PCK w Rzeszowie otrzymał od VW FS auta, dzięki którym pomaga uchodźcom z Ukrainy
Oddział Polskiego Czerwonego Krzyża w Rzeszowie otrzymał 5 samochodów w ramach kolejnego etapu współpracy z firmą Volkswagen Financial Services. Pojazdy zostały udostępnione PCK bezpłatnie na okres 6 miesięcy i w tym czasie mają służyć na rzecz uchodźców z Ukrainy.
Podkarpacki Oddział Okręgowy PCK w Rzeszowie od początku wojny jest silnie zaangażowany w pomoc uchodźcom z Ukrainy. Każdego dnia pracownicy i wolontariusze wkładają ogromny wysiłek w zapewnienie wsparcia ludziom, którzy musieli uciekać ze swojej ojczyzny z powodu prowadzonych przez Rosję działań zbrojnych. Potrzeby były i są ogromne, a jedną z nich jest zapewnienie logistyki, przede wszystkim w zakresie przewożenia ludzi oraz niezbędnych towarów, np. produktów higienicznych.
PCK dziękuje za przekazane auta
Wśród podmiotów prywatnych, które odpowiedziały na apel podkarpackiego PCK i bez wahania przyłączyły się do pomocy, był Volkswagen Financial Services. Firma zajmująca się finansowaniem samochodów nowych i używanych dzięki produktom typu leasing czy kredyt przekazała 5 samochodów. Auta trafiły na 6 miesięcy do jednostek terenowych wzdłuż granicy oraz do Przemyśla. Ich zadaniem jest zapewnienie mobilności działającym na miejscu przedstawicielom PCK oraz wsparcie w codziennych obowiązkach. Przekazanie miało miejsce w październiku br.
– Mówiąc o wsparciu, jakiego udzieliła nam firma Volkswagen Financial Services, tak naprawdę powinniśmy cofnąć się do lutego 2022 r. Już 2 dni po wybuchu wojny użyczono nam bezpłatnie 10 samochodów, które każdego dnia przez 6 miesięcy pełniły razem z nami służbę przy granicy. Jednak potrzeby mimo upływu kilku miesięcy wciąż są ogromne, dlatego z ogromną wdzięcznością przyjęliśmy wiadomość, że Volkswagen Financial Services będzie dalej wspierać nas w tym obszarze. Od października do dyspozycji Oddziału mamy 5 samochodów, które wykorzystujemy w działaniach każdego dnia – zaznacza Maciej Maruszak, Dyrektor Podkarpackiego Oddziału Okręgowego PCK w Rzeszowie.
Wsparcie w zakresie mobilności
Dyrektor Maciej Maruszak wymienia, że samochodami udostępnionymi przez Volkswagen Financial Services realizowane są przewozy z granicy w Medyce, Korczowej i Krościenku do punktów recepcyjnych, ponadto przewozy osób niepełnosprawnych do miejsc zakwaterowania na terenie głównie Podkarpacia, ale także pojedyncze przejazdy w inne części kraju. Pracownicy i wolontariusze PCK przewożą żywność i produkty dla uchodźców zarówno bezpośrednio na granicę z Ukrainą, jak i do punktów udzielania pomocy.
– Samochody przekazane przez Volkswagen Financial Services naprawdę nam służą, czego potwierdzeniem niech będzie liczba osób, które dzięki tym pojazdom udało się przewieźć. Według naszych szacunków oraz informacji pochodzących z Urzędu Miasta w Przemyślu wyliczyliśmy, że od początku współpracy, czyli od marca tego roku, przewieźliśmy około 250 tysięcy osób – dodaje Maciej Maruszak z Polskiego Czerwonego Krzyża.
Pojazdy przekazane na rzecz PCK w Rzeszowie zostały dokładnie sprawdzone pod kątem technicznym, aby były niezawodne podczas służby. Każdy został wyposażony w pakiet serwisowy i ubezpieczenie oraz kartę paliwową, dzięki czemu pracownicy PCK nie muszą myśleć o kosztach związanych z tankowaniem i tym samym skupić się na jeszcze sprawniejszej i skuteczniejszej pomocy.
– W obecnych czasach niezwykle istotna jest każda forma wsparcia. O jej skuteczności bardzo często decyduje szybkość reakcji i właściwe miejsce skierowania pomocy. Jako Volkswagen Financial Services doskonale to rozumiemy i pomagamy tak, jak potrafimy najlepiej, poprzez dostarczanie mobilności. Dwa dni po wybuchu wojny w Ukrainie użyczyliśmy 10 samochodów na potrzeby Polskiego Czerwonego Krzyża, które nasi pracownicy dostarczyli do Rzeszowa, skąd niezwłocznie ruszyły w teren. Kilka tygodni później w ramach współpracy ze Związkiem Ochotniczych Straży Pożarnych 20 naszych pojazdów przekazaliśmy wybranym przygranicznym jednostkom OSP. Jesteśmy dumni, że nasze auta z logo VW FS wspierają tych, którzy udzielają pomocy uchodźcom – podkreśla Mikołaj Woźniak, prezes Volkswagen Financial Services.
Samochody dla Ochotniczych Straży Pożarnych
Współpraca z Podkarpackim Oddziałem Okręgowym PCK w Rzeszowie to jedno z wielu działań z zakresu społecznej odpowiedzialności, jakie realizuje Volkswagen Financial Services. Firma już w marcu br. zaangażowała się w pomoc na rzecz uchodźców, użyczając 20 samochodów na potrzeby wybranych jednostek OSP. Samochody trafiły do formacji położonych głównie w województwach przygranicznych. Pojazdy od marca przez 6 miesięcy były wykorzystywane do transportu osób oraz przewożenia żywności i darów.
Liczny i pozytywny odzew na temat akcji sprawił, że Volkswagen Financial Services zadecydował o kontynuowaniu działań. W listopadzie br. w ramach IV odsłony wsparcia Ochotniczych Straży Pożarnych do wybranych 10 jednostek w całej Polsce trafiło 10 pojazdów marki Volkswagen. Działania były i są koordynowane wspólnie ze Związkiem Ochotniczych Straży Pożarnych RP.

Rejestracja samochodów za granicą. Czy to się nadal opłaca? Kto może skorzystać?

Electroride podsumowuje 2024 rok w elektromobilności

Allianz Partners i Mazda Motor Europe przedłużają współpracę
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Polityka

PE przedstawił swoje priorytety budżetowe po 2027 roku. Wydatki na obronność kluczowe, ale nie kosztem polityki spójności
Parlament Europejski przegłosował w tym tygodniu rezolucję w sprawie priorytetów budżetu UE na lata 2028–2034. Europosłowie są zgodni co do tego, że obecny pułap wydatków w wysokości 1 proc. dochodu narodowego brutto UE-27 nie wystarczy do sprostania rosnącej liczbie wyzwań, przed którymi stoi Europa. Mowa między innymi o wojnie w Ukrainie, trudnych warunkach gospodarczych i społecznych oraz pogłębiającym się kryzysie klimatycznym. Eurodeputowani zwracają też uwagę na ogólnoświatową niestabilność, w tym wycofywanie się Stanów Zjednoczonych ze swojej globalnej roli.
Infrastruktura
Odbudowa Ukrainy pochłonie setki miliardów euro. Polskie firmy już teraz powinny szukać partnerów, nie tylko w kraju, ale i w samej Ukrainie

Według stanu na koniec 2024 roku odbudowa Ukrainy wymagać będzie zaangażowania ponad pół biliona euro, a Rosja wciąż powoduje kolejne straty. Najwięcej środków pochłoną sektory mieszkaniowy i transportowy, ale duże są także potrzeby energetyki, handlu czy przemysłu. Polski biznes wykazuje wysokie zaangażowanie w Ukrainie, jednak może ono być jeszcze wyższe w procesie odbudowy. Zdaniem wiceprezesa działającego w tym kraju Kredobanku należącego do Grupy PKO BP firmy powinny szukać partnerów do udziału w odbudowie i w Polsce, i w Ukrainie.
Polityka
Europoseł PiS zapowiada walkę o reparacje wojenne dla Polski na forum UE. Niemiecki rząd uznaje temat za zamknięty

Nowy kanclerz Niemiec Friedrich Merz podczas konferencji prasowej w Polsce ocenił, że temat reparacji wojennych w relacjach polsko-niemieckich jest prawnie zakończony. Nie zgadza się z tym europoseł PiS Arkadiusz Mularczyk, który chce do tego tematu wrócić na forum UE. Przygotowana za rządów PiS publikacja „Raport o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej” szacuje straty na ponad 6,2 bln zł.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.