Komunikaty PR

Marsz 4 czerwca – Trzecia Droga dołączy do Tuska

2023-06-01  |  10:00
Biuro prasowe
Kontakt
Rafał Wąsik
Biuro Prasowe Unibet w Polsce

Woronicza 31/254
02-640 Warszawa Warszawa
biuroprasowe.unibet|visiongroup.pl| |biuroprasowe.unibet|visiongroup.pl
604198300
www.visiongroup.pl

W najbliższą niedzielę 4 czerwca odbędzie się zapowiadany od miesięcy marsz zwolenników opozycji organizowany przez Platformę Obywatelską. Atmosfera zaognia się po podpisaniu przez Prezydenta Andrzeja Dudę szeroko komentowanej ustawy dotyczącej powołania komisji do spraw badania wpływów rosyjskich na bezpieczeństwo wewnętrzne RP w latach 2007-2022. W wyniku tej decyzji swój udział w marszu zapowiedzieli również liderzy Trzeciej Drogi, czyli koalicji między Polską 2050 Szymona Hołowni a Polskim Stronnictwem Ludowym Władysława Kosiniaka-Kamysza, którzy mają ambicję, by dogonić w sondażach majowych liderów średniego poparcia — Prawo i Sprawiedliwość (33,7 proc.) oraz Koalicję Obywatelską (26,4 proc.).

W wyniku tej decyzji swój udział w marszu zapowiedzieli również liderzy Trzeciej Drogi, czyli koalicji między Polską 2050 Szymona Hołowni a Polskim Stronnictwem Ludowym Władysława Kosiniaka-Kamysza, którzy mają ambicję, by dogonić w sondażach majowych liderów średniego poparcia — Prawo i Sprawiedliwość (33,7 proc.) oraz Koalicję Obywatelską (26,4 proc.).

Błyskawiczna zgoda Prezydenta RP na powołanie komisji mającej badać wpływy rosyjskie to w opinii liderów opozycji środek opresji, który ma być wymierzony w szczególności w lidera PO Donalda Tuska. Rządzący zaprzeczają, podkreślając, że chodzi o wyjaśnienie decyzji, które w ubiegłych latach mogły mieć szkodliwy wpływ na bezpieczeństwo RP i wspierać interesy Rosji. Wydarzenie to spowodowało skokowy przyrost polaryzacji wokół marszu, powodując nasilenie zarówno sprzeciwu, jak i zainteresowania uczestnictwem. Eksperci podkreślają, że jego przebieg oraz tezy, które padną podczas wystąpień, mogą stanowić kluczowy wątek czerwcowego odcinka kampanii wyborczej.

Czy Trzecia Droga kończy się w Zjednoczonej Opozycji?

Trzecia Droga to formuła długo zapowiadanej koalicji między Polską 2050 Szymona Hołowni a Polskim Stronnictwem Ludowym Władysława Kosiniaka-Kamysza. Po burzliwych negocjacjach liderzy podjęli decyzję o wspólnym starcie w ramach formuły koalicyjnej. Wzrost polaryzacji nie sprzyja nowej marce, która po zanotowaniu w kwietniu średniego poparcia sondażowego na poziomie 14,8 proc., notuje w maju spadek do 12,8 proc. (-2 punkty procentowe m/m). Wynik ten wystarcza jednak, aby wciąż stanowić trzecią siłę parlamentarnego wyścigu. Choć liderzy nowej koalicji usiłują jak najbardziej odróżnić się od Koalicji Obywatelskiej, to zaskakująca decyzja o wspólnym uczestnictwie w marszu może być zapowiedzią poszerzonych rozmów. Eksperci podkreślają jednak, że zachowanie niezależności od Donalda Tuska będzie kluczową siłą negocjacyjną w ewentualnym rozdaniu powyborczym, z której to liderzy Trzeciej Drogi nie będą chcieli zrezygnować. Obecny poziom poparcia daje jej szansę na uzyskanie ponad 60 mandatów poselskich i istotne miejsce przy stole negocjacyjnym. Analitycy londyńskiej firmy Unibet oceniają, że prawdopodobieństwo osiągnięcia przez koalicję Trzecia Droga wyniku powyżej 12 proc. głosów w wyborach parlamentarnych w 2023 roku wynosi 67 proc.

Konfederacja wyprzedza Lewicę — przetasowanie na skrajnej osi światopoglądowej

Konfederacja jako ugrupowanie kreujące się na prawicową siłę przeciwną zarówno do opozycji, jak i partii rządzącej, utrzymuje wzmocnione poparcie, korzystając z pogłębiającej się polaryzacji oraz niechęci tzw. elektoratu antysystemowego do szerokich porozumień koalicyjnych. W maju Konfederacja osiągnęła średnie poparcie na poziomie 9,7 proc., broniąc czwartego miejsca w rankingu średniego poparcia. Tuż za nią znajduje się Lewica z wynikiem 9,2 proc. W obliczu skupienia wątków debaty publicznej wokół przodujących partii, wyniki dwóch skrajnych skrzydeł sceny politycznej pozostają od kwietnia niezmienne, skupiając koło siebie zwolenników zdecydowanych rozwiązań w kluczowych dla nich obszarach — m.in. gospodarki czy kwestii światopoglądowych. Obecnie osiągane wyniki dają obu partiom szanse na uzyskanie między 30 a 40 mandatów poselskich. Analitycy londyńskiej firmy Unibet oceniają, że prawdopodobieństwo osiągnięcia przez Konfederację wyniku powyżej 10 proc. głosów w wyborach parlamentarnych w 2023 roku wynosi 48 proc., a przez Lewicę 39 proc.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Polityka Toruński wyścig parlamentarny – giełda nazwisk imponuje! Biuro prasowe
2023-09-20 | 08:00

Toruński wyścig parlamentarny – giełda nazwisk imponuje!

Arkadiusz Myrcha został liderem listy Koalicji Obywatelskiej w Toruniu w okręgu nr 5 do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej. Z kolei jedynką przodującej w sondażach partii Prawo i
Polityka Starcie tytanów: Macierewicz kontra Wołoszański w walce o okręg nr 10
2023-09-11 | 10:00

Starcie tytanów: Macierewicz kontra Wołoszański w walce o okręg nr 10

Bogusław Wołoszański został liderem listy Koalicji Obywatelskiej w Piotrkowie Trybunalskim w okręgu wyborczym nr 10 do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej. Jego konkurentem o przeważającą
Polityka Anna Auksel-Sekutowicz na listach Koalicji Obywatelskiej
2023-08-23 | 09:00

Anna Auksel-Sekutowicz na listach Koalicji Obywatelskiej

Wiemy już, kto wystartuje z list Koalicji Obywatelskiej w Warszawie. Jedynką będzie oczywiście Donald Tusk. Obok niego znaleźli się m.in. Urszula Zielińska z Partii Zieloni, Aleksandra

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Kongres Nowej Mobilności

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Farmacja

Ryzyko śmierci z powodów anestezjologicznych jest dziś praktycznie zerowe. W szpitalach rośnie jednak liczba zakażeń i powikłań pooperacyjnych

Dzięki wyśrubowanym standardom wypracowywanym w ostatnich dekadach anestezjologia jest dziś jedną z najbezpieczniejszych dziedzin medycyny. Mimo to problem powikłań okołooperacyjnych narasta z powodu rosnącej liczby zakażeń szpitalnych. To zaś drastycznie pogarsza rokowania pacjentów po zabiegach operacyjnych. – Trzy obszary, w których bezpieczeństwo pacjenta i optymalizacja leczenia może być poprawiona, to właśnie zakażenia, prawidłowa farmakoterapia i prawidłowa diagnostyka obrazowa – wskazuje anestezjolog, prof. Janusz Andres. Jak podkreśla, potrzebna jest dyskusja ekspertów różnych specjalizacji, która przyczyniłaby się do rozwiązania obecnych problemów i ogólnej poprawy bezpieczeństwa hospitalizowanych pacjentów.

Edukacja

Ponad połowa firm z sektora przemysłowego ma problem z pozyskaniem kadr. Wciąż potrzebna jest promocja zawodów technicznych wśród młodzieży

W Polsce stopa bezrobocia pozostaje na rekordowo niskim poziomie, a zapotrzebowanie na nowych pracowników rośnie szybciej niż ich podaż. Dotyczy to zwłaszcza firm produkcyjnych i zawodów technicznych. Według badania Grafton Recruitment ponad połowa pracodawców z branży przemysłowej wskazała jako największe wyzwanie w tym roku pozyskanie pracowników o odpowiednich kwalifikacjach. Jedną z przyczyn, wskazywanych przez ekspertów, jest wciąż niedostatecznie często wybierane szkolnictwo zawodowe i uczelnie techniczne. Dlatego firmy chętnie angażują się we wszelkie inicjatywy, które mają promować zawody techniczne.

Prawo

Samorządy na coraz większym minusie. Pogrąża je m.in. duża niestabilność regulacyjna i rosnąca liczba zadań

Samorządy od czterech lat są zmuszone łatać coraz większe dziury w swoich budżetach. Spadek dochodów z tytułu podatku PIT, pandemia, wojna w Ukrainie i kryzys uchodźczy, inflacja i wysokie ceny energii, a na dodatek brak środków z KPO spowodowały, że obecnie trudno jest im planować jakiekolwiek większe wydatki. Sytuację pogarsza niestabilność regulacyjna i coraz większa liczba zadań przerzucanych na samorządy, co pociąga za sobą wzrost wydatków budżetowych. – Jednym z ważniejszych wyzwań w tym obszarze jest obecnie opieka społeczna – wskazuje prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.