Kolekcja Uniechowskich
Niezwykłe mieszkanie na poddaszu kryjące w sobie prawdziwe skarby i perły sztuki użytkowej i rzemiosła. Już 9 lutego wylicytować można będzie przedmioty z kolekcji Felicji i Antoniego Uniechowskich. Przez apartament kolekcjonerki i historyczki sztuki oraz znanego rysownika przewijały się latami najważniejsze osobowości i osobistości polskiej kultury, zostawiając za sobą ślady w postaci niezwykłych przedmiotów.
Mahoniowy stół, francuski fotel i ona – Felicja Uniechowska. Jak wspomina Piotr Korduba, historyk sztuki, który odwiedział kolekcjonerkę w ostatnich latach jej życia, na ścianach znajdowały się fragmenty XVII-wiecznych gobelinów, skromna, ale XVIII-wieczna narożna szafka wypełniona fajansem, orientalny parawan i główny bohater tego pokoju – malowana na czerwono szafa stojącego zegara. Wszystkie te przedmioty zgromadzone zostały w jednym mieszkaniu na warszawskim Starym Mieście. Już od 29 stycznia stycznia oglądać je można będzie na wystawie przedaukcyjnej „Moje hobby to mieszkanie. Kolekcja Felicji i Antoniego Uniechowskich”.
Jak pisał wybitny artysta, przyjaciel rodziny – Franciszek Starowieyski – Antoni lubował się w rzeczach monumentalnych, Felicja natomiast w fajansach czy drobnych srebrach. „Całość ich zbiorów to piękny zestaw, najbardziej cywilizowana kolekcja z tych, które widziałem”. Felicja Uniechowska przywiązywała wagę nie tylko do postaci, które z przedmiotami się wiązały, ale też okolicznościami ich pozyskania. Wyciągała z pamięci niesamowite sytuacje, ludzi, adresy, z którymi w swych poszukiwaniach się stykała, a których aura dopełniała dzieje przedmiotów. Od lat 60. XX wieku prowadziła niezwykle popularną rubrykę „Moje hobby to mieszkanie” w czasopiśmie „Ty i ja”. Doradzała w nim, jak niebanalnie mieszkać i z pomysłem aranżować swoje cztery kąty.
Jednymi z najciekawszych obiektów są meble. To m.in. gdańska kanapa z przełomu XVII i XVIII wieku, wykonana z drewna bukowego i obita zieloną tapicerką. Wrażenie robi również angielski mahoniowy stół z końca XVIII wieku czy drewniane łóżko z niezwykle zdobnymi nóżkami w kształcie łabędzi. Całość dopełnia orientalny, stojący zegar z chińskimi malunkami. Na wystawie i aukcji zobaczyć można będzie również wyroby z Ćmielowa, porcelanowe naczynia i figurki, a także dzieła artystów takich jak Franciszek Starowieyski czy Nikifor. 9 lutego zostaną zlicytowane w największym polskim domu aukcyjnym przy ul. Pięknej 1A. Licytować można będzie online, przez aplikację oraz telefonicznie i przez zlecenie stałe. Aukcja transmitowana będzie na żywo w kanałach społecznościowych DESA Unicum.
Z kolei w sobotę, 30 stycznia o godzinie 14 zapraszamy na spotkanie online z Piotrem Kordubą, z którym rozmawiać będziemy o Felicji Uniechowskiej i zgromadzonej przez nią kolekcji. Profesor Piotr Korduba jest dyrektorem Instytutu Historii Sztuki UAM, zajmuje się kulturą zamieszkiwania, rzemiosła artystycznego i designu. Rozmowę oglądać można będzie na profilu DESA Unicum na Facebooku i na stronie internetowej.
https://www.facebook.com/DesaUnicumWarszawa
Równolegle z wystawą „Moje hobby to mieszkanie” trwać będzie aukcja online „Obrazy niebanalne. Wycinanki i wyszywanki z kolekcji Felicji i Antoniego Uniechowskich”, na której wystawionych zostanie około 40 dekoracji wycinanych z papieru oraz wyszywanych na tkaninie. Popularne w XVIII i XIX wieku nietuzinkowe obrazki, przez lata gromadzone przez Felicję Uniechowską zdobiły jedno z pomieszczeń w mieszkaniu na warszawskim Starym Mieście. Aukcja wystartuje 22 stycznia i potrwa do 10 lutego.
Wystawa „Moje hobby to mieszkanie. Kolekcja Felicji i Antoniego Uniechowskich”: 29 stycznia – 9 lutego 2021, godz. 11-19 (poniedziałek-piątek) i godz. 11-16 (sobota), Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Piękna 1A, Warszawa, wstęp wolny
Aukcja „Moje hobby to mieszkanie. Kolekcja Felicji i Antoniego Uniechowskich”: 9 lutego 2021, godz. 19.00, Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Piękna 1A, Warszawa
https://desa.pl/pl/aukcje/moje-hobby-to-mieszkanie-kolecja-antoniego-i-felicji-uniechowsk/

„Zamień jednorazowe butelki na lepsze” – mały krok, realna zmiana. Kampania SodaStream prezentuje bąbelkową rewolucję

Pierwsza kawiarnia Costa Coffee połączona z Klubem Fikołki już otwarta

Jak zadowolić Zetkę w pracy? Pokolenie Z i jego oczekiwania
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Niepewna sytuacja zwracanych do Skarbu Państwa gruntów dzierżawnych. To może się wiązać z likwidacją infrastruktury rolniczej i miejsc pracy
Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa wciąż nie przedstawił spójnego planu zagospodarowania gruntów zwracanych do Zasobów Skarbu Państwa. W efekcie setki hektarów gruntów leżą odłogiem, a strategiczna infrastruktura rolnicza jest demontowana. Spółka Top Farms od dawna wnioskowała do KOWR-u o utworzenie ośrodków produkcji rolniczej (OPR) lub podjęcie jakichkolwiek decyzji, które umożliwiłyby dalsze funkcjonowanie wielu takich obiektów rolniczych. Brak decyzji skutkuje trwałą utratą potencjału produkcyjnego, a tym samym może osłabić pozycję konkurencyjną polskiego rolnictwa.
Transport
Europejskie miasta planują wzrost inwestycji w infrastrukturę społeczną. Wydatki na niskoemisyjny transport wciąż są niewystarczające [DEPESZA]

W ciągu najbliższych trzech lat 56 proc. gmin miejskich w UE planuje zwiększyć nakłady na redukcję emisji gazów cieplarnianych, a 53 proc. – na infrastrukturę społeczną – wynika z badania EBI. Dotacje krajowe i unijne pozostają głównym źródłem finansowania inwestycji, choć samorządy szukają także innych form finansowania. O potrzebach w tym obszarze eksperci i samorządowcy rozmawiali w trakcie panelu „Fundusze unijne w rozwoju miast i regionów”, który odbył się w ramach EKG w Katowicach.
Farmacja
Właściciele psów i kotów szczególnie narażeni na choroby odkleszczowe. Nie decydują się jednak na profilaktyczne szczepienia

Eksperci ostrzegają, że Polska znajduje się w czołówce krajów Europy Środkowej pod względem liczby zachorowań na kleszczowe zapalenie mózgu, a mimo to poziom zaszczepienia przeciwko tej chorobie pozostaje dramatycznie niski. Tymczasem zmiany klimatyczne, coraz wyższe temperatury, migracje kleszczy i zanik sezonowości ich aktywności powodują, że ryzyko zakażenia jest coraz większe – nie tylko w lesie, ale i w mieście, parku czy ogrodzie, a nawet w domu, szczególnie tam, gdzie mieszkają zwierzęta.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.