Komunikaty PR

Kto za(stąpi) Niedzielskiego?

2022-01-31  |  09:00

Rosnące wyzwania dla systemu opieki zdrowotnej rozgrzewają spekulacje o poszukiwaniach następcy Adama Niedzielskiego. Analitycy londyńskiej firmy Unibet szacują, że największe szanse spośród czterech najbardziej prawdopodobnych kandydatów mają prof. Piotr Czauderna (47%) oraz przewodniczący sejmowej Komisji Zdrowia Tomasz Latos (41%). Za dwójką liderów plasują się posłowie Czesław Hoc (31%) oraz dawny wiceminister zdrowia Bolesław Piecha (23%).

Strategiczny w obecnej sytuacji resort nie może pozostać bez kierownictwa. Spośród czterech faworytów na pierwszy plan wysuwa się Piotr Czauderna – chirurg dziecięcy, profesor nauk medycznych, były szef Agencji Badań Medycznych, a obecnie przewodniczący Rady do spraw Ochrony Zdrowia przy Prezydencie RP. Analitycy Unibetu dają mu 47% szans na objęcie urzędu. To ekspert o medycznym profilu wykształcenia z doświadczeniem w zarządzaniu w opiece zdrowotnej, pozostający w luźniejszym związku z PiS-em niż typowo partyjni kandydaci. 

Przyszły minister z sejmowej Komisji Zdrowia?

Drugim spośród faworytów jest poseł Tomasz Latos. Polityk o równie dużym doświadczeniu w polityce zdrowotnej co stażu parlamentarnym, a przy tym doktor nauk medycznych w dziedzinie radiologii. Na giełdzie nazwisk pojawiał się wielokrotnie, a jego wybór z każdą kolejną zmianą w resorcie wydaje się coraz bardziej prawdopodobny. Wśród komentatorów pojawiają się głosy, że dla ustabilizowania sytuacji w Ministerstwie Zdrowia niezbędny będzie polityk z doświadczeniem nie tylko medycznym, ale również w rozgrywkach partyjnych, który zapanuje nad coraz trudniejszą sytuacją w systemie – stąd bardzo wysokie notowania Tomasza Latosa na „giełdzie nazwisk” szacowane przez analityków Unibetu na 41%.                                                                                                                                                                                                           

Swoim nazwiskiem firmuje ustawę Niedzielskiego, teraz przejmie też jego resort?

Kolejny faworyt analitycznej giełdy to poseł Czesław Hoc – wiceszef sejmowej Komisji Zdrowia, zajmujący się jedną z kluczowych ustaw dla obecnego kierownictwa ministerstwa. Doświadczenie i wzrastająca ostatnio popularność dają mu w oczach analityków Unibetu 31% szans na objęcie ministerialnej teki.

Powrót byłego wiceministra?

Ostatnim spośród najbardziej prawdopodobnych kandydatów jest poseł Bolesław Piecha – lekarz ginekolog o wieloletnim doświadczeniu parlamentarnym. W latach 2005-2007 był sekretarzem stanu w Ministerstwie Zdrowia. To również drugi spośród wiceprzewodniczących sejmowej Komisji Zdrowia na giełdzie nazwisk. Bolesław Piecha posiada nie tylko duże doświadczenie polityczne, ale również jako jedyny spośród faworytów miał styczność z kierowaniem resortem w roli wiceministra. Analitycy londyńskiej firmy Unibet szacują jego szanse na objęcie funkcji po Adamie Niedzielskim na 23%.

 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Polityka Podsumowania powyborcze. Podium w rankingu zainteresowania tym razem nie dla KO Biuro prasowe
2024-06-29 | 20:30

Podsumowania powyborcze. Podium w rankingu zainteresowania tym razem nie dla KO

Podsumowania powyborcze. Podium w rankingu zainteresowania tym razem nie dla KO i PiS Konfederacja wzbudziła największe zainteresowanie mediów internetowych w powyborczym tygodniu,
Polityka Kampania NASK: Nie dajmy kłamać o wyborach
2024-06-05 | 13:00

Kampania NASK: Nie dajmy kłamać o wyborach

Treści o charakterze dezinformacyjnym można zgłaszać przez formularz na stronie bezpiecznewybory.pl. Apelujemy do mediów, by przekazywały tę informację swoim
Polityka Nowy Europejski Bauhaus Festiwal 2024
2024-04-24 | 13:00

Nowy Europejski Bauhaus Festiwal 2024

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, w swoim przemówieniu inaugurującym Festiwal Nowy Europejski Bauhaus podkreśliła, że jest przekonana, iż inicjatywa ta będzie

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Konkurs Polskie Branży PR

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Konsument

Gminy obawiają się wysokich kar za nieosiągnięcie poziomów recyklingu odpadów. Apelują o szybkie wprowadzenie zasady „zanieczyszczający płaci”

Polska jest ostatnim krajem Unii Europejskiej, który nie wdrożył jeszcze systemu rozszerzonej odpowiedzialności producenta (ROP). W efekcie koszty zagospodarowania odpadów opakowaniowych obecnie ponoszą głównie mieszkańcy, a odpowiedzialność organizacyjną – gminy. To na nich spoczywa też obowiązek osiągania określonych prawem poziomów odpadów poddanych recyklingowi. W tym roku wiele z gmin może mieć z tym problem, a to oznacza groźbę kar. Wprowadzenie systemu kaucyjnego bez wcześniejszego albo równoległego wprowadzenia ROP może oznaczać dalsze problemy gmin. – Konieczne jest uszczelnienie systemu – podkreśla Olga Goitowska z Urzędu Miejskiego w Gdańsku.

Prawo

Cudzoziemcy odgrywają coraz większą rolę na polskim rynku pracy. Firmy wciąż obawiają się skomplikowanych i długotrwałych procedur

Liczba pracowników z zagranicy zarejestrowanych w ZUS-ie w ciągu ostatniej dekady wzrosła kilkukrotnie. Zdecydowanie szybciej przybywa w tej grupie obywateli spoza Unii Europejskiej, nie tylko z Ukrainy, Białorusi i Kaukazu, ale też z Azji Południowo-Wschodniej, Afryki czy Ameryki Południowej. W przyszłości potrzeba zatrudniania obcokrajowców będzie coraz większa ze względu na kurczącą się liczbę osób w wieku produkcyjnym. Dlatego firmy podkreślają potrzebę uproszczenia procedur dopuszczających pracowników z krajów trzecich i skrócenia czasu ich procedowania.

Transport

Warszawa pracuje nad rewolucją biletową. Nowy system pozwoli płacić tylko za faktyczny czas podróży lub przejechane kilometry

W stolicy trwają prace nad nowym systemem biletowym. Zamiast karty miejskiej, na której kodowane są wszystkie dane, powstanie centralne konto pasażera, dostępne z komputera i aplikacji mobilnej. Zniknie konieczność skanowania kodów QR w pojazdach, a wprowadzony ma zostać nowy system naliczania opłat za przejazd, wzorowany na obowiązującym m.in. w Londynie.  – Zależy nam, żeby pasażer nie zastanawiał się, jaki bilet kupić, a podróż jego była rozliczana optymalnie, bo o to tu głównie chodzi – przekonuje Agnieszka Siekierska-Otłowska, dyrektorka Pionu Handlowego ZTM w Warszawie.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.