarów większą od Niemiec powierzchnię wykorzystywaną rolniczo, jak również bardzo rozwinięty sektor przetwórstwa rolno-spożywczego produkującego ogromną ilość bioodpadów.
***
O spółce:
Global Hydrogen SA zajmuje się technologią produkcji zielonego wodoru z biomasy, również odpadowej, w mobilnych, kontenerowych reaktorach. Rozwój stworzonej przez mPower Green Tech technologii to jeden z głównych elementów strategii działalności spółki. Zespół mPower Green Tech korzysta z wieloletniego dorobku naukowego prof. Albina Czernichowskiego, pioniera badań nad „niskotemperaturową plazmą”, a także dr Janusza Przeorka, prof. Romana Domańskiego oraz prof. Andrzeja Jasińskiego. Global Hydrogen planuje rozpocząć przemysłową produkcję swoich urządzeń oraz skomercjalizować posiadaną technologię.

PGE i Ørsted udostępnią terminal instalacyjny T5 w Gdańsku dla projektu Ocean Winds

Polityka klimatyczno-energetyczna z ludzką twarzą jest możliwa - konferencja

Farma fotowoltaiczna w Miłkowicach – pierwszy projekt OZE z udziałem Amazon w Polsce – produkuje już energię słoneczną!
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Polityka

Unijne mechanizmy ułatwiają zwiększenie wydatków na obronność przez europejskie kraje NATO. Ważnym aspektem infrastruktura podwójnego zastosowania
Wydatki na obronność w krajach NATO mają wzrosnąć do 2035 roku do 5 proc. PKB. W dużej mierze będzie to możliwe dzięki Unii Europejskiej, która stworzyła ramy umożliwiające krajom członkowskim realizację celów NATO w zakresie obronności, nie tylko poprzez finansowanie i inwestycje, ale także poprzez elastyczność budżetową. – To pełna synergia, można powiedzieć, że Unia Europejska współfinansuje razem z państwami członkowskimi cele zdolnościowe NATO – ocenia Paweł Zalewski, sekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej.
Ochrona środowiska
Rusza budowa lądowej infrastruktury dla projektów Bałtyk 2 i Bałtyk 3. Prąd z tych farm wiatrowych popłynie w 2027 roku

Ruszyła budowa lądowej infrastruktury dla morskich farm wiatrowych Bałtyk 2 i Bałtyk 3 rozwijanych przez Equinor i Grupę Polenergia. To przede wszystkim baza serwisowa w Łebie i dwie stacje elektroenergetyczne. Jednocześnie trwają przygotowania do rozpoczęcia prac na morzu. Pierwszy prąd z obu projektów popłynie w 2027 roku, a w kolejce czeka morska farma wiatrowa Bałtyk 1 – największy i najbardziej zaawansowany projekt II fazy rozwoju offshore.
Edukacja
Uczelnie zaczynają wspólnie walczyć ze zjawiskiem mobbingu i dyskryminacji. Ruszają badania nad skalą problemu

Szkoły wyższe chcą aktywniej walczyć ze zjawiskiem mobbingu i dyskryminacji zarówno wobec pracowników, jak i studentów. W ramach projektu Bezpieczna Uczelnia będą się wymieniać dobrymi praktykami w zakresie polityki antymobbingowej. Zostaną przeprowadzone także badania na temat obecnej sytuacji w środowisku akademickim. Dotychczasowe badania prowadzone przez Fundację Science Watch Polska wskazują, że mobbing to dość powszechne zjawisko na uczelniach, które przybiera charakterystyczne dla środowiska formy.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.