4 z 10 Polaków za zakazem wytwarzania produktów nie nadających się do recyklingu
Paweł Świąder
Prepare Sp. z o.o.
Świętokrzyska 18
00-052 Warszawa
pawel.swiader|prepare.pl| |pawel.swiader|prepare.pl
783917437
www.prepare.pl
4 na 10 Polaków uważa, że powinno się zakazać wytwarzania produktów, których nie można poddać recyklingowi
Z nowego, międzynarodowego badania preferencji konsumentów wynika, że 38% Polaków zrezygnowało w ostatnim roku z produktów, które nie odpowiadały wartościom związanym ze zrównoważonym rozwojem. W Finlandii odsetek ten wyniósł 42% a w Szwecji 44%. Ponad 40% ankietowanych Polaków uważa wręcz, że należałoby zakazać sprzedaży produktów, których nie można poddać recyklingowi. To kolejne wnioski z międzynarodowego raportu Circular Voice przygotowanego przez Stena Recycling, w którym przebadano konsumentów z pięciu krajów: Danii, Szwecji, Norwegii, Finlandii i Polski.
Rośnie ekologiczna świadomość Polaków. Wiele aspektów obszaru zrównoważonego rozwoju jest dla nas bardziej istotnych, niż dla konsumentów w Szwecji, czy Danii. Fakt ten można tłumaczyć tym, że kwestie ochrony środowiska są od dawna istotą rozwoju w krajach skandynawskich, podczas gdy w Polsce, temat ten dopiero w ostatnich latach zyskuje coraz więcej uwagi. Na przykład fakt, aby kupowany produkt nadawał się do recyklingu jest ważny dla 74% Polaków, 68% mieszkańców Finlandii oraz 59% Duńczyków i 58% Norwegów. Aż 87% Polaków podejmuje decyzje zakupowe uznając za ważne, czy dany produkt można łatwo naprawić albo wykorzystać ponownie. W Finlandii odsetek ten wyniósł 78%, Szwecji 74%, w Norwegii 76%, w Danii 67%. Szeroka oferta produktów umożliwiająca prowadzenie zrównoważonego stylu życia jest najważniejsza dla mieszkańców Polski (80% ankietowanych) oraz najmniej ważna dla Duńczyków (60% ankietowanych).
- Wyniki przedstawione w międzynarodowym raporcie Circular Voice potwierdzają, że świadomość Polaków w obszarze zrównoważonego rozwoju jest na bardzo wysokim poziomie, w niektórych aspektach wyższym, niż w innych krajach, w których przeprowadzono badanie. Fakt ten napawa optymizmem, bo tylko dzięki wspólnemu działaniu konsumentów i biznesu, drogę do zrównoważonej przyszłości pokonamy szybciej – mówi Aleksandra Surdykowska, PR & Marketing Manager Stena Recycling.
Aż 70% ankietowanych w Polsce konsumentów zadeklarowało częściową lub całkowitą zmianę nawyków i dostosowanie konsumpcji tak, aby zmniejszyć wpływ na klimat. W Szwecji odsetek ten wyniósł 62%, w Danii 58%, w Finlandii 59% a w Norwegii 56%. Co ciekawe wśród przeszkód w kupowaniu produktów wykonanych z odzyskanych surowców 20% Polaków wskazało ich wysoki koszt. Tę samą barierę wskazało 23% Finów, 22% Duńczyków oraz po 27% Norwegów i Szwedów. Na zbyt małą ofertę tego typu produktów narzekało 28% Polaków, 27% Finów, 26% Norwegów oraz 23% Szwedów i 22% Duńczyków.
Circular Initative 2022
Stena Recycling już czwarty rok z rzędu zaprasza na międzynarodową inicjatywę Circular Initiative. Przedstawiciele takich firm jak Electrolux, Alfa Laval, ABB i SEB będą dyskutować z ekspertami, naukowcami i przedstawicielami branży na temat cyrkularności i transformacji. Więcej informacji o tym wydarzeniu można znaleźć na: www.circularinitiative.com. Rejestracja: https://bit.ly/3DHigXg
Pięć istotnych wniosków z badania konsumentów w 5 krajach to:
- Niemal 8 na 10 konsumentów uważa za ważne lub bardzo ważne, aby producenci wykorzystywali w swoich towarach odzyskane surowce.
- 4 na 10 respondentów uważa, że należy zakazać produkcji i sprzedaży produktów nienadających się do recyklingu
- Prawie 8 na 10 konsumentów uważa za ważne lub bardzo ważne, aby produkt był wyraźnie oznaczony, że został wykonany z odzyskanego materiału
- 65% konsumentów w wieku 18–65 lat, jest skłonnych całkowicie lub częściowo dostosować konsumpcję produktów, aby przyczynić się do zmniejszenia wpływu na klimat
- W ostatnim roku 39% konsumentów odrzucało produkty lub marki, które ich zdaniem nie odpowiadały ich wartościom w zakresie zrównoważonego rozwoju.
3 fakty o materiałach z recyklingu:
1. Przykładem materiału, który bardzo dobrze nadaje się do recyklingu, jest aluminium, ponieważ jego produkcja jest bardzo energochłonna. Recykling pozwala zaoszczędzić 95% energii w porównaniu z produkcją nowego aluminium z boksytu.
2. Recykling telefonu komórkowego pozwala zaoszczędzić tyle energii, że światło o mocy 9 W mogłoby świecić przez 206 dni.
3. Stena Recycling intensywnie inwestuje w recykling baterii. Celem jest umożliwienie recyklingu do 98% baterii.
Dane do przygotowania raportu zostały zebrane za pomocą panelu internetowego. Grupą docelową byli konsumenci w wieku 18-65 lat i starsi w Szwecji, Norwegii, Danii, Finlandii i Polsce. Wyniki są ważone zmiennymi demograficznymi wieku i płci dla każdego kraju, aby uzyskać wyniki reprezentatywne dla całego kraju. W badaniu wzięło udział 5 091 respondentów. Odpowiedzi zostały podzielone według rynków, z 1 024 respondentami w Szwecji, 1 017 w Norwegii, 1 013 w Danii, 1 013 w Polsce i 1 024 w Finlandii.
Stena Recycling w Polsce
Stena Recycling jest liderem kompleksowych rozwiązań w dziedzinie gospodarowania odpadami oraz usług środowiskowych na rynku polskim i skandynawskim. Przetwarza wszystkie rodzaje odpadów w ramach kilku obszarów biznesowych: metali żelaznych i nieżelaznych, papieru i plastiku, elektroniki oraz odpadów niebezpiecznych i innych. Celem działań Stena Recycling jest podniesienie poziomu recyklingu oraz ograniczenie ilości odpadów zmieszanych. We wszystkich działaniach firma kieruje się filozofią CARE – dbałości o Klientów, Pracowników, Biznes i Zasoby oraz Środowisko i Społeczeństwo. W Polsce Stena Recycling jest obecna od 20 lat. Współpracując z ponad 2000 przedsiębiorstw, przetwarza łącznie ponad 800 tys. ton odpadów w ciągu roku.
Stena Recyling na świecie
Stena Recycling prowadzi działalność w zakresie zarządzania odpadami i recyklingu w 160 zakładach w siedmiu krajach europejskich: Szwecji, Norwegii, Danii, Finlandii, Polsce, Niemczech i Włoszech. Każdego roku recyklingowi poddawanych jest sześć milionów ton odpadów pochodzących od około 100 000 klientów z różnych branż. Odzyskane materiały są następnie dostarczane jako wysokiej jakości surowce cyrkularne do odbiorców na rynku globalnym. Stena Recycling współpracuje z klientami na rzecz gospodarki cyrkularnej w ramach całego łańcucha wartości materiałów. Eksperci firmy pomagają przedsiębiorstwom wdrażać zrównoważone rozwiązania, które wspierają gospodarkę o obiegu zamkniętym. Działania z zakresu projektowania dla recyklingu, optymalizacji procesów i materiałów pomagają naszym klientom w osiąganiu neutralności klimatycznej i przechodzeniu na cyrkularne modele biznesowe.
Poznaliśmy zwycięzców globalnego konkursu "Go Green with Taiwan"
Klątwa jednorazowego plastiku
Polacy coraz mniej zainteresowani zmianą klimatu
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Handel
Konsumenci w sieci narażeni na długą listę manipulacyjnych praktyk sprzedażowych. Zagraniczne platformy wymykają się unijnym regulacjom
Wraz z pojawieniem się na polskim i europejskim rynku platform sprzedażowych spoza UE rośnie też liczba przypadków stosowania tzw. dark patterns, czyli manipulacyjnych technik sprzedażowych. Nowe regulacje UE – w tym rozporządzenie w sprawie jednolitego rynku usług cyfrowych oraz akt o usługach cyfrowych – mają lepiej chronić przed nimi konsumentów, a podmiotom stosującym takie praktyki będą grozić wysokie kary finansowe. Problemem wciąż pozostaje jednak egzekwowanie tych przepisów od zagranicznych platform, które wymykają się europejskim regulacjom. – To jest w tej chwili bardzo duże wyzwanie dla całego rynku cyfrowego, że w praktyce regulacje nie dotyczą w takim samym stopniu wszystkich graczy – mówi Teresa Wierzbowska, prezeska Związku Pracodawców Prywatnych Mediów.
Fundusze unijne
Europejscy młodzi twórcy w centrum polskiej prezydencji w Radzie UE. Potrzebne nowe podejście do wsparcia ich karier
Wsparcie startu kariery młodych artystów i debata nad regulacjami dla sektora audiowizualnego, które będą odpowiadać zmieniającej się rzeczywistości technologicznej – to dwa priorytety polskiej prezydencji w Radzie UE z zakresu kultury. Najbliższe półrocze będzie także okazją do promocji polskich twórców w państwach członkowskich i kandydujących, a współpraca z artystami z innych krajów ma pokazać, że kultura może łączyć i być platformą dialogu międzynarodowego.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.