O kompleksowym podejściu do circular economy
Business Finland
c/o Ambasada Finlandii, ul. Chopina 4/8
00-559 Warszawa
piotr.hajdecki|businessfinland.fi| |piotr.hajdecki|businessfinland.fi
+48508983253
www.businessfinland.fi
(na zdjęciu: Juha Ottman, Ambasador Finlandii w Polsce)
Symbioza przemysłowa, współpraca R&D i eco-design – między innymi o tym rozmawiać będą eksperci podczas wydarzenia: „Go holistic! From eco-design, innovative materials to industrial symbiosis and recycling”. Wydarzenie organizują – w dniu 14 października 2020 – Ambasada Finlandii i warszawskie biuro Business Finland.
“Udało nam się zaprosić naprawdę wyjątkowych ekspertów, zarówno z Polski jak i z Finlandii, którzy podzielą się z nami swoją wiedzą i doświadczeniem. Myślę, że to wyjątkowa okazja, by w ciągu dwóch godzin skorzystać z tak dużej dawki wiedzy i inspiracji. Dlatego serdecznie Państwa zapraszam do rejestracji na wydarzenie.” – komentuje Juha Ottman, Ambasador Finlandii w Polsce.
Wyjątkowe grono ekspertów
Podczas środowego wydarzenia wystąpią (w kolejności pojawiania się na scenie):
- Tim Forslund z Finnish Innovation Fund SITRA,
- Jussi Manninen, wiceprezes, Technical Research Center of Finland VTT,
- Paula Eskola, starszy ekspert w Motiva Oy, główny ekspert ds. rozwoju FISS – Finnish Industrial Symbiosis System,
- Tanja Virtanen-Leppä, dyrektor Centrum Doskonałości Zrównoważonego Rozwoju, Huhtamäki Group,
- Prof. Jolanta Kulczycka, Prezes Zarządu Klastra Gospodarki Odpadowej i Recyklingu, Klastra Kluczowego,
- Natalia Giergiel-Biniek, menedżer w Deloitte CEE Sustainability Practice,
- Dariusz Prasek, były dyrektor ds. Operacyjnych Środowiska i Zrównoważonego Rozwoju w EBOR, członek UN Advisory Board on Circular Economy, ekspert w obszarze zrównoważonego rozwoju,
- Grzegorz Ganczewski z sieci badawczej Łukasiewicz – Instytutu Biopolimerów i Włókien Chemicznych, warszawskiego oddziału COBRO / Polskiej Izby Odzysku i Recyklingu oraz
- Henryk Stawicki, design strategist w Change Pilot.
Sens ekonomiczny
„W kraju wysoko uprzemysłowionym, o profilu takim jak Polska, materiałochłonność gospodarki jest relatywnie wysoka, dlatego szukanie rozwiązań cyrkularnych ma często nie tylko sens środowiskowy, ale i bezpośredni sens ekonomiczny.” – mówi Piotr Hajdecki z Business Finland. „Wierzymy, że wydarzenie będzie sprzyjać intensyfikacji współpracy w obszarze circular economy, i to zarówno między firmami jak i ośrodkami badawczo-rozwojowymi.” – dodaje Hajdecki.
Rejestracja
Wydarzenie odbywa się w ramach Circular Week 2020. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, a więcej informacji o programie i rejestracji znaleźć można na stronie: https://hopin.to/events/go-holistic

Spoglądając w przyszłość Unii Europejskiej, czyli o wzmocnieniu bezpieczeństwa i konkurencyjności do 2040 roku

Sukces z przeszkodami: Blisko 1/3 polskich przedsiębiorczyń zmaga się z koniecznością udowadniania swojej wartości w biznesie

Czarna Lista Barier: postulaty deregulacyjne Konfederacji Lewiatan
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

Polskie MŚP otrzymają większe wsparcie w ekspansji międzynarodowej. To cel nowej inicjatywy sześciu instytucji
Firmy z sektora małych i średnich przedsiębiorstw otrzymają kompleksowe wsparcie na potrzeby zwiększania konkurencyjności na arenie międzynarodowej. Taki jest cel wspólnej inicjatywy instytucji zrzeszonych w Grupie PFR pod szyldem Team Poland. Obejmuje ona zarówno wsparcie kapitałowe, w postaci gwarancji, pożyczek czy ubezpieczenia, jak i doradztwo oraz wsparcie promocyjne i informacyjne, dzięki czemu mikro-, małym i średnim firmom łatwiej będzie podjąć decyzję o ekspansji zagranicznej. Pierwszy projekt dotyczy wsparcia dla firm zainteresowanych uczestnictwem w odbudowie Ukrainy.
Bankowość
RPP zgodna co do potrzeby obniżania stóp procentowych. Trwają dyskusje dotyczące tempa tych decyzji

W lipcu Rada Polityki Pieniężnej po raz drugi w tym roku obniżyła stopy procentowe, określając swój ruch mianem dostosowania. W kolejnych miesiącach można oczekiwać kolejnych obniżek, ale ich tempo i termin będą zależeć od efektów dotychczasowych decyzji i wzrostu płac. Docelowo główna stopa procentowa ma wynosić 3,5 proc. Te okoliczności sprzyjają kredytobiorcom.
Handel
Umowa z krajami Mercosur coraz bliżej. W. Buda: Polska nie wykorzystała swojej prezydencji do jej zablokowania

– Polska podczas prezydencji w Radzie UE nie wykorzystała szansy na obronę swoich interesów w sprawie umowy z krajami Mercosur – ocenia europoseł PiS Waldemar Buda. W jego ocenie polski rząd, mimo sprzeciwu wobec zapisów umowy, nie zbudował w UE sojuszy niezbędnych do jej odrzucenia. Porozumienie o wolnym handlu spotyka się przede wszystkim z protestami europejskich rolników, którzy obawiają się zalania wspólnego rynku tańszą żywnością z krajów Ameryki Południowej. Według europosła wszystko może się rozegrać w najbliższych tygodniach.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.