Komunikaty PR

Odpowiedź na pytanie europosła Jurgiela

2022-07-19  |  01:00
Kontakt

Barbara Rożyńska
ProVeg

ul. Dygata 2/3
01-748 Warszawa
barbara.rozynska|proveg.com| |barbara.rozynska|proveg.com
668448566
https://proveg.com/pl/
Do pobrania IP ( 0.01 MB )

ProVeg International odpowiada na pytanie dotyczące włączenia mleka roślinnego wzbogaconego w wapń do unijnego programu "Owoce, warzywa i mleko w szkole", które europoseł Krzysztof Jurgiel zadał pisemnie Komisji Europejskiej.

Pisemne pytanie posła Krzysztofa Jurgiela do Komisji Europejskiej dotyczy petycji (schoolmilk.org) zainicjowanej przez ProVeg International, która wzywa Komisję do włączenia mleka roślinnego wzbogaconego w wapń do unijnego programu "owoce, warzywa i mleko".

Konkretnie, poseł Jurgiel twierdzi, że włączenie mleka sojowego "w celu zastąpienia mleka krowiego" do programu "jest niebezpieczne dla dzieci", ponieważ soja zawiera fitoestrogeny, które, jak twierdzi poseł, " mogą powodować objawy przedwczesnego dojrzewania, szczególnie u dziewczynek".

Niestety, twierdzenia posła na temat mleka roślinnego zawarte w pisemnym zapytaniu nie są oparte na dowodach naukowych i zasadniczo nie zrozumiał on celu petycji, pod którą podpisało się już prawie 60 000 osób.

Po pierwsze, obecne dowody naukowe nie wykazują związku między wysokim spożyciem produktów sojowych a przyśpieszonym dojrzewaniem.  Europejskie Stowarzyszenie Żywności Roślinnej (ENSA), wskazuje, że obecny konsensus naukowy, oparty na badaniach naukowych, jest taki, że izoflawony (naturalne związki roślinne znajdujące się w soi) są bezpieczne i nie mają negatywnych skutków w populacji ogólnej, gdy są spożywane jako część zróżnicowanej i zbilansowanej diety.

Jeśli chodzi konkretnie o dzieci, Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) stwierdził, że "mleko kozie i izolowane białko sojowe są bezpiecznymi i odpowiednimi źródłami białka do stosowania w preparatach dla niemowląt i preparatach pochodnych opartych na nienaruszonym białku" w przypadku niemowląt, które nie spożywają mleka krowiego ze względu na określone warunki medyczne (alergia na mleko lub nietolerancja laktozy), wymagania dietetyczne lub ze względów etycznych. ENSA dodaje, że jak dotąd nie ma nowych dowodów naukowych, które wymagałyby rewizji tych zaleceń.

Po drugie, poseł Jurgiel źle rozumie przedmiot petycji. ProVeg nie dąży do zastąpienia czy zakazania mleka krowiego w szkołach, ale do wprowadzenia do szkół mleka roślinnego wzbogaconego w wapń, aby dać dzieciom większy wybór w kwestii tego, co piją w porze obiadowej.

 

Ponadto ProVeg opowiada się za włączeniem do programu mlek roślinnych ( a nie zastąpieniem mleka krowiego) z wielu innych powodów:

 

  • Włączenie mleka roślinnego wzbogaconego w wapń jest zgodne z uzasadnieniem Komisji dotyczącym przeglądu, a mianowicie "stworzenia korzystnego środowiska żywnościowego, które ułatwia wybór zdrowej i zrównoważonej diety" w ramach strategii UE "Od pola do stołu".

  • Mleka roślinne mogą wspierać zrównoważoną i zdrową dietę. 

  • Eksperci ds. żywienia twierdzą, że mleko sojowe wzbogacone w wapń może być stosowane jako odpowiednia pod względem odżywczym alternatywa dla mleka krowiego.

  • Na całym świecie około 68% ludzi nie toleruje laktozy. W ramach programu "Mleko w szkole" dostępne jest już mleko krowie bez laktozy, ale ważne jest, aby zapewnić większy wybór w porze lunchu dla osób z nietolerancją laktozy, które chcą pić mleko roślinne. 

  • Niektóre mleka roślinne mają ślad węglowy od 63% do 78% mniejszy niż mleka zwierzęce.

  • Obawy o dobrostan zwierząt podczas transportu i procesu produkcji nabiału nie są problemem w przypadku mlek roślinnych.

 

Ważne jest, aby rozważając obawy zgłoszone przez pana Jurgiela, opierać decyzje na solidnej nauce, a nie powoływać się na to, co, jak przypuszczamy, jest osobistą opinią posła,” mówi Patricia Homa, Prezeska ProVeg Polska

 

“Włączenie wzbogaconych w wapń mlek roślinnych do programu szkolnego UE nie tylko da dzieciom większy wybór, ale także przyczyni się do realizacji celu UE, jakim jest osiągnięcie bardziej zrównoważonego rozwoju, przy jednoczesnym zapewnieniu dzieciom zdrowej alternatywy dla mleka krowiego.” dodaje Homa.

Naszą petycję można podpisać tutaj do końca konsultacji Komisji 28 lipca.

 

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Polityka Wybory samorządowe: KO wygra, PiS utrzyma trzy województwa Biuro prasowe
2024-03-27 | 12:00

Wybory samorządowe: KO wygra, PiS utrzyma trzy województwa

Polityczny Barometr BETFAN wskazuje, że KO pokona PiS zdobywając 30,75% głosów w wyborach do sejmików. Zdaniem polskiego bukmachera największa partia opozycyjna uzyska wynik
Polityka BRAK ZDJĘCIA
2024-02-15 | 12:20

Czy sztuczna inteligencja może wybrać prezydenta USA?

Sfabrykowane obrazy, filmy i nagrania audio to już codzienność w internecie. Lawina dezinformacji napędzana przez AI budzi coraz większe obawy, także w kontekście politycznym. Tymczasem rok 2024 upłynie pod znakiem wyborów nie
Polityka Wartość spokoju społecznego
2024-01-16 | 14:00

Wartość spokoju społecznego

Wskazywanie wrogów Polacy z natury częściej wolą narzekać na swój los i pogodę, niż przyznać, że żyje im się całkiem dobrze i mają powody do zadowolenia. Bardziej

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Kongres MOVE

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Infrastruktura

Zorganizowane grupy cyberprzestępcze sięgają po coraz bardziej zaawansowane narzędzia sztucznej inteligencji. Często celem ataków jest infrastruktura krytyczna

Rozwój cyberprzestępczości postępuje w kierunku budowania powiązań o charakterze mafijnym i wykorzystywania zaawansowanych technologicznie rozwiązań, po jakie sięgają służby specjalne. Coraz częściej służy do tego także sztuczna inteligencja, która przyniosła ze sobą szereg nowych zagrożeń. Choć w ślad za technologicznym zaawansowaniem cyberprzestępców rozwijają się też narzędzia zapobiegające atakom, to wciąż najsłabszym ogniwem jest człowiek. Atrakcyjnym celem ataków dla hakerów są jednostki publiczne, infrastruktura krytyczna i samorządy, również te małe, którym brakuje zasobów finansowych i kadrowych, by zapewnić wystarczającą ochronę. 

Handel

Polacy jedzą coraz mniej jaj. Częściej sięgają po te z chowu alternatywnego, za które są skłonni zapłacić więcej

Od 10 lat sukcesywnie rośnie udział alternatywnych systemów chowu kur niosek. Pochodzi z nich już co trzecie opakowanie jaj, choć nadal w klatkach żyje ponad 37 mln kur. Stopniowe zmiany w hodowli to skutek większej świadomości konsumentów, za którymi podąża branża HoReCa. Są oni gotowi nawet zapłacić więcej za jajka, które pochodzą z chowu nieklatkowego.

Problemy społeczne

Docenianie przez szefa jest równie ważne dla pracowników, co atrakcyjne wynagrodzenie i obowiązki. Kluczową rolę odgrywa komunikacja między liderem a zespołem

Niemal co czwarty pracownik chciałby, by jego przełożony częściej go doceniał. Blisko połowa jest gotowa odejść z pracy z powodu szefa, nawet mimo zadowolenia z firmy i zarobków – wynika z badania „Lider w oczach pracowników” zrealizowanego dla Pluxee. – Liderzy pełnią kluczową rolę w budowaniu zespołu – są też coraz lepsi w rozumieniu tego, że niezbędna jest wizja i cel, do którego można angażować ludzi – ocenia Monika Reszko, psycholożka biznesu.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.