Kto za(stąpi) Niedzielskiego?
Rosnące wyzwania dla systemu opieki zdrowotnej rozgrzewają spekulacje o poszukiwaniach następcy Adama Niedzielskiego. Analitycy londyńskiej firmy Unibet szacują, że największe szanse spośród czterech najbardziej prawdopodobnych kandydatów mają prof. Piotr Czauderna (47%) oraz przewodniczący sejmowej Komisji Zdrowia Tomasz Latos (41%). Za dwójką liderów plasują się posłowie Czesław Hoc (31%) oraz dawny wiceminister zdrowia Bolesław Piecha (23%).
Strategiczny w obecnej sytuacji resort nie może pozostać bez kierownictwa. Spośród czterech faworytów na pierwszy plan wysuwa się Piotr Czauderna – chirurg dziecięcy, profesor nauk medycznych, były szef Agencji Badań Medycznych, a obecnie przewodniczący Rady do spraw Ochrony Zdrowia przy Prezydencie RP. Analitycy Unibetu dają mu 47% szans na objęcie urzędu. To ekspert o medycznym profilu wykształcenia z doświadczeniem w zarządzaniu w opiece zdrowotnej, pozostający w luźniejszym związku z PiS-em niż typowo partyjni kandydaci.
Przyszły minister z sejmowej Komisji Zdrowia?
Drugim spośród faworytów jest poseł Tomasz Latos. Polityk o równie dużym doświadczeniu w polityce zdrowotnej co stażu parlamentarnym, a przy tym doktor nauk medycznych w dziedzinie radiologii. Na giełdzie nazwisk pojawiał się wielokrotnie, a jego wybór z każdą kolejną zmianą w resorcie wydaje się coraz bardziej prawdopodobny. Wśród komentatorów pojawiają się głosy, że dla ustabilizowania sytuacji w Ministerstwie Zdrowia niezbędny będzie polityk z doświadczeniem nie tylko medycznym, ale również w rozgrywkach partyjnych, który zapanuje nad coraz trudniejszą sytuacją w systemie – stąd bardzo wysokie notowania Tomasza Latosa na „giełdzie nazwisk” szacowane przez analityków Unibetu na 41%.
Swoim nazwiskiem firmuje ustawę Niedzielskiego, teraz przejmie też jego resort?
Kolejny faworyt analitycznej giełdy to poseł Czesław Hoc – wiceszef sejmowej Komisji Zdrowia, zajmujący się jedną z kluczowych ustaw dla obecnego kierownictwa ministerstwa. Doświadczenie i wzrastająca ostatnio popularność dają mu w oczach analityków Unibetu 31% szans na objęcie ministerialnej teki.
Powrót byłego wiceministra?
Ostatnim spośród najbardziej prawdopodobnych kandydatów jest poseł Bolesław Piecha – lekarz ginekolog o wieloletnim doświadczeniu parlamentarnym. W latach 2005-2007 był sekretarzem stanu w Ministerstwie Zdrowia. To również drugi spośród wiceprzewodniczących sejmowej Komisji Zdrowia na giełdzie nazwisk. Bolesław Piecha posiada nie tylko duże doświadczenie polityczne, ale również jako jedyny spośród faworytów miał styczność z kierowaniem resortem w roli wiceministra. Analitycy londyńskiej firmy Unibet szacują jego szanse na objęcie funkcji po Adamie Niedzielskim na 23%.
Kolejne wyróżnienie dla Łukasza Wielgosza
Czy Polska gotowa jest na walkę z hejtem?
Wybory do Młodzieżowej Rady Powiatu Wrocławskiego – druga kadencja
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Polityka
Konkurencyjność UE priorytetem nowej Komisji Europejskiej. Wśród barier do eliminacji nadmierna biurokracja
Komisja Europejska w nowym składzie, pod wodzą Ursuli von der Leyen, właśnie rozpoczyna swoją kadencję. Zgodnie z zapowiedziami ma się skupić na ożywieniu stojącej w miejscu gospodarki UE, zwiększeniu konkurencyjności, odblokowaniu inwestycji i zniwelowaniu luki innowacyjnej dzielącej ją od Stanów Zjednoczonych i Chin. Dużym wyzwaniem będzie także zmniejszenie uciążliwej biurokracji, również w dostępie do europejskich funduszy.
Infrastruktura
Stan budynków w Polsce poprawia się zbyt wolno. Ma to negatywny wpływ na klimat i zdrowie mieszkańców
W ciągu ostatnich ośmiu lat kluczowe statystyki dotyczące stanu budownictwa i zdrowia publicznego na poziomie UE się nie poprawiły. Budynki nadal zużywają zbyt dużo energii, emitują coraz więcej gazów cieplarnianych, a liczba inwestycji w poprawę efektywności energetycznej wręcz maleje, co skutkuje coraz niższym rocznym wskaźnikiem renowacji. Tym samym budynki w Europie nadal nie zapewniają ich użytkownikom zdrowych i komfortowych warunków, co przekłada się na gorsze samopoczucie i problemy zdrowotne – pokazuje najnowsza, ósma edycja raportu „Barometr zdrowych budynków”.
Problemy społeczne
40 proc. Polaków nie czuje się zabezpieczonych na wypadek poważnej choroby. Obawiają się problemów z dostępem do leczenia i jego finansowaniem
Większość Polaków obawia się chorób cywilizacyjnych, takich jak nowotwory i choroby sercowo-naczyniowe. Niemal 40 proc. nie czuje się w pełni zabezpieczonych na wypadek poważnej choroby – wynika z badania zleconego przez Nationale-Nederlanden. Badani obawiają się nie tylko braku zabezpieczenia finansowego, lecz także problemów z uzyskaniem pomocy lekarskiej i dostępem do badań. W odpowiedzi na te potrzeby Nationale-Nederlanden i Grupa LUX MED stworzyły we współpracy ofertę ubezpieczeniową łączącą pomoc finansową i usługi medyczne.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.