Komunikaty PR

Outsourcing pracowniczy – korzystne rozwiązanie dla przedsiębiorców?

2022-06-14  |  09:00
Biuro prasowe
Kontakt

Bogdan Setlak
KWKR Konieczny Wierzbicki i Partnerzy SKA

ul. Kącik 4
30-549 Kraków
bogdan.setlak@kwkr.pl; marketing@kwkr.pl
+48504034729; +48123957161
https://koniecznywierzbicki.pl/

Choć przepisy nie regulują kwestii outsourcingu pracowniczego, ta nowoczesna strategia zarządzania firmą w ostatnim czasie ponownie zyskuje na popularności; szczególnie w branży IT. Pozwala przedsiębiorcom uniknąć formalności związanych z rekrutacją oraz obsługą kadrową, co finalnie przekłada się na znaczne obniżenie kosztów pracowniczych. Na czym polega outsorucing pracowniczy i dlaczego właściwe sformułowanie umowy, zawieranej między spółkami, w których jedna udostępnia drugiej własne zasoby ludzkie, jest tak istotne?

Podstawa prawna

Warto na samym wstępie podkreślić, że outsourcing nie jest uregulowany prawnie. Sama definicja niniejszego pojęcia mówi, iż wyodrębnienie zadań lub funkcji ze struktury organizacyjnej przedsiębiorstwa i zlecenie ich realizacji podmiotowi zewnętrznemu można określić mianem outsourcingu pracowniczego. Została ona sformułowana w oparciu o jednostkowy zapis w Kodeksie pracy – art. 23 § 1  – który mówi o przejściu części zakładu pracy na innego przedsiębiorcę.

Problemy interpretacyjne

Praktycznie wykorzystanie niniejszego przepisu budzi jednak sporo wątpliwości przedsiębiorców, zainteresowanych tą metodą optymalizacji procesów w swojej firmie ze względu na fakt, iż w niektórych interpretacjach prawnych outsorucing traktowany jest jako model body-leasingu. To generuje sytuacje w których pracownicy często nie wiedzą od kogo mogą domagać się wypłaty wynagrodzenia. 

Jak robią to firmy z branży IT?

O tym jak zatrudniać pracowników w tym modelu w sposób bezpieczny i efektywny najlepiej wiedzą właściciele software house'ów, którzy często zwracają się do kancelarii z prośbą o konsultacje prawne. Szerzej o tym jak poprawnie sformułować umowę (by faktycznie zoptymalizować zarządzanie przedsiębiorstwem) outosoruceing'ową na stronie "KWKR Konieczny Wierzbicki i Partnerzy".

 

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: KWKR Konieczny Wierzbicki i Partnerzy SKA
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Praca Szkolenie – pełnomocnik oraz audytor wewnętrzny AS 9100: klucz do jakości w branży lotniczej Biuro prasowe
2025-07-08 | 06:00

Szkolenie – pełnomocnik oraz audytor wewnętrzny AS 9100: klucz do jakości w branży lotniczej

W dobie rosnących wymagań jakościowych w przemyśle lotniczym, szkolenie – pełnomocnik oraz audytor wewnętrzny AS 9100 staje się nie tylko atutem, ale wręcz
Praca Zawody, które wracają do łask – przegląd niszowych, ale potrzebnych profesji
2025-06-23 | 09:40

Zawody, które wracają do łask – przegląd niszowych, ale potrzebnych profesji

Rynek pracy w Polsce nieustannie ewoluuje, dostosowując się do zmieniających się potrzeb gospodarki, społeczeństwa oraz kierunków rozwoju technologicznego. Choć
Praca Zaproszenie do Sejmu RP na uroczyste otwarcie wystawy „Każdy talent na wagę złota – Inkluzywni w zatrudnianiu”
2025-06-20 | 11:00

Zaproszenie do Sejmu RP na uroczyste otwarcie wystawy „Każdy talent na wagę złota – Inkluzywni w zatrudnianiu”

Szanowni Państwo, jako Związek Przedsiębiorców i Pracodawców razem z Panią Posłanką Izabelą Bodnar zapraszamy na uroczyste otwarcie wystawy „Każdy talent na

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Kongres Profesjonalistów Public Relations

Prawo

Firma

Były prezes PGE: OZE potrzebuje wsparcia magazynów energii. To temat traktowany po macoszemu

Choć udział odnawialnych źródeł energii w miksie energetycznym Polski jest stosunkowo wysoki i rośnie, to ten przyrost jest chaotyczny i nierównomiernie rozłożony miedzy technologiami – wskazuje Forum Energii. Dodatkowo OZE potrzebują wsparcia magazynów energii, a zdaniem Wojciecha Dąbrowskiego, prezesa Fundacji SET, ten temat jest traktowany po macoszemu. Brak magazynów powoduje, że produkcja energii z OZE jest tymczasowo wyłączana, co oznacza marnowanie potencjału tych źródeł.

Infrastruktura

Wzrost wynagrodzeń ekip budowlanych najmocniej wpływa na koszty budowy domu. Zainteresowanie inwestorów mimo to nieznacznie wzrasta

Budowa metra kwadratowego domu w Polsce kosztuje od 5,55 do 6 tys. zł w zależności od województwa – wynika z najnowszych analiz firmy Sekocenbud. Najdrożej jest w Warszawie, gdzie cena za metr kwadratowy domu przekroczyła już 6,2 tys. zł. Na przyrosty kosztów budowy domu wpływają zarówno drożejące materiały budowlane, jak i wyższe wynagrodzenia pracowników. Inwestorzy nie rezygnują jednak z budowy domów jednorodzinnych, co ma związek m.in. z wciąż wysokimi cenami mieszkań czy też obniżką stóp procentowych.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.