Kto przejmie resort zdrowia? Bukmacherzy typują nowego ministra.
Jak wynika z analizy londyńskiej firmy Unibet faworytami do objęcia stanowiska Ministra Zdrowia są Waldemar Kraska oraz prof. Grzegorz Gielerak. Ich szanse na zastąpienie Łukasza Szumowskiego określane są na 49%.
Waldemar Kraska, z wykształcenia chirurg, nieprzerwanie od 2005 r. sprawuje mandat senatora.
W 2019 r. Premier Mateusz Morawiecki powołał go na stanowisko wiceministra zdrowia. Grzegorz Gielerak, który od 2007 pełni funkcję dyrektora Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie, jest natomiast Generałem Wojska Polskiego oraz doktorem habilitowanym nauk medycznych ze specjalizacją kardiologiczną.
Analitycy Unibet nie wykluczają jednocześnie możliwości, że resortem zdrowia pokieruje Stanisław Karczewski. Prawdopodobieństwo nominacji na ministra byłego marszałka Senatu RP jednak znacznie niższe, niż w przypadku wspomnianych kandydatów, i wynosi 27%.
W typowaniach londyńskiego bukmachera pojawiają się również takie nazwiska jak prof. Wojciech Maksymowicz, Tomasz Latos oraz Władysław Kosiniak-Kamysz. Jednak ich szanse na przeprowadzkę na ul. Miodową w Warszawie, gdzie mieści się siedziba Ministerstwa, są niewielkie i wynoszą odpowiednio – 11%, 7% oraz 2%.
Kolejne wyróżnienie dla Łukasza Wielgosza
Czy Polska gotowa jest na walkę z hejtem?
Wybory do Młodzieżowej Rady Powiatu Wrocławskiego – druga kadencja
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Prawo
W ciągu 10 lat w Polsce może brakować 2,1 mln pracowników. Ratunkiem dla rynku pracy wzrost zatrudnienia cudzoziemców
Do 2035 roku liczba osób pracujących w Polsce zmniejszy się o 2,1 mln – wynika z analizy Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Lukę tę częściowo mogliby zapełnić pracownicy zagraniczni. Pracodawcy czekają na przepisy, które zwiększą atrakcyjność naszego rynku pracy dla imigrantów zarobkowych i ułatwią procedury. Nowe przepisy opracowane przez resort pracy, które mają wejść w życie w 2025 roku, mają zwiększyć szybkość i efektywność postępowań administracyjnych w sprawach zatrudniania cudzoziemców.
Konsument
Kupujący nieruchomości mogą jeszcze liczyć na rabaty. Zwłaszcza w przypadku nowych inwestycji deweloperskich
W grudniu sprzedaż nowych mieszkań na większości dużych rynków w Polsce pozostała stabilna względem poprzedniego miesiąca. Spadła w Krakowie i Warszawie, a wzrosła w Gdańsku, Łodzi, Poznaniu i we Wrocławiu – wynika z Barometru Cen Mieszkań Tabelaofert.pl. Nowe mieszkania trafiające do oferty są zdecydowanie tańsze, niż wynosi średnia rynkowa dla danego miasta. Ze względu na dużą podaż lokali klienci mogą liczyć na rabaty cenowe, które w ciągu kolejnych sześciu–dziewięciu miesięcy będą jednak stopniowo maleć.
Zdrowie
Polska potrzebuje centralnego systemu dokumentacji medycznej. Jest niezbędny w wypadku sytuacji kryzysowych
W sytuacji konfliktu zbrojnego lub innej sytuacji kryzysowej o efektywności działań z zakresu medycyny pola walki może decydować dostęp do dokumentacji medycznej pacjenta – zarówno żołnierza, jak i cywila. Tymczasem okazuje się, że choć na placówkach ciąży obowiązek prowadzenia tej dokumentacji elektronicznie, to systemy w poszczególnych podmiotach nie komunikują się ze sobą. Zupełnie inne są też ramy prawne dla działania w tym zakresie jednostek cywilnych i wojskowych. Eksperci są zdania, że musi powstać centrum usług wspólnych, które będzie operatorem danych.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.