Krytykujący Polskę premier Holandii z szansą na reelekcję?
Mimo podania się do dymisji, premier Holandii Mark Rutte wciąż pełni swoją misję. Będzie tak do czasu rozstrzygnięcia zaplanowanych na 17 marca wyborów parlamentarnych. Co więcej, urzędujący od 10 lat szef rządu Królestwa Niderlandów wydaje się faworytem w nadchodzącej elekcji. Analitycy firmy Unibet dają mu 48% (27/25) szans na zachowanie teki premiera.
Sytuacja w Holandii jest mocno napięta. Powód? Zaostrzenie restrykcji związanych z pandemią korona wirusa, które spowodowało protesty społeczne. Tym ostatnim towarzyszą brutalne starcia z policją, kradzieże i płonące auta. Na tym jednak nie koniec. Czarę goryczy przelała afera w administracji publicznej, która bezzasadnie oskarżała tysiące rodzin o wyłudzanie zasiłków na dzieci. W efekcie tego skandalu rząd Marka Rutte podał się do dymisji. Co ciekawe, będzie urzędował do czasu rozstrzygnięcia zbliżających się wyborów parlamentarnych. Odbędą się one już 17 marca.
Krytykował Polskę
Mark Rutte wciąż uważany jest za najlepszego holenderskiego premiera od czasu II wojny światowej. Nie tak dawno zasłynął u nas jako krytyk poczynań obozu rządzącego w Polsce. Wraz z innymi politykami niderlandzkimi oskarżał polskich rządzących o naruszenie zasad praworządności.
To już kolejna dymisja
Pozostający u steru władzy w Holandii Mark Rutte to wytrawny gracz, któremu niestraszne są zawirowania na scenie politycznej. Pierwszy raz podał się do dymisji niemal 9 lat temu, gdy doszło do załamania się rozmów koalicji rządzącej z ugrupowaniem PVV w sprawie redukcji deficytu budżetowego i ustalenia pakietu większościowego. Tuż po tym Partia Ludowa na rzecz Wolności i Demokracji (VVD) z Markiem Rutte na czele wygrała wybory, a on sam – po wejściu jego ugrupowania w koalicję z Partią Pracy (PvdA) – ponownie został premierem.
Powtórka z rozrywki?
Ostatnie zajścia w Holandii nie przesądzają wyników zbliżających się wyborów parlamentarnych. Mało tego, urzędujący premier Mark Rutte wciąż jest najbardziej popularnym politykiem w Holandii. Sondaże przed ulicznymi zamieszkami dawały mu przeszło 40% poparcia. Tymczasem VVD, do której należy Rutte, zaufaniem darzył co 4. ankietowany. Znawcy niderlandzkiej sceny politycznej nie wykluczają kolejnego sukcesu Marka Rutte. Podobnego zdania są analitycy londyńskiej firmy bukmacherskiej Unibet. Według nich szansa szefa holenderskiego rządu na zachowanie teki premiera jest wyższa niż wskazywały na to sondaże - Unibet daje mu aż 48% szans (27/25) na zwycięstwo.
Kolejne wyróżnienie dla Łukasza Wielgosza
Czy Polska gotowa jest na walkę z hejtem?
Wybory do Młodzieżowej Rady Powiatu Wrocławskiego – druga kadencja
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Prawo
W ciągu 10 lat w Polsce może brakować 2,1 mln pracowników. Ratunkiem dla rynku pracy wzrost zatrudnienia cudzoziemców
Do 2035 roku liczba osób pracujących w Polsce zmniejszy się o 2,1 mln – wynika z analizy Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Lukę tę częściowo mogliby zapełnić pracownicy zagraniczni. Pracodawcy czekają na przepisy, które zwiększą atrakcyjność naszego rynku pracy dla imigrantów zarobkowych i ułatwią procedury. Nowe przepisy opracowane przez resort pracy, które mają wejść w życie w 2025 roku, mają zwiększyć szybkość i efektywność postępowań administracyjnych w sprawach zatrudniania cudzoziemców.
Konsument
Kupujący nieruchomości mogą jeszcze liczyć na rabaty. Zwłaszcza w przypadku nowych inwestycji deweloperskich
W grudniu sprzedaż nowych mieszkań na większości dużych rynków w Polsce pozostała stabilna względem poprzedniego miesiąca. Spadła w Krakowie i Warszawie, a wzrosła w Gdańsku, Łodzi, Poznaniu i we Wrocławiu – wynika z Barometru Cen Mieszkań Tabelaofert.pl. Nowe mieszkania trafiające do oferty są zdecydowanie tańsze, niż wynosi średnia rynkowa dla danego miasta. Ze względu na dużą podaż lokali klienci mogą liczyć na rabaty cenowe, które w ciągu kolejnych sześciu–dziewięciu miesięcy będą jednak stopniowo maleć.
Zdrowie
Polska potrzebuje centralnego systemu dokumentacji medycznej. Jest niezbędny w wypadku sytuacji kryzysowych
W sytuacji konfliktu zbrojnego lub innej sytuacji kryzysowej o efektywności działań z zakresu medycyny pola walki może decydować dostęp do dokumentacji medycznej pacjenta – zarówno żołnierza, jak i cywila. Tymczasem okazuje się, że choć na placówkach ciąży obowiązek prowadzenia tej dokumentacji elektronicznie, to systemy w poszczególnych podmiotach nie komunikują się ze sobą. Zupełnie inne są też ramy prawne dla działania w tym zakresie jednostek cywilnych i wojskowych. Eksperci są zdania, że musi powstać centrum usług wspólnych, które będzie operatorem danych.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.