Ofiary ataków ransomware płacą coraz wyższe okupy
Coverware informuje, iż w pierwszym kwartale 2021 roku średnia cena okupu płaconego za odszyfrowanie danych wyniosła 220 298 dolarów, to oznacza wzrost o 43 proc. w porównaniu z IV kwartałem ubiegłego roku. Nieco mniejsza w badanym okresie była wartość mediany, która opiewała na 154 108 dolarów - o 50 proc. więcej aniżeli w kwartale poprzedzającym. Według raportu, średnia i mediana zostały podwyższone przez kilka grup, w tym operatorów stojących za Sodinokobi, Conti V2 i Lockbit. Jednak w pierwszym kwartale bieżącego roku szczególnie dotkliwe dla ofiar okazały się szkody wyrządzone przez ransomware Clop. Autorzy raportu zauważają, że część gangów wykorzystuje swoje zyski do poszukiwanie skuteczniejszych sposobów i narzędzi na infiltrację organizacji. Innym ważnym trendem jest zmiana kierunków ataków. Coverware odnotował spadek wysyłanych przez oszustów wiadomości phishingowych i wzrost wykorzystania luk występujących w zabezpieczeniach oprogramowania. Według raportu napastnicy najczęściej czynili użytek z błędów występujących w produktach VPN firm Fortinet i Pulse Secure.
Zdaniem Coverware spełnianie żądań gangów ransomware stwarza fałszywe poczucie bezpieczeństwa, a także niespodziewane konsekwencje i przyszłe zobowiązania. - „W ponad setkach przypadków nie natknęliśmy się jeszcze na przykład, w którym zapłacenie cyberprzestępcy za ukrywanie skradzionych danych pomogło ofierze zmniejszyć odpowiedzialność lub uniknąć szkód biznesowych ” - czytamy w raporcie.
Ransomware staje się dla cyberprzestępców lukratywnym biznesem. Coraz wyższe okupy, które płacą poszkodowane organizacje, zachęcają napastników do intensyfikacji działań. To źle wróży na przyszłość. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że według najnowszego raportu firmy Bitdefender w 2020 roku liczba ataków przeprowadzanych za pośrednictwem oprogramowania ransomware wzrosła o 485 proc. w ujęciu rocznym - mówi Mariusz Politowicz z firmy Marken, dystrybutora rozwiązań Bitdefender w Polsce
Gangi ransomware wprowadziły w ubiegłym roku do swoich działań eksfiltrację danych. Jak wynika z publikacji Coverware w pierwszym kwartale 2021 roku napastnicy w 77 proc. przypadków ujawnili przynajmniej część skradzionych informacji. Dla porównania w czwartym kwartale ten współczynnik wynosił 70 proc. Ta praktyka stałą już normą, choć jak zaznaczają eksperci przejęte przez hakerów dane nie zawsze są poufne.
Źródło: marken.com.pl; bitdefender.pl

Polski biznes nie jest przygotowany na cyberzagrożenia

Cyberbezpieczeństwo dla firm – skuteczne rozwiązania iIT Distribution Polska

Emitel Partnerem Technologicznym Impact’25
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

Ważą się losy wymiany handlowej między Stanami Zjednoczonymi a Unią Europejską. Na wysokich cłach stracą obie strony
Komisja Europejska przedstawiła w poniedziałek propozycję ceł na import z USA o wartości 72 mld euro, co ma być odpowiedzią na nałożenie 30-proc. stawek na import z UE zapowiedziane przez Amerykanów w poprzednim tygodniu. Przedstawiciele KE wciąż widzą jednak potencjał kontynuowania negocjacji. Zdaniem europosła Michała Koboski brak porozumienia lub uzgodnienie stawek wyższych niż 10-proc. nie tylko zaszkodzi obydwu stronom, ale i osłabi ich pozycję na arenie międzynarodowej.
Handel
Nie tylko konsumenci starają się kupować bardziej odpowiedzialne. Część firm już stawia na to mocny nacisk

Kwestie równoważonych zakupów stają się elementem strategii ESG. Dostawy energii, zamówienia surowców i materiałów do produkcji czy elementów wyposażenia biur – na każdym etapie swoich zakupów firmy mogą dziś decydować między opcjami bardziej i mniej zrównoważonymi. Dotyczy to także zamówień rzeczy codziennego użytku dla pracowników czy środków czystości – wskazują eksperci Lyreco, e-sklepu, który prowadzi sprzedaż produktów do biur, pokazując ich wpływ na środowisko czy efektywność pracy.
Prawo
Unia Europejska wzmacnia ochronę najmłodszych. Parlament Europejski chce, by test praw dziecka był nowym standardem w legislacji

Parlament Europejski chciałby tzw. testu praw dziecka dla każdego aktu prawnego wychodzącego z Komisji Europejskiej. – Każda nowa legislacja Unii Europejskiej powinna być sprawdzana pod kątem wpływu na prawa dziecka – zapowiada Ewa Kopacz, wiceprzewodnicząca PE. Jak podkreśla, głos dzieci jest coraz lepiej słyszalny w UE i jej różnych politykach. Same dzieci wskazują na ważne dla siebie kwestie, którymi UE powinna się zajmować. Wśród nich są wyzwania w obszarze cyfrowym i edukacyjnym.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.