Polacy spragnieni wyjazdów podczas długich weekendów
Długie weekendy cieszą się nieustającą popularnością wśród Polaków, którzy chętnie korzystają z okazji do wypoczynku i podróży. W ostatnich latach, zarówno Majówka, jak i Boże Ciało, przyciągają uwagę licznej grupy osób poszukujących okazji do relaksu oraz spędzenia czasu z bliskimi. Analizując dane z Nadwiślańskiej Agencji Turystycznej (NAT), można zauważyć pewne różnice w obłożeniu w tych dwóch okresach w porównaniu do poprzednich lat.
Według danych NAT, Majówka w roku 2023 przyniosła wzrost obłożenia w hotelach sieci o 5% w porównaniu do roku poprzedniego. W tym roku w terminie 28.04-3.05 odnotowano 67% obłożenia, podczas gdy w roku 2022 wyniosło ono 62%. Pomimo wielu opinii, że w tym roku Polacy wybiorą odpoczynek w domach, czy na działkach, ze względu na sytuację gospodarczą oraz rosnącą inflację, tegoroczny wynik obłożenia można uznać za pozytywny. Głównym powodem wyjazdów jest wzrost dostępności i różnorodności ofert turystycznych, a także sam termin, który pozwolił urlopowiczom wydłużyć weekend aż do 5 dni. Z roku na rok Polacy wykazują rosnące zainteresowanie spędzaniem wolnego czasu w atrakcyjnych miejscach w kraju, a wpływ miała na to z pewnością możliwość wykorzystania bonu turystycznego jedynie na terenie Polski.
Wyjazdy na weekend Bożego Ciała
Do Bożego Ciała został już niespełna miesiąc, a i tu obłożenie w hotelach wynosi już 53%, co jak na razie stanowi spadek o 14% w porównaniu do roku 2022, gdy wyniosło ono 67%.
- Boże Ciało jest ruchomym świętem, które wypadło w innym terminie niż w poprzednim roku. To może wpłynąć na plany podróży Polaków, którzy muszą uwzględnić tę zmianę przy organizacji swojego wolnego czasu. Jednak do czerwca pozostało nam jeszcze sporo czasu, a w ostatnich latach Polacy preferują robienie rezerwacji na ostatnią chwilę, więc stawiamy na wzrost obłożenia do tego czasu – mówi Lucjan Karasiewicz, Prezes Nadwiślańskiej Agencji Turystycznej.
Mimo różnic w obłożeniu pomiędzy Majówką a Bożym Ciałem, warto podkreślić, że długie weekendy wciąż pozostają atrakcyjnym czasem dla Polaków do planowania wyjazdów. Zainteresowanie podróżami w trakcie tych okresów wciąż utrzymuje się na wysokim poziomie, co potwierdza, że dają one doskonałą okazję do odpoczynku i odkrywania nowych miejsc.
- Trend wyjazdów w długie weekendy z roku na rok rośnie, co może być wynikiem zwiększonej dostępności urlopów oraz chęci odpoczynku po intensywnym okresie pracy. Polacy coraz częściej wyjeżdżają na krótkie wakacje, aby zregenerować siły i zrelaksować się w różnych częściach kraju – dodaje ekspert.
Wzrost zainteresowania wyjazdami w długie weekendy to dobry sygnał dla branży turystycznej w Polsce. Rośnie liczba miejsc noclegowych, a także oferta atrakcji turystycznych. Dlatego też, w nadchodzących latach, warto spodziewać się coraz większego zainteresowania Polaków krótkimi wakacjami w kraju.

Mateusz Waligóra przejechał zimą pustynię Gobi na rowerze. Samotnie.

Mercure Szczyrk Resort prezentuje ofertę na Wielkanoc

Tanim samolotem nad polskie morze, jezioro i w góry?
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Ochrona środowiska

Państwowa Agencja Atomistyki przygotowuje się do nadzoru nad pierwszą polską elektrownią jądrową. Kluczową kwestią jest bezpieczeństwo
Trwają przygotowania do budowy pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej na Pomorzu. Zgodnie z harmonogramem przedstawianym przez rząd fizyczna budowa ma ruszyć w 2028 roku, a początek eksploatacji pierwszego bloku planuje się na 2036 rok. Również Państwowa Agencja Atomistyki przygotowuje się do realizacji zadań związanych z dozorem nad budową, rozruchem i eksploatacją nowej jednostki. Kluczowe są kwestie związane z bezpieczeństwem jądrowym i ochroną radiologiczną obiektu.
Ochrona środowiska
K. Wyszkowski: Porozumienie paryskie to duże osiągnięcie. Odwrót USA tego nie zmieni

Z danych Climate Action Tracker wynika, że do końca lutego br. tylko 18 państw sygnatariuszy porozumienia paryskiego zaktualizowało swoje plany realizacji celów klimatycznych do 2035 roku. Chociaż walka z rosnącymi emisjami CO2 nie postępuje w takim tempie, jakie jest wymagane, to samo porozumienie klimatyczne z Paryża należy uznać za osiągnięcie, które przyniesie efekty. Zdaniem Kamila Wyszkowskiego z UN GCNP nie powinno tego zmienić nawet wycofanie się z niego Stanów Zjednoczonych.
Ochrona środowiska
Konkurs NCBR i Orlenu ma wesprzeć najciekawsze rozwiązania dla przemysłu rafineryjno-petrochemicznego. Na ich rozwój trafi blisko 200 mln zł

Niemal 200 mln zł trafi na realizację innowacyjnych projektów dla przemysłu rafineryjno-petrochemicznego. NCBR i Orlen w ramach konkursu NEON III chcą znaleźć partnerów wśród instytucji naukowych i technologicznych do działania w trzech obszarach: dekarbonizacji, cyfryzacji i gospodarki obiegu zamkniętego. Nabór wniosków potrwa do 30 czerwca br.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.