Komunikaty PR

O ile rośnie wydajność pickera przy wsparciu robota?

2020-12-04  |  12:53
Biuro prasowe
Kontakt
Wojciech Podsiadły
More&More Marketing

ul. Obrońców Poczty Gdańskiej 5/13
52-204 Wrocław
wojciech|getmorepr.pl| |wojciech|getmorepr.pl
+48571246669
www.moreandmore.pl

Kompletacja to z jednej strony coraz ważniejszy, a z drugiej - jeden z najtrudniejszych w całkowitej automatyzacji procesów intralogistycznych. Dlatego też na popularności zyskują cyfrowe i robotyczne systemy wsparcia pickerów. Ile można dzięki nim zaoszczędzić?

Szacuje się, że kompletacja odpowiada za około 50 proc. kosztów pracy w magazynach, a wraz z rozwojem e-commerce wartość ta może jeszcze wzrosnąć. Jednocześnie całkowita automatyzacja procesów tego typu jest stosunkowo kosztowna i trudna do przeprowadzenia w już funkcjonujących obiektach. Dlatego też duży nacisk kładzie się obecnie na optymalizację procesów ręcznej kompletacji – na przykład poprzez rozwiązania wspierające pickerów w ich pracy i pozwalające zwiększać jej wydajność. Jaką skalę oszczędności można uzyskać dzięki wdrożeniu „autonomicznych partnerów kompletacji”? Sprawdziliśmy na przykładzie STILL OPX iGo neo, który został jesienią 2020 wyróżniony nagrodą Telematik Award dla najlepszego AGV (Automated Guided Vehicle).

Charakterystyka funkcjonowania STILL OPX iGo neo

OPX iGo neo to wózek do kompletacji poziomej wyposażony w systemy, dzięki którym staje się inteligentnym elementem procesów intralogistycznych. Za sprawą czujników i laserowego układu rozpoznawania otoczenia, pojazd w czasie rzeczywistym analizuje topografię magazynu, usytuowanie regałów, lokalizację użytkownika i innych uczestników ruchu. W efekcie potrafi samoczynnie poruszać się za operatorem, dostosowując się do jego rytmu pracy i całkowicie zwalniając go z konieczności sterowania wózkiem na krótkich trasach. Wózki zajmują przy tym zgodną z preferencjami operatora pozycję do odkładania ładunków na widły, do minimum ograniczając dystans, na którym konieczne jest ich ręczne przenoszenie. Obliczyliśmy, jak duże oszczędności czasu pracy można uzyskać dzięki wdrożeniu rozwiązania tego typu.

O ile autonomiczni partnerzy kompletacji zwiększają wydajność? - szacunkowe obliczenia

Przyjmijmy, że w ciągu jednej godziny pracy picker ma za zadanie pobrać z regałów 100 pozycji składających się na zamówienia klientów. Z uwzględnieniem 15-minutowej przerwy oznacza to 775 pobranych pozycji w ciągu jednej zmiany.

Załóżmy także, że picker ma do dyspozycji wózek do kompletacji i każde powtórzenie czynności pobierania ładunku z regału wymaga dojazdu do miejsca paletowego, opuszczenia kabiny wózka, pobrania ładunku i wejścia z powrotem za kierownicę. Załóżmy, że każdy z tych ruchów – zejście, pobranie i wejście – trwa 5 sekund.

Jeśli więc przez 8 godzin pracy picker pobiera 775 pozycji z zamówień, wychodzenie z kabiny wózka i wchodzenie do niej trwa łącznie 7750 sekund, tj. 129 minut. Przeprowadzone w warunkach centrum dystrybucyjnego pilotażowe testy STILL OPX iGo neo wykazały, że korzystając z tego rozwiązania, liczbę powtórzeń czynności schodzenia z wózka i wchodzenia do niego na powrót można zredukować nawet o 75 proc. (Pozostałe 25 proc. przypadków dotyczy sytuacji, w której ze względu na odległości zasadne jest przejechanie wózkiem dystansu dzielącego kolejne punkty poboru ładunków.) Zamiast 775 zejść i wejść do kabiny trwających łącznie 2 godziny i 9 minut, pozostają 193 powtórzenia tych czynności o łącznym czasie trwania wynoszącym 32 minuty. Oznacza to, że z zastosowaniem autonomicznego partnera kompletacji STILL OPX iGo neo w ciągu zmiany każdy z pickerów zyskuje ponad 1,5 godziny. Czas ten może zostać wykorzystany czy to na zwiększenie liczby pobieranych ładunków, czy to na dodatkową kontrolę poprawności kompletacji – w zależności od tego, jakie parametry funkcjonowania centrum wymagają polepszenia. Wykonanie tej samej pracy w 370 zamiast 465 minut oznacza wzrost wydajności o ponad 20 proc. – Co istotne w kontekście szacunków czasu uzyskania zwrotu z inwestycji w STILL OPX iGo neo, im lepiej zoptymalizowane są trasy przejazdu między punktami kolejnych poborów ładunku, tym większy potencjał oszczędności. Dobre rozmieszczenie asortymentu na miejscach paletowych umożliwia zmniejszenie odległości pomiędzy przystankami, co przy użyciu iGo neo jest jednoznaczne ze zwiększeniem liczby przypadków, w których operator nie musi wchodzić do wózka – komentuje Dominik Jasiok, Advanced Applications Manager STILL Polska. – Rozwiązania takie jak OPX iGo neo pozwalają więc budować przewagę konkurencyjną w zorientowanych na jak najkrótszy czas kompletacji centrach fulfillment. Wszystko to przy niższych kosztach inwestycji i znacznie mniejszej złożoności wdrożenia niż w przypadku całościowych systemów automatyzacji – konkluduje Jasiok.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
IT i technologie Zatrzymać najlepszych – nowy raport IDEAS NCBR i OPI Biuro prasowe
2024-04-26 | 15:00

Zatrzymać najlepszych – nowy raport IDEAS NCBR i OPI

Świat goni za AI, prywatne firmy prześcigają się w kolejnych osiągnięciach, a na polskich uczelniach w kwestii edukacji w zakresie sztucznej inteligencji wciąż pozostaje wiele do
IT i technologie Strategiczna współpraca AWS i Deloitte
2024-04-26 | 13:00

Strategiczna współpraca AWS i Deloitte

AWS (Amazon Web Services) i Deloitte, wiodący dostawca usług consultingowych, zawarły nową wieloletnią umowę o strategicznej współpracy, aby pomóc organizacjom na
IT i technologie Zalman Alpha2 36 — efektowne chłodzenie typu AiO
2024-04-26 | 10:10

Zalman Alpha2 36 — efektowne chłodzenie typu AiO

Firma Zalman zaprezentowała nowe systemy chłodzenia z linii Alpha2. Topowym modelem z tej serii jest Alpha2 36 z niemal 40-centymetrowym radiatorem i trzema wentylatorami. Zalman Alpha2 36 to

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Newseria na XVI Europejskim Kongresie Gospodarczym

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Konsument

T-Mobile startuje w Polsce z nowym konceptem. Pozwoli klientom przetestować i doświadczyć najnowocześniejszych technologii

T-Mobile już od kilku lat realizuje strategię, która mocno skupia się na innowacjach i doświadczeniach klienta związanych z nowymi technologiami. Połączeniem obu tych elementów jest Magenta Experience Center – nowoczesny koncept, który ma zapewnić klientom możliwość samodzielnego przetestowania najnowszych technologii. Format, z sukcesem działający już na innych rynkach zachodnioeuropejskich, właśnie zadebiutował w Warszawie. Będą z niego mogli korzystać zarówno klienci indywidualni, jak i biznesowi.

Problemy społeczne

W Polsce brakuje dostępnych cenowo mieszkań. Eksperci mówią o kryzysie mieszkaniowym

 Większość osób – nawet ze średnimi, wcale nie najgorszymi dochodami – ma problem, żeby zaspokoić swoje potrzeby mieszkaniowe, ale też z tym, żeby po zaspokojeniu tych potrzeb, po opłaceniu wszystkich rachunków i opłat związanych z mieszkaniem, mieć jeszcze środki na godne życie – mówi Aleksandra Krugły z Fundacji Habitat for Humanity Poland. Jak wskazuje, problem stanowi nie tylko wysoki współczynnik przeciążenia kosztami mieszkaniowymi, ale i tzw. luka czynszowa, w której mieści się ponad 1/3 społeczeństwa. Tych problemów nie rozwiąże jednak samo zwiększanie liczby nowych lokali. Potrzebne są również rozwiązania, które umożliwią zaangażowanie sektora prywatnego w zwiększenie podaży dostępnych cenowo mieszkań na wynajem.

Konsument

Od 28 kwietnia Polacy żyją na ekologiczny kredyt. Zmiana zachowań konsumentów może odwrócić negatywny trend

Dzień Długu Ekologicznego, czyli data, do której zużyliśmy wszystkie zasoby, jakie w ciągu roku może zapewnić Ziemia, w tym roku w Polsce przypada 28 kwietnia, kilka dni wcześniej niż rok temu. Coroczne przyspieszenie tego terminu to sygnał, że czerpiemy bez umiaru z naturalnych systemów, nie dając im czasu na odbudowę. – Polskie społeczeństwo staje się coraz bardziej konsumpcyjne, kupujemy i wyrzucamy coraz więcej. Ale też nie mamy tak naprawdę efektywnego narzędzia, żeby temu zapobiec – ocenia Filip Piotrowski, ekspert ds. gospodarki obiegu zamkniętego z UNEP/GRID-Warszawa.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.