Kto za(stąpi) Niedzielskiego?
Rosnące wyzwania dla systemu opieki zdrowotnej rozgrzewają spekulacje o poszukiwaniach następcy Adama Niedzielskiego. Analitycy londyńskiej firmy Unibet szacują, że największe szanse spośród czterech najbardziej prawdopodobnych kandydatów mają prof. Piotr Czauderna (47%) oraz przewodniczący sejmowej Komisji Zdrowia Tomasz Latos (41%). Za dwójką liderów plasują się posłowie Czesław Hoc (31%) oraz dawny wiceminister zdrowia Bolesław Piecha (23%).
Strategiczny w obecnej sytuacji resort nie może pozostać bez kierownictwa. Spośród czterech faworytów na pierwszy plan wysuwa się Piotr Czauderna – chirurg dziecięcy, profesor nauk medycznych, były szef Agencji Badań Medycznych, a obecnie przewodniczący Rady do spraw Ochrony Zdrowia przy Prezydencie RP. Analitycy Unibetu dają mu 47% szans na objęcie urzędu. To ekspert o medycznym profilu wykształcenia z doświadczeniem w zarządzaniu w opiece zdrowotnej, pozostający w luźniejszym związku z PiS-em niż typowo partyjni kandydaci.
Przyszły minister z sejmowej Komisji Zdrowia?
Drugim spośród faworytów jest poseł Tomasz Latos. Polityk o równie dużym doświadczeniu w polityce zdrowotnej co stażu parlamentarnym, a przy tym doktor nauk medycznych w dziedzinie radiologii. Na giełdzie nazwisk pojawiał się wielokrotnie, a jego wybór z każdą kolejną zmianą w resorcie wydaje się coraz bardziej prawdopodobny. Wśród komentatorów pojawiają się głosy, że dla ustabilizowania sytuacji w Ministerstwie Zdrowia niezbędny będzie polityk z doświadczeniem nie tylko medycznym, ale również w rozgrywkach partyjnych, który zapanuje nad coraz trudniejszą sytuacją w systemie – stąd bardzo wysokie notowania Tomasza Latosa na „giełdzie nazwisk” szacowane przez analityków Unibetu na 41%.
Swoim nazwiskiem firmuje ustawę Niedzielskiego, teraz przejmie też jego resort?
Kolejny faworyt analitycznej giełdy to poseł Czesław Hoc – wiceszef sejmowej Komisji Zdrowia, zajmujący się jedną z kluczowych ustaw dla obecnego kierownictwa ministerstwa. Doświadczenie i wzrastająca ostatnio popularność dają mu w oczach analityków Unibetu 31% szans na objęcie ministerialnej teki.
Powrót byłego wiceministra?
Ostatnim spośród najbardziej prawdopodobnych kandydatów jest poseł Bolesław Piecha – lekarz ginekolog o wieloletnim doświadczeniu parlamentarnym. W latach 2005-2007 był sekretarzem stanu w Ministerstwie Zdrowia. To również drugi spośród wiceprzewodniczących sejmowej Komisji Zdrowia na giełdzie nazwisk. Bolesław Piecha posiada nie tylko duże doświadczenie polityczne, ale również jako jedyny spośród faworytów miał styczność z kierowaniem resortem w roli wiceministra. Analitycy londyńskiej firmy Unibet szacują jego szanse na objęcie funkcji po Adamie Niedzielskim na 23%.

Kolejne wyróżnienie dla Łukasza Wielgosza

Czy Polska gotowa jest na walkę z hejtem?

Wybory do Młodzieżowej Rady Powiatu Wrocławskiego – druga kadencja
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Edukacja

Coraz więcej Polaków widzi korzyści płynące z obecności w UE. Co ósmy wciąż jednak nie potrafi ich wskazać
Członkostwo w UE cieszy się wśród Europejczyków rekordowo wysokim poparciem – wynika z tegorocznego Eurobarometru. Korzyści dla swojego kraju dostrzega 74 proc. obywateli Unii – to odsetek najlepszy od początku badań w 1983 roku. A w Polsce jest on jeszcze wyższy. Doceniamy przede wszystkim wkład UE w bezpieczeństwo, nowe możliwości zawodowe i rozwój gospodarczy kraju. Po 21 latach naszej obecności w UE wciąż jednak potrzebna jest europejska edukacja.
Polityka
Zmiany w obowiązku magazynowania gazu mogą obniżyć ceny surowca. To pomoże się przygotować do sezonu zimowego

Elastyczność bez zagrożenia dla bezpieczeństwa energetycznego – tak nową propozycję przepisów dotyczących uzupełniania zapasów gazu przed sezonem zimowym określają jej inicjatorzy z Parlamentu Europejskiego. Europosłowie proponują nieznaczne zmniejszenie wymaganego poziomu zapełnienia magazynów i rozciągnięcie w czasie terminu, w którym trzeba spełnić ten obowiązek. Jak podkreśla Borys Budka, ma to zapobiec spekulacjom na rynku gazu i tym samym pomóc obniżyć ceny surowca.
Konsument
Możliwość zakupu online może zachęcić kolejne grupy Polaków do ubezpieczeń zdrowotnych. Dziś korzysta z nich już prawie 5,5 mln osób

Polska jest jednym z liderów Europy w obszarze cyfryzacji sektora usług medycznych. Świadczą o tym m.in. popularność elektronicznych narzędzi zapewniających dostęp do danych zdrowotnych, e-recept czy wirtualna diagnostyka. Polacy są też otwarci na innowacje w zakresie ubezpieczeń zdrowotnych, z których korzysta już blisko 5,5 mln osób. Za pomocą nowej cyfrowej platformy Medicover chce zachęcić klientów do samodzielnej konfiguracji i zakupu polis online.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.