Która grupa podatników nie musi składać dokumentów rozliczeniowych do ZUS?
Nowy rok przyniósł wiele zmian podatkowych. W ramach Polskiego Ładu jedną z nich jest obowiązek składania co miesiąc dokumentów rozliczeniowych do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Są jednak pewne grupy podatników, których powyższy obowiązek nie obejmuje.
Na mocy nowych przepisów większość płatników jest aktualnie zobowiązana do złożenia deklaracji do ZUS. Wynika to ze zmian dotyczących rozliczania składki zdrowotnej, której wysokość jest obecnie uzależniona od poziomu uzyskanego dochodu. Choć nieliczni, są jednak płatnicy, którzy nie muszą składać dokumentów rozliczeniowych do ZUS.
Jedną z takich grup płatników są osoby duchowne, opłacające składki wyłącznie za siebie, które zadeklarowały w ostatniej deklaracji rozliczeniowej minimalną podstawę wymiaru składek. Co ważne, zwolnienie z obowiązku składania dokumentów rozliczeniowych dotyczy również tych miesięcy, w których zmienia się wysokość minimalnej podstawy wymiaru składek.
Kolejną grupą, która nie musi składać dokumentów rozliczeniowych do ZUS są osoby zatrudniające, na podstawie umowy uaktywniającej, wyłącznie nianię.
- Jest tutaj jednak pewien warunek. W ostatnich złożonych za pełny miesiąc dokumentach rozliczeniowych, które były oznaczone identyfikatorem z zakresu 40–49, płatnik musi wykazać podstawę wymiaru składek nieprzekraczającą 50 proc. minimalnego wynagrodzenia przy umowie zawartej po 1 stycznia 2018 roku lub nie wyższą niż minimalne wynagrodzenie przy umowie zawartej przed 1 stycznia 2018 roku – mówi Teresa Warska, specjalista ds. księgowości w Systim.pl.
Osoby, które dobrowolnie zgłosiły się do ubezpieczeń emerytalnych oraz rentowych i opłacają składkę wyłącznie za siebie, są również zwolnione z obowiązku miesięcznego składania deklaracji rozliczeniowych do ZUS.
- Warto jednak podkreślić, że również i w tej grupie jest jeden warunek, który należy spełnić, by móc skorzystać z wyżej wspomnianego prawa – płatnik w swojej ostatniej deklaracji rozliczeniowej musi zadeklarować do podstawy wymiaru składek na te ubezpieczenia kwotę nie niższą niż minimalne wynagrodzenie za pracę – dodaje ekspertka z Systim.pl.
Co istotne, jeśli płatnik przystąpił do dobrowolnych ubezpieczeń emerytalnych i rentowych, może nie składać dokumentów rozliczeniowych za kolejny miesiąc kalendarzowy również w sytuacji, gdy zmiana w stosunku do poprzedniego miesiąca wynika wyłącznie ze zmiany minimalnego wynagrodzenia za pracę.
Dodać należy także, że płatnik nie musi informować Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o tym, że chciałby skorzystać ze zwolnienia z obowiązku składania dokumentów rozliczeniowych. Zwolnienie bowiem przysługuje z mocy prawa, jeśli dokumenty rozliczeniowe, które przekazał za poprzedni pełny miesiąc były poprawnie wypełnione.
Pozostali płatnicy, po wejściu w życie przepisów w ramach Polskiego Ładu, mają obowiązek złożyć deklarację w lutym 2022 roku. Warto w tym miejscu przypomnieć, iż zmienił się również sam wzór deklaracji ZUS DRA. Wymienione zmiany mają umożliwiać przedsiębiorcy wskazanie osiągniętego w danym miesiącu przychodu oraz formy opodatkowania, co sprawi, że ZUS będzie w stanie zweryfikować prawidłową wysokość składki zdrowotnej przez niego zapłaconej. Zmiany te obejmą również i tych podatników, którzy już wcześniej wysyłali dokumenty rozliczeniowe do ZUS co miesiąc – z uwagi na zmienną wysokość przychodów nie mogą oni już bowiem automatycznie sięgać po deklaracje z poprzedniego miesiąca, stąd też są oni zobowiązani do wypełniania deklaracji co miesiąc.

Deklaracja dochodów i zwrot podatku w Europie: odpowiedzi na pytania Polaków

BCC: Podatkowe podsumowanie 2024 roku

Faktura korygująca - poprawienie błędów na dokumencie pierwotnym
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

UE lepiej przygotowana na reagowanie na klęski żywiołowe. Od czasu powodzi w Polsce pojawiło się wiele usprawnień
Na tereny dotknięte ubiegłoroczną powodzią od rządu trafiło ponad 4 mld zł. Pierwsze formy wsparcia, w tym zasiłki, pomoc materialna czy wsparcie dla przedsiębiorców, pojawiły się już w pierwszych dniach od wystąpienia kataklizmu. Do Polski ma też trafić 5 mld euro z Funduszu Spójności UE na likwidację skutków powodzi. Doświadczenia ostatnich lat powodują, że UE jest coraz lepiej przygotowana, by elastycznie reagować na występujące klęski żywiołowe.
Prawo
Rzecznik MŚP: Obniżenie składki zdrowotnej to nie jest szczyt marzeń. Ideałem byłby powrót do tego, co było przed Polskim Ładem

Podczas najbliższego posiedzenia, które odbędzie się 23 i 24 kwietnia, Senat ma się zająć ustawą o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Zakłada ona korzystne zmiany w składkach zdrowotnych płaconych przez przedsiębiorców. Rzecznik MŚP apeluje do izby wyższej i prezydenta o przyjęcie i podpisanie nowych przepisów. Pojawiają się jednak głosy, że uprzywilejowują one właścicieli firm względem pracowników, a ponadto nie podlegały uzgodnieniom, konsultacjom i opiniowaniu.
Handel
Konsumpcja jaj w Polsce rośnie. Przy zakupie Polacy zwracają uwagę na to, z jakiego chowu pochodzą

Zarówno spożycie, jak i produkcja jaj w Polsce notują wzrosty. Znacząca większość konsumentów przy zakupie jajek zwraca uwagę na to, czy pochodzą one z chowu klatkowego. Polska jest jednym z liderów w produkcji i eksporcie jajek w UE, ale ma też wśród nich największy udział kur w chowie klatkowym. Oczekiwania konsumentów przyczyniają się powoli do zmiany tych statystyk.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.