Polscy i europejscy Zieloni wskazują konkretne rozwiązania dla Polski i Europy
W sobotę zakończyło się Europejskie Forum Idei. Pierwszego dnia Zieloni zaproponowali konkretne rozwiązania w zakresie energetyki, poruszyli też temat konieczności rosyjskich reparacji wojennych na rzecz Ukrainy. Była zastępczyni Rzecznika Praw Obywatelskich, dr Hanna Machińska, dokonała też porównania dwóch kryzysów uchodźczych na granicach Polski – z Ukrainą i Białorusią.
Program wydarzenia European Ideas Lab oparty był na trzech filarach:
-
Acting for Climate (polityka klimatyczna i zielona gospodarka),
-
Creating a Just Tomorrow (sprawiedliwość społeczna i praworządność),
-
Achieving a Feminism in Europe (ochrona praw mniejszości i praw kobiet).
Podczas otwierającej wydarzenie konferencji prasowej, w której wzięli udział przewodniczący polskich Zielonych, Europejskiej Partii Zielonych oraz grupy Zieloni – Europejski Sojusz Europejski, pojawiło się wiele konkretnych rozwiązań i postulatów.
Terry Reintke, współprzewodnicząca grupy Zieloni – Europejski Sojusz Wolności, podkreśliła, że sukces zielonej transformacji zależy od budowy mechanizmów sprawiedliwości społecznej – zarówno na poziomie krajowym, jak i europejskim. Zauważyła, że bez połączenia tych dwóch elementów trudno rozwijać zrównoważone społeczeństwa. Zaapelowała także o to, by budować mechanizmy wspierające dochód minimalny w Europie.
Thomas Waitz, europoseł z grupy Zieloni – Europejski Sojusz Wolności, podkreślił, że tylko rozwiązania transgraniczne pomogą rozwiązać wszelkie wyzwania dotyczące środowiska naturalnego. Dodał, że wnioski z paneli odbywających się w ramach Europejskiego Forum Idei mają zostać zabrane z Warszawy do Brukseli, aby tam można było walczyć o przyszłość zielonej, zrównoważonej Polski w Parlamencie Europejskim.
– Chcemy pokazać, że Polska jest wzorem europejskiego kraju w zakresie transformacji energetycznej: z kraju stojącego na węglu w kraj „zielony” w zakresie energetyki. Dlatego chcemy wrócić do Brukseli z praktycznymi rozwiązaniami w zakresie transformacji polskiego górnictwa – zaznaczył.
Europoseł Zielonych wskazał też, że Rosję powinien czekać taki sam los, jak Niemcy po II wojnie światowej. Powinna ona płacić reparacje wojenne na rzecz Ukrainy.
Konferencja prasowa otwierająca Europejskie Forum Idei miała mnóstwo akcentów związanych z energetyką. Zieloni mają na to konkretny pomysł, pomysł oddolny. Urszula Zielińska – posłanka partii Zieloni – optuje za tym, aby transformacja energetyczna w Polsce wykorzystała potencjał obywatelski.
– Mamy w kraju 2,5 tysiąca gmin. Każda z nich powinna być samodzielną spółdzielnią energetyczną. Skorzystajmy z potencjału drzemiącego w polskiej samorządności. Jest to ogromna oddolna siła do wykorzystania. Niedługo chcemy podnieść ten temat w Sejmie – dodała Zielińska.
Następny punkt programu miał zdecydowanie feministyczny charakter. Panel dyskusyjny Kobiety w polityce skupił się na spostrzeżeniach polskich polityczek, członkiń partii opozycyjnych, odnośnie do barier i przeszkód, które niemal codziennie stawiane są kobietom decydującym się na rozpoczęcie działalności publicznej w polityce.
Z aplauzem zgromadzonych spotkało się specjalne wystąpienie dr Hanny Machińskiej, byłej zastępczyni Rzecznika Praw Obywatelskich, która opisała dwa kryzysy humanitarne: na granicy polsko-białoruskiej z roku 2021 oraz na granicy polsko-ukraińskiej po inwazji Rosji na Ukrainę w 2022 roku. – Po 24 lutego Polacy jako społeczeństwo zachowali się wspaniale, udzielając pomocy uchodźcom wojennym. Pozytywnie zaskoczyć może skala tego odruchu solidarności, kiedy rzesze polskich obywateli ruszyły na granicę. A teraz przenieśmy się na inną granicę, tym razem polsko-białoruską. To jest granica bardzo trudna. Uchodźcy szukający schronienia w Polsce, państwie członkowskim Unii Europejskiej, przez 24 godziny na dobę byli wyrzucani z terytorium państwa przez straż graniczną. Widzieliśmy niezwykłą opresyjność funkcjonariuszy, widzieliśmy bezwzględność traktowania. Pamiętajmy o tych uchodźcach, którzy zginęli w lesie, utopili się w bagnach czy rzekach. Dziś mówimy o 37 ofiarach. Oni uciekali przed wojną, ratowali życie swoje i swoich dzieci. To są ofiary bezwzględnego prawa, dopuszczającego wywózki na terytorium Białorusi, państwa – współagresora, oraz opresyjnych praktyk Straży Granicznej. Nigdy nie powinniśmy dopuszczać do takiej sytuacji w XXI wieku na terenie Unii Europejskiej – wypowiedziała się na temat tych sytuacji była pani rzecznik.
Więcej informacji na temat EIL można znaleźć pod linkiem: https://www.greens-efa.eu/en/fighting-for-you/european-ideas-lab
Kolejne wyróżnienie dla Łukasza Wielgosza
Czy Polska gotowa jest na walkę z hejtem?
Wybory do Młodzieżowej Rady Powiatu Wrocławskiego – druga kadencja
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Prawo
W ciągu 10 lat w Polsce może brakować 2,1 mln pracowników. Ratunkiem dla rynku pracy wzrost zatrudnienia cudzoziemców
Do 2035 roku liczba osób pracujących w Polsce zmniejszy się o 2,1 mln – wynika z analizy Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Lukę tę częściowo mogliby zapełnić pracownicy zagraniczni. Pracodawcy czekają na przepisy, które zwiększą atrakcyjność naszego rynku pracy dla imigrantów zarobkowych i ułatwią procedury. Nowe przepisy opracowane przez resort pracy, które mają wejść w życie w 2025 roku, mają zwiększyć szybkość i efektywność postępowań administracyjnych w sprawach zatrudniania cudzoziemców.
Konsument
Kupujący nieruchomości mogą jeszcze liczyć na rabaty. Zwłaszcza w przypadku nowych inwestycji deweloperskich
W grudniu sprzedaż nowych mieszkań na większości dużych rynków w Polsce pozostała stabilna względem poprzedniego miesiąca. Spadła w Krakowie i Warszawie, a wzrosła w Gdańsku, Łodzi, Poznaniu i we Wrocławiu – wynika z Barometru Cen Mieszkań Tabelaofert.pl. Nowe mieszkania trafiające do oferty są zdecydowanie tańsze, niż wynosi średnia rynkowa dla danego miasta. Ze względu na dużą podaż lokali klienci mogą liczyć na rabaty cenowe, które w ciągu kolejnych sześciu–dziewięciu miesięcy będą jednak stopniowo maleć.
Zdrowie
Polska potrzebuje centralnego systemu dokumentacji medycznej. Jest niezbędny w wypadku sytuacji kryzysowych
W sytuacji konfliktu zbrojnego lub innej sytuacji kryzysowej o efektywności działań z zakresu medycyny pola walki może decydować dostęp do dokumentacji medycznej pacjenta – zarówno żołnierza, jak i cywila. Tymczasem okazuje się, że choć na placówkach ciąży obowiązek prowadzenia tej dokumentacji elektronicznie, to systemy w poszczególnych podmiotach nie komunikują się ze sobą. Zupełnie inne są też ramy prawne dla działania w tym zakresie jednostek cywilnych i wojskowych. Eksperci są zdania, że musi powstać centrum usług wspólnych, które będzie operatorem danych.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.