Komunikaty PR

Krytykujący Polskę premier Holandii z szansą na reelekcję?

2021-02-26  |  08:00
Biuro prasowe

Mimo podania się do dymisji, premier Holandii Mark Rutte wciąż pełni swoją misję. Będzie tak do czasu rozstrzygnięcia zaplanowanych na 17 marca wyborów parlamentarnych. Co więcej, urzędujący od 10 lat szef rządu Królestwa Niderlandów wydaje się faworytem w nadchodzącej elekcji. Analitycy firmy Unibet dają mu 48% (27/25)  szans na zachowanie teki premiera.

Sytuacja w Holandii jest mocno napięta. Powód? Zaostrzenie restrykcji związanych z pandemią korona wirusa, które spowodowało protesty społeczne. Tym ostatnim towarzyszą brutalne starcia z policją, kradzieże i płonące auta. Na tym jednak nie koniec. Czarę goryczy przelała afera w administracji publicznej, która bezzasadnie oskarżała tysiące rodzin o wyłudzanie zasiłków na dzieci. W efekcie tego skandalu rząd Marka Rutte podał się do dymisji.  Co ciekawe, będzie urzędował do czasu rozstrzygnięcia zbliżających się wyborów parlamentarnych. Odbędą się one już 17 marca.

Krytykował Polskę

Mark Rutte wciąż uważany jest za najlepszego holenderskiego premiera od czasu II wojny światowej. Nie tak dawno zasłynął u nas jako krytyk poczynań obozu rządzącego w Polsce. Wraz z innymi politykami niderlandzkimi oskarżał polskich rządzących o naruszenie zasad praworządności.

To już kolejna dymisja

Pozostający u steru władzy w Holandii Mark Rutte to wytrawny gracz, któremu niestraszne są zawirowania na scenie politycznej.  Pierwszy raz podał się do dymisji niemal 9 lat temu, gdy doszło do załamania się rozmów koalicji rządzącej z ugrupowaniem PVV w sprawie redukcji deficytu budżetowego i ustalenia pakietu większościowego. Tuż po tym Partia Ludowa na rzecz Wolności i Demokracji  (VVD) z Markiem Rutte na czele wygrała wybory, a on sam – po wejściu jego ugrupowania w koalicję z Partią Pracy (PvdA) – ponownie został premierem.

Powtórka z rozrywki?

Ostatnie zajścia w Holandii nie przesądzają wyników zbliżających się wyborów parlamentarnych. Mało tego, urzędujący premier Mark Rutte wciąż jest najbardziej popularnym politykiem w Holandii. Sondaże przed ulicznymi zamieszkami dawały mu przeszło 40% poparcia. Tymczasem VVD, do której należy Rutte, zaufaniem darzył co 4. ankietowany. Znawcy niderlandzkiej sceny politycznej nie wykluczają kolejnego sukcesu Marka Rutte. Podobnego zdania są analitycy londyńskiej firmy bukmacherskiej Unibet. Według nich szansa szefa holenderskiego rządu na zachowanie teki premiera jest wyższa niż wskazywały na to sondaże - Unibet daje mu aż 48% szans (27/25) na zwycięstwo.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Polityka Kolejne wyróżnienie dla Łukasza Wielgosza Biuro prasowe
2024-11-21 | 14:00

Kolejne wyróżnienie dla Łukasza Wielgosza

Rada Działalności Pożytku Publicznego jest organem opiniodawczo-doradczym, którego rolą jest konsultowanie i opiniowanie dokumentów dla potrzeb organu jednostki administracyjnej,
Polityka Czy Polska gotowa jest na walkę z hejtem?
2024-11-12 | 16:00

Czy Polska gotowa jest na walkę z hejtem?

Pierwsze czytanie projektu ujawnia podziały. W czwartek w Sejmie odbyła się intensywna debata nad projektem ustawy antyhejterskiej, stworzonym zgłoszonym przez Polski 2050 i Trzecią
Polityka Wybory do Młodzieżowej Rady Powiatu Wrocławskiego – druga kadencja
2024-10-25 | 10:00

Wybory do Młodzieżowej Rady Powiatu Wrocławskiego – druga kadencja

Stowarzyszenie Młody Dolny Śląsk we współpracy z Powiatem Wrocławskim ogłasza wybory do Młodzieżowej Rady Powiatu Wrocławskiego. W listopadzie rozpocznie się proces wyborczy,

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Edukacja

Coraz więcej Polaków widzi korzyści płynące z obecności w UE. Co ósmy wciąż jednak nie potrafi ich wskazać

Członkostwo w UE cieszy się wśród Europejczyków rekordowo wysokim poparciem – wynika z tegorocznego Eurobarometru. Korzyści dla swojego kraju dostrzega 74 proc. obywateli Unii – to odsetek najlepszy od początku badań w 1983 roku. A w Polsce jest on jeszcze wyższy. Doceniamy przede wszystkim wkład UE w bezpieczeństwo, nowe możliwości zawodowe i rozwój gospodarczy kraju. Po 21 latach naszej obecności w UE wciąż jednak potrzebna jest europejska edukacja.

Polityka

Zmiany w obowiązku magazynowania gazu mogą obniżyć ceny surowca. To pomoże się przygotować do sezonu zimowego

Elastyczność bez zagrożenia dla bezpieczeństwa energetycznego – tak nową propozycję przepisów dotyczących uzupełniania zapasów gazu przed sezonem zimowym określają jej inicjatorzy z Parlamentu Europejskiego. Europosłowie proponują nieznaczne zmniejszenie wymaganego poziomu zapełnienia magazynów i rozciągnięcie w czasie terminu, w którym trzeba spełnić ten obowiązek. Jak podkreśla Borys Budka, ma to zapobiec spekulacjom na rynku gazu i tym samym pomóc obniżyć ceny surowca.

Konsument

Możliwość zakupu online może zachęcić kolejne grupy Polaków do ubezpieczeń zdrowotnych. Dziś korzysta z nich już prawie 5,5 mln osób

Polska jest jednym z liderów Europy w obszarze cyfryzacji sektora usług medycznych. Świadczą o tym m.in. popularność elektronicznych narzędzi zapewniających dostęp do danych zdrowotnych, e-recept czy wirtualna diagnostyka. Polacy są też otwarci na innowacje w zakresie ubezpieczeń zdrowotnych, z których korzysta już blisko 5,5 mln osób. Za pomocą nowej cyfrowej platformy Medicover chce zachęcić klientów do samodzielnej konfiguracji i zakupu polis online.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.