Komunikaty PR

Pięć porad dotyczących bezpieczeństwa dla właścicieli iPhone'ów w 2022 roku

2022-01-31  |  01:00
Biuro prasowe

Cyberprzestępcy polujący na użytkowników smartfonów, skupiają większość swojej uwagi na właścicielach telefonów z Androidem. Można znaleźć co najmniej kilka przyczyn takiego stanu rzeczy, ale podstawowe znaczenie ma popularność urządzeń pracujących pod kontrolą systemu operacyjnego z zielonym ludzikiem. Według różnych szacunków Android ma ponad 70 proc. udział w rynku smartfonów. Niemniej istnieje grupa hakerów wykazujących zainteresowanie system iOS - często działają oni zgodnie z zasadą „mniej znaczy więcej”. Choć atakują rzadziej, mogą sporo zyskać, wyrządzając poważne szkody użytkownikom iPhone’ów. Specjaliści z firmy Bitdefender przygotowali kilka wskazówek pomagających zadbać użytkownikom o bezpieczeństwo telefonów z nadgryzionym jabłuszkiem.

 

Aktualizacje to priorytet

Luka bezpieczeństwa ForcedEntry w systemie iOS, która została wykorzystywana przez oprogramowanie szpiegujące Pegasus, uzmysłowiła wielu użytkownikom iPhone’ów, iż nie mogą czuć się w pełni bezpiecznie. W tym przypadku Apple walczyło z nadużyciami, wprowadzając poprawki i pozywając NSO Group - twórców Pegasusa. Chociaż niektóre aktualizacje iOS nie są ekscytujące i wnoszą niewiele nowych funkcjonalności, aczkolwiek prawie wszystkie zawierają przynajmniej jedną poprawkę bezpieczeństwa. Poza tym iOS 15 i nowsze wersje posiadają znaczące ulepszenia pozwalające łatwiej odpierać potencjalne ataki.

 

- Jak do tej pory nie wykryto udanych zdalnych ataków na Pegasusa w urządzeniach z systemem iOS 15 i nowszymi wersjami. Jednakże należy liczyć się z tym, że napastnicy wkrótce podejmą kolejne próby. Ponadto istnieją również dziesiątki innych zagrożeń, dlatego trzeba być zawsze na bieżąco z najnowszymi poprawkami bezpieczeństwa – doradza Mariusz Politowicz z firmy Marken, dystrybutora rozwiązań Bitdefender w Polsce.

 

 

Stosowanie silnych haseł

Jak wynika z danych zamieszczonych w „Bitdefender Cybersecurity and Online Behaviors Global Report”, polowa respondentów ​​używa tego samego hasła do wszystkich kont internetowych, a 32 proc używa tylko kilku haseł do wielu kont. Natomiast 27 proc. badanych przyznaje, że do blokowania i odblokowywania telefonów stosuje najprostsze formuły takie jak 1234 i 0000, zaś 11 proc. w ogóle nie korzysta z tego typu zabezpieczeń. Tymczasem wprowadzanie silnych haseł zapewnia solidne zabezpieczenia dostępu do urządzenia. Poza unikalnym hasłem, ważne jest skonfigurowanie uwierzytelniania dwuskładnikowego, aby zapobiec przejęciu konta. Dobrą praktyka jest zastosowanie uwierzytelniania biometrycznego urządzenia, takiego jak rozpoznawanie odcisków palców lub twarzy.

W ramach ogólnych środków ostrożności zawsze należy mieć włączoną funkcję „znajdź mój iPhone”. Jeśli zostanie zgubiony lub skradziony, można skorzystać z usługi, aby spróbować go znaleźć lub zdalnie wyczyścić jego zawartość za pomocą jednego kliknięcia.

 

Kontrola uprawnień dla aplikacji

Przy tak wielu aplikacjach i usługach występujących w telefonach trudno jest zrównoważyć wygodę i prywatność. Co ważne, iOS zmusza każdą aplikację zainstalowaną na telefonie, aby zapytała czy może śledzić aktywność. W części ustawienia -> prywatność -> śledzenie, można skontrolować dostęp aplikacji do danych identyfikujących. Użytkownik ma do wyboru opcję kontrolowania uprawnień do śledzenia poszczególnych aplikacji lub włączenia bądź cofnięcia uprawnienia dla wszystkich aplikacji za pomocą jednego przełącznika.

 

Wykorzystanie zalet VPN

Wirtualna sieć prywatna (VPN) służy jako tunel między urządzeniem a siecią, z którą użytkownik się łączy, zabezpieczając połączenie, szyfrując dane i ukrywając adres IP bez względu na to w jakim miejscu się znajduje.

 

Instalacja oprogramowania zabezpieczającego.

Narzędzia bezpieczeństwa adresowane dla smartfonów są nie tylko przydatne, ale również niezbędne, co dotyczy też systemu iOS. Chociaż iPhone'y są na ogół bezpieczne po wyjęciu z pudełka, to słabości pojawiają się, kiedy smartfony Apple’a są mocno eksploatowane. Napastnicy są gotowi zapłacić miliony dolarów za błąd zero-day, który pozwoli im wykorzystać rzadkie przypadki, tak jak było w przypadku Pegasusa.

 

Źródło: marken.com.pl; bitdefender.pl 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
IT i technologie Polski biznes nie jest przygotowany na cyberzagrożenia Biuro prasowe
2025-06-25 | 03:00

Polski biznes nie jest przygotowany na cyberzagrożenia

Wyciek danych, ataki przeciążające stronę (DDoS), złośliwe oprogramowanie, phishing. Dziś wojna w cyberprzestrzeni dotyczy nie tylko infrastruktury krytycznej czy wielkich
IT i technologie Cyberbezpieczeństwo dla firm – skuteczne rozwiązania iIT Distribution Polska
2025-06-04 | 15:30

Cyberbezpieczeństwo dla firm – skuteczne rozwiązania iIT Distribution Polska

Współczesne przedsiębiorstwa nie mogą pozwolić sobie na brak ochrony w świecie cyfrowym. Codziennie pojawiają się nowe zagrożenia: wycieki danych, ataki phishingowe,
IT i technologie Emitel Partnerem Technologicznym Impact’25
2025-05-13 | 14:45

Emitel Partnerem Technologicznym Impact’25

Emitel ponownie został Partnerem Technologicznym konferencji Impact’25 – jednego z najważniejszych wydarzeń poświęconych nowoczesnym technologiom, gospodarce

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Kongres Profesjonalistów Public Relations

Handel

Handel

Nie tylko konsumenci starają się kupować bardziej odpowiedzialne. Część firm już stawia na to mocny nacisk

Kwestie równoważonych zakupów stają się elementem strategii ESG. Dostawy energii, zamówienia surowców i materiałów do produkcji czy elementów wyposażenia biur – na każdym etapie swoich zakupów firmy mogą dziś decydować między opcjami bardziej i mniej zrównoważonymi. Dotyczy to także zamówień rzeczy codziennego użytku dla pracowników czy środków czystości – wskazują eksperci Lyreco, e-sklepu, który prowadzi sprzedaż produktów do biur, pokazując ich wpływ na środowisko czy efektywność pracy.

Prawo

Unia Europejska wzmacnia ochronę najmłodszych. Parlament Europejski chce, by test praw dziecka był nowym standardem w legislacji

Parlament Europejski chciałby tzw. testu praw dziecka dla każdego aktu prawnego wychodzącego z Komisji Europejskiej. – Każda nowa legislacja Unii Europejskiej powinna być sprawdzana pod kątem wpływu na prawa dziecka – zapowiada Ewa Kopacz, wiceprzewodnicząca PE. Jak podkreśla, głos dzieci jest coraz lepiej słyszalny w UE i jej różnych politykach. Same dzieci wskazują na ważne dla siebie kwestie, którymi UE powinna się zajmować. Wśród nich są wyzwania w obszarze cyfrowym i edukacyjnym.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.