Polacy rozpoczęli sezon grzewczy - jest spokojniej niż rok temu
Monday PR Sp. z o.o. Sp.k.
Górskiego 9
00-033 Warszawa
biuro|mondaypr.pl| |biuro|mondaypr.pl
+48 224878421
www.mondaypr.pl
Wraz z rozpoczęciem sezonu grzewczego, rośnie zainteresowanie opałem. Poszukiwania Polaków są coraz intensywniejsze, ale zdecydowanie spokojniejsze niż w ubiegłym roku. Wśród najpopularniejszych rodzajów opału znajdują się: drewno opałowe, pellet i ekogroszek – jak wynika z danych OLX. Rzadziej natomiast wpisujemy frazę “węgiel”.
Wszystko wskazuje na to, że tegoroczny sezon grzewczy będzie przebiegał spokojniej i co najważniejsze, będzie nas kosztował mniej, niż ten poprzedni. Niemniej jednak spodziewać się można, że wraz ze spadkiem temperatur ceny opału zaczną rosnąć. W przypadku węgla zapowiedzią tego może być notowany od października wzrost cen tego surowca w portach ARA oraz Richards Bay. Nie zmienia to jednak faktu, że obecna sytuacja jest stabilna i tak postrzegają ją zarówno kupujący, jak i sprzedający. Potwierdzeniem tego są dane OLX. Tylko we wrześniu w tym największym serwisie ogłoszeniowym w Polsce pojawiło się o 23 proc. mniej nowych ogłoszeń oferujących opał niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Wówczas jednak ograniczona dostępność opału, stanowiąca konsekwencję działań wojennych prowadzonych za naszą wschodnią granicą, spowodowała, że więcej osób poszukiwało możliwości jego zakupu w internecie. To zaś automatycznie zwiększyło podaż, co w efekcie przyniosło lawinowy wzrost liczby ogłoszeń na OLX. I chociaż w październiku tego roku serwis odnotował o 33 proc. więcej nowych ogłoszeń niż w miesiącu poprzednim, to nadal o 39 proc. proc. mniej niż w tym samym okresie ubiegłego roku. Warto jednak zwrócić uwagę na to, że liczba ogłoszeń w bieżącym roku jest zbliżona do liczby tych publikowanych w roku 2021, a więc w okresie stabilnym gospodarczo i ekonomicznie.
Ubiegłoroczny, szokowy, skok liczby ogłoszeń oferujących opał, raczej nam nie grozi – mówi Przemek Klemczak, category manager w OLX. Obecnie sytuacja na rynku jest stabilna, a dostęp do opału w zasadzie nieograniczony. Przekłada się to na mniejszą liczbę ogłoszeń w naszym serwisie. Oczywiście spodziewamy się, że wraz ze spadkiem temperatur i wzrostem zapotrzebowania na opał ich liczba będzie rosła, bo też rosło będzie zainteresowanie ze strony kupujących.
A czego najczęściej poszukują kupujący? Z danych OLX wynika, że w październiku największym zainteresowaniem cieszyło się drewno opałowe. W stosunku do poprzedniego miesiąca serwis odnotował wzrost zapytań o ten rodzaj opału o 8 proc. Równie chętnie szukaliśmy pelletu i ekogroszku, które odnotowały wzrosty na tym samym poziomie co drewno opałowe (8 proc.). Co ciekawe fraza węgiel, która w ubiegłym roku znalazła się wśród trzech najczęściej wpisywanych w wyszukiwarce serwisu, we wrześniu tego roku pojawiała się zdecydowanie rzadziej. To konsekwencja tego, że w wyniku ubiegłorocznych, globalnych, wydarzeń, które spowodowały deficyt węgla, wielu z nas skierowało się w stronę bardziej ekologicznych rozwiązań. To zaś przyczyniło się do tego, że jak wynika z analizy przeprowadzonej przez Główny Inspektorat Ochrony Środowiska, ubiegłoroczny sezon grzewczy w Polsce był pod względem jakości powietrza najlepszy od pięciu lat. Czy powtórzymy ten sukces w bieżącym roku okaże się w przyszłości.

Polityka klimatyczno-energetyczna z ludzką twarzą jest możliwa - konferencja

Farma fotowoltaiczna w Miłkowicach – pierwszy projekt OZE z udziałem Amazon w Polsce – produkuje już energię słoneczną!

BCC: Energetyka, podsumowanie roku
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Infrastruktura

Blackout w Hiszpanii i Portugalii ujawnił braki europejskiego systemu elektroenergetycznego. Niezbędna modernizacja sieci i połączeń między krajami
Komisja Europejska musi wyciągnąć wnioski z problemów z dostawami energii w Hiszpanii i Portugalii. Zapowiada też podjęcie działań, aby uniknąć takich poważnych blackoutów w przyszłości. Eksperci apelują przede wszystkim o inwestycje w modernizację sieci, by była ona gotowa na większą liczbę źródeł odnawialnych, a także w rozbudowę połączeń między państwami członkowskimi, dzięki czemu łatwiej będzie reagować na kryzysy.
Problemy społeczne
37 proc. Ukraińców nie wie, jak zaszczepić dziecko w Polsce. Potrzebna większa edukacja w tym zakresie

Choć trzech na czterech uchodźców z Ukrainy darzy polski system ochrony zdrowia dużym zaufaniem, to 21 proc. z nich ma problem z zaufaniem do samych szczepień. To dlatego wiele ukraińskich mam podejmuje decyzję o nieszczepieniu dziecka. Dużym wyzwaniem jest więc zwiększanie ich świadomości na temat korzyści płynących ze szczepień dla zdrowia jednostek i całej populacji, a także wyjaśnianie wątpliwości związanych z ewentualnymi skutkami ubocznymi. Tę rolę edukacyjną musi wziąć na siebie polski personel systemu ochrony zdrowia.
Telekomunikacja
Dyrektywa unijna zmienia podejście do cyberbezpieczeństwa. W Polsce trwają prace nad jej wdrożeniem

Według zapewnień rządu w tym kwartale zakończą się rządowe prace nad nowelizacją ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa, która wdroży do polskiego prawa zapisy dyrektywy NIS2. Będzie to mieć istotne znaczenie dla kształtowania polityk cyberbezpieczeństwa przez duże i średnie podmioty zaliczane do kategorii kluczowych i ważnych. Choć pojawiają się głosy krytyczne, sugerujące, że regulacje są zbyt daleko idące, to eksperci od cyberbezpieczeństwa są przekonani, że akurat w tym obszarze mogą one przynieść szereg korzyści, zwłaszcza we współczesnych warunkach geopolitycznych.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.