Komunikaty PR

Jak pomagać rodzinom w kryzysie oraz młodzieży z pieczy zastępczej?

2023-11-15  |  17:20
Biuro prasowe

SOS Wioski Dziecięce w Polsce, które działają już prawie od 40 lat opracowały skuteczne modele wsparcia zarówno dla rodzin w kryzysie, jak też usamodzielniania młodzieży z pieczy zastępczej. Modele są skierowane  do gmin i powiatów w całej Polsce i są gotowe do wdrożenia „od zaraz”. Ich oficjalna prezentacja odbędzie się już 15 listopada podczas konferencji na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.

Modele: „Niezależni-samodzielni” skierowany do osób pracujących z rodzinami z wieloma problemami oraz „Wchodzę w samodzielność” dla lepszego usamodzielniania młodzieży z pieczy zastępczej powstały na podstawie wieloletnich doświadczeń stowarzyszenia.  –  Mamy nadzieję, że coraz więcej gmin i powiatów w Polsce zainteresuje się sprawdzonymi przez nas rozwiązaniami. Wierzymy, że dzięki budowaniu lokalnych sieci wsparcia możemy zmienić trudną sytuację wielu dzieci i rodzin w Polsce. komentuje dr Aleksandra Granada, Dyrektorka Krajowa w Stowarzyszeniu SOS Wioski Dziecięce w Polsce.

Kryzys w rodzinie i co dalej?

Pierwszy z powyższych modeli powstał, m.in. w oparciu o doświadczenia Programu „SOS Rodzinie”. Skorzystanie z działań pomocowych w ramach Programu jest całkowicie dobrowolne, a zakres wsparcia zależy od indywidulanych potrzeb beneficjentów. - Jest to program profilaktyczny, który prowadzimy przede wszystkim z myślą o dzieciach, które wychowują się w rodzinach biologicznych, przeżywających kryzys. Rodziny te żyją często w trudnych warunkach i często w małych miejscowościach, w których dostęp do szerokiej oferty edukacyjnej czy zróżnicowanych możliwości na rynku pracy bywa ograniczony. – komentuje Łukasz Łagód, doradca programowy w Stowarzyszeniu SOS Wioski Dziecięce w Polsce.  I jak dodaje – Zakres pomocy jest bardzo szeroki. Dla rodziców i opiekunów oferujemy np.. konsultacje psychologiczne, szkolenia, wsparcie prawne czy pomoc w codziennym funkcjonowaniu domu. Dzieci z kolei, oprócz zajęć świetlicowych i edukacyjnych, mają również dostęp do specjalistycznego wsparcia, np. logopedy, psychologa czy dietetyka. Staramy się by każda rodzina realizowała zindywidualizowany, dostosowany do jej potrzeb plan.  

Droga do samodzielności

Drugi z proponowanych przez Stowarzyszenie modeli dotyczy młodzieży usamodzielniającej się z pieczy zastępczej. – Przede wszystkim pragniemy wzmacniać ich pewność siebie, a także odkrywać i budować potencjał, z którego będą korzystać w swoim dalszym, dorosłym życiu. ­– mówi Tomasz Wrzosek, zastępca dyrektora ds. młodzieży w Programie SOS Wiosek Dziecięcych Siedlce. W ramach prowadzonych działań podopieczni mają możliwość podnoszenia swoich kwalifikacji i nabywania nowych umiejętności. – Biorą udział w różnych kursach i szkoleniach, odbywają praktyki, staże, a także angażują się w działania społeczne i wolontariat. Jest to możliwe, m.in. dzięki współpracy z fundacjami, stowarzyszeniami czy firmami, które oferują warsztaty, np. z zakresu podstaw prawa pracy, przygotowywania cv i rozmów kwalifikacyjnych.  Podopieczni uczą się również języków obcych i w zależności od preferencji rozwijają swoje sportowe czy naukowe pasje.dodaje Tomasz Wrzosek.  

Pomoc w każdej gminie i powiecie

Powyższe rozwiązania zostaną zaprezentowane podczas konferencji „Partnerstwo dla samodzielności” na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, która odbędzie się 15 listopada. Jak podkreśla Beata Kulig, kierownik projektu oraz doradca ds. rzecznictwa w Stowarzyszeniu SOS Wioski Dziecięce - Jedną z głównych zalet obu naszych modeli jest ich uniwersalność. Oznacza to, że można go wdrożyć niezależnie od charakteru problemów, z jakimi zmagają się rodziny czy młodzież w danym regionie. ​Ponadto, to gmina bądź  powiat zdecydują, z których propozycji z modeli potrzebują skorzystać. Modele nie są  sztywnym rozwiązaniem „od a do z”, lecz propozycją, rozszerzeniem standardowej oferty gmin i powiatów.

Spotkanie odbędzie się w ramach projektu „Partnerstwo dla samodzielności” realizowanego przez SOS Wioski Dziecięce w latach 2021-2023 ze środków NIW NOWE FIO. Patronat Honorowy nad konferencją objęli: Marszałek Województwa Lubelskiego, Jarosław Stawiarski i Prezydent Miasta Lublin, Krzysztof Żuk. Panelistami będą, m.in. dr hab. Izabela Krasiejko, prof. Uniwersytetu Jana Długosza w Częstochowie, przedstawiciele samorządów, Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Lublinie oraz SOS Wiosek Dziecięcych w Polsce.

Model „Niezależni – samodzielni” można pobrać za darmo
na stronie internetowej Stowarzyszenia.

Ty też możesz pomóc

Działania SOS Wiosek Dziecięcych w Polsce mogą się rozwijać głównie dzięki wsparciu darczyńców. Wejdź na dziecisos.org, dowiedz się więcej i przekaż comiesięczną darowiznę. Obecnie środki zbierane są na organizacje świąt Bożego Narodzenia oraz dalszą pomoc dzieciom i rodzinom w kryzysie.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Polityka Nowy Europejski Bauhaus Festiwal 2024 Biuro prasowe
2024-04-24 | 13:00

Nowy Europejski Bauhaus Festiwal 2024

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, w swoim przemówieniu inaugurującym Festiwal Nowy Europejski Bauhaus podkreśliła, że jest przekonana, iż inicjatywa ta będzie
Polityka Łukasz Wielgosz dołączył do grupy ekspertów Ministry Agnieszki Buczyńskiej
2024-04-03 | 15:00

Łukasz Wielgosz dołączył do grupy ekspertów Ministry Agnieszki Buczyńskiej

Ministerstwo do spraw Społeczeństwa Obywatelskiego ogłosiło pod koniec marca, zakończenie naboru do trzech grup roboczych, których zadaniem będzie wypracowanie rozwiązań prawnych i
Polityka Wybory samorządowe: KO wygra, PiS utrzyma trzy województwa
2024-03-27 | 12:00

Wybory samorządowe: KO wygra, PiS utrzyma trzy województwa

Polityczny Barometr BETFAN wskazuje, że KO pokona PiS zdobywając 30,75% głosów w wyborach do sejmików. Zdaniem polskiego bukmachera największa partia opozycyjna uzyska wynik

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Newseria na XVI Europejskim Kongresie Gospodarczym

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Konsument

T-Mobile startuje w Polsce z nowym konceptem. Pozwoli klientom przetestować i doświadczyć najnowocześniejszych technologii

T-Mobile już od kilku lat realizuje strategię, która mocno skupia się na innowacjach i doświadczeniach klienta związanych z nowymi technologiami. Połączeniem obu tych elementów jest Magenta Experience Center – nowoczesny koncept, który ma zapewnić klientom możliwość samodzielnego przetestowania najnowszych technologii. Format, z sukcesem działający już na innych rynkach zachodnioeuropejskich, właśnie zadebiutował w Warszawie. Będą z niego mogli korzystać zarówno klienci indywidualni, jak i biznesowi.

Problemy społeczne

W Polsce brakuje dostępnych cenowo mieszkań. Eksperci mówią o kryzysie mieszkaniowym

 Większość osób – nawet ze średnimi, wcale nie najgorszymi dochodami – ma problem, żeby zaspokoić swoje potrzeby mieszkaniowe, ale też z tym, żeby po zaspokojeniu tych potrzeb, po opłaceniu wszystkich rachunków i opłat związanych z mieszkaniem, mieć jeszcze środki na godne życie – mówi Aleksandra Krugły z Fundacji Habitat for Humanity Poland. Jak wskazuje, problem stanowi nie tylko wysoki współczynnik przeciążenia kosztami mieszkaniowymi, ale i tzw. luka czynszowa, w której mieści się ponad 1/3 społeczeństwa. Tych problemów nie rozwiąże jednak samo zwiększanie liczby nowych lokali. Potrzebne są również rozwiązania, które umożliwią zaangażowanie sektora prywatnego w zwiększenie podaży dostępnych cenowo mieszkań na wynajem.

Konsument

Od 28 kwietnia Polacy żyją na ekologiczny kredyt. Zmiana zachowań konsumentów może odwrócić negatywny trend

Dzień Długu Ekologicznego, czyli data, do której zużyliśmy wszystkie zasoby, jakie w ciągu roku może zapewnić Ziemia, w tym roku w Polsce przypada 28 kwietnia, kilka dni wcześniej niż rok temu. Coroczne przyspieszenie tego terminu to sygnał, że czerpiemy bez umiaru z naturalnych systemów, nie dając im czasu na odbudowę. – Polskie społeczeństwo staje się coraz bardziej konsumpcyjne, kupujemy i wyrzucamy coraz więcej. Ale też nie mamy tak naprawdę efektywnego narzędzia, żeby temu zapobiec – ocenia Filip Piotrowski, ekspert ds. gospodarki obiegu zamkniętego z UNEP/GRID-Warszawa.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.