Krytykujący Polskę premier Holandii z szansą na reelekcję?
Mimo podania się do dymisji, premier Holandii Mark Rutte wciąż pełni swoją misję. Będzie tak do czasu rozstrzygnięcia zaplanowanych na 17 marca wyborów parlamentarnych. Co więcej, urzędujący od 10 lat szef rządu Królestwa Niderlandów wydaje się faworytem w nadchodzącej elekcji. Analitycy firmy Unibet dają mu 48% (27/25) szans na zachowanie teki premiera.
Sytuacja w Holandii jest mocno napięta. Powód? Zaostrzenie restrykcji związanych z pandemią korona wirusa, które spowodowało protesty społeczne. Tym ostatnim towarzyszą brutalne starcia z policją, kradzieże i płonące auta. Na tym jednak nie koniec. Czarę goryczy przelała afera w administracji publicznej, która bezzasadnie oskarżała tysiące rodzin o wyłudzanie zasiłków na dzieci. W efekcie tego skandalu rząd Marka Rutte podał się do dymisji. Co ciekawe, będzie urzędował do czasu rozstrzygnięcia zbliżających się wyborów parlamentarnych. Odbędą się one już 17 marca.
Krytykował Polskę
Mark Rutte wciąż uważany jest za najlepszego holenderskiego premiera od czasu II wojny światowej. Nie tak dawno zasłynął u nas jako krytyk poczynań obozu rządzącego w Polsce. Wraz z innymi politykami niderlandzkimi oskarżał polskich rządzących o naruszenie zasad praworządności.
To już kolejna dymisja
Pozostający u steru władzy w Holandii Mark Rutte to wytrawny gracz, któremu niestraszne są zawirowania na scenie politycznej. Pierwszy raz podał się do dymisji niemal 9 lat temu, gdy doszło do załamania się rozmów koalicji rządzącej z ugrupowaniem PVV w sprawie redukcji deficytu budżetowego i ustalenia pakietu większościowego. Tuż po tym Partia Ludowa na rzecz Wolności i Demokracji (VVD) z Markiem Rutte na czele wygrała wybory, a on sam – po wejściu jego ugrupowania w koalicję z Partią Pracy (PvdA) – ponownie został premierem.
Powtórka z rozrywki?
Ostatnie zajścia w Holandii nie przesądzają wyników zbliżających się wyborów parlamentarnych. Mało tego, urzędujący premier Mark Rutte wciąż jest najbardziej popularnym politykiem w Holandii. Sondaże przed ulicznymi zamieszkami dawały mu przeszło 40% poparcia. Tymczasem VVD, do której należy Rutte, zaufaniem darzył co 4. ankietowany. Znawcy niderlandzkiej sceny politycznej nie wykluczają kolejnego sukcesu Marka Rutte. Podobnego zdania są analitycy londyńskiej firmy bukmacherskiej Unibet. Według nich szansa szefa holenderskiego rządu na zachowanie teki premiera jest wyższa niż wskazywały na to sondaże - Unibet daje mu aż 48% szans (27/25) na zwycięstwo.

Kolejne wyróżnienie dla Łukasza Wielgosza

Czy Polska gotowa jest na walkę z hejtem?

Wybory do Młodzieżowej Rady Powiatu Wrocławskiego – druga kadencja
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Polityka

W tym tygodniu Komisja Europejska przedstawi projekt budżetu na lata 2028–2034. To będzie pierwsza długoletnia perspektywa czasu wojny
16 lipca Komisja Europejska przedstawi swój pomysł na budżet w kolejnej siedmioletniej perspektywie. Projekt ma przewidywać mniej programów, większy udział kwot niezaplanowanych, a także mechanizmy i rezerwy, które umożliwią szybszą i bardziej elastyczną reakcję na zmieniające się potrzeby. Więcej w nim będzie również środków przewidzianych na wzmocnienie bezpieczeństwa. W maju Parlament Europejski odrzucił w głosowaniu propozycję KE, by budżety przewidziane na okres po roku 2027 konstruować tak jak KPO.
Polityka
P. Müller: Wnioski z ludobójstwa w Srebrenicy szczególnie aktualne w kontekście ukraińskim. Społeczność międzynarodowa nie może przymykać oczu

W ubiegłym tygodniu obchodzono 30. rocznicę ludobójstwa w Srebrenicy, gdzie z rąk Serbów w lipcu 1995 roku zginęło ponad 8 tys. bośniackich mężczyzn i chłopców. To jeden z najciemniejszych rozdziałów najnowszej historii Europy – podkreślali szefowie instytucji UE. – To także lekcja dla społeczności międzynarodowej, która nabiera szczególnego znaczenia w kontekście agresji Rosji na Ukrainę – mówi Piotr Müller, europoseł z PiS.
Media i PR
Parlament Europejski wzywa do większej ochrony wolności dziennikarzy. Wiceprzewodnicząca: media mają pełnić funkcję kontrolną, a niektórym rządom to się nie podoba

8 sierpnia br. w państwach członkowskich UE zacznie obowiązywać europejski akt o wolności mediów. Przepisy rozporządzenia mają chronić pluralizm i niezależność mediów. Jak wynika z nowego raportu KE dotyczącego praworządności, wciąż jest to obszar, w którym jest dużo zagrożeń. Również Parlament Europejski wzywa kraje członkowskie do intensywnych wysiłków na rzecz wolności mediów i ochrony dziennikarzy.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.