Komunikaty PR

Otwarty umysł cenniejszy niż certyfikaty – jakich pracowników poszukuje sektor u

2023-09-25  |  01:00

Sektor usług biznesowych stale rozwija się i pomimo widocznego spowolnienie na rynku IT wciąż rekrutuje. Wiele firm szukając oszczędności przenosi kolejne procesy do firm zewnętrznych. Szacuje się, że do 2025 r. zatrudnienie w tym sektorze w Polsce wzrośnie do 500 000 osób[1]. Utrzymuje się również tendencja przenoszenia coraz bardziej zaawansowanych procesów biznesowych do polskich oddziałów firm sektora Business Services. Wraz z przejmowaniem coraz bardziej skomplikowanych procesów zmienia się profil poszukiwanych talentów. Jakich zatem osób szukają teraz firmy z tego sektora? Które umiejętności mają mniejsze znaczenie niż kilka lat temu?

Przez długie lata polskie oddziały firm z branży usług biznesowych obsługiwały głównie procesy transakcyjne, związane z tzw. back office. Ostatnie lata pokazały, że zachodnie organizacje są gotowe przekazywać polskim specjalistom i specjalistkom coraz bardziej zaawansowane zadania wymagające odpowiedniego poziomu wiedzy merytorycznej (tzw. middle i front office).

- Obecnie jedną z najważniejszych cech, których poszukujemy u nowych talentów jest wysoki poziom kompetencji technologicznych a także pracy z danymi. Nie chodzi tutaj nawet o umiejętności takie, jak programowanie czy znajomość konkretnych narzędzi. Kluczowa jest zdolność aplikowania nowych rozwiązań technologicznych i myślenia analitycznego do codziennej pracy, aby stale ją usprawniać. Osoby pracujące w usługach biznesowych powinny lubić technologię i być tymi, które zaczynają z niej korzystać w pierwszej kolejności. Jedna z podstawowych wartości, które branża nowoczesnych usług dla biznesu dostarcza swoim klientom to właśnie szybkość wdrażania zmian – mówi Magdalena Matell, VP Head of Strategic Business z Capgemini Polska.

Kolejnym aspektem, na który Business Services mają coraz większy wpływ jest budowanie wartości przedsiębiorstwa. Obecnie firmy z sektora Business Services coraz częściej odpowiadają za optymalizację kosztów, zapobieganie oszustwom czy nawet budowanie i odzyskiwanie kapitału obrotowego, a ich rola w tym zakresie jest coraz bardziej poszukiwana. Coraz częściej model współpracy opiera się na tzw. success fees w odniesieniu do tak osiągniętej wartości biznesowej.

Dawniej oferta firm z branży usług biznesowych opierała się na założeniu, że główną korzyścią dla klienta jest przeniesienie części zadań na zewnątrz i w ten sposób ograniczenie kosztów, a co za tym idzie zwiększenie dochodów. Obecnie usługi shared services pełnią znacznie bardziej wymagającą rolę. Obserwując całość biznesu klientów oferują ulepszenia wielu różnych procesów na drodze transformacji technologicznej uzupełnionej o niezbędne zarządzanie zmianą (change management).

Otwartość w cenie

Przyspieszenie tempa rozwoju nowych technologii powoduje dynamiczne zmiany w świecie biznesu. Ten proces ma również swoje odzwierciedlenie na rynku pracy. Kiedyś można było zakładać, że ucząc się danego zawodu i rozpoczynając karierą pozostanie się w tym samym obszarze przez wiele lat. Badania przeprowadzone na zlecenie serwisu Pracuj.pl pokazują, że aż 27% Polaków i Polek ostatni raz zmieniło pracę ponad 10 lat temu, a 18% od 5 do 10 lat wstecz. Obecnie wiadomo już, że w przyszłości zmiany pracy lub obszaru, w którym się ją wykonuje, będą znacznie częstsze. Już teraz widać tę tendencję – 41% Polaków i Polek myśli obecnie o zmianie pracy, rok temu było to o 5 punktów procentowych mniej[2].

Otwartość na zmiany, jaką obserwujemy wśród osób pracujących, nie ogranicza się dziś tylko do mobilności zawodowej. Nawet pozostając przez lata w jednej firmie trudno będzie wykonywać te same zadania w niezmieniony sposób.

- Dziś w czasie rekrutacji, otwarta postawa i różnorodne doświadczenia zawodowe są istotniejsze niż twarde umiejętności, nawet te potwierdzone certyfikatami. Wiedza z zakresu księgowości czy rachunkowości może niebawem stać się mniej potrzebna – w tym zakresie wesprą nas nowe technologie, a rolą ludzi będzie odpowiednie zarządzanie procesami – opowiada Magdalena Matell.

- W przeszłości praca w sektorze usług biznesowych była idealna dla osób o wysokich umiejętnościach, szybkich i wydajnych w pracy, ale obecnie do wykonywania codziennych zadań bardziej potrzebne jest kreatywne myślenie w połączeniu z dobra znajomością technologii i nowoczesnych narzędzi – dodaje Mario Hiram Alvarado Vasquez, Senior Delivery Manager, który rozpoczął pracę dla Capgemini w oddziale w Gwatemali, a obecnie pracuje w Polsce.

Analityczne umysły poszukiwane

Jednym z największych benefitów wynikających z rozwoju technologii jest szeroki dostęp do danych. Obecnie firmy w zasadzie z każdego sektora, począwszy od motoryzacji, a skończywszy na sektorze dóbr konsumpcyjnych, opierają swoje modele biznesowe na analizie danych. Jeszcze niedawno głównym pytaniem było, jak zbierać informacje o klientach i ich potrzebach. Obecnie dzięki rozwojowi technologii zastanawiamy się co zrobić z ogromnymi bazami danych, które jesteśmy w stanie zgromadzić.

Rozwiązania oparte na AI mogą pomóc analizować największe zbiory danych i tworzyć na tej podstawie przypadki biznesowe, ale to człowiek ma wpływ na kształtowanie procesu i konfiguracje optymalnych rozwiązań. Rolą osób pracujących w Business Services jest też monitorowanie pracy systemów oraz analizowanie anomalii lub nowych scenariuszy biznesowych.  

- W naszej pracy najistotniejsze są umiejętności takie, jak bycie otwartym na innowacje, analityczne czy niestandardowe myślenie, zdolność do rozwiązywania złożonych problemów poprzez bycie kreatywnym i oryginalnym. Adaptacja i gotowość do nauki ułatwiają nam odnajdywanie się w świecie zmieniających się technologii i sztucznej inteligencji. Dzięki temu lepiej rozumiemy potrzeby naszych klientów w obszarach automatyzacji – mówi Anna Szklińska, która zaczynała pracę w Capgemini Polska jako Junior Buyer, a obecnie piastuje stanowisko Senior Transformation Manager.

Zwinni pracownicy

W ostatnich latach zmianie uległ również sposób zarzadzania projektami. Klasyczny model kaskadowy, czyli tzw. waterfall został w zasadzie wyparty przez zwinne metodologie. Oznacza to między innymi, że planowanie odbywa się w krótkich, kilkutygodniowych cyklach. Zmienność wpisana jest nie tylko w merytoryczną warstwę projektów, ale również w sposób ich prowadzenia.

Takie otocznie zawodowe osobom ceniącym stałość może wydać się bardzo wymagające. Docenią je jednak specjaliści i specjalistki, którym zależy na rozwoju, dynamice i pracy w ciekawym środowisku złożonym z osób, które posiadają ekspertyzę w różnorodnych dziedzinach. Business Services zmieniają się wraz z otaczająca rzeczywistością i w wielu aspektach wyznaczają kierunki rozwoju dla innych sektorów biznesu.

[1] EMEA’s Business Services, LANDSCAPE 2023, a snapshot of 18 countries in the region; ABSL

[2] „Mobilność zawodowa Polaków w 2023 roku”; ARC Rynek i Opinia na zlecenie serwisu Pracuj.pl; marzec 2023 r.

[3] Ibidem.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Praca Szkolenie – pełnomocnik oraz audytor wewnętrzny AS 9100: klucz do jakości w branży lotniczej Biuro prasowe
2025-07-08 | 06:00

Szkolenie – pełnomocnik oraz audytor wewnętrzny AS 9100: klucz do jakości w branży lotniczej

W dobie rosnących wymagań jakościowych w przemyśle lotniczym, szkolenie – pełnomocnik oraz audytor wewnętrzny AS 9100 staje się nie tylko atutem, ale wręcz
Praca Zawody, które wracają do łask – przegląd niszowych, ale potrzebnych profesji
2025-06-23 | 09:40

Zawody, które wracają do łask – przegląd niszowych, ale potrzebnych profesji

Rynek pracy w Polsce nieustannie ewoluuje, dostosowując się do zmieniających się potrzeb gospodarki, społeczeństwa oraz kierunków rozwoju technologicznego. Choć
Praca Zaproszenie do Sejmu RP na uroczyste otwarcie wystawy „Każdy talent na wagę złota – Inkluzywni w zatrudnianiu”
2025-06-20 | 11:00

Zaproszenie do Sejmu RP na uroczyste otwarcie wystawy „Każdy talent na wagę złota – Inkluzywni w zatrudnianiu”

Szanowni Państwo, jako Związek Przedsiębiorców i Pracodawców razem z Panią Posłanką Izabelą Bodnar zapraszamy na uroczyste otwarcie wystawy „Każdy talent na

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Kongres Profesjonalistów Public Relations

Ochrona środowiska

Kraje dotknięte powodzią z 2024 roku z dodatkowym wsparciem finansowym. Europosłowie wzywają do budowy w UE lepszego systemu reagowania na kryzysy

W lipcu Parlament Europejski przyjął wniosek o uruchomienie 280,7 mln euro z Funduszu Solidarności UE na wsparcie sześciu krajów dotkniętych niszczycielskimi powodziami w 2024 roku. Polska otrzyma z tego 76 mln euro, a środki mają zostać przeznaczone na naprawę infrastruktury czy miejsc dziedzictwa kulturowego. Nastroje polskich europosłów związane z funduszem są podzielone m.in. w kwestii tempa unijnej interwencji oraz związanej z nią biurokracji. Ich zdaniem w UE potrzebny jest lepszy system reagowania na sytuacje kryzysowe.

Handel

Nestlé w Polsce podsumowuje wpływ na krajową gospodarkę. Firma wygenerowała 0,6 proc. polskiego PKB [DEPESZA]

Działalność Nestlé w Polsce wsparła utrzymanie 45,2 tys. miejsc pracy i wygenerowała 20,1 mld zł wartości dodanej dla krajowej gospodarki. Firma przyczyniła się do zasilenia budżetu państwa kwotą 1,7 mld zł – wynika z Raportu Wpływu Nestlé w Polsce przygotowanego przez PwC na podstawie danych za 2023 rok.

Polityka

M. Kobosko: Surowce dziś rządzą światem i zdecydują o tym, kto wygra w XXI wieku. Zasoby Grenlandii w centrum zainteresowania

Duńska prezydencja w Radzie Unii Europejskiej rozpoczęła się 1 lipca pod hasłem „Silna Europa w zmieniającym się świecie”. Według zapowiedzi ma się ona skupiać m.in. na bezpieczeństwie militarnym i zielonej transformacji. Dla obu tych aspektów istotna jest kwestia niezależności w dostępie do surowców krytycznych. W tym kontekście coraz więcej mówi się o Grenlandii, autonomicznym terytorium zależnym Danii, bogatym w surowce naturalne i pierwiastki ziem rzadkich. Z tego właśnie powodu wyspa znalazła się w polu zainteresowania Donalda Trumpa.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.