Komunikaty PR

Pierwsza Gwiazdka Samodzielności zaświeci dla wychowanków pieczy zastępczej

2024-11-26  |  09:40
Biuro prasowe

Nowy świąteczny projekt Fundacji Dobrych Inicjatyw

Fundacja Dobrych Inicjatyw (FDI) zaprasza firmy oraz osoby prywatne do włączenia się w wyjątkowy projekt „Pierwsza Gwiazdka Samodzielności”. Świąteczna inicjatywa Fundacji ma na celu kompleksowe wsparcie oraz zabezpieczenie potrzeb materialnych młodych ludzi z tzw. domów dziecka, stawiających pierwsze kroki na drodze do dorosłego i samodzielnego życia.

Święta to czas radości, hojności i dzielenia się z innymi. Tradycyjnie, w tym okresie, firmy i instytucje angażują się w akcje charytatywne, przygotowując paczki pełne rozmaitych gadżetów i słodyczy, których adresatami często są dzieci z tzw. „domów dziecka”. Każda pomoc jest cenna. Pluszaki, cukierki czy zestaw akcesoriów mogą wywołać uśmiech wychowanków placówek opiekuńczo-wychowawczych w tym jednym magicznym momencie w roku. Jednak tego rodzaju wsparcie nie zaspokaja potrzeby pomocy, która istnieje przez cały rok – zwłaszcza nastolatków i młodych dorosłych, którzy przygotowują się do opuszczenia pieczy i chcą się usamodzielnić.

Czy Święty Mikołaj pamięta o usamodzielnionych?

Każdego roku placówki opiekuńczo-wychowawcze opuszcza tysiące młodych ludzi, którzy potrzebują podstawowego wyposażenia mieszkania i środków na jego wynajem, sprzętu do pracy, ubrań, jak też dostępu do wsparcia psychologicznego, wiedzy i kompetencji niezbędnych w dorosłym życiu. Brak pomocy w tym zakresie może skutkować wykluczeniem - usamodzielnieni są zagrożeni bezdomnością, bezrobociem, deficytami psychicznymi i emocjonalnymi. Najczęściej nie ma z nimi ani rodziców, ani właściwie niemal żadnych dorosłych, którzy mogliby służyć radą i wsparciem.

- Jest to grupa zaniedbana przez system, która znikąd nie dostaje wystarczającej pomocy. Każda z osób usamodzielniających się otrzymuje środki finansowe na usamodzielnienie i zagospodarowanie, które nie odpowiadają całościowo na potrzeby młodego człowieka. Zdecydowaliśmy się przekierować okołoświąteczną energię społeczną, by dostarczyć naszym podopiecznym narzędzia do samodzielności i oświetlić im drogę do szczęśliwej dorosłości. Właśnie dlatego, że rzadko kiedy ktoś o nich pamięta. Niestety do tej pory zapominał o nich nawet Św. Mikołaj, bo całą uwagę koncentrował na prezencie świątecznym zapakowanym w ozdobny papier – twierdzi Bartłomiej Jojczyk, prezes Fundacji Dobrych Inicjatyw.

Usamodzielnienie jest trudnym procesem, bo wychowankowie muszą sobie radzić jednocześnie z wieloma problemami: rodzinnymi, psychicznymi, zdrowotnymi. Potrzebują kompleksowego wsparcia na tym etapie, by w dorosłym życiu nie powtórzyć wzorców wyniesionych ze swoich – zwykle niewydolnych wychowawczo – rodzin. Jak wynika z raportu „Start w dorosłość” Fundacji Dobrych Inicjatyw opublikowanego w grudniu 2023 r. – w skutecznym usamodzielnieniu się niezbędne są przede wszystkim: mieszkanie – najlepiej mieszkanie wspomagane pod opieką specjalistów, wsparcie osób dorosłych, pomoc psychologiczna i/lub terapia, a także dobra diagnoza potencjału i długofalowe doradztwo zawodowe. Na te potrzeby odpowiedzią ma być nowy projekt FDI - Pierwsza Gwiazdka Samodzielności.

Szczęśliwa dorosłość w prezencie

Pierwsza Gwiazdka Samodzielności to coś więcej niż akcja świąteczna – to kompleksowy program, który ma pomóc młodym ludziom przejść od wsparcia instytucjonalnego do samodzielnego życia. Dzięki tej inicjatywie wychowankowie otrzymają darowizny rzeczowe i finansowe - zgodnie z dokładnie przemyślaną listą potrzeb. Część z nich zostanie zagospodarowana przez firmy partnerskie Fundacji Dobrych Inicjatyw, a część dzięki dobroci darczyńców indywidualnych.

- Wiemy, że zabawki i słodycze w prezencie pod choinkę dla dzieci z domów dziecka to atrakcyjny temat dla publiczności - a więc także ułatwienie w zbieraniu środków na te cele. Ale wiemy też, że tego rodzaju potrzeby materialne są już w placówkach zazwyczaj zagospodarowane. Chcemy pomagać mądrze i kompleksowo, oferując wsparcie, które nie kończy się wraz z końcem okresu świątecznego. W tym roku, w ramach Pierwszej Gwiazdki Samodzielności, zaopiekujemy się procesem usamodzielnienia 9 naszych beneficjentów. Potrzeby są jednak większe. Dlatego szukamy sponsorów, którzy zabezpieczą samodzielność wychowankom pieczy. Ale także rozwijamy program wolontariatu pracowniczego, w ramach którego organizujemy warsztaty dla usamodzielnionych, by zapewnić im dobre przewodnictwo po dorosłości – mówi Bartłomiej Jojczyk.

Beneficjenci Fundacji Dobrych Inicjatyw potrzebują wyposażenia mieszkań: garnków, czajników, pralek, bo ich własne pieniądze w najlepszym wypadku wystarczą im na czynsz. Potrzebują hulajnogi lub roweru, bo są w stanie dostać tylko takie lokum, które jest bardzo oddalone od szkoły lub potencjalnego miejsca pracy. I wreszcie - potrzebują kursów zawodowych i psychoterapii, żeby zażegnać deficyty oraz rozwijać siebie, by mieć zasoby na stawianie czoła życiowym wyzwaniom.

Każdy, kto zdecyduje się na wsparcie Pierwszej Gwiazdki Samodzielności, pomaga budować nową jakość życia dla wychowanków pieczy zastępczej, oferując im to, czego najbardziej potrzebują: szansę na godne i bezpieczne wejście w dorosłe życie.

Darowizny na potrzeby beneficjentów Pierwszej Gwiazdki Samodzielności można dokonać poprzez stronę internetową: https://fdi.org.pl/gwiazdka-samodzielnosci/wspieram-gwiazdke/

Informacje na temat projektu znajdują się na stronie: https://fdi.org.pl/gwiazdka-samodzielnosci/

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Fundacja Dobrych Inicjatyw (FDI) wspiera dzieci i młodzież z placówek opiekuńczo-wychowawczych (tzw. domów dziecka) w zakresie rozwoju ich kompetencji, umiejętności i pasji pozaszkolnych. Zbudowaliśmy społeczność ponad 1200 wolontariuszy, ponad 400 wychowanków mieszkających w 28 placówkach opiekuńczo-wychowawczych z małych miejscowości i terenów wiejskich w Polsce. Więcej na stronie: www.fdi.org.pl

FDI można wesprzeć dokonując wpłaty na konto, nr rachunku: 71 2030 0045 1110 0000 0343 05 90

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Problemy społeczne 878 miliardów dolarów: tyle wynosi wkład przemysłu piwowarskiego do globalnego PKB Biuro prasowe
2025-03-12 | 06:00

878 miliardów dolarów: tyle wynosi wkład przemysłu piwowarskiego do globalnego PKB

Branża browarnicza jest ważnym sektorem gospodarki światowej, który wygenerował 0,8% światowego PKB w 2023 r., czyli 878 miliardów dolarów. To więcej niż wg Banku
Problemy społeczne Światło dzienne – naturalny energetyk, który zmieni Twoje życie
2025-02-20 | 17:00

Światło dzienne – naturalny energetyk, który zmieni Twoje życie

Wyobraź sobie, że każdego ranka budzisz się wypoczęty i pełen energii. Co więcej, aby to osiągnąć nie potrzebujesz kolejnej kawy. Wystarczy naturalny, dostępny
Problemy społeczne Tylko w co trzecim polskim domu jest równy podział obowiązków
2024-12-18 | 16:10

Tylko w co trzecim polskim domu jest równy podział obowiązków

Jedynie 21 proc. mężczyzn i aż dwukrotnie większy odsetek kobiet (45 proc.) deklaruje, że wykonuje większość prac domowych. Z kolei co trzecia przedsiębiorczyni także przyznaje, że

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Szkolenie Online IMM

Prawo

UE lepiej przygotowana na reagowanie na klęski żywiołowe. Od czasu powodzi w Polsce pojawiło się wiele usprawnień

Na tereny dotknięte ubiegłoroczną powodzią od rządu trafiło ponad 4 mld zł. Pierwsze formy wsparcia, w tym zasiłki, pomoc materialna czy wsparcie dla przedsiębiorców, pojawiły się już w pierwszych dniach od wystąpienia kataklizmu. Do Polski ma też trafić 5 mld euro z Funduszu Spójności UE na likwidację skutków powodzi. Doświadczenia ostatnich lat powodują, że UE jest coraz lepiej przygotowana, by elastycznie reagować na występujące klęski żywiołowe.

Prawo

Rzecznik MŚP: Obniżenie składki zdrowotnej to nie jest szczyt marzeń. Ideałem byłby powrót do tego, co było przed Polskim Ładem

Podczas najbliższego posiedzenia, które odbędzie się 23 i 24 kwietnia, Senat ma się zająć ustawą o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Zakłada ona korzystne zmiany w składkach zdrowotnych płaconych przez przedsiębiorców. Rzecznik MŚP apeluje do izby wyższej i prezydenta o przyjęcie i podpisanie nowych przepisów. Pojawiają się jednak głosy, że uprzywilejowują one właścicieli firm względem pracowników, a ponadto nie podlegały uzgodnieniom, konsultacjom i opiniowaniu.

Handel

Konsumpcja jaj w Polsce rośnie. Przy zakupie Polacy zwracają uwagę na to, z jakiego chowu pochodzą

Zarówno spożycie, jak i produkcja jaj w Polsce notują wzrosty. Znacząca większość konsumentów przy zakupie jajek zwraca uwagę na to, czy pochodzą one z chowu klatkowego. Polska jest jednym z liderów w produkcji i eksporcie jajek w UE, ale ma też wśród nich największy udział kur w chowie klatkowym. Oczekiwania konsumentów przyczyniają się powoli do zmiany tych statystyk.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.