Potrzebne stabilne prawo

IPED
Instytut Badań nad Demokracją i Przedsiębiorstwem Prywatnym
Trębacka 4
00-074 Warszawa
iped|kig.pl| |iped|kig.pl
+48 22 630 98 01
www.iped.pl
Dzielimy się z Wami naszym kolejnym artykułem „Potrzebne stabilne prawo. W publikacji zwracamy uwagę na negatywne zjawiska wynikające z niejasności prawa oraz braku przewidywalności i konsekwencji kolejnych ustaw. Stabilność i przewidywalność prawa daje poczucie bezpieczeństwa, niezbędnego w tworzeniu dobrobytu i silnej gospodarki. Widzimy to doskonale na przykładzie Chin, o których problemach gospodarczych słyszymy od dłuższego czasu, a ekonomiści i eksperci z niepokojem obserwują rozwój sytuacji i wpływ ich kryzysu na Polaków. W naszym artykule pokazujemy jak polityka ustawodawcza Xi Jinpinga doprowadziła do wycofania się zagranicznych inwestorów i zmniejszenia obcego kapitału w ChRL.
Co ciekawe, skrajny przykład Chin to nie jedyny przykład, jak brak praworządności wpływa na nasze życie. W Polsce również spada poczucie bezpieczeństwa ekonomicznego – coraz mniej inwestujemy w nowe technologie i ograniczamy wydatki w firmach. Niestabilne, niejasne prawo podatkowe lub gospodarcze jest zmorą dla polskich przedsiębiorców. W oparciu o dane statystyczne przedstawiliśmy jak wiele korzyści wynika z rzetelnego i przemyślanego podejścia do tworzenia nowego prawa.
Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi przykładami w naszym artykule, który powstał w ramach projektu „Praworządność – nasza przyszłość”, realizowanego przy wsparciu The Center for International Private Enterprise, Washington DC.

Kolejne wyróżnienie dla Łukasza Wielgosza

Czy Polska gotowa jest na walkę z hejtem?

Wybory do Młodzieżowej Rady Powiatu Wrocławskiego – druga kadencja
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

Polskie MŚP otrzymają większe wsparcie w ekspansji międzynarodowej. To cel nowej inicjatywy sześciu instytucji
Firmy z sektora małych i średnich przedsiębiorstw otrzymają kompleksowe wsparcie na potrzeby zwiększania konkurencyjności na arenie międzynarodowej. Taki jest cel wspólnej inicjatywy instytucji zrzeszonych w Grupie PFR pod szyldem Team Poland. Obejmuje ona zarówno wsparcie kapitałowe, w postaci gwarancji, pożyczek czy ubezpieczenia, jak i doradztwo oraz wsparcie promocyjne i informacyjne, dzięki czemu mikro-, małym i średnim firmom łatwiej będzie podjąć decyzję o ekspansji zagranicznej. Pierwszy projekt dotyczy wsparcia dla firm zainteresowanych uczestnictwem w odbudowie Ukrainy.
Bankowość
RPP zgodna co do potrzeby obniżania stóp procentowych. Trwają dyskusje dotyczące tempa tych decyzji

W lipcu Rada Polityki Pieniężnej po raz drugi w tym roku obniżyła stopy procentowe, określając swój ruch mianem dostosowania. W kolejnych miesiącach można oczekiwać kolejnych obniżek, ale ich tempo i termin będą zależeć od efektów dotychczasowych decyzji i wzrostu płac. Docelowo główna stopa procentowa ma wynosić 3,5 proc. Te okoliczności sprzyjają kredytobiorcom.
Handel
Umowa z krajami Mercosur coraz bliżej. W. Buda: Polska nie wykorzystała swojej prezydencji do jej zablokowania

– Polska podczas prezydencji w Radzie UE nie wykorzystała szansy na obronę swoich interesów w sprawie umowy z krajami Mercosur – ocenia europoseł PiS Waldemar Buda. W jego ocenie polski rząd, mimo sprzeciwu wobec zapisów umowy, nie zbudował w UE sojuszy niezbędnych do jej odrzucenia. Porozumienie o wolnym handlu spotyka się przede wszystkim z protestami europejskich rolników, którzy obawiają się zalania wspólnego rynku tańszą żywnością z krajów Ameryki Południowej. Według europosła wszystko może się rozegrać w najbliższych tygodniach.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.