Komunikaty PR

30 lat polsko-niemieckiego sąsiedztwa – konferencje naukowe w Warszawie i Opolu

2021-06-16  |  18:00
Biuro prasowe

 

Już 17 czerwca 2021 r. minie 30 lat od momentu podpisania przez Rzeczpospolitą Polską i Republikę Federalną Niemiec Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy. Z tej okazji warszawska Uczelnia Łazarskiego organizuje wydarzenia mające na celu upamiętnienie rocznicy i podsumowanie ostatnich lat.

Trzydniowe wydarzenie organizowane będzie w Pałacu Staszica oraz na Uczelni Łazarskiego. 17 czerwca konferencję otworzy dr Arndt Freytag von Loringhoven - Ambasador Republiki Federalnej Niemiec w Polsce. Zaraz potem o relacjach polsko-niemieckich w Europie porozmawiają Minister do spraw Unii Europejskiej Konrad Szymański i Michael Roth, niemiecki Minister Stanu do spraw Unii Europejskiej. 

Pierwszy dzień międzynarodowej konferencji naukowej, dokładnie w rocznicę podpisania Traktatu, zwieńczy rozmowa ze Świadkami historii, która przybliży wydarzenia lat 1990/91. Wezmą w niej udział ostatni Minister Spraw Zagranicznych NRD Markus Meckel, prof. dr Gesine Schwan, która w 1991 roku była profesorem nauk politycznych na Wolnym Uniwersytecie w Berlinie, prof. dr Jerzy Sułek, Przewodniczący Delegacji Polski w negocjacjach dwóch traktatów polsko-niemieckich oraz prof. dr Rita Süssmuth, była Przewodnicząca Bundestagu i Przewodnicząca Zarządu Polsko-Niemieckiej Fundacji na Rzecz Nauki.

W kolejnych dniach referenci i komentatorzy podczas sesji tematycznych podejmą kluczowe kwestie dla rozwoju relacji polsko-niemieckich, takie jak: gospodarka, bezpieczeństwo, współpraca transgraniczna, społeczeństwo obywatelskie oraz polityka historyczna i kultura pamięci. Planowana jest również debata o tym, jak wspierać komunikację polsko-niemiecką. Wprowadzającą sesję dotyczącą gospodarki poprowadzi dr Martin Dahl z Uczelni Łazarskiego.

Drugi i trzeci dzień konferencji odbędzie się na Uczelni Łazarskiego i będzie obfitował w wielu gości między innymi z Polsko-Niemieckiej Izby Przemysłowo-Handlowej, Kancelarii Stanu Brandenburgii, Niemieckiego Instytutu Spraw Polskich, Instytutu Studiów Politycznych PAN oraz wielu innych placówek naukowych – uniwersytetów, akademii, instytutów i ośrodków. Liczymy na wartościową i bogatą w trafne wnioski debatę – zapowiada dr Martin Dahl.  

Natomiast w Opolu w dniach 24-25 czerwca 2021 odbędzie się część poświęcona regionalnej współpracy gospodarczej. O jej korzyściach i wyzwaniach dyskutować będą przedstawiciele kształtujących ją firm. Ponadto eksperci oraz praktycy wymienią się uwagami na temat sytuacji Polaków w Niemczech i Niemców w Polsce.

Wszystkie spotkania transmitowane będą online poprzez Facebooka oraz kanał na YouTube Uczelni Łazarskiego. Organizatorami wydarzenia są Uczelnia Łazarskiego, Instytut Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk, Deutsches Polen-Institut e.V.


 

Współorganizatorzy:

Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej,

Fundacja im. Friedricha Eberta, Friedrich-Ebert-Stiftung

@Polsko-Niemiecka Fundacja na Rzecz Nauki,

@Niemiecka Centrala Wymiany Akademickiej DAAD

Więcej informacji: https://30-lat-sasiedztwa.lazarski.pl/

***

Uczelnia Łazarskiego w Warszawie została założona w roku 1993. Uczelnia Łazarskiego zapewnia najwyższy poziom kształcenia akademickiego, wspartego zajęciami praktycznymi. Celem Uczelni jest stworzenie zorientowanej na studenta wielokulturowej szkoły międzynarodowej, kształcącej polityków, dyplomatów, prawników, administratorów, ekonomistów, finansistów i biznesmenów. Uczelnia oferuje studia na sześciu kierunkach. Każdy z nich posiada bogaty zestaw specjalności, które studenci wybierają zgodnie z zainteresowaniami, jak również planami związanymi z późniejszą pracą zawodową. 
 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Polityka P. Gąsiorowski: brakuje nam prawdziwych politycznych liderów Biuro prasowe
2021-05-26 | 13:00

P. Gąsiorowski: brakuje nam prawdziwych politycznych liderów

Polscy politycy nie zdają testu z przywództwa – mówi Piotr Gąsiorowski, prezes Instytutu Przywództwa. Wskazuje, że dobry lider nie może budować swojego autorytetu
Polityka Poprawka 171 odrzucona przez UE
2021-05-25 | 21:00

Poprawka 171 odrzucona przez UE

Parlament Europejski, Rada Europejska i Komisja Europejska odrzuciły poprawkę 171, nieprzyjazne klimatowi rozporządzenie żywnościowe, zakwestionowane jako atak na zrównoważony
Polityka BRAK ZDJĘCIA
2021-03-05 | 17:00

Taśmy nie zaszkodzą Obajtkowi

Ujawnienie taśm z udziałem Daniela Obajtka nie przekreśla szans szefa Orlenu na przejęcie teki premiera. Wbrew oczekiwaniom komentatorów Obajtek wciąż jest w grze o przejęcie steru władzy. Zdaniem analityków

Więcej ważnych informacji

Złote Spinacze 2021

Media i PR

Medioznawca: KRRiT nie wypełnia należycie swojej roli. Jej skład nigdy nie był tak monopartyjny jak obecnie

– Doświadczenie pokazało, że na przestrzeni lat składy KRRiT bywały różne, ale nigdy nie były tak monopartyjne jak obecnie – mówi prof. Tadeusz Kowalski, medioznawca z Uniwersytetu Warszawskiego. Jak ocenia, KRRiT w obecnym składzie nie wypełnia swojej konstytucyjnej roli, a pomysł przejęcia od amerykańskiego koncernu medialnego Discovery udziałów w grupie TVN przez jedną ze spółek Skarbu Państwa doprowadziłby do czarnego scenariusza i stworzenia rządowej tuby propagandowej.

Przemysł

W wyniku zmian klimatycznych polskie firmy coraz chętniej będą się ubezpieczać. Już teraz ubezpieczyciele chronią ich majątek w wysokości 1,7 bln zł

Około 60 proc. całego majątku zgromadzonego przez polskie firmy jest objęte ochroną ubezpieczeniową. Wraz z rozwojem gospodarczym i zmianami klimatu rośnie jednak zarówno ryzyko szkód, jak i wartość majątku, który trzeba ubezpieczać. W Polsce przed pożarami, powodziami czy gwałtownym wiatrem trzeba obecnie chronić o 2,2 bln zł więcej majątku niż w 1995 roku – wynika z danych PIU i Deloitte’a. Polskie przedsiębiorstwa – zwłaszcza MŚP – są tego coraz bardziej świadome i coraz chętniej sięgają po ubezpieczenia, szczególnie polisy od odpowiedzialności cywilnej i zdarzeń losowych. Wraz z rosnącym zainteresowaniem zmienia się również oferta ubezpieczycieli dedykowana tej grupie.

Prawo

Firmy będą musiały wdrożyć u siebie system zgłaszania nieprawidłowości. Termin się zbliża, a odpowiednich regulacji brak

Do 16 grudnia Polska, podobnie jak inne kraje UE, ma czas na zaimplementowanie do krajowego prawa dyrektywy o ochronie sygnalistów w firmach. Polska regulacja nie jest jeszcze gotowa, ale przedsiębiorcy już powinni rozpocząć proces przygotowań, bo jest on wieloetapowy – podkreślają prawnicy. Choć wdrożenie systemu chroniącego osoby, które zgłaszają nieprawidłowości w miejscu pracy, będzie się wiązało z nowymi obowiązkami i kosztami, to może też przynieść wiele korzyści.

Konsument

Większość rodziców popełnia wiele błędów związanych z żywieniem dzieci. 61 proc. z nich otrzymuje te same posiłki, co reszta rodziny

Z najnowszego badania przeprowadzonego przez zespół lekarzy z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego oraz ekspertów programu „1000 pierwszych dni dla zdrowia" zainicjowanego przez Fundację Nutricia wynika, że aż 61 proc. rodziców karmi dzieci tymi samymi posiłkami, które je reszta rodziny. Zdaniem ekspertów to niepokojące, ponieważ niesie za sobą ryzyko zbyt wysokiego udziału w diecie maluchów soli, cukru dodanego i tłuszczy trans. W menu niemowląt nie powinny się też znajdować soki owocowe, mleko krowie jako napój i napoje roślinne. Odpowiednie karmienie i rozszerzanie diety jest bardzo ważne zwłaszcza w 1000 pierwszych dniach życia, czyli w okresie od poczęcia do około trzeciego roku życia, kiedy kształtują się zdrowie oraz przyszłe preferencje żywieniowe dziecka.