Komunikaty PR

Polacy rozpoczęli sezon grzewczy - jest spokojniej niż rok temu

2023-12-01  |  11:00
Biuro prasowe
Kontakt
Monday PR
Monday PR Sp. z o.o. Sp.k.

Górskiego 9
00-033 Warszawa
biuro|mondaypr.pl| |biuro|mondaypr.pl
+48 224878421
www.mondaypr.pl

Wraz z rozpoczęciem sezonu grzewczego, rośnie zainteresowanie opałem. Poszukiwania Polaków są coraz intensywniejsze, ale zdecydowanie spokojniejsze niż w ubiegłym roku. Wśród najpopularniejszych rodzajów opału znajdują się: drewno opałowe, pellet i ekogroszek – jak wynika z danych OLX. Rzadziej natomiast wpisujemy frazę “węgiel”.

 

Wszystko wskazuje na to, że tegoroczny sezon grzewczy będzie przebiegał spokojniej i co najważniejsze, będzie nas kosztował mniej, niż ten poprzedni. Niemniej jednak spodziewać się można, że wraz ze spadkiem temperatur ceny opału zaczną rosnąć. W przypadku węgla zapowiedzią tego może być notowany od października wzrost cen tego surowca w portach ARA oraz Richards Bay. Nie zmienia to jednak faktu, że obecna sytuacja jest stabilna i tak postrzegają ją zarówno kupujący, jak i sprzedający. Potwierdzeniem tego są dane OLX. Tylko we wrześniu w tym największym serwisie ogłoszeniowym w Polsce pojawiło się o 23 proc. mniej nowych ogłoszeń oferujących opał niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Wówczas jednak ograniczona dostępność opału, stanowiąca konsekwencję działań wojennych prowadzonych za naszą wschodnią granicą, spowodowała, że więcej osób poszukiwało możliwości jego zakupu w internecie. To zaś automatycznie zwiększyło podaż, co w efekcie przyniosło lawinowy wzrost liczby ogłoszeń na OLX. I chociaż w październiku tego roku serwis odnotował o 33 proc. więcej nowych ogłoszeń niż w miesiącu poprzednim, to nadal o 39 proc. proc. mniej niż w tym samym okresie ubiegłego roku. Warto jednak zwrócić uwagę na to, że liczba ogłoszeń w bieżącym roku jest zbliżona do liczby tych publikowanych w roku 2021, a więc w okresie stabilnym gospodarczo i ekonomicznie.

 

Ubiegłoroczny, szokowy, skok liczby ogłoszeń oferujących opał, raczej nam nie grozi – mówi Przemek Klemczak, category manager w OLX. Obecnie sytuacja na rynku jest stabilna, a dostęp do opału w zasadzie nieograniczony. Przekłada się to na mniejszą liczbę ogłoszeń w naszym serwisie. Oczywiście spodziewamy się, że wraz ze spadkiem temperatur i wzrostem zapotrzebowania na opał ich liczba będzie rosła, bo też rosło będzie zainteresowanie ze strony kupujących.

 

A czego najczęściej poszukują kupujący? Z danych OLX wynika, że w październiku największym zainteresowaniem cieszyło się drewno opałowe. W stosunku do poprzedniego miesiąca serwis odnotował wzrost zapytań o ten rodzaj opału o 8 proc. Równie chętnie szukaliśmy pelletu i ekogroszku, które odnotowały wzrosty na tym samym poziomie co drewno opałowe (8 proc.). Co ciekawe fraza węgiel, która w ubiegłym roku znalazła się wśród trzech najczęściej wpisywanych w wyszukiwarce serwisu, we wrześniu tego roku pojawiała się zdecydowanie rzadziej. To konsekwencja tego, że w wyniku ubiegłorocznych, globalnych, wydarzeń, które spowodowały deficyt węgla, wielu z nas skierowało się w stronę bardziej ekologicznych rozwiązań. To zaś przyczyniło się do tego, że jak wynika z analizy przeprowadzonej przez Główny Inspektorat Ochrony Środowiska, ubiegłoroczny sezon grzewczy w Polsce był pod względem jakości powietrza najlepszy od pięciu lat. Czy powtórzymy ten sukces w bieżącym roku okaże się w przyszłości.

 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Energetyka Cena ciepła w Elblągu - co na nią wpływa? Biuro prasowe
2024-02-15 | 14:00

Cena ciepła w Elblągu - co na nią wpływa?

Na ceny ciepła oddziałuje kilka czynników, między innymi koszty paliwa. Od zeszłego roku duży wpływ na to mają również zapisy ustawy o szczególnych rozwiązaniach w
Energetyka Elastyczność sieci szansą na energię elektryczną dostępną wszędzie
2024-02-15 | 13:00

Elastyczność sieci szansą na energię elektryczną dostępną wszędzie

Nowoczesny, dynamiczny system elektroenergetyczny wymaga wdrażania innowacyjnych produktów i usług. Umożliwiają one zmienne kierunki przepływu energii elektrycznej, wspierają wzrost
Energetyka Wpadamy w lukę węglową. Gaz w polskiej energetyce zawodowej może być ratunkiem
2024-02-14 | 12:00

Wpadamy w lukę węglową. Gaz w polskiej energetyce zawodowej może być ratunkiem

OZE stopniowo zazieleniają polski miks energetyczny, a udziały węgla w produkcji energii elektrycznej spadają. Czy to powód do radości? Nie w przypadku Polski. Niestety ta zmiana

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Zdrowie

Coraz gorsza kondycja psychiczna polskich nastolatków. Szkoły potrzebują narzędzi, żeby reagować na depresję i kryzysowe sytuacje

Stan psychiczny dzieci i młodzieży w Polsce się pogarsza. – W polskich szkołach brakuje psychologów, często też wrażliwości i wsparcia. A jeśli dziecko nie będzie mieć go w domu, to tym bardziej powinno mieć je w szkole – mówi Barbara Nowacka, ministra edukacji. – Statystyki pokazują, że w Polsce na depresję cierpi 2 proc. dzieci w wieku 6–12 lat i aż 20 proc. w grupie młodzieńczej – mówi Katarzyna Dubno, członkini zarządu Fundacji Adamed. Na te niepokojące dane w ostatnich latach wpłynęły m.in. izolacja spowodowana pandemią, sytuacja geopolityczna zaburzająca poczucie bezpieczeństwa. To dodatkowo nakłada się na sytuacje kryzysowe w domu czy szkole. Fundacja Adamed nawiązała współpracę z ekspertami serwisu Życie warte jest rozmowy, a efektem tego partnerstwa program Wspierająca Szkoła, którego celem jest profilaktyka zachowań samobójczych.

Zagranica

Dwa lata po wybuchu wojny zainteresowanie Polaków pomocą dla Ukraińców jest dużo mniejsze. Potrzeby się zmieniły, ale wciąż są poważne

Po dwóch latach wojny w Ukrainie zainteresowanie Polaków pomaganiem jest dużo mniejsze niż na początku konfliktu. Jednak ta pomoc wciąż jest bardzo potrzebna, ponieważ z każdym dniem rośnie liczba poszkodowanych i strat wywołanych wojną, a w Polsce nadal pozostaje około miliona ukraińskich uchodźców. – Istotnym wyzwaniem są w tej chwili zagadnienia związane z ich integracją. Koncentrujemy się też na pomocy tym uchodźcom z Ukrainy, którzy są osobami naprawdę potrzebującymi, czyli na matkach samotnie wychowujących kilkoro dzieci, osobach starszych czy z niepełnosprawnościami – mówi Michał Mikołajczyk, członek zarządu Polskiego Czerwonego Krzyża.

Firma

Polski rynek IT cierpi na niedobór specjalistów od cyberbezpieczeństwa. Podnoszenie kompetencji cyfrowych kobiet mogłoby częściowo zaradzić tym brakom

Branża IT, która cierpi na niedobór pracowników, wciąż ma słabą reprezentację kobiet. 40 proc. respondentek podkreśla, że ich firmy w ogóle nie zatrudniają kobiet w działach IT, a tylko 15,5 proc. wskazuje, że kobiety zajmują w nich stanowiska kierownicze lub zarządzające – wynika z badania „Wyzwania kobiet w zakresie cyfryzacji i bezpieczeństwa cyfrowego”. Czynnikiem, który mógłby zwiększyć udział kobiet na tym rynku jest podnoszenie ich kompetencji cyfrowych i szkolenia umożliwiające przebranżowienie. Bez tego trudno będzie spełnić cel z rządowego programu, by do końca dekady co trzeci pracownik na rynku ICT był kobietą. Szczególnie ważnym obszarem takich działań powinno być cyberbezpieczeństwo.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.