Podwójne opodatkowanie spółek komandytowych – jak wybrnąć?
1 stycznia 2021 roku spółki komandytowe zostaną opodatkowane CIT. Oznacza to, że podatek zapłacą zarówno spółka, jak i jej wspólnicy. Wielu z nich już dziś zastanawia się jak uniknąć podwójnego opodatkowania i płacić podatek tylko na poziomie wspólników. Dlaczego nie zawsze wybrane metody są opłacalne? Sprawdzamy.
Ze spółki komandytowej w jawną lub partnerską
Aby uniknąć podwójnego opodatkowania wielu wspólników spółki komandytowej ucieka się do przekształcenia spółki komandytowej w spółkę jawną lub partnerską.
Muszą się jednak liczyć z konsekwencjami takich decyzji. Wybierając przekształcenie w spółkę jawną unikną płatności podatku na poziomie spółki, ale będą musieli ujawnić wszystkich swoich wspólników. Co ważniejsze, wszyscy wspólnicy będą odpowiadać za zobowiązania spółki i ponosić za nie odpowiedzialność swoim majątkiem osobistym.
Plusem spółki partnerskiej jest brak konieczności ujawniania jej wspólników. Różnią się w niej również zasady odpowiedzialności, bowiem partner nie ponosi odpowiedzialności za zobowiązania spółki powstałe w związku z wykonywaniem przez pozostałych partnerów wolnego zawodu w spółce. Niestety, spółka partnerska zarezerwowana jest jedynie dla osób fizycznych uprawnionych do wykonywania wolnych zawodów.
Przemianowanie się na komplementariusza
Inną metodą, która może pozwolić zmniejszyć obciążenie podatkowe, tym razem na poziomie wspólnika jest przemianowanie komandytariusza na komplementariusza – zmiana roli wspólnika w spółce. Dzięki temu wspólnik ten będzie mógł odliczyć od swojego podatku kwotę podatku zapłaconą przez spółkę komandytową (a dokładnie kwotę odpowiadającą iloczynowi procentowego udziału komplementariusza w zysku tej spółki i podatku należnego od dochodu tej spółki). Należy jednak pamiętać, że komplementariusz spółki będzie ponosić odpowiedzialność za jej zobowiązania swoim majątkiem osobistym.
Uzyskanie statusu ASI
Kolejnym rozwiązaniem może być prowadzenie działalności w formie spółki komandytowej posiadającej status alternatywnej spółki inwestycyjnej (ASI). To rozwiązanie skierowane jest jednak tylko do określonych podmiotów, jako że jedynym przedmiotem działalności ASI może być działalność inwestycyjna. Status ASI – w myśl art. 17 ust. 1 pkt 58a ustawy o CIT – pozwala na skorzystanie ze zwolnienia z podatku dochodowego. Niestety, objęte tym zwolnieniem są jedynie przychody ASI, które spółka uzyskała ze zbycia udziałów i akcji. Oznacza to więc, że pozostałe dochody będą opodatkowane. Konieczne będzie również założenie nowej spółki komandytowej, spółki zarządzającej oraz uzyskanie wpisu do rejestru lub zezwolenia Komisji Nadzoru Finansowego.
Nie wiesz jak poradzić sobie z podwójnym opodatkowaniem? Chętnie podpowiemy skuteczne rozwiązania. Skontaktuj się z zespołem prawników Kancelarii Konieczny Wierzbicki:
- Paulina Opiełka – paulina.opielka@kwkr.pl ; + 48 511 458 139
- Monika Kapijas – monika.kapijas@kwkr.pl ; +48 517 546 410
- Dawid Stalmach – dawid.stalmach@kwkr.pl ; +48 572 360 631
- Mateusz Sordyl – mateusz.sordyl@kwkr.pl ; +48 723 923 405

Dlaczego lektura DORA przypomina bieg z przeszkodami?

Sztuczna inteligencja na sali rozpraw. Narzędzie czy ryzyko?

PROMOTECH nagrodzony za dbałość o bezpieczeństwo pracowników
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Polityka

PE przedstawił swoje priorytety budżetowe po 2027 roku. Wydatki na obronność kluczowe, ale nie kosztem polityki spójności
Parlament Europejski przegłosował w tym tygodniu rezolucję w sprawie priorytetów budżetu UE na lata 2028–2034. Europosłowie są zgodni co do tego, że obecny pułap wydatków w wysokości 1 proc. dochodu narodowego brutto UE-27 nie wystarczy do sprostania rosnącej liczbie wyzwań, przed którymi stoi Europa. Mowa między innymi o wojnie w Ukrainie, trudnych warunkach gospodarczych i społecznych oraz pogłębiającym się kryzysie klimatycznym. Eurodeputowani zwracają też uwagę na ogólnoświatową niestabilność, w tym wycofywanie się Stanów Zjednoczonych ze swojej globalnej roli.
Infrastruktura
Odbudowa Ukrainy pochłonie setki miliardów euro. Polskie firmy już teraz powinny szukać partnerów, nie tylko w kraju, ale i w samej Ukrainie

Według stanu na koniec 2024 roku odbudowa Ukrainy wymagać będzie zaangażowania ponad pół biliona euro, a Rosja wciąż powoduje kolejne straty. Najwięcej środków pochłoną sektory mieszkaniowy i transportowy, ale duże są także potrzeby energetyki, handlu czy przemysłu. Polski biznes wykazuje wysokie zaangażowanie w Ukrainie, jednak może ono być jeszcze wyższe w procesie odbudowy. Zdaniem wiceprezesa działającego w tym kraju Kredobanku należącego do Grupy PKO BP firmy powinny szukać partnerów do udziału w odbudowie i w Polsce, i w Ukrainie.
Polityka
Europoseł PiS zapowiada walkę o reparacje wojenne dla Polski na forum UE. Niemiecki rząd uznaje temat za zamknięty

Nowy kanclerz Niemiec Friedrich Merz podczas konferencji prasowej w Polsce ocenił, że temat reparacji wojennych w relacjach polsko-niemieckich jest prawnie zakończony. Nie zgadza się z tym europoseł PiS Arkadiusz Mularczyk, który chce do tego tematu wrócić na forum UE. Przygotowana za rządów PiS publikacja „Raport o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej” szacuje straty na ponad 6,2 bln zł.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.