Komunikaty PR

Pierwszy precertyfikat ZIELONY DOM na poziomie Premium dla Katowickiego TBS

2024-09-13  |  08:00
Biuro prasowe
Kontakt

Monika Kmera
Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego PLGBC

ul. Zabrska 39d
44-100 Gliwice
mkmera|plgbc.org.pl| |mkmera|plgbc.org.pl
600025968
www.plgbc.org.pl

Katowicki TBS przy ul. Kosmicznej, będący zespołem 7 budynków mieszkalnych ze 111 lokalami, otrzymał jako pierwszy precertyfikat na wysokim poziomie Premium w ramach certyfikacji ZIELONY DOM, przyznany przez Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego PLGBC. Projekt przygotowany przez pracownię architektoniczną k3xmore jest najbardziej zaawansowanym proekologicznie i zorientowanym na oszczędność energii osiedlem mieszkaniowym w Polsce.

Certyfikat ZIELONY DOM jest pierwszym polskim certyfikatem wielokryterialnej oceny budynków mieszkaniowych. Za jego stworzenie i rozwój odpowiadają eksperci Polskiego Stowarzyszenia Budownictwa Ekologicznego PLGBC. Certyfikat można uzyskać na jednym z trzech poziomów: Standard, Premium i Prestige. Katowicki TBS przy ul. Kosmicznej  jest pierwszą inwestycją mieszkaniową w Polsce, która uzyskała ocenę na tak wysokim poziomie. Warto jednak podkreślić, że coraz więcej inwestorów decyduje się na precertyfikację projektów i planuje uzyskać certyfikat ZIELONY DOM. Wśród deweloperów, którzy zdecydowali się budować mieszkania zgodnie z wytycznymi certyfikacji ZIELONY DOM są m.in. Yareal i Urba.

- Precertyfikat ZIELONY DOM to ukoronowanie i potwierdzenie naszych starań, by inwestycja przy ulicy Kosmicznej w Katowicach wyznaczała trendy ekologicznego budownictwa w segmencie mieszkalnictwa społecznego. Poprzez tą inwestycję, jako pierwsi w Polsce, w pionierski sposób pokazujemy, że nowoczesne technologie i ekologia nie muszą być domeną jedynie inwestycji deweloperskich, ale mogą być dostępne także dla mieszkańców budynków realizowanych w modelu budownictwa społecznego. Cieszymy się, że nasze starania zostały zauważone i docenione przez Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego PLGBC. Jesteśmy przekonani, że przykład z Katowickiego TBS będzie dobrym wzorcem dla wprowadzenia ekologicznych technologii dla innych inwestycji budownictwa społecznego w miastach całej Polski - podkreśla Janusz Olesiński, Prezes Katowickiego TBS.

Osiedle przy ul. Kosmicznej budowane przez Katowicki TBS to zespół 7 budynków, trzy- i czteropiętrowych, w których znajdzie się 111 mieszkań. Południowa część osiedla to teren zielony i małe ogrody deszczowe wspierające zbiornik retencyjny. Tutaj też znajdzie się strefa rekreacyjna dla mieszkańców w formie placu zabaw dla dzieci, zewnętrznej strefy fitness oraz stołów piknikowych.

- Każda kolejna precertyfikacja pokazuje nam, że świadomość inwestorów mieszkaniowych w Polsce rośnie. Chcą oni budować ekologicznie, chcą dostarczać klientom coraz lepsze produkty, a my dostarczamy narzędzie, które realnie sprawdza, czy ich plany i projekty są zgodne z założeniami zrównoważonego rozwoju. Tym bardziej cieszymy się, że to polski certyfikat, stworzony przez naszych ekspertów, jest wybierany i coraz bardziej popularny. Gratulujemy Katowickiemu TBS uzyskania precertyfikatu na poziomie Premium dla inwestycji przy ul. Kosmicznej i czekamy na dalsze kroki – mówi Dorota Bartosz, dyrektorka ds. zrównoważonego budownictwa w PLGBC oraz autorka założeń certyfikatu ZIELONY DOM.

W trakcie precertyfikacji wyróżnione zostały zrównoważone działania i rozwiązania zaprojektowane przez architektów i wdrożone przez inwestora, które pozwoliły na osiągnięcie poziomu Premium. W zakresie efektywności energetycznej zastosowano gruntowe pompy ciepła do ogrzewania i przygotowania ciepłej wody użytkowej oraz ogniwa fotowoltaiczne pokrywające częściowo zapotrzebowanie na energię elektryczną części wspólnej, w tym oświetlenie wewnętrzne i zewnętrzne. Tym samym budynki te mają szansę stać się pierwszymi budynkami wielorodzinnymi wpasowującymi się w definicję budynków bezemisyjnych wg Dyrektywy EPBD z 2024 r.

Zaprojektowany system wentylacji mechanicznej nawiewno-wywiewnej z odzyskiem ciepła zapewni nie tylko odpowiednią jakość powietrza w mieszkaniach, ale znacznie ograniczy straty ciepła.

Projekt zagospodarowania terenu inwestycji uwzględnia odpowiednio dobraną rodzimą roślinność oraz zastosowanie mikroretencji, polegającej na zatrzymywaniu i wykorzystywaniu wody deszczowej w miejscu jej wystąpienia zamiast odprowadzania jej bezpośrednio do kanalizacji czy cieków wodnych. Takie podejście pomaga w przeciwdziałaniu powodziom, zmniejsza ryzyko suszy, a także wspiera lokalne ekosystemy. W projekcie inwestycji przewidziano także niezależną instalację wykorzystującą wodę deszczową do spłukiwania toalet oraz innych celów gospodarczych, rozwiązania architektoniczne bez barier, czy przygotowanie raportu LCA, który ocenia wpływ budynków na środowisko w całym cyklu życia. Ważną korzyścią dla mieszkańców jest szansa na niskie koszty eksploatacyjne ich nieruchomości.

- Inwestycja przy ul. Kosmicznej w Katowicach, w dzielnicy Giszowiec zaprojektowana została od samego początku z myślą o rozwiązaniach ekologicznych, spełniających wymagania certyfikatu ZIELONY DOM. Projekt koncepcyjny otrzymał pierwszą nagrodę w konkursie architektonicznym, organizowanym przez SARP Katowice. Dalszy proces projektowy zakładał rozwijanie i wdrażanie takich rozwiązań jak maksymalne wykorzystanie wody deszczowej w instalacji wewnętrznej budynków, otwartym zbiorniku, pełniącym funkcję rekreacyjną czy ogrodach deszczowych czy wykorzystanie gruntowych i powietrznych pomp ciepła, niezależnie sieci miejskiej, co jest pionierskim rozwiązaniem w skali miasta, a nawet kraju. Niska intensywność zabudowy, proporcjonalne odległości pomiędzy budynkami oraz duża ilość terenu przeznaczonego pod zieleń i rekreację mają zapewnić komfort przyszłym użytkownikom osiedla. Ruch kołowy został ograniczony do minimum, a większość samochodów parkuje w garażach podziemnych. Charakterystyczna elewacja z blachy stalowej w kolorze zielonym i jasnoszarym ma być wizytówką osiedla, a całość dopełniać ma niska i wysoka roślinność. – podsumowują architektki - Kinga Bączyk i Magdalena Orzeł – Rurańska, autorki projektu z pracowni k3xmore.

Więcej o certyfikacie ZIELONY DOM:
https://zielonydom.plgbc.org.pl/

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego PLGBC
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Nieruchomości Cena i funkcjonalność - to decyduje o zakupie mikroapartamentów Biuro prasowe
2024-12-30 | 15:00

Cena i funkcjonalność - to decyduje o zakupie mikroapartamentów

Rosnące ceny mieszkań skłaniają wiele osób do wyboru mikroapartamentów jako przystępnej cenowo i funkcjonalnej alternatywy. Koszty ich zakupu i utrzymania są niższe, co czyni
Nieruchomości Jak wygląda rynek najmu w Krakowie?
2024-12-30 | 15:00

Jak wygląda rynek najmu w Krakowie?

Kraków nieustannie buduje swoją pozycję na rynku mieszkaniowym. Rosnące inwestycje, turystyczny urok i zwiększająca się liczba mieszkańców sprawiają, że zapotrzebowanie na
Nieruchomości Deweloperzy nie nadążają za popytem
2024-12-30 | 15:00

Deweloperzy nie nadążają za popytem

Mieszkania drożeją, a nowych powstaje rekordowo mało. W 2023 roku deweloperzy rozpoczęli budowę 114,5 tys. lokali – to najmniej od sześciu lat. Ceny za mkw. w Warszawie zdążyły

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

Ministerstwo Finansów chce objąć akcyzą wkłady do e-papierosów. Eksperci prognozują upadek polskich producentów i wzrost szarej strefy

Projekt nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym przewiduje objęcie podatkiem akcyzowym nowych kategorii wyrobów, w tym wielorazowych papierosów elektronicznych czy podgrzewaczy tytoniu. W tym pierwszym przypadku ustawodawca chce opodatkować nie tylko samo urządzenie, ale także POD, czyli wkład do niego. Organizacje przedsiębiorców i plantatorów tytoniu ostrzegają, że to prowadziłoby do sytuacji, w której jeden produkt byłby opodatkowany dwu-, a nawet trzykrotnie, z negatywnymi skutkami dla obrotu gospodarczego w Polsce.

Polityka

Przyszłość relacji transatlantyckich wśród głównych tematów posiedzenia PE. Europa jest gotowa do współpracy

Na pierwszej w tym roku sesji Parlamentu Europejskiego europosłowie będą debatować nad przyszłością relacji na linii UE–USA. Przewodnicząca PE Roberta Metsola podczas otwarcia sesji podkreśliła, że obecne realia polityczne będą wymagały odnowionego sojuszu transatlantyckiego, a Europa jest gotowa do współpracy z administracją 47. prezydenta Stanów Zjednoczonych. Donald Trump w swoim przemówieniu po zaprzysiężeniu zapowiedział wysiłki na rzecz kończenia wojen i wprowadzania pokoju na świecie.

Handel

W tym roku import cementu z Ukrainy może przekroczyć milion ton. To oznacza problemy polskich producentów

Polscy producenci cementu obawiają się silnej konkurencji z Ukrainy. W ubiegłym roku import tego surowca zza wschodniej granicy wyniósł ok. 600–700 tys. t, prawie dwa razy więcej niż rok wcześniej. W kolejnych miesiącach dynamika może jeszcze przyspieszyć, dlatego sektor apeluje o kontyngenty ilościowe lub inny rodzaj wsparcia ze strony UE. Bez tego trudno będzie mu rywalizować z producentami z Ukrainy i innych państw, które nie muszą spełniać klimatycznych wymogów UE.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.