Polacy z brązowym medalem na międzynarodowej olimpiadzie zawodowej
W miniony weekend Polacy zadebiutowali w zawodowej olimpiadzie WorldSkills w Luksemburgu w kategorii integracji robotów przemysłowych i stanęli na podium. Szymon Szafranek i Rafał Paszko pod opieką doktora Jarosława Panasiuka zdobyli brązowy medal. Od Polaków lepsi okazali się jedynie Niemcy i Tajwańczycy. To ogromny sukces na największych zawodach branżowych na świecie, które organizowane są od lat 70.
W składzie reprezentacji Polski w Luksemburgu pojawili się Szymon Szafranek, Rafał Paszko oraz ekspert dr Jarosław Panasiuk. Polacy zmierzyli się w konkurencji integracji robotów przemysłowych z zespołami m.in. Indii, Singapuru, Japonii, Węgier czy Niemiec. Konkurencja zawodowa przypominała tę na olimpiadzie sportowej, z tym że rywalizacja trwała cztery dni. W tym roku do zadań uczestników należało odtworzenie elementów linii e-commerce składającej się z robota, magazynów, przenośnika, sensorów wykrywających przepływ towarów. Kolejnym etapem było dodanie systemu wizyjnego do odczytu kodów QR oraz rozwiązanie problemów, np. uszkodzenia towaru lub błędnego oznakowania. Zadanie było realizowane w programie Roboguide firmy Fanuc, dedykowanym do modelowania i projektowania oraz symulacji stanowisk zrobotyzowanych. Projekty musiały wykorzystać tzw. Digital Twins, będące wirtualnym odzwierciedleniem realnych projektów. Podczas konkursu zawodnicy musieli więc nie tylko uruchamiać rzeczywiste stanowisko, ale również tworzyć i testować jego cyfrowy model. Uczestnicy wykonali zadanie, jakie na co dzień realizują firmy integratorskie, uruchamiające linie produkcyjne na całym świecie. - Konkurowanie z najlepszymi zawodnikami z innych krajów, a szczególnie Niemiec, Japonii czy Tajwanu, wymagało nie tylko wiedzy i umiejętności, ale również takiej “polskiej pomysłowości” i odwagi w implementacji nieoczywistych rozwiązań. To była trochę ułańska fantazja połączona z profesjonalną wiedzą i wsparciem eksperta - mówi dr Jarosław Panasiuk.
Zapał polskich zawodników, pracowitość oraz umiejętności oceniane na międzynarodowej olimpiadzie doprowadziły ich na podium mimo wielu trudności po drodze. - Pierwszego dnia okazało się, że mimo że dawaliśmy z siebie maksimum, nie było to wystarczające, bo byliśmy w tyle za innymi państwami. Wyjście z kryzysu zawdzięczamy umiejętnościom liderskim dr. Panasiuka, i to zadecydowało o naszym medalu - powiedział Szymon Szafranek, brązowy medalista z WorldSkills 2022.
Zawodnicy przygotowywali się do startu w WorldSkills2022 przez ponad rok pod opieką dr. Panasiuka, współtwórcy największego w Polsce laboratorium robotyki przemysłowej. Ekspert WorldSkills jest adiunktem na Wydziale Mechatroniki Uzbrojenia i Lotnictwa WAT. Dr Panasiuk zajmuje się projektowaniem układów robotyki i robotyzacją produkcji, np. opracował dedykowane rozwiązania na potrzeby systemów paletyzacji i algorytm umożliwiający wykrywanie zakażenia ASF wśród dzikich zwierząt na podstawie obrazów termowizyjnych. Specjalizuje się również w systemach automatyki budynkowej i algorytmach AI.

Polski biznes nie jest przygotowany na cyberzagrożenia

Cyberbezpieczeństwo dla firm – skuteczne rozwiązania iIT Distribution Polska

Emitel Partnerem Technologicznym Impact’25
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Bankowość

Banki spółdzielcze coraz ważniejsze dla finansowania gospodarki. Współpraca z BGK ma pobudzić lokalne inwestycje
Banki spółdzielcze w coraz większym stopniu odpowiadają za finansowanie rozwoju gospodarki. Ich udział w ostatnich latach wzrósł, a kondycja sektora się poprawiła. Bank Gospodarstwa Krajowego chce wzmocnić współpracę z bankami spółdzielczymi na rzecz finansowania lokalnego rozwoju. To jeden z elementów nowej strategii BGK na lata 2025–2030. Narzędziami, które do tego służą, są gwarancje BGK.
Prawo
Przedstawienie projektu przez KE oznacza początek dyskusji nad nowym siedmioletnim budżetem. W PE zdania co do jego kształtu są podzielone

16 lipca br. Komisja Europejska przedstawi propozycję wieloletnich ram finansowych. To będzie dopiero początek wytężonych prac nad kształtem nowego budżetu i trudnych dyskusji na ten temat, bo wśród państw członkowskich, ale też w różnych frakcjach parlamentarnych jest wiele różnic dotyczących szczegółowych rozwiązań. Chodzi m.in. o podejście do wspólnego zadłużania się, nowych źródeł zasobów UE czy rozszerzania kompetencji UE.
Konsument
Konflikty i żywioły wpływają na wakacyjne plany Polaków. Bezpieczeństwo coraz ważniejsze przy wyborze letniej destynacji

Sytuacja geopolityczna i pogodowa sprawia, że Polacy coraz rozważniej podchodzą do wyboru wakacyjnych kierunków. Choć nieprzewidziane zdarzenia mogą się zdarzyć w każdym miejscu na świecie, to minimalizowaniu ryzyka służą m.in. sprawdzanie ostrzeżeń dla podróżnych na stronach Ministerstwa Spraw Zagranicznych, rejestracja w systemie Odyseusz, który zadziała w razie kryzysowej sytuacji, a także wyjazd z ubezpieczeniem turystycznym. Koszty ewentualnego leczenia czy repatriacji znacząco przewyższają bowiem wysokość składki.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.