Komunikaty PR

Drugi szereg opozycji – która partia przebije próg 10 procent?

2023-03-31  |  07:00
Biuro prasowe
Kontakt
Vision Group
Vision Group

Woronicza 31/254
02-640 Warszawa Warszawa
visiongroup|visiongroup.pl| |visiongroup|visiongroup.pl
604198300
www.visiongroup.pl

Liderzy wyścigu do tegorocznych wyborów parlamentarnych pozostają niezagrożeni. Niezmienne w średnich sondażowych w marcu prowadzi Prawo i Sprawiedliwość z 34-procentowym poparciem, tuż za nim jest Koalicja Obywatelska, na którą chce zagłosować 26,8, procent respondentów. W tle trwa jednak drugi wyścig – o pozycję mniejszych ugrupowań przy przyszłym, powyborczym stole. Jakie są perspektywy Polski 2050, Lewicy i Konfederacji w wyborach parlamentarnych, które odbędą się w 2023 roku? Analitycy londyńskiej firmy Unibet przygotowali wczesne prognozy wyborcze.

Marzec przyniósł widoczne utrwalenia nowych trendów w notowaniach partii opozycyjnych. Dotychczas zajmująca trzecie miejsce na podium Polska 2050 – po dynamicznym spadku średnich notowań z poziomu 12,3 proc. w październiku 2022 roku, do 8,3 proc. w marcu 2023 roku – przekazała tytuł „trzeciej siły” Konfederacji. Skąd nagły spadek poparcia dla partii Szymona Hołowni? Eksperci wskazują, że główną przyczyną są przeciągające się negocjacje w kwestii kształtu list wyborczych oraz brak jasnej decyzji o starcie w bloku z PSL-em. Elektorat charakteryzujący się niechęcią do ugrupowań pozostających wiele lat na scenie politycznej, tzw. antysystemowy – to ten najbardziej wrażliwy na tego typu ruchy. Analitycy londyńskiej firmy Unibet oceniają, że szanse na uzyskanie wyniku powyżej 10 proc. głosów przez Polskę 2050 w przypadku samodzielnego startu w wyborach parlamentarnych w 2023 roku wynoszą 35 proc., a w koalicji z PSL 64 proc.

Nowa Nadzieja – nowe problemy

Konfederacja nabiera wiatru w żagle po zmianach we władzach przodującej w koalicji partii KORWiN przemianowanej na Nową Nadzieję wraz z ustąpieniem z prezesowskiego fotela Janusza Korwin-Mikkego. Ugrupowanie kierowane obecnie przez Sławomira Mentzena nadało nowy kurs, powodując zmiany w strategii komunikacyjnej i stawiając między innymi na wyciszenie kontrowersyjnych liderów, takich jak Grzegorz Braun. Pomimo wewnętrznych tarć Konfederacji sprzyjają również problemy pozostałych ugrupowań opozycyjnych. W odróżnieniu od konkurencji okoliczności przyniosły Konfederacji wzrost średniego poparcia w marcu do poziomu 8,6 proc., z perspektywą na przebicie dotychczasowego szklanego sufitu, którym jest wynik dwucyfrowy. Z drugiej strony deklaracja likwidacji 500+ ogłoszona przez Mentzena może poważnie zagrozić przekroczeniu progu 10 proc. przez Konfederację. Analitycy londyńskiej firmy Unibet oceniają, że prawdopodobieństwo uzyskania wyniku powyżej 10 proc. głosów przez Konfederację w wyborach parlamentarnych w 2023 roku wynosi 43 proc.

Lewica pod oblężeniem Platformy

Średnie marcowe poparcie Lewicy wynosi 8,3 proc. i od ponad pół roku zmienia się jedynie w granicach błędu statystycznego. O tę bazę poparcia partii Włodzimierza Czarzastego i Roberta Biedronia skutecznie zabiega ugrupowanie Donalda Tuska, podejmując w swojej kampanii m.in. postulaty dotyczące polityki mieszkaniowej, charakterystyczne dla lewej strony sceny politycznej. Lewica, chcąc bronić się przed „wchłonięciem” przez silniejszego, potencjalnego koalicjanta uchyla się od formuły wspólnego startu. Brak zarówno jednoznacznej komunikacji w tej kwestii, jak i sprecyzowanej strategii kampanijnej powoduje, że perspektywa przebicia wyniku dwucyfrowego skutecznie się oddala się od Lewicy. Analitycy londyńskiej firmy Unibet oceniają, że prawdopodobieństwo uzyskania wyniku powyżej 10 proc. głosów przez Lewicę w przypadku samodzielnego startu w wyborach parlamentarnych w 2023 roku wynosi 23 proc.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Vision Group
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Polityka Podsumowania powyborcze. Podium w rankingu zainteresowania tym razem nie dla KO Biuro prasowe
2024-06-29 | 20:30

Podsumowania powyborcze. Podium w rankingu zainteresowania tym razem nie dla KO

Podsumowania powyborcze. Podium w rankingu zainteresowania tym razem nie dla KO i PiS Konfederacja wzbudziła największe zainteresowanie mediów internetowych w powyborczym tygodniu,
Polityka Kampania NASK: Nie dajmy kłamać o wyborach
2024-06-05 | 13:00

Kampania NASK: Nie dajmy kłamać o wyborach

Treści o charakterze dezinformacyjnym można zgłaszać przez formularz na stronie bezpiecznewybory.pl. Apelujemy do mediów, by przekazywały tę informację swoim
Polityka Nowy Europejski Bauhaus Festiwal 2024
2024-04-24 | 13:00

Nowy Europejski Bauhaus Festiwal 2024

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, w swoim przemówieniu inaugurującym Festiwal Nowy Europejski Bauhaus podkreśliła, że jest przekonana, iż inicjatywa ta będzie

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Konkurs Polskie Branży PR

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Konsument

Gminy obawiają się wysokich kar za nieosiągnięcie poziomów recyklingu odpadów. Apelują o szybkie wprowadzenie zasady „zanieczyszczający płaci”

Polska jest ostatnim krajem Unii Europejskiej, który nie wdrożył jeszcze systemu rozszerzonej odpowiedzialności producenta (ROP). W efekcie koszty zagospodarowania odpadów opakowaniowych obecnie ponoszą głównie mieszkańcy, a odpowiedzialność organizacyjną – gminy. To na nich spoczywa też obowiązek osiągania określonych prawem poziomów odpadów poddanych recyklingowi. W tym roku wiele z gmin może mieć z tym problem, a to oznacza groźbę kar. Wprowadzenie systemu kaucyjnego bez wcześniejszego albo równoległego wprowadzenia ROP może oznaczać dalsze problemy gmin. – Konieczne jest uszczelnienie systemu – podkreśla Olga Goitowska z Urzędu Miejskiego w Gdańsku.

Prawo

Cudzoziemcy odgrywają coraz większą rolę na polskim rynku pracy. Firmy wciąż obawiają się skomplikowanych i długotrwałych procedur

Liczba pracowników z zagranicy zarejestrowanych w ZUS-ie w ciągu ostatniej dekady wzrosła kilkukrotnie. Zdecydowanie szybciej przybywa w tej grupie obywateli spoza Unii Europejskiej, nie tylko z Ukrainy, Białorusi i Kaukazu, ale też z Azji Południowo-Wschodniej, Afryki czy Ameryki Południowej. W przyszłości potrzeba zatrudniania obcokrajowców będzie coraz większa ze względu na kurczącą się liczbę osób w wieku produkcyjnym. Dlatego firmy podkreślają potrzebę uproszczenia procedur dopuszczających pracowników z krajów trzecich i skrócenia czasu ich procedowania.

Transport

Warszawa pracuje nad rewolucją biletową. Nowy system pozwoli płacić tylko za faktyczny czas podróży lub przejechane kilometry

W stolicy trwają prace nad nowym systemem biletowym. Zamiast karty miejskiej, na której kodowane są wszystkie dane, powstanie centralne konto pasażera, dostępne z komputera i aplikacji mobilnej. Zniknie konieczność skanowania kodów QR w pojazdach, a wprowadzony ma zostać nowy system naliczania opłat za przejazd, wzorowany na obowiązującym m.in. w Londynie.  – Zależy nam, żeby pasażer nie zastanawiał się, jaki bilet kupić, a podróż jego była rozliczana optymalnie, bo o to tu głównie chodzi – przekonuje Agnieszka Siekierska-Otłowska, dyrektorka Pionu Handlowego ZTM w Warszawie.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.