PACMAN oszukał procesor Apple’a
Procesor Apple M1 posiada kilka warstw bezpieczeństwa. Każda z nich chroni komputer przed hakerem, któremu udało się spenetrować poprzednie. Ostatnią warstwę tworzy funkcja zabezpieczeń dodająca podpis kryptograficzny, znany jako PAC, do wskaźników umożliwiających systemowi operacyjnemu wykrywanie i blokowanie nieoczekiwanych zmian. W przeciwnym razie mogłoby dojść do wycieku danych lub naruszenie bezpieczeństwa systemu.
Naukowcy z MTI stworzyli program, który znajduje odpowiednią wartość pozwalającą przejść przez proces uwierzytelnienia, nadali mu nazwę PACMAN. To oznacza, że potencjalny napastnik może uzyskuje dostęp do bazowego systemu plików. Na szczęście ryzyko wykorzystana błędu przez osoby niepowołane jest bardzo niewielkie. PACMAN wymaga fizycznego dostępu do komputera, a więc atak nie może być przeprowadzony zdalnie.
- Bardzo często spotykamy się z opiniami, że komputery Mac są odporne na ataki i nie wymagają stosowania specjalnych zabezpieczeń. Wprawdzie wykorzystanie podatności ujawnionej przez naukowców MIT w świecie rzeczywistym jest mało realne, ale to już trzecia luka bezpieczeństwa znaleziona w Apple M1. W maju ubiegłego roku odkryto M1RACLES, a miesiąc temu błąd Augury. Oczywiście nie ma powodów do paniki, aczkolwiek warto stosować wobec każdego producenta zasadę ograniczonego zaufania. Nawet, jeśli jest nim Apple - tłumaczy Mariusz Politowicz z firmy Marken, dystrybutor rozwiązań Bitdefender w Polsce.
Badacze z MIT poinformowali o swoich odkryciach i udostępnili Apple’owi kody. Producent zapewnia, iż wykryta przez naukowców luka nie stanowi bezpośredniego zagrożenia dla użytkowników i jest niewystarczająca, żeby ominąć zabezpieczenia urządzenia. Eksperci MIT nie zanegowali oświadczenia wydanego przez Apple.
Naukowcy więcej szczegółów na temat luki w Apple M1 przedstawią 18 czerwca podczas Międzynarodowego Sympozjum Architektury Komputerowej.
Źródło: marken.com.pl; bitdefender.pl

Polski biznes nie jest przygotowany na cyberzagrożenia

Cyberbezpieczeństwo dla firm – skuteczne rozwiązania iIT Distribution Polska

Emitel Partnerem Technologicznym Impact’25
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

KE proponuje nowy Fundusz Konkurencyjności. Ma pobudzić inwestycje w strategiczne dla Europy technologie
W środę 16 lipca Komisja Europejska przedstawiła projekt budżetu na lata 2028–2034. Jedna z propozycji zakłada utworzenie Europejskiego Funduszu Konkurencyjności o wartości ponad 400 mld euro, który ma pobudzić inwestycje w technologie strategiczne dla jednolitego rynku. Wśród wspieranych obszarów znalazła się obronność i przestrzeń kosmiczna. Na ten cel ma trafić ponad 130 mld euro, pięciokrotnie więcej niż do tej pory.
Firma
Były prezes PGE: OZE potrzebuje wsparcia magazynów energii. To temat traktowany po macoszemu

Choć udział odnawialnych źródeł energii w miksie energetycznym Polski jest stosunkowo wysoki i rośnie, to ten przyrost jest chaotyczny i nierównomiernie rozłożony miedzy technologiami – wskazuje Forum Energii. Dodatkowo OZE potrzebują wsparcia magazynów energii, a zdaniem Wojciecha Dąbrowskiego, prezesa Fundacji SET, ten temat jest traktowany po macoszemu. Brak magazynów powoduje, że produkcja energii z OZE jest tymczasowo wyłączana, co oznacza marnowanie potencjału tych źródeł.
Infrastruktura
Wzrost wynagrodzeń ekip budowlanych najmocniej wpływa na koszty budowy domu. Zainteresowanie inwestorów mimo to nieznacznie wzrasta

Budowa metra kwadratowego domu w Polsce kosztuje od 5,55 do 6 tys. zł w zależności od województwa – wynika z najnowszych analiz firmy Sekocenbud. Najdrożej jest w Warszawie, gdzie cena za metr kwadratowy domu przekroczyła już 6,2 tys. zł. Na przyrosty kosztów budowy domu wpływają zarówno drożejące materiały budowlane, jak i wyższe wynagrodzenia pracowników. Inwestorzy nie rezygnują jednak z budowy domów jednorodzinnych, co ma związek m.in. z wciąż wysokimi cenami mieszkań czy też obniżką stóp procentowych.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.