Otodom wspólnie z Notus Finanse umożliwią finansowanie zakupu nieruchomości
Finansowanie zakupu nieruchomości stanowi jedno z kluczowych wyzwań wobec aktualnej sytuacji gospodarczej. Jak wynika z danych BIK, liczba wnioskujących o kredyt mieszkaniowy spadła w sierpniu br. o 70,9 proc. w stosunku do analogicznego okresu w 2021 r. Jako powód najczęściej wymieniane są utrata zdolności kredytowej, zbyt wysokie raty kredytowe i wstrzymanie decyzji o zakupie do czasu stabilizacji rynku. W odpowiedzi na te wyzwania oraz potrzeby konsumenckie, Grupa OLX, do której należy serwis Otodom, nawiązała strategiczne partnerstwo z Notus Finanse – firmy będą oferować kompleksowe wsparcie w procesie finansowania zakupu nieruchomości.
Rynek mieszkaniowy znajduje się w stagnacji, będącej efektem aktualnej sytuacji gospodarczej. Wielu Polaków rezygnuje z zakupu nieruchomości na kredyt, a część straciła tę zdolność. Jak wynika z danych NBP, w 2021 r. niemal co drugie mieszkanie było finansowane kredytem. Z najnowszej analizy Banku Centralnego wynika zaś, że w drugim kwartale br. popyt na kredyty mieszkaniowe spadł, aż o 87 proc.[1]. Tymczasem dostęp do finansowania zakupu nieruchomości jest szczególnie istotny z perspektywy konsumentów marzących o własnym „M”.
Wobec wyzwań rynkowych, gdy posiadanie zdolności kredytowej stało się „towarem deficytowym”, serwis Otodom, nawiązał strategiczną współpracę z Notus Finanse, jednym z największych brokerów finansowych w Polsce. Celem partnerstwa jest dostarczenie unikalnego doświadczenia klientom, którzy zamierzają sfinansować kupowaną nieruchomość za pomocą kredytu hipotecznego.
– Łączymy siły, aby pomóc klientom jak najspokojniej przejść przez proces zakupu nieruchomości. Naszym celem jest nie tylko edukowanie konsumentów w zakresie samego zaciągnięcia kredytu, ale uwzględnienie zadłużenia w całości finansów osobistych. Chcemy przygotować klientów na potencjalne wyzwania, takie jak np. wzrost rat, utrata pracy czy niespodziewane wydatki. Nasi klienci mają czuć się bezpiecznie i skupić się na tym, co dla nich naprawdę ważne – komentuje Paweł Onych, Head of Mortgages, Otodom.
Kredyt to nie luksus
Pozyskanie kredytu hipotecznego na zakup nieruchomości to często trudny i zawiły proces, który wymaga od konsumenta ogromnego zaangażowania. Celem, jaki stawia przed sobą Notus Finanse jest edukacja finansowa oraz maksymalne uproszczenie procedur, a tym samym łatwiejszy dostęp do możliwości kredytowania nieruchomości.
– Sektor kredytów mieszkaniowych pokazuje, że transparentnym podejściem do klienta popartym ogromną wiedzą eksperta finansowego można zyskać uznanie i zaufanie konsumentów. Dziś już ponad 60 proc. kredytów hipotecznych udzielanych jest za pośrednictwem brokerów. Dzięki strategicznej współpracy z Otodom i obido idziemy o krok dalej. Chcemy wspierać konsumentów tam, gdzie zaczynają się procesy decyzyjne przyszłych kredytobiorców, czyli już na etapie poszukiwania nieruchomości – mówi Paweł Komar, Prezes Notus Finanse.
– W naszym podejściu stawiamy przede wszystkim na budowanie świadomości procesów hipotecznych, dostępie do najlepszych ekspertów oraz maksymalnym uproszczeniu procedur. Moim branżowym marzeniem jest to, aby umowa kredytu na mieszkanie nie była dłuższa niż 2 strony A4 – podsumowuje Paweł Komar.
Spełniając marzenia o szczęśliwym domu
Kredyt hipoteczny dla wielu kupujących jest jedynym rozwiązaniem, które umożliwia zakup nieruchomości. Poprzez poszerzenie swojej oferty Otodom wspólnie z Notus Finanse oferują kompleksowe wsparcie w poszukiwaniu wymarzonego lokum na każdym etapie – począwszy od wyboru nieruchomości i dopasowania do indywidualnych potrzeb, poprzez pomoc w finansowaniu zakupu, aż po przejście przez cały proces kredytowy.
– Ambicją Otodom jest bycie blisko klienta podczas całego procesu zakupu nieruchomości. Dajemy dostęp do największej bazy nieruchomości na rynku, dostarczamy niezbędne dane i informacje ułatwiające podjęcie świadomej decyzji zakupowej oraz znalezienie nieruchomości w sposób szybszy i dopasowany do jego potrzeb – komentuje Paweł Gniadkowski, Head of New Business Development, Otodom.
– Pomoc w znalezieniu finansowania przy udziale ekspertów Notus Finanse, zwłaszcza na tak trudnym i nieprzewidywalnym rynku, postrzegamy jako kolejny etap, na którym będziemy mogli efektywnie wspierać naszych klientów w realizacji celu, którym jest nabycie wymarzonej nieruchomości – dodaje.
1 Sytuacja na rynku kredytowym - wyniki ankiety do przewodniczących komitetów kredytowych III kwartał 2022 r.

Deweloperzy ukrywają ceny mieszkań. Z troski o klientów czy swoje portfele?

Więcej przestrzeni, mniej hałasu – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają przedmieścia?

Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Duże możliwości korzystania z funduszy europejskich przez polskie firmy. Szczególnie w obszarze obronności
W ramach polityki spójności i Krajowego Planu Odbudowy Polska ma do dyspozycji 190 mld zł na wsparcie polskich firm. Środków dla przedsiębiorców nie zabraknie również w nowej perspektywie finansowej po 2027 roku. Dedykowane im programy KPO obejmują nie tylko wsparcie finansowe, ale również inwestycje i reformy deregulujące polską gospodarkę. Ich celem jest zwiększenie jej konkurencyjności, jak również bezpieczeństwa w kontekście położenia geopolitycznego Polski. Na szczególnie szeroką ofertę programów mogą liczyć sektory obronności i transportowy.
Farmacja
Zniesienie zakazu reklamy aptek może zwiększyć świadomość pacjentów o usługach farmaceutycznych. Taki może być skutek wyroku TSUE

W czerwcu Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej uznał, że obowiązujący w Polsce całkowity zakaz reklamy aptek narusza prawo UE. To oznacza, że Polska będzie musiała dostosować regulacje. Dla pacjentów wyrok oznacza szerszy dostęp do informacji o usługach farmaceutycznych, a dla właścicieli aptek – możliwość legalnej komunikacji z rynkiem. Naczelna Rada Aptekarska obawia się chaosu prawnego i wezwała resort zdrowia do uregulowania sytuacji prawnej.
Prawo
Przemysł chemiczny czeka na szczegóły unijnego wsparcia dla sektora. Najważniejsza jest obniżka cen energii

Komisja Europejska przedstawiła plan działania dla modernizacji i wzmocnienia konkurencyjności unijnego przemysłu chemicznego. Plan ma być rozwiązaniem najważniejszych wyzwań stojących przed sektorem chemicznym w Europie, w tym m.in. wysokich cen energii i nieuczciwej konkurencji na rynkach zagranicznych. KE chce również promować inwestycje w innowacje, ESG, a także uprościć unijne przepisy dotyczące chemikaliów.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.