PLGBC zaangażowane w projekt #BuildingLife
Monika Kmera
Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego PLGBC
ul. Zabrska 39d
44-100 Gliwice
mkmera|plgbc.org.pl| |mkmera|plgbc.org.pl
600025968
www.plgbc.org.pl
World Green Building Council rozpoczyna projekt #BuildingLife, którego celem jest wsparcie realizacji programu Europejski Zielony Ład. 10 europejskich green building councils, w tym Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego PLGBC opracuje plan działania na rzecz dekarbonizacji środowiska budowlanego w całym cyklu życia budynków.
W okresie poprzedzającym COP26 i w rocznicę przyjęcia porozumienia paryskiego ONZ, World Green Building Council (WorldGBC) uruchamia projekt #BuildingLife we współpracy z 10 europejskimi green building councils (GBCs). #BuildingLife przyczyni się do radykalnej zmiany działań klimatycznych w środowisku budowlanym.
Poszczególne green building councils opracują pakiet krajowych map drogowych dekarbonizacji. Z kolei WorldGBC zgromadzi przedstawicieli całego sektora na europejskim forum liderów w celu opracowania mapy drogowej polityki Unii Europejskiej w zakresie dekarbonizacji sektora.
Do projektu zaangażowały się green building councils z Polski (PLGBC), Chorwacji, Finlandii, Francji, Niemiec, Irlandii, Włoch, Holandii, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii. Projekt realizowany będzie ze wsparciem trzech posłów do Parlamentu Europejskiego, którymi są: Sirpa Pietikäinen (PPE), Maria Spyraki (PPE) i Ciarán Cuffe (Zieloni).
- Przyjmując podejście oparte na całym cyklu życia, możemy stawić czoła kryzysowi klimatycznemu, wykorzystać korzyści płynące z gospodarki obiegu zamkniętego i zrealizować strategię Europejskiego Zielonego Ładu. Nie możemy jednak przyjąć podejścia opartego na całym cyklu życia, jeśli Komisja Europejska i rządy krajowe nie zobowiążą się do prowadzenia ambitnej polityki mającej na celu rozwiązanie problemu całkowitego wpływu naszego sektora na emisje dwutlenku węgla i zasoby. Dlatego też popieram Building Life. - podkreśla Sirpa Pietikäinen, Posłanka do Parlamentu Europejskiego, PPE.
Co to jest #BuildingLife?
Projekt #BuildingLife jest wspierany przez partnerów skoncentrowanych na budowaniu bardziej zrównoważonego środowiska: IKEA Foundation i Laudes Foundation. Ma na celu połączenie działań sektora prywatnego i publicznego, niezbędnych do rozwiązania problemu wpływu budynków na nasze życie.
Obecnie polityka UE i państw członkowskich w zakresie budynków dotyczy wyłącznie zużycia energii w trakcie eksploatacji budynków. #BuildingLife koncentruje się nie tylko na emisjach operacyjnych budynków, ale również na wpływie na środowisko w fazie produkcji, transportu, budowy.
Przeciwdziałanie tym emisjom ma zasadnicze znaczenie dla zmniejszenia całkowitego wpływu sektora budowlanego i osiągnięcia postępów w realizacji celu Europejskiego Zielonego Ładu, jakim jest stworzenie do 2050 r. Europy neutralnej dla klimatu.
- IKEA Foundation wspiera realizowany przez World Green Building Council projekt #BuildingLife, którego celem jest rozwiązanie problemu emisji dwutlenku węgla przez sektor budowlany w Europie. Wierzymy, że oferuje on namacalny sposób na ochronę planety poprzez dążenie do zerowej emisji netto w budownictwie, przy jednoczesnym opracowywaniu ekologicznych rozwiązań mieszkaniowych, które przyniosą korzyści wielu ludziom - powiedział Edgar van de Brug, kierownik programu Climate Action, IKEA Foundation.
- Fundacja Laudes Foundation z dumą wspiera pionierskie prace World Green Building Council: opracowanie jasnych map drogowych z udziałem przemysłu, zmianę polityki w celu rozwiązania problemu emisji dwutlenku węgla oraz przyspieszenie działań inwestorów w tym zakresie – mówi James Drinkwater, dyrektor ds. środowiska budowlanego, Fundacja Laudes.
Co osiągnie #BuildingLife?
#BuildingLife przyspieszy realizację ambicji Europejskiego Zielonego Ładu w sektorze budowlanym i stworzy pierwszą w całym regionie odpowiedź na wizję zerowej emisji dwutlenku węgla w środowisku budowlanym, przedstawioną w raporcie WorldGBC z 2019 roku. Projekt ten stworzy ścieżkę dla innych regionów świata, którą należy podążać.
Do tego czasu World Green Building Council podejmie następujące działania:
- stworzenie planu działania dla wpisania celów dotyczących emisji dwutlenku węgla w całym cyklu życia w politykę UE w zakresie budynków.
- rozpoczęcie realizacji nowego zobowiązania dotyczącego emisji dwutlenku węgla w całym cyklu życia w ramach globalnego projektu WorldGBC "Advancing Net Zero".
- ustanowienie europejskich i krajowych grup roboczych, które przyczynią się do stworzenia krajowych planów działania na rzecz osiągnięcia zerowego poziomu emisji dwutlenku węgla w całym cyklu życia produktu.
- wspieranie rozwoju bazy danych produktów budowlanych w zakresie pełnego wpływu różnych materiałów budowlanych na środowisko.
- rozpoczęcie kampanii komunikacyjnej w celu zwrócenia uwagi posłów Parlamentu Europejskiego, decydentów i liderów branży, którzy będą publicznie opowiadać się za podejściem opartym na całym cyklu życia.
Zaangażuj się w #BuildingLife
Zaangażuj się w #BuildingLife lub dowiedz się więcej o projekcie, kontaktując się z Polskim Stowarzyszeniem Budownictwa Ekologicznego PLGBC.
https://plgbc.org.pl
Rośnie przekonanie, że ceny nieruchomości mogą spadać. Przynajmniej te ofertowe
Cena i funkcjonalność - to decyduje o zakupie mikroapartamentów
Jak wygląda rynek najmu w Krakowie?
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Prawo
Unijne przepisy zwiększą bezpieczeństwo inwestycji w kryptowaluty. Nowe regulacje mają uporządkować rynek
Wprowadzona przez Unię Europejską regulacja Markets in Crypto-Assets (MiCA) to pierwsza na świecie duża próba regulacyjna, która ma wprowadzić standaryzację i bezpieczeństwo do branży kryptowalut. Według założeń nowe przepisy mają uporządkować rynek i stanowić pierwszy krok do dogonienia Stanów Zjednoczonych. Nie brakuje jednak przeciwników takiej próby, którzy ostrzegają, że regulacje nie tylko nie spełnią swojej funkcji, ale mogą de facto zahamować rozwój kryptowalut w Europie.
Edukacja
Kompetencje STEM wchodzą szerzej do edukacji. Inicjatywa edukacyjna Amazon objęła już pół miliona dzieci w Polsce
Na warszawskiej Pradze Północ otwarto właśnie pierwszą STEM Kindlotekę, czyli przestrzeń edukacyjną dla dzieci i młodzieży, która stawia na rozwój kompetencji w obszarze nauki, technologii, inżynierii i matematyki. To inicjatywa Amazon i stowarzyszenia Cyfrowy Dialog rozwijana od 2019 roku, w ramach której funkcjonuje ponad 100 takich placówek, a z prowadzonych w nich zajęć skorzystało już pół miliona dzieci. STEM uważane są za kompetencje przyszłości, a badania wskazują, że można je rozwijać już u najmłodszych uczniów.
Prawo
Zmieni się definicja mobbingu. Nowe prawo da skuteczniejsze narzędzia ochrony nękanym pracownikom
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej chce uprościć prawną definicję mobbingu. Dodatkowo opracowywana nowelizacja przepisów ma nałożyć nowe obowiązki na pracodawców, których celem będzie określenie zasad przeciwdziałania mobbingowi i to na poziomie regulaminu pracy lub innych wewnętrznych regulacji. Dzięki któremu podwładni będą bardziej świadomi swoich praw i będą mogli lepiej reagować na przypadki ich łamania.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.