Panattoni sprzedaje dwa łódzkie magazyny
Konkret PR
ul. Konduktorska 4 lok. 9
00-775 Warszawa
e.ciuchta|konkretpr.pl| |e.ciuchta|konkretpr.pl
508 338 267
www.konkretpr.pl
Panattoni, lider rynku nieruchomości przemysłowych w Europie sprzedało dwa obiekty magazynowe w Łodzi na rzecz partnerstwa pomiędzy Kajima Properties Europe i Savills Investment Management, działających w imieniu swojego azjatyckiego klienta. Hale o łącznej powierzchni blisko 145 000 m kw. zostały wybudowane w ramach Central European Logistics Hub.
Magazyny do portfela. Sprzedane azjatyckiemu funduszowi dwa obiekty magazynowe o łącznej powierzchni 144 880 m kw. należały do joint venture utworzonego przez Panattoni i Kajima Properties (część japońskiej Kajima Corporation – czołowego wykonawcy inwestycji budowlanych na świecie). Przy transakcji deweloperowi doradzała renomowana kancelaria prawna Greenberg Traurig, z kolei fundusz wspierany był przez Savills Investment Management.
Oba budynki to nowoczesne powierzchnie magazynowe klasy A, do tego w pełni wynajęte. „Bez wątpienia ich atutem jest położenie w centrum Polski, na przecięciu ważnych szlaków logistycznych. Magazyny są częścią budowanego przez nas Central European Logistics Hub, największego na kontynencie centrum logistycznego o docelowej powierzchni 600 000 m kw. Do tej pory oddaliśmy już 370 000 m kw., a kolejne są w realizacji” – mówi Robert Dobrzycki, CEO Panattoni i dodaje: „Polskie obiekty magazynowo-przemysłowe położone w atrakcyjnych lokalizacjach coraz częściej kuszą inwestorów zagranicznych, w tym tych z Azji. Rynek magazynowy nie tylko oparł się załamaniu wywołanemu pandemią koronawirusa, ale wręcz przeciwnie – zyskuje na szybko rosnącym sektorze e-commerce”
„Inwestorzy są świadomi dobrych perspektyw tego rynku, stąd ich rosnące zainteresowanie dywersyfikacją portfela o branżę usług logistycznych. Cieszę się, że mogliśmy w tym wesprzeć naszego klienta. Dzięki tej transakcji wartość naszych aktywów pod zarządzaniem w Polsce przekroczyła już 1,5 mld euro” – wyjaśnia Jon Crossfield, Head of Strategic Partnerships, Savills Investment Management.
Central European Logistics Hub zlokalizowany jest przy ul. Jędrzejowskiej we wschodniej części Łodzi, tuż przy autostradzie A1 (północ – południe). Do skrzyżowania z autostradą A2 (węzeł Łódź Północ) jest zaledwie 30 km. Położenie na przecięciu europejskich szlaków logistycznych umożliwia nie tylko dystrybucję krajową, ale i zagraniczną. Z kolei lokalizacja kompleksu w obrębie miasta zapewnia pracownikom szybki i łatwy dojazd do pracy.

Więcej przestrzeni, mniej hałasu – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają przedmieścia?

Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór

Dlaczego doświadczeni inwestorzy wolą lokować kapitał w apartamenty premium, niż w nieruchomości z segmentu popularnego?
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Bankowość

Coraz mniej kredytów bankowych płynie do polskiej gospodarki. Przed sektorem duże wyzwania związane z finansowaniem strategicznych projektów
Polskie przedsiębiorstwa w coraz mniejszym stopniu finansują się kredytem bankowym, zwłaszcza w porównaniu z rosnącym PKB. Powoduje to wysoką nadpłynność sektora bankowego. Deregulacja mogłaby pomóc w skróceniu drogi firm do finansowania bankowego, zwłaszcza że Polskę czekają ogromne wydatki na transformację energetyczną i obronność. Sektor ma bardzo dobre wyniki finansowe, co powoduje, że politycy patrzą w stronę jego zysków. Ryzyko prawne, jakim wciąż są kredyty frankowe, pociąga za sobą brak zainteresowania ze strony zagranicznych inwestorów.
Firma
Bezrobocie może zacząć rosnąć. Ochłodzenie odczuwane szczególnie w branży budowlanej i automotive

W Polsce od kilku lat stopa bezrobocia utrzymuje się poniżej 6 proc., a według metodologii unijnej jest o połowę niższa i jedna z najniższych w Unii. Pracownicy przywykli już, że sytuacja na rynku pracy jest dla nich korzystna. Jednak zaczynają się pojawiać pierwsze niepokojące sygnały zwiastujące możliwą zmianę trendu. Część branż ucierpiała np. z powodu spowolnienia w Niemczech, inne rozważają wybór innej niż Polska lokalizacji ze względu na wysokie koszty pracy czy energii. Na razie ogromnym wyzwaniem pozostaje aktywizacja osób biernych zawodowo.
Ochrona środowiska
Rozwój sztucznej inteligencji drastycznie zwiększa zapotrzebowanie na energię. Rozwiązaniem są zrównoważone centra danych

Centra danych to jeden z dynamicznie rozwijających się, ale przy tym energochłonnych sektorów gospodarki. Prognozy PMR wskazują, że do 2030 roku operatorzy w Polsce będą dysponować centrami danych o mocy przekraczającej 500 MW, co oznacza, że wzrośnie ona ponad trzykrotnie względem 2024 roku. Przyspieszona cyfryzacja i dynamiczny rozwój sztucznej inteligencji sprawiają, że w ciągu kilku następnych lat zużycie energii elektrycznej w centrach danych tylko w Europie wzrośnie o 66 proc. Dlatego coraz więcej firm sięga po zrównoważone rozwiązania i energię pochodzącą ze źródeł odnawialnych.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.