Głośna decyzja sejmu: referendum i wybory jednego dnia! Jak zagłosują Polacy?
Vision Group
Woronicza 31/254
02-640 Warszawa Warszawa
visiongroup|visiongroup.pl| |visiongroup|visiongroup.pl
604198300
www.visiongroup.pl
W czwartek, 17 sierpnia, posłowie przyjęli uchwałę o przeprowadzeniu referendum. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami premiera, planowane na 15 października głosowanie referendalne zostanie przeprowadzone równocześnie z wyborami parlamentarnymi. Dyskusje na temat treści i celowości postawionych pytań referendalnych rozbudziły żywe debaty w przestrzeni publicznej. Analitycy londyńskiej firmy Unibet przygotowali prognozy dla ich rozstrzygnięcia.
Aby wynik referendum był wiążący musi wziąć w nim udział ponad połowa uprawnionych do głosowania Polaków. Połączenie tego głosowania z wyborami parlamentarnymi stało się powodem znaczącego sprzeciwu opozycji, która podnosi argument tendencyjnego charakteru pytań oraz nieprecyzyjności ich ewentualnych skutków prawnych. Przedstawiciele PiS odpierają zarzuty, podkreślając, że kwestie poruszone w referendum są strategiczne, a cały proces jest przeprowadzany w zgodzie z obowiązującymi normami. Analitycy londyńskiej firmy Unibet oceniają, iż szanse na to, że w referendum frekwencja wyniesie powyżej 50 procent to 47 procent.
Pierwsze pytanie, które zaprezentował Wicepremier, Prezes PiS Jarosław Kaczyński brzmi: Czy popierasz wyprzedaż majątku państwowego podmiotom zagranicznym, prowadzącą do utraty kontroli Polek i Polaków nad strategicznymi sektorami gospodarki? Analitycy z londyńskiej firmy Unibet szacują, że istnieje 79 procent szans na uzyskanie przez odpowiedź „NIE” wyniku przekraczającego 50 procent głosów, podczas gdy prawdopodobieństwo uzyskania odpowiedzi „TAK” wynosi 21 procent.
Kolejne pytanie, które zostało sformułowane przez byłą Premier, Wiceprezes PiS Beatę Szydło, to: Czy popierasz podniesienie wieku emerytalnego, w tym przywrócenie podwyższonego do 67 lat wieku emerytalnego dla kobiet i mężczyzn? Analitycy londyńskiej firmy Unibet szacują, że prawdopodobieństwo uzyskania przez odpowiedź „NIE” wyniku powyżej 50 procent głosów wynosi 74 procent, w przypadku odpowiedzi „TAK” szanse te oceniane są na 26 procent.
Trzecie pytanie przedstawione przez Ministra Obrony Narodowej Mariusza Błaszczaka brzmi: Czy popierasz likwidację bariery na granicy Rzeczypospolitej Polskiej z Republiką Białorusi? Analitycy londyńskiej firmy Unibet oceniają, że prawdopodobieństwo uzyskania przez odpowiedź „NIE” powyżej połowy oddanych głosów wynosi 80 procent, a w przypadku odpowiedzi „TAK” granicę przekroczenia progu 50-procentowego oceniono na 20 procent.
Pytanie czwarte i ostatnie, postawione przez Premiera Mateusza Morawieckiego, ma następującą treść: Czy popierasz przyjęcie tysięcy nielegalnych imigrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki, zgodnie z przymusowym mechanizmem relokacji narzucanym przez biurokrację europejską? Analitycy z londyńskiej firmy Unibet szacują, że istnieje 78 procent szans na uzyskanie wyniku przekraczającego 50 procent głosów poprzez odpowiedź „NIE”, podczas gdy odpowiedź „TAK” według Unibetu ma na to 22 procent.

Kolejne wyróżnienie dla Łukasza Wielgosza

Czy Polska gotowa jest na walkę z hejtem?

Wybory do Młodzieżowej Rady Powiatu Wrocławskiego – druga kadencja
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Polityka

PE przedstawił swoje priorytety budżetowe po 2027 roku. Wydatki na obronność kluczowe, ale nie kosztem polityki spójności
Parlament Europejski przegłosował w tym tygodniu rezolucję w sprawie priorytetów budżetu UE na lata 2028–2034. Europosłowie są zgodni co do tego, że obecny pułap wydatków w wysokości 1 proc. dochodu narodowego brutto UE-27 nie wystarczy do sprostania rosnącej liczbie wyzwań, przed którymi stoi Europa. Mowa między innymi o wojnie w Ukrainie, trudnych warunkach gospodarczych i społecznych oraz pogłębiającym się kryzysie klimatycznym. Eurodeputowani zwracają też uwagę na ogólnoświatową niestabilność, w tym wycofywanie się Stanów Zjednoczonych ze swojej globalnej roli.
Infrastruktura
Odbudowa Ukrainy pochłonie setki miliardów euro. Polskie firmy już teraz powinny szukać partnerów, nie tylko w kraju, ale i w samej Ukrainie

Według stanu na koniec 2024 roku odbudowa Ukrainy wymagać będzie zaangażowania ponad pół biliona euro, a Rosja wciąż powoduje kolejne straty. Najwięcej środków pochłoną sektory mieszkaniowy i transportowy, ale duże są także potrzeby energetyki, handlu czy przemysłu. Polski biznes wykazuje wysokie zaangażowanie w Ukrainie, jednak może ono być jeszcze wyższe w procesie odbudowy. Zdaniem wiceprezesa działającego w tym kraju Kredobanku należącego do Grupy PKO BP firmy powinny szukać partnerów do udziału w odbudowie i w Polsce, i w Ukrainie.
Polityka
Europoseł PiS zapowiada walkę o reparacje wojenne dla Polski na forum UE. Niemiecki rząd uznaje temat za zamknięty

Nowy kanclerz Niemiec Friedrich Merz podczas konferencji prasowej w Polsce ocenił, że temat reparacji wojennych w relacjach polsko-niemieckich jest prawnie zakończony. Nie zgadza się z tym europoseł PiS Arkadiusz Mularczyk, który chce do tego tematu wrócić na forum UE. Przygotowana za rządów PiS publikacja „Raport o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej” szacuje straty na ponad 6,2 bln zł.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.