Podstawa prysznica – jakie rodzaje wykończenia oferują odwodnienia liniowe
Kiedy pojawiły się na rynku, mogliśmy śmiało zrezygnować z tradycyjnych brodzików. Mowa o odwodnieniach liniowych, które odmieniły oblicza łazienek i sprawiły, że korzystanie z nich stało się bardziej komfortowe i pozbawione barier. Z czasem, oprócz walorów funkcjonalnych, zaczęły oferować więcej możliwości w zakresie samej aranżacji wnętrza.
Urządzając strefę prysznicową stajemy przed szeregiem wyborów związanych z rodzajem przeszklenia, jego odcieniem, kształtem kabiny, sposobem otwierania drzwi czy kolorystyką profili. Jednak nie mniej uwagi warto poświęcić podstawie prysznica, która jest kluczowa dla funkcjonalności i estetyki całego wnętrza. Brodzik a może odwodnienie liniowe? Jeśli – ze zrozumiałych względów - wybierzemy to drugie, otwierają się przed nami kolejne, szerokie możliwości. Ze stali nierdzewnej czy polerowanej? Do wypełnienia kamieniem lub płytkami ceramicznymi? Czarny, chromowany, a może zloty? W przypadku nowoczesnych rusztów opcji jest wiele. Dzięki temu urządzenie prywatnej strefy relaksu staje się wolne od wszelkich ograniczeń – zarówno w zakresie wzornictwa, jak i funkcjonalności.
Solidność stali
Stal nierdzewna to materiał bardzo często wykorzystywany w projektach nowoczesnych łazienek. Ze względu na swoją trwałość oraz uniwersalną, odporną na zmieniające się trendy estetykę, znakomicie pasuje zarówno do nowoczesnych, minimalistycznych, loftowych wnętrz, jak również do łazienek urządzonych w tradycyjnym stylu. Stal to także jeden z najbardziej popularnych i praktycznych materiałów wykończenia odwodnienia liniowego. Wykonane z niego są nie tylko rynny, ale także ruszty. Występują w wielu wariantach i wzorach – także w opcji szczotkowanej i polerowanej. Ciekawą propozycją są profile z możliwością przycięcia i dopasowania do szerokości strefy prysznicowej. Wśród nich znajdziemy zarówno modele klasyczne, jak i ze specjalną powłoką PVD w kolorze czarnym czy optycznego lub czerwonego złota. Takie rozwiązanie posiada dodatkowe zalety i pozwala zadbać o spójność wzorniczą z pozostałymi elementami wyposażenia wnętrza, np. armaturą czy przyciskiem spłukującym – wyjaśnia Aleksandra Drozdalska z firmy TECE.
Higieniczne szkło
Szkło od lat inspiruje, znajdując coraz szersze zastosowanie w budownictwie i aranżacji wnętrz. Rozwój technologii oraz nowe możliwości uszlachetniania sprawiły, że ten niegdyś kruchy materiał stał się dziś trwały, wytrzymały, a co za tym idzie – także bezpieczny. Z kolei dzięki gładkiej powierzchni spełnia wysokie wymogi higieniczne. Nie dziwi więc, że coraz częściej stosowany jest także do wykończenia podłóg czy jako element odwodnień prysznicowych. Odpływ z rusztem ze szkła harmonijnie integruje się z podłogą, a dzięki solidnej podstawie ze stali nierdzewnej jest przy tym niezwykle wytrzymały na obciążenia. Dużą zaletą jest także łatwość w czyszczeniu oraz możliwość doboru i dopasowania barwy szkła do pozostałych elementów aranżacji łazienki, np. szkliwionych płytek czy szklanych przycisków spłukujących. Ruszty wykonane ze szkła to rozwiązania, które zapewniają skuteczne odwodnienie, pozostając przy tym niewidocznymi dla oka. Ekskluzywne, wykonane z wysokiej jakości materiałów, dyskretnie integrują się z powierzchnią posadzki. Szklane ruszty dostępne są w różnych wariantach kolorystycznych, takich jak biel, stonowana zieleń czy czerń – podpowiada ekspert TECE.
Efektowne wyklejanki
Nowoczesne łazienki coraz częściej przypominają salony spa – z wydzieloną strefą prysznicową i kabiną typu walk-in. Do wykończenia posadzek stosuje się coraz częściej naturalne materiały, takie jak kamień. Jak wykazują choćby rozwiązania prezentowane podczas ostatnich targów, np. w Mediolanie, to gorący trend w aranżacji wnętrz. Kamień jest ponadczasowy, luksusowy, trwały. W sytuacji, gdy zdecydujemy się wykończyć nim posadzkę w łazience, a co za tym idzie także strefę prysznicową, warto sięgnąć po dedykowane odwodnienie liniowe. W efekcie, dzięki zlicowaniu powierzchni posadzki z rynną, w kamieniu widoczna pozostaje jedynie wąska szczelina – wyjaśnia Aleksandra Drozdalska.
W sytuacji, gdy materiałem stosowanym do wykończenia posadzki są z kolei płytki ceramiczne, warto sięgnąć po ruszty typu „plate”. Służą one do wklejania odpowiednio przyciętego wcześniej materiału, dzięki czemu odpływ może być ukryty pod warstwą płytek. Takie rozwiązanie pozwala tworzyć estetyczną, minimalistyczną i pozbawioną progów przestrzeń prysznicową.
Szeroki wachlarz rusztów oferuje niemal nieograniczone możliwości w aranżacji stref prysznicowych. Pozwala wdrażać wyjątkowe koncepcje, oparte na spójności, estetyce i funkcjonalności. Odpływ może być dekoracją, swoistą biżuterią wnętrza lub też zintegrowanym z posadzką, ukrytym elementem. Wszystko podyktowane jest wizją twórczą i oczekiwaniami względem finalnego efektu.

Gdzie przechować rzeczy? Praktyczne rozwiązania na różne życiowe sytuacje

Jak wybrać idealną szklarnię ogrodową? Poradnik dla początkujących

BLIKUJ na raty w IKEA! Nowy sposób płatności dostępny w całej Polsce
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

Ważą się losy wymiany handlowej między Stanami Zjednoczonymi a Unią Europejską. Na wysokich cłach stracą obie strony
Komisja Europejska przedstawiła w poniedziałek propozycję ceł na import z USA o wartości 72 mld euro, co ma być odpowiedzią na nałożenie 30-proc. stawek na import z UE zapowiedziane przez Amerykanów w poprzednim tygodniu. Przedstawiciele KE wciąż widzą jednak potencjał kontynuowania negocjacji. Zdaniem europosła Michała Koboski brak porozumienia lub uzgodnienie stawek wyższych niż 10-proc. nie tylko zaszkodzi obydwu stronom, ale i osłabi ich pozycję na arenie międzynarodowej.
Handel
Nie tylko konsumenci starają się kupować bardziej odpowiedzialne. Część firm już stawia na to mocny nacisk

Kwestie równoważonych zakupów stają się elementem strategii ESG. Dostawy energii, zamówienia surowców i materiałów do produkcji czy elementów wyposażenia biur – na każdym etapie swoich zakupów firmy mogą dziś decydować między opcjami bardziej i mniej zrównoważonymi. Dotyczy to także zamówień rzeczy codziennego użytku dla pracowników czy środków czystości – wskazują eksperci Lyreco, e-sklepu, który prowadzi sprzedaż produktów do biur, pokazując ich wpływ na środowisko czy efektywność pracy.
Prawo
Unia Europejska wzmacnia ochronę najmłodszych. Parlament Europejski chce, by test praw dziecka był nowym standardem w legislacji

Parlament Europejski chciałby tzw. testu praw dziecka dla każdego aktu prawnego wychodzącego z Komisji Europejskiej. – Każda nowa legislacja Unii Europejskiej powinna być sprawdzana pod kątem wpływu na prawa dziecka – zapowiada Ewa Kopacz, wiceprzewodnicząca PE. Jak podkreśla, głos dzieci jest coraz lepiej słyszalny w UE i jej różnych politykach. Same dzieci wskazują na ważne dla siebie kwestie, którymi UE powinna się zajmować. Wśród nich są wyzwania w obszarze cyfrowym i edukacyjnym.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.