Komunikaty PR

Odpowiedź na pytanie europosła Jurgiela

2022-07-19  |  01:00
Kontakt

Barbara Rożyńska
ProVeg

ul. Dygata 2/3
01-748 Warszawa
barbara.rozynska|proveg.com| |barbara.rozynska|proveg.com
668448566
https://proveg.com/pl/
Do pobrania IP ( 0.01 MB )

ProVeg International odpowiada na pytanie dotyczące włączenia mleka roślinnego wzbogaconego w wapń do unijnego programu "Owoce, warzywa i mleko w szkole", które europoseł Krzysztof Jurgiel zadał pisemnie Komisji Europejskiej.

Pisemne pytanie posła Krzysztofa Jurgiela do Komisji Europejskiej dotyczy petycji (schoolmilk.org) zainicjowanej przez ProVeg International, która wzywa Komisję do włączenia mleka roślinnego wzbogaconego w wapń do unijnego programu "owoce, warzywa i mleko".

Konkretnie, poseł Jurgiel twierdzi, że włączenie mleka sojowego "w celu zastąpienia mleka krowiego" do programu "jest niebezpieczne dla dzieci", ponieważ soja zawiera fitoestrogeny, które, jak twierdzi poseł, " mogą powodować objawy przedwczesnego dojrzewania, szczególnie u dziewczynek".

Niestety, twierdzenia posła na temat mleka roślinnego zawarte w pisemnym zapytaniu nie są oparte na dowodach naukowych i zasadniczo nie zrozumiał on celu petycji, pod którą podpisało się już prawie 60 000 osób.

Po pierwsze, obecne dowody naukowe nie wykazują związku między wysokim spożyciem produktów sojowych a przyśpieszonym dojrzewaniem.  Europejskie Stowarzyszenie Żywności Roślinnej (ENSA), wskazuje, że obecny konsensus naukowy, oparty na badaniach naukowych, jest taki, że izoflawony (naturalne związki roślinne znajdujące się w soi) są bezpieczne i nie mają negatywnych skutków w populacji ogólnej, gdy są spożywane jako część zróżnicowanej i zbilansowanej diety.

Jeśli chodzi konkretnie o dzieci, Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) stwierdził, że "mleko kozie i izolowane białko sojowe są bezpiecznymi i odpowiednimi źródłami białka do stosowania w preparatach dla niemowląt i preparatach pochodnych opartych na nienaruszonym białku" w przypadku niemowląt, które nie spożywają mleka krowiego ze względu na określone warunki medyczne (alergia na mleko lub nietolerancja laktozy), wymagania dietetyczne lub ze względów etycznych. ENSA dodaje, że jak dotąd nie ma nowych dowodów naukowych, które wymagałyby rewizji tych zaleceń.

Po drugie, poseł Jurgiel źle rozumie przedmiot petycji. ProVeg nie dąży do zastąpienia czy zakazania mleka krowiego w szkołach, ale do wprowadzenia do szkół mleka roślinnego wzbogaconego w wapń, aby dać dzieciom większy wybór w kwestii tego, co piją w porze obiadowej.

 

Ponadto ProVeg opowiada się za włączeniem do programu mlek roślinnych ( a nie zastąpieniem mleka krowiego) z wielu innych powodów:

 

  • Włączenie mleka roślinnego wzbogaconego w wapń jest zgodne z uzasadnieniem Komisji dotyczącym przeglądu, a mianowicie "stworzenia korzystnego środowiska żywnościowego, które ułatwia wybór zdrowej i zrównoważonej diety" w ramach strategii UE "Od pola do stołu".

  • Mleka roślinne mogą wspierać zrównoważoną i zdrową dietę. 

  • Eksperci ds. żywienia twierdzą, że mleko sojowe wzbogacone w wapń może być stosowane jako odpowiednia pod względem odżywczym alternatywa dla mleka krowiego.

  • Na całym świecie około 68% ludzi nie toleruje laktozy. W ramach programu "Mleko w szkole" dostępne jest już mleko krowie bez laktozy, ale ważne jest, aby zapewnić większy wybór w porze lunchu dla osób z nietolerancją laktozy, które chcą pić mleko roślinne. 

  • Niektóre mleka roślinne mają ślad węglowy od 63% do 78% mniejszy niż mleka zwierzęce.

  • Obawy o dobrostan zwierząt podczas transportu i procesu produkcji nabiału nie są problemem w przypadku mlek roślinnych.

 

Ważne jest, aby rozważając obawy zgłoszone przez pana Jurgiela, opierać decyzje na solidnej nauce, a nie powoływać się na to, co, jak przypuszczamy, jest osobistą opinią posła,” mówi Patricia Homa, Prezeska ProVeg Polska

 

“Włączenie wzbogaconych w wapń mlek roślinnych do programu szkolnego UE nie tylko da dzieciom większy wybór, ale także przyczyni się do realizacji celu UE, jakim jest osiągnięcie bardziej zrównoważonego rozwoju, przy jednoczesnym zapewnieniu dzieciom zdrowej alternatywy dla mleka krowiego.” dodaje Homa.

Naszą petycję można podpisać tutaj do końca konsultacji Komisji 28 lipca.

 

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: ProVeg
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Polityka Kolejne wyróżnienie dla Łukasza Wielgosza Biuro prasowe
2024-11-21 | 14:00

Kolejne wyróżnienie dla Łukasza Wielgosza

Rada Działalności Pożytku Publicznego jest organem opiniodawczo-doradczym, którego rolą jest konsultowanie i opiniowanie dokumentów dla potrzeb organu jednostki administracyjnej,
Polityka Czy Polska gotowa jest na walkę z hejtem?
2024-11-12 | 16:00

Czy Polska gotowa jest na walkę z hejtem?

Pierwsze czytanie projektu ujawnia podziały. W czwartek w Sejmie odbyła się intensywna debata nad projektem ustawy antyhejterskiej, stworzonym zgłoszonym przez Polski 2050 i Trzecią
Polityka Wybory do Młodzieżowej Rady Powiatu Wrocławskiego – druga kadencja
2024-10-25 | 10:00

Wybory do Młodzieżowej Rady Powiatu Wrocławskiego – druga kadencja

Stowarzyszenie Młody Dolny Śląsk we współpracy z Powiatem Wrocławskim ogłasza wybory do Młodzieżowej Rady Powiatu Wrocławskiego. W listopadzie rozpocznie się proces wyborczy,

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Szkolenie Online IMM

Prawo

UE lepiej przygotowana na reagowanie na klęski żywiołowe. Od czasu powodzi w Polsce pojawiło się wiele usprawnień

Na tereny dotknięte ubiegłoroczną powodzią od rządu trafiło ponad 4 mld zł. Pierwsze formy wsparcia, w tym zasiłki, pomoc materialna czy wsparcie dla przedsiębiorców, pojawiły się już w pierwszych dniach od wystąpienia kataklizmu. Do Polski ma też trafić 5 mld euro z Funduszu Spójności UE na likwidację skutków powodzi. Doświadczenia ostatnich lat powodują, że UE jest coraz lepiej przygotowana, by elastycznie reagować na występujące klęski żywiołowe.

Prawo

Rzecznik MŚP: Obniżenie składki zdrowotnej to nie jest szczyt marzeń. Ideałem byłby powrót do tego, co było przed Polskim Ładem

Podczas najbliższego posiedzenia, które odbędzie się 23 i 24 kwietnia, Senat ma się zająć ustawą o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Zakłada ona korzystne zmiany w składkach zdrowotnych płaconych przez przedsiębiorców. Rzecznik MŚP apeluje do izby wyższej i prezydenta o przyjęcie i podpisanie nowych przepisów. Pojawiają się jednak głosy, że uprzywilejowują one właścicieli firm względem pracowników, a ponadto nie podlegały uzgodnieniom, konsultacjom i opiniowaniu.

Handel

Konsumpcja jaj w Polsce rośnie. Przy zakupie Polacy zwracają uwagę na to, z jakiego chowu pochodzą

Zarówno spożycie, jak i produkcja jaj w Polsce notują wzrosty. Znacząca większość konsumentów przy zakupie jajek zwraca uwagę na to, czy pochodzą one z chowu klatkowego. Polska jest jednym z liderów w produkcji i eksporcie jajek w UE, ale ma też wśród nich największy udział kur w chowie klatkowym. Oczekiwania konsumentów przyczyniają się powoli do zmiany tych statystyk.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.