Komunikaty PR

Obniżenie wkładu komandytariusza w spółce a podatek dochodowy

2022-04-27  |  01:00
Biuro prasowe
Kontakt

Robert Nogacki
Kancelaria Prawna Skarbiec

ul. Maciejki 13
02-181 Warszawa
sekretariat|kancelaria-skarbiec.pl| |sekretariat|kancelaria-skarbiec.pl
22 586 40 00
www.kancelaria-skarbiec.pl

Od 1 stycznia 2021 roku spółka komandytowa jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych (CIT). Jak w związku z tym wygląda kwestia opodatkowania podatkiem dochodowym częściowego zwrotu komandytariuszom wniesionych przez nich wkładów?

Obniżenie wysokości wkładów w spółce komandytowej

Komandytariusz wniósł do spółki komandytowej wkład pieniężny w części na poczet sumy komandytowej. W ramach zmiany umowy spółki i podwyższenia wkładów wniósł kolejny wkład. Po pewnym czasie wspólnicy postanowili zmienić umowę spółki obniżając wysokość wkładów komandytariuszy, a wartość obniżenia zwrócić im proporcjonalnie do ich udziałów. W związku z tym komandytariusz wystąpił do Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z pytaniem, czy tak opisany częściowy zwrot wniesionych wkładów będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych (PIT).

Częściowy zwrot wkładu neutralny podatkowo

Wspólnik stał na stanowisku, że wskazana przez niego czynność nie będzie podlegać opodatkowaniu, gdyż przepisy ustawy o PIT na to nie wskazują. Otrzymane środki nie będą stanowić przysporzenia, bowiem to środki zwracane, a więc w całej transakcji dochodzi jedynie do zwrotu jego własnego majątku.

Podatek się należy, bo zmieniły się przepisy

Organ podatkowy uznał, że komandytariusz jest w błędzie. Dyrektor KIS przypomniał, że od 1 stycznia 2021 r. spółki komandytowe stały się podatnikami podatku dochodowego od osób prawnych, a zgodnie z art. 24 ust. 5 ustawy o PIT dochodem z udziału w zyskach osób prawnych jest dochód faktycznie uzyskany z tego udziału, w tym również przychód z umorzenia udziałów lub zmniejszenia ich wartości, czy dochód ze zmniejszenia udziału kapitałowego wspólnika w spółce.

Dochodem podlegającym 19% opodatkowaniu jest nadwyżka przychodu otrzymanego w związku ze zmniejszeniem udziału kapitałowego w spółce nad kosztami uzyskania przychodu. Ponieważ w opinii organu pod pojęciem przychodu z udziału w zyskach osoby prawnej należy identyfikować wszelkie przychody ze źródła, jakim są udziały lub akcje, opisane przez wspólnika częściowe wycofanie wkładów ze spółki komandytowej będzie podlegać opodatkowaniu PIT. Stanie się tak z powodu wspomnianej wcześniej zmiany przepisów, do której doszło z dniem 1 stycznia 2021 r.

„…zmiana umowy spółki komandytowej skutkująca zwrotem Panu części wkładu dokonanego po uzyskaniu przez spółkę komandytową statusu podatnika podatku dochodowego od osób prawnych, a wniesionego przez Pana do spółki komandytowej przed uzyskaniem przez nią statusu podatnika podatku dochodowego od osób prawnych będzie skutkować powstaniem po Pana stronie przychodu podlegającego opodatkowaniu…” (interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 19 stycznia 2022 r., sygn. 0113-KDIPT2-3.4011.955.2021.1.NM)

Nie zgadzamy się ze stanowiskiem organu

Organ podatkowy wydał niekorzystną dla przedsiębiorcy opinię, jednak nie musi być ona rozstrzygająca. Tę dalece subiektywną interpretację, wydaną z pokrzywdzeniem wspólników, którzy z dnia na dzień zostali zmuszeni do dostosowania działalności swoich spółek do nowej rzeczywistości prawnej, a więc do nadania spółkom komandytowym statusu podatnika podatku dochodowego od osób prawnych, można podważyć. Zalecałbym przedsiębiorcy odwołanie się od niej, mając na uwadze chociażby aktualną tezę postawioną przez Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 2 lutego 2021 r. (sygn. akt II FSK 2814/18), a więc już po wejściu w życie wspomnianej zmiany przepisów, zgodnie z którą skoro wniesienie wkładu i jego zwrot są neutralne podatkowo, to nie sposób uznać, że zwrot części wkładu stanowi przychód w rozumieniu art. 14 ust. 1 u.p.d.f. Podatnik nie otrzymuje w tym wypadku żadnego przysporzenia majątkowego. Kwota uzyskana jako zwrot części wkładu stanowi bowiem część wartości wcześniej wniesionego do spółki osobowej majątku podatnika, a jednocześnie pomniejsza jego udział kapitałowy w spółce.

Autor: adwokat Paweł Chmielowiec, Kancelaria Prawna Skarbiec specjalizująca się w ochronie majątku, doradztwie strategicznym dla przedsiębiorców oraz zarządzaniu sytuacjami kryzysowymi.

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Kancelaria Prawna Skarbiec
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Podatki Deklaracja dochodów i zwrot podatku w Europie: odpowiedzi na pytania Polaków Biuro prasowe
2024-12-19 | 13:00

Deklaracja dochodów i zwrot podatku w Europie: odpowiedzi na pytania Polaków

Dzisiaj przeprowadzka do innego kraju Europy jest dla wielu Polaków krokiem wymuszonym. Wiąże się to jednak nie tylko z trudnościami związanymi z legalizacją
Podatki BCC: Podatkowe podsumowanie 2024 roku
2024-12-16 | 08:00

BCC: Podatkowe podsumowanie 2024 roku

Rok 2024 z pewnością zapadnie w pamięć podatnikom – zarówno przedsiębiorcom, jak i osobom fizycznym – jako czas pełen wyzwań. Liczne zmiany legislacyjne, dynamiczne
Podatki Faktura korygująca - poprawienie błędów na dokumencie pierwotnym
2024-12-13 | 11:00

Faktura korygująca - poprawienie błędów na dokumencie pierwotnym

Zgodnie z najnowszymi regulacjami księgowymi i podatkowymi przedsiębiorcy powinni zwrócić szczególną uwagę na prawidłowe rozliczanie korekt. To pozwoli im uniknąć

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Kongres Profesjonalistów Public Relations

Bankowość

Rośnie liczba i wartość udzielonych konsumentom kredytów gotówkowych. Gorzej mają się kredyty ratalne oraz te udzielane firmom

Rynek kredytowy w Polsce co do zasady rośnie, choć nierównomiernie. Z danych Biura Informacji Kredytowej wynika, że najlepiej rozwija się segment kredytów gotówkowych dla konsumentów. Wartościowo wzrosła też kwota udzielonych limitów w kartach kredytowych. Według prognoz BIK w całym roku wzrośnie wartość zarówno udzielonych kredytów mieszkaniowych, jak i gotówkowych, choć tych pierwszych poniżej inflacji. Wcześniejsze cięcia stóp procentowych przez RPP nie zmieniły tej prognozy.

Transport

37,5 proc. środków z Planu Społeczno-Klimatycznego trafi na walkę z ubóstwem transportowym. Organizacje branżowe apelują o zmianę priorytetowych projektów [DEPESZA]

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej z końcem czerwca zakończyło konsultacje Planu Społeczno-Klimatycznego, który otwiera drogę do pozyskania 65 mld zł (11,4 mld euro) z unijnego Społecznego Funduszu Klimatycznego. Polska będzie jego największym beneficjentem, a 37,5 proc. budżetu zostanie przeznaczone na bezpośrednie wsparcie osób narażonych na ubóstwo transportowe. Organizacje branżowe oceniają jednak, że walka z tym zjawiskiem może się okazać nieskuteczna. W toku konsultacji zgłosiły swoje zastrzeżenia co do priorytetów w wydatkach i sposobu wsparcia inwestycji w transport rowerowy.

Prawo

Firmy będą mogły przetestować krótszy tydzień pracy z rządowym wsparciem. Nabór wniosków ruszy w sierpniu

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej uruchamia pilotaż krótszego tygodnia pracy. Zainteresowane wzięciem w nim udziału firmy będą się mogły ubiegać o wsparcie finansowe ze strony rządu. Politycy Nowej Lewicy, którzy są pomysłodawcami testu tego rozwiązania, przekonują, że finalnie zyskają na nim wszyscy, zarówno pracownicy, jak i pracodawcy, a ostrzeżenia o spodziewanych problemach gospodarki są mocno przesadzone.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.