Komunikaty PR

Oświadczenie Fundacji Avalon w sprawie protestu osób z niepełnosprawnościami w S

2023-03-07  |  14:00
Biuro prasowe
Kontakt
Paulina Liberadzka
Fundacja Avalon

Domaniewska 50a
02-672 Warszawa
pr|fundacjaavalon.pl| |pr|fundacjaavalon.pl
534452357
https://www.fundacjaavalon.pl/

Niepełnosprawność nie może odbierać równych szans! Nie może prowadzić do wykluczenia i dyskryminacji! Nie może wpychać nikogo w sferę ubóstwa ani społecznie degradować!

Kilkanaście dni temu pod Pałacem Prezydenckim inicjatorzy protestu #2119 apelowali do polityków o prawo do pracy bez ryzyka utraty świadczenia opiekuńczego. Dziś obserwujemy toczący się już od lat protest osób z niepełnosprawnościami walczących o zwiększenie renty socjalnej.

Wszystko to stanowi wierzchołek góry lodowej. I w jednym, i w drugim przypadku mamy postulaty główne, w których tle pojawia się długa lista systemowych problemów i zaniedbań. Ich efekt jest taki, że dziś w Polsce niepełnosprawność odbiera równe szanse, prowadzi do wykluczenia i dyskryminacji, wpycha osoby z niepełnosprawnościami i ich rodziny sferę ubóstwa, a wszystko to razem prowadzi je do społecznej degradacji.

Wśród tych problemów mamy nie tylko kwestię pracy dla opiekunów czy kwestię renty socjalnej, ale także m.in.:
- kwestię uporządkowania i dostosowania do realiów dzisiejszego świata wszystkich świadczeń dla OzN i ich rodzin,
- kwestię asystencji osobistej,
- kwestię mieszkalnictwa dla osób z niepełnosprawnościami wymagających opieki,
- kwestię opieki wytchnieniowej,
- kwestię uporządkowania systemu wydawania orzeczeń,
- kwestię równego dostępu do systemu opieki zdrowotnej,
- kwestię wykluczenia z rynku pracy…

Wiele jest tematów, które są przez całe lata zamiatane pod dywan, ignorowane, spychane na margines. Każdy z tych tematów dotyka bezpośrednio osób i rodzin, których życie wystawione zostało na trudną próbę.

Aktualny system wsparcia OzN w Polsce jest po prostu przestarzały, nieadekwatny do współczesnego społeczeństwa i potrzeb osób z niepełnosprawnościami i ich rodzin. Sytuację ratują działające od lat i mocno zaangażowane w realną pomoc dla konkretnych osób i rodzin organizacje pozarządowe, zastępujące mechanizmy państwowe. To jednak nie może trwać wiecznie. Zadaniem organizacji jest wspieranie państwa, a nie zastępowanie go. Z każdym kolejnym miesiącem i rokiem rośnie paląca potrzeba wprowadzenia zmian systemowych.

Nowoczesne, demokratyczne państwo oparte na sprawnym społeczeństwie obywatelskim poznajemy po tym, jak dba o swoich najsłabszych obywateli, znajdujących się w najtrudniejszej sytuacji życiowej. Polska ma w tym zakresie jeszcze bardzo dużo do zrobienia. Jeśli istnieje w społeczeństwie grupa osób tak katastrofalnie zaniedbana, tak wykluczona, której problemy są przez tak wiele lat ignorowane przez kolejne polskie rządy, zawsze będzie to źródłem protestu, konfliktu, emocji i napięć – społecznych i politycznych.

Polscy politycy z każdego środowiska ideowego muszą zrozumieć rzecz fundamentalną. Ich rolą nie jest podsycanie konfliktów i problemów, ich rolą nie jest zaognianie emocji i tworzenie podziału. Ich rolą jest dążenie do kompromisu i porozumienia, które ma doprowadzić do tego, że konkretne problemy, konkretne palące kwestie w Polsce, będą rozwiązywane. By nam wszystkim, obywatelom, w tym także obywatelom z niepełnosprawnościami, żyło się lepiej.

Dziś realnie nie pozostaje nic innego, jak protestować. I każdy taki protest nasza Fundacja będzie wspierała. W dzisiejszej Polsce nie ma innej drogi, by na katastrofalną sytuację osób z niepełnosprawnościami zwrócić uwagę. Już dziś zapraszamy, wraz z inicjatorami protestu #2119, 15 kwietnia pod Pałac Prezydencki, by po raz kolejny walczyć o równe i godne życia dla każdego.

Każdy protest musi jednak prowadzić do rozwiązania, do dialogu, do poszukiwania dróg porozumienia. Bez tego nie da się wypracować decyzji, które realnie zmienią sytuację osób z niepełnosprawnościami. Przecież nie może być też tak, że temat tej grupy osób stanie się wyłącznie elementem politycznego sporu, a konflikt stanie się celem samym w sobie. Nie może być tak, że politykom będzie bardziej zależało na tym, by wokół tych problemów prowadzić wojnę, a nie szukać rozwiązań.

Jako organizacja apolityczna, od 16 lat wspierająca osoby z niepełnosprawnościami i przewlekle chore, prosimy wszystkie środowiska polityczne o dialog. Usiądźcie do stołu i zacznijcie rozmawiać. Niech dobro obywateli będzie dla Was wartością wyższą niż bieżący konflikt i zbliżające się wybory.

Apelujemy też do każdej polskiej Parlamentarzystki i każdego polskiego Parlamentarzysty, którzy reprezentują obywateli w Sejmie i Senacie – kiedy pojawią się rozwiązania realnie zmieniające sytuację osób z niepełnosprawnościami, podnieście rękę nie według partyjnych wytycznych i z góry narzuconych założeń, tylko działając zgodnie z własnym sumieniem, według własnego systemu wartości i własnych przekonań. Tylko wtedy istnieć będzie szansa na odczuwalną zmianę.

Zarząd Fundacji Avalon

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Fundacja Avalon
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Polityka Podsumowania powyborcze. Podium w rankingu zainteresowania tym razem nie dla KO Biuro prasowe
2024-06-29 | 20:30

Podsumowania powyborcze. Podium w rankingu zainteresowania tym razem nie dla KO

Podsumowania powyborcze. Podium w rankingu zainteresowania tym razem nie dla KO i PiS Konfederacja wzbudziła największe zainteresowanie mediów internetowych w powyborczym tygodniu,
Polityka Kampania NASK: Nie dajmy kłamać o wyborach
2024-06-05 | 13:00

Kampania NASK: Nie dajmy kłamać o wyborach

Treści o charakterze dezinformacyjnym można zgłaszać przez formularz na stronie bezpiecznewybory.pl. Apelujemy do mediów, by przekazywały tę informację swoim
Polityka Nowy Europejski Bauhaus Festiwal 2024
2024-04-24 | 13:00

Nowy Europejski Bauhaus Festiwal 2024

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, w swoim przemówieniu inaugurującym Festiwal Nowy Europejski Bauhaus podkreśliła, że jest przekonana, iż inicjatywa ta będzie

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Konkurs Polskie Branży PR

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Przedsiębiorcy czekają na doprecyzowanie przepisów dotyczących Małego ZUS-u Plus. W sądach toczy się ponad 600 spraw z ZUS-em

Oddziały Biura Rzecznika MŚP prowadzą już ponad 600 spraw dotyczących Małego ZUS-u Plus. Przedmiotem sporu z ZUS-em jest interpretacja, jak długo – dwa czy trzy lata – powinna trwać przerwa, po upływie której przedsiębiorca może ponownie skorzystać z niższych składek. Pod koniec czerwca Sąd Okręgowy w Gorzowie Wielkopolskim wydał pierwszy wyrok, w którym podzielił korzystną dla przedsiębiorców argumentację Rzecznika MŚP. – Nie stanowi on jeszcze o linii interpretacyjnej. Czekamy na wejście w życie ustawy deregulacyjnej, która ułatwi od stycznia przedsiębiorcom przechodzenie na Mały ZUS Plus – mówi Agnieszka Majewska, Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców.

Problemy społeczne

Awaria CrowdStrike’a miała podobne skutki jak potencjalny cyberatak. Uzależnienie od technologii to ryzyko wyłączenia całych gałęzi gospodarki

Ogromna awaria systemu Windows, wywołanego błędem w aktualizacji oprogramowania CrowdStrike, doprowadziła do globalnego paraliżu. Przestały działać systemy istotne z perspektywy codziennego życia milionów ludzi. Tylko w piątek odwołano kilka tysięcy lotów na całym świecie,  a w części regionów w USA nie działał numer alarmowy. – To pokazuje, że im bardziej jesteśmy uzależnieni od technologii, tym łatwiej wykluczyć wręcz całe gałęzie gospodarki, a podobne skutki mógłby mieć cyberatak – ocenia Krzysztof Izdebski z Fundacji im. Stefana Batorego. Jego zdaniem tego typu incydenty są nie do uniknięcia i trzeba się na nie lepiej przygotować.

Ochrona środowiska

Nowelizacja przepisów ma przyspieszyć rozwój farm wiatrowych. Do 2040 roku Polska może mieć zainstalowane w nich ponad 40 GW mocy

Jeszcze w tym kwartale ma zostać przyjęty przez rząd projekt zmian w ustawie o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych. Nowelizacja zmniejsza minimalną odległość turbin wiatrowych od zabudowań do 500 m. Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej ocenia, że zmiana odległości zwiększy potencjał energetyki wiatrowej do 2040 roku nawet dwukrotnie, do poziomu 41,1 GW. – Branża czeka też na przyspieszenie procedur, przede wszystkim procedury środowiskowej i całego procesu zmiany przeznaczenia gruntów – mówi Anna Kosińska, członkini zarządu Res Global Investment.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.