Chiński Nowy Rok Królika w Instytucie Konfucjusza w Krakowie
Instytut Konfucjusza w Krakowie
Oleandry 2A
30-063 Kraków
media|instytutkonfucjusza.pl| |media|instytutkonfucjusza.pl
12 663 26 07
www.instytutkonfucjusza.uj.edu.pl/
Instytut Konfucjusza w Krakowie serdecznie zaprasza na obchody Chińskiego Nowego Roku Królika. Z okazji Święta Wiosny Instytut Konfucjusza przygotował wiele ciekawych atrakcji: wykłady, pokaz mody, warsztaty oraz wernisaż wystawy.
Program obchodów Chińskiego Nowego Roku 17-20 stycznia 2023:
Wtorek 17 stycznia 2023
Godz. 17:00 - Noworoczne warsztaty dla uczniów klas 1-3 szkoły podstawowej
Z okazji zbliżającego się Święta Wiosny, Instytut Konfucjusza w Krakowie organizuje dla uczniów klas 1-3 szkoły podstawowej warsztaty poświęcone obchodom Chińskiego Nowego Roku.
W trakcie półtoragodzinnych zajęć uczestnicy będą mieli okazję poznać noworoczne tradycje oraz zwyczaje Chińczyków, dowiedzieć się jakie zwierzęta reprezentują kolejne lata w tradycyjnym kalendarzu księżycowym oraz nauczyć się piosenki z życzeniami po chińsku. Ponadto, własnoręcznie wykonają również ozdoby: znaki 福 (pomyślność), wycinanki z króliczkami i lampiony.
Ilość miejsc ograniczona, obowiązują zapisy: instytut.konfucjusza@uj.edu.pl.
Miejsce: Oleandry 2A, sala 2.01.
Środa 18 stycznia 2023
Godz. 18:00 - Wykład i mini-lekcja nt. Chińskiego Nowego Roku
Podczas zajęć uczestnicy będą starali się znaleźć odpowiedzi na pytania: Jak ważne jest dla Chińczyków Święto Wiosny, czyli Chiński Nowy Rok? Czy 22 stycznia rozpocznie się Rok Królika, czy Zająca? Co oznacza to zwierzę w chińskiej kulturze? Jak złożyć po chińsku życzenia noworoczne?
Wstęp wolny.
Miejsce: Oleandry 2A, sala 3.04.
Godz. 19:15 - Noworoczne warsztaty z chińskich wycinanek
W związku ze zbliżającym się Świętem Wiosny, zajęcia poświęcone będą motywom noworocznym oraz oczywiście królikom, reprezentującym rok 2023.
Ilość miejsc ograniczona, obowiązują zapisy: instytut.konfucjusza@uj.edu.pl.
Miejsce: Oleandry 2A, sala 2.11.
Czwartek 19 stycznia 2023
Godz. 18:00 - Noworoczne warsztaty kaligraficzne
W trakcie spotkania uczestnicy przygotują noworoczne ozdoby z kaligrafią, między innymi znaki 福 pomyślność na czerwonym papierze.
Zajęcia prowadzone w języku chińskim z tłumaczeniem na polski.
Ilość miejsc ograniczona, obowiązują zapisy: instytut.konfucjusza@uj.edu.pl.
Miejsce: Oleandry 2A, sala 2.11.
Godz. 18:30 - Noworoczne hanfu Celebrując Chunjie strojem - wykład i pokaz mody
Radosne świętowanie chunjie, związane jest z wieloma tradycjami. Dekoruje się domy, przygotowuje specjalne potrawy, jak również wybiera odświętne stroje. Wraz z powrotem do mody hanfu, w okresie noworocznym, popularnym jest dobieranie ich specjalnie na tę okazję. W trakcie wykładu zaprezentowane zostaną popularne kolory i wzory, wraz z ich symboliką. Przyjrzymy się najnowszym modelom przygotowanym specjalnie z okazji nadchodzącego Roku Królika.
Wykładowi towarzyszyć będzie pokaz noworocznych stylizacji.
Ilość miejsc ograniczona, obowiązują zapisy: instytut.konfucjusza@uj.edu.pl.
Miejsce: Oleandry 2A, sala 2.01.
Piątek 20 stycznia
Godz. 18:30 - Wernisaż wystawy konkursu „W Chinach i o Chinach”.
W piątek odbędzie się wernisaż wystawy zdjęć, które zakwalifikowały się do finału tegorocznej edycji konkursu "W Chinach i o Chinach", organizowanego przez Instytut Konfucjusza w Krakowie już po raz dziewiąty.
W ramach wystawy zaprezentowane zostaną również pozostałe nadesłane prace oraz odbędzie się wręczenie nagród laureatom konkursu.
Wstęp wolny.
Miejsce: Oleandry 2A, sala 3.04.
Udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny, ale na niektóre wykłady i warsztaty obowiązują wcześniejsze zapisy.
Więcej informacji na:
https//instytutkonfucjusza.uj.edu.pl
www.facebook.com/instytutkonfucjusza

„Zamień jednorazowe butelki na lepsze” – mały krok, realna zmiana. Kampania SodaStream prezentuje bąbelkową rewolucję

Pierwsza kawiarnia Costa Coffee połączona z Klubem Fikołki już otwarta

Jak zadowolić Zetkę w pracy? Pokolenie Z i jego oczekiwania
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

Ważą się losy nowej umowy między Unią Europejską a Ukrainą na temat zasad handlu. Obecne przepisy wygasają 5 czerwca
5 czerwca wygasa ATM, czyli wprowadzona przed trzema laty i potem z modyfikacjami przedłużana umowa między UE a Ukrainą, liberalizująca zasady wwozu ukraińskich towarów na teren Wspólnoty. Strona ukraińska chciałaby jej przedłużenia, na razie jednak Unia zgodziła się jedynie na przedłużenie bezcłowego przywozu żelaza i stali. Największe obawy, zwłaszcza w Polsce, budzi kwestia produktów rolnych. Zdaniem europosłanki Konfederacji Anny Bryłki należałoby wrócić do obowiązującej przed 2022 rokiem umowy stowarzyszeniowej DCFTA, ponieważ Ukraina może dziś eksportować swoje towary drogą morską poprzez porty na Morzu Czarnym, a dzięki darmowemu dostępowi do unijnego rynku bogacą się jedynie potentaci rolni.
Ochrona środowiska
Nowe technologie pomagają szybciej i dokładniej sortować odpady. Wciąż nie wszystkie da się jednak przetworzyć

Do 2030 roku 55 proc. odpadów opakowaniowych z tworzyw sztucznych powinno trafiać do przetworzenia. W ubiegłym roku było to ok. 27 proc. Nowe technologie w coraz większym stopniu ułatwiają sortowanie odpadów, ale nie pozwalają jeszcze na przetworzenie wszystkich ich rodzajów. To pierwsze wyzwanie związane z zamykaniem obiegu. Kolejnym jest zwiększanie zawartości materiałów pochodzących z recyklingu w produkowanych opakowaniach, czego wymagają unijne przepisy. Choć w tym obszarze widać w ostatnich latach znaczące postępy, nie brakuje wyzwań.
Handel
Rosyjskie surowce przestaną płynąć do UE. Spóźniony, ale ambitny i istotny plan ma być wdrożony do 2027 roku

– Kupowanie surowców energetycznych z Rosji jest jak kupowanie broni przeciwko Ukrainie – uważa europosłanka PO Mirosława Nykiel. Dlatego KE planuje do 2027 roku ograniczyć do zera import rosyjskich paliw. Joanna Scheuring-Wielgus ocenia, że taka decyzja powinna zapaść już dawno, ale lepiej późno niż wcale. Co więcej, państwa członkowskie powinny być w tych deklaracjach zjednoczone najbardziej, jak się da.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.