Ogólnopolska Konferencja Ekspercka „W krajobrazie Mazur" – 17 października 2024
W czwartek, 17 października, w godzinach 11:00-19:00 w Mazurskim Centrum Bioróżnorodności i Edukacji Przyrodniczej „KUMAK” w Urwitałcie k. Mikołajek odbędzie się Ogólnopolska Konferencja Ekspercka „W krajobrazie Mazur”. Organizatorem wydarzenia jest Fundacja „W krajobrazie”. Głównym tematem konferencji będzie antropopresja, czyli wpływ działalności człowieka na krajobraz Mazur, w szczególności zagrożenia wynikające z urbanizacji oraz konieczność ochrony przyrodniczego i kulturowego dziedzictwa regionu. W konferencji wezmą udział eksperci z zakresu architektury krajobrazu, planowania przestrzennego, ekologii i prawa.
Konferencja odbywa się w ramach Międzynarodowego Dnia Krajobrazu, obchodzonego 20 października. Dzień ten ma na celu zwiększenie świadomości społecznej dotyczącej ochrony, zarządzania i planowania krajobrazu.
Cel konferencji
Konferencja ma na celu pogłębioną analizę zmian zachodzących w krajobrazie Mazur oraz ich długoterminowych konsekwencji. Uczestnicy zapoznają się z wynikami analiz przestrzennych, które pokazują skalę planowanych inwestycji i ich wpływ na unikalne walory regionu. Dyskusje skoncentrują się na ochronie krajobrazu oraz zrównoważonym planowaniu rozwoju Mazur. Szczególny nacisk zostanie położony na prezentację inspirujących rozwiązań projektowych, które mogą pomóc w zrównoważonym zarządzaniu przestrzenią regionu.
Mazury zagrożone – urbanizacja a krajobraz
Krajobraz, będący wynikiem naturalnych i antropogenicznych procesów, nieustannie się zmienia. Niestety, to człowiek w dużej mierze decyduje o charakterze tych zmian, a presja urbanizacyjna na Mazurach rośnie. Fundacja „W krajobrazie” kieruje swoją uwagę na potrzebę zachowania harmonii w tym wyjątkowym regionie, którego krajobraz od wieków przyciągał miłośników natury, piękna i spokoju. Zmieniające się prawo, szybki rozwój inwestycji oraz brak odpowiednich regulacji mogą doprowadzić do nieodwracalnych strat w krajobrazie.
„Jako architekt krajobrazu, który od kilkunastu lat opracowuje ekspertyzy dla różnych inwestycji planowanych w regionie, z niepokojem obserwuję rosnące zainteresowanie zabudową najcenniejszych działek nadjeziornych oraz rozpraszaniem nowej zabudowy mieszkaniowej. Niska jakość projektowanych przestrzeni i brak poszanowania dla regionalnych tradycji są alarmujące. W wielu miejscach linie brzegowe jezior są grodzone wbrew obowiązującemu prawu, a na wąskich działkach nadjeziornych planuje się gęstą zabudowę. Harmonia krajobrazu zaczyna zanikać" – podkreśla dr inż. arch. kraj. Mariusz Antolak, prezes Fundacji „W krajobrazie”.
Odpowiedzialność za przyszłość Mazur
Konferencja „W krajobrazie Mazur” to okazja do pogłębionej refleksji nad przyszłością tego regionu. Jakie konsekwencje przyniesie dalszy rozwój budownictwa na Mazurach? Czy jest możliwe zachowanie harmonii w krajobrazie, który stanowi jeden z najważniejszych atutów regionu?
Zgłoś chęć udziału w konferencji
Więcej na:
https://www.wkrajobrazie.org.pl
KONTAKT:
Dr inż. arch. kraj. Mariusz Antolak, prezes Fundacji „W krajobrazie”
e-mail: wkrajobrazie|gmail.com| |wkrajobrazie|gmail.com
tel. +48 792 859 246
Źródło informacji: Fundacja „W krajobrazie”

„Zamień jednorazowe butelki na lepsze” – mały krok, realna zmiana. Kampania SodaStream prezentuje bąbelkową rewolucję

Amazon 5. rok z rzędu największym na świecie korporacyjnym nabywcą energii odnawialnej

Poznaliśmy zwycięzców globalnego konkursu "Go Green with Taiwan"
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Trwają prace nad szczegółowymi wytycznymi dla schronów. Prowadzona jest też inwentaryzacja i ocena stanu istniejących obiektów
W MSWiA trwają prace nad rozporządzeniem, które określi m.in., jakie warunki powinny spełniać miejsca schronienia, oraz wprowadzi spójne standardy dotyczące ich organizacji i wyposażenia. Ich opracowanie wymagane jest przez ustawę o ochronie ludności i obronie cywilnej, która weszła w życie 1 stycznia br. Trwa także inwentaryzacja istniejących obiektów zbiorowej ochrony, w tym schronów. Jak podkreślają eksperci, mamy w tym obszarze wiele zaległości do nadrobienia. Problemem jest niedobór specjalistów od budowli schronowych, którzy mogliby ten proces wesprzeć i przyspieszyć.
Handel
Nowy rozdział we współpracy Wielka Brytania – Unia Europejska. Bezpieczeństwo jedną z kluczowych kwestii

19 maja odbędzie się w Londynie pierwszy od brexitu na tak wysokim szczeblu szczyt brytyjskich i unijnych przywódców. Zdaniem polskich europosłów obydwie strony dojrzały do ponownego zacieśnienia stosunków i są dla siebie kluczowymi partnerami. Rozmowy dotyczyć mają przede wszystkim zagadnień związanych z obronnością, ale także możliwości swobodnego przemieszczania się młodych ludzi. Wyzwaniem we wzajemnych relacjach wciąż są kwestie handlowe.
Transport
W Amazon pracuje ponad 750 tys. robotów. Najnowszy jest wyposażony w „zmysł” dotyku

Pierwsze roboty wyposażone w „zmysł” dotyku wykorzystywane są przez Amazon do obsługi produktów w centrach realizacji zamówień w USA i Niemczech. Roboty potrafią precyzyjnie przeszukiwać nawet ciasne przestrzenie półek w poszukiwaniu konkretnych produktów i z wyczuciem przenosić je na taśmę. Dzięki nim pracownicy nie muszą się schylać ani wspinać po drabinie w poszukiwaniu towaru. Automatyzacja wspiera też pracę kurierów. Paczki, które mają być dostarczone pod wskazany adres, podświetlane są w furgonetce na zielono, co ułatwia znalezienie właściwej przesyłki i skraca czas dostawy.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.