Podsumowanie projektu Running For Clean Air. Zapraszamy na Webinar!
Już 10 grudnia o godzinie 17:00 odbędzie się webinar zamykający projekt Running For Clean Air, realizowany przez World Athletics we współpracy z Miastem Stołecznym Warszawą, Polskim Alarmem Smogowym, Polskim Związkiem Lekkiej Atletyki oraz Fundacją „Maraton Warszawski”. To wyjątkowe wydarzenie będzie okazją do podsumowania działań związanych z jakością powietrza i sportem oraz do dyskusji na temat wpływu czystego powietrza na zdrowie i osiągnięcia sportowe.
Running For Clean Air – dla zdrowia i czystego powietrza
Projekt Running For Clean Air łączy miłość do sportu z troską o środowisko. Warszawa została wybrana do pilotażowej edycji tego programu wraz z nigeryjskim Lagos. Dzięki finansowaniu z Clean Air Fund i współpracy z lokalnymi partnerami udało się przeprowadzić monitoring jakości powietrza na Polu Mokotowskim, gdzie zamontowano zaawansowany czujnik Kunak Air Pro. W kolejnym etapie czujnik przeniesiono na trasę 46. Nationale-Nederlanden Maratonu Warszawskiego. Wyniki pomiarów, zarówno statycznych, jak i dynamicznych, umożliwiły zebranie cennych danych o jakości powietrza w miejscach aktywności fizycznej warszawiaków. W ramach projektu odbywały się również biegi treningowe na Polu Mokotowskim pod okiem znanych sportowców, takich jak Dominika Stelmach czy Dariusz Nożyński, co przyciągnęło wielu entuzjastów biegania.
Webinar dla maratończyków i miłośników zdrowego stylu życia – agenda
Podczas webinaru podzielimy się wynikami projektu i zainspirujemy uczestników do dalszej troski o czyste powietrze. Podczas webinaru spotkamy się z przedstawicielami Polskiego Alarmu Smogowego, World Athletics oraz Markiem Troniną, prezesem Fundacji „Maraton Warszawski”. W programie wydarzenia znalazły się punkty poświęcone wpływowi jakości powietrza na zdrowie oraz znaczeniu maratonów dla kondycji fizycznej. Uczestnicy poznają także wyniki pomiarów jakości powietrza przeprowadzonych w dniu biegu. Na koniec zaplanowano krótki panel dyskusyjny.
Stolica, która biegnie po czystsze powietrze
Dla Warszawy i „Maratonu Warszawskiego” udział w globalnym projekcie Running For Clean Air był ogromnym wyróżnieniem. To nie tylko możliwość promocji zdrowego stylu życia, ale także szansa na zwrócenie uwagi na problem jakości powietrza w dużych miastach. Dzięki treningom, warsztatom i wydarzeniom edukacyjnym projekt zaangażował setki osób, a dane zgromadzone w jego trakcie przyczynią się do poprawy jakości życia mieszkańców stolicy.
Zapraszamy wszystkich miłośników biegania, zdrowia i ekologii do uczestnictwa w webinarze. Zarezerwujcie czas i posłuchajcie, jak sport może zmieniać nasze miasta na lepsze!
Link do udziału w webinarze: https://us06web.zoom.us/j/87204695807
Strona WWW projektu: https://worldathletics.org/athletics-better-world/running-for-clean-air
Link do filmu promocyjnego dot. projektu Running For Clean Air: https://www.facebook.com/MaratonWarszawski/videos/333836223148045
ASICS kontynuuje współpracę z Andrzejem Witkiem
HOBBY HORSE czyli dyscyplina, która podbija świat w Blue City
Buty Grisport, czyli outdoor we włoskim stylu!
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Infrastruktura
Rekordowy przelew dla Polski z KPO. Część pieniędzy trafi na termomodernizację domów i mieszkań
Przed świętami Bożego Narodzenia do Polski wpłynął największy jak dotąd przelew unijnych pieniędzy – nieco ponad 40 mld zł z Krajowego Planu Odbudowy. Zgodnie z celami UE ponad 44 proc. tych środków zostanie przeznaczona na transformację energetyczną, w tym m.in. termomodernizację domów i mieszkań czy wymianę źródeł ciepła. Od początku tego roku na ten cel trafiło 3,75 mld zł z KPO, które sfinansowały program Czyste Powietrze.
Prawo
W lutym zmiana na stanowisku Europejskiego Rzecznika Praw Obywatelskich. Co roku trafia do niego kilka tysięcy spraw związanych z instytucjami unijnymi
W ubiegłym tygodniu Parlament Europejski wybrał Portugalkę Teresę Anjinho na stanowisko Europejskiego Rzecznika Praw Obywatelskich. Ombudsman przyjmuje i rozpatruje skargi dotyczące przypadków niewłaściwego administrowania przez instytucje unijne lub inne organy UE. Tylko w 2023 roku pomógł ponad 17,5 tys. osobom i rozpatrzył niemal 2,4 tys. skarg.
Problemy społeczne
Przeciętny Polak spędza w sieci ponad trzy godziny dziennie. Tylko 11 proc. podejmuje próby ograniczenia tego czasu
Polacy średnio spędzają w internecie ponad trzy godziny dziennie. Jednocześnie, według badania na temat higieny cyfrowej, jedynie 14 proc. respondentów kontroluje swój czas ekranowy, a co piąty ogranicza liczbę powiadomień w telefonie czy komputerze. Nadmierne korzystanie z ekranów może wpływać na zaniedbywanie obowiązków i relacji z innymi, a także obniżenie nastroju i samooceny. Kampania Fundacji Orange „Nie przescrolluj życia” zwraca uwagę na potrzebę dbania o higienę cyfrową. Szczególnie okres świątecznego wypoczynku sprzyja takiej refleksji.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.