Potrzebne stabilne prawo

IPED
Instytut Badań nad Demokracją i Przedsiębiorstwem Prywatnym
Trębacka 4
00-074 Warszawa
iped|kig.pl| |iped|kig.pl
+48 22 630 98 01
www.iped.pl
Dzielimy się z Wami naszym kolejnym artykułem „Potrzebne stabilne prawo. W publikacji zwracamy uwagę na negatywne zjawiska wynikające z niejasności prawa oraz braku przewidywalności i konsekwencji kolejnych ustaw. Stabilność i przewidywalność prawa daje poczucie bezpieczeństwa, niezbędnego w tworzeniu dobrobytu i silnej gospodarki. Widzimy to doskonale na przykładzie Chin, o których problemach gospodarczych słyszymy od dłuższego czasu, a ekonomiści i eksperci z niepokojem obserwują rozwój sytuacji i wpływ ich kryzysu na Polaków. W naszym artykule pokazujemy jak polityka ustawodawcza Xi Jinpinga doprowadziła do wycofania się zagranicznych inwestorów i zmniejszenia obcego kapitału w ChRL.
Co ciekawe, skrajny przykład Chin to nie jedyny przykład, jak brak praworządności wpływa na nasze życie. W Polsce również spada poczucie bezpieczeństwa ekonomicznego – coraz mniej inwestujemy w nowe technologie i ograniczamy wydatki w firmach. Niestabilne, niejasne prawo podatkowe lub gospodarcze jest zmorą dla polskich przedsiębiorców. W oparciu o dane statystyczne przedstawiliśmy jak wiele korzyści wynika z rzetelnego i przemyślanego podejścia do tworzenia nowego prawa.
Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi przykładami w naszym artykule, który powstał w ramach projektu „Praworządność – nasza przyszłość”, realizowanego przy wsparciu The Center for International Private Enterprise, Washington DC.

Kolejne wyróżnienie dla Łukasza Wielgosza

Czy Polska gotowa jest na walkę z hejtem?

Wybory do Młodzieżowej Rady Powiatu Wrocławskiego – druga kadencja
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Edukacja

Coraz więcej Polaków widzi korzyści płynące z obecności w UE. Co ósmy wciąż jednak nie potrafi ich wskazać
Członkostwo w UE cieszy się wśród Europejczyków rekordowo wysokim poparciem – wynika z tegorocznego Eurobarometru. Korzyści dla swojego kraju dostrzega 74 proc. obywateli Unii – to odsetek najlepszy od początku badań w 1983 roku. A w Polsce jest on jeszcze wyższy. Doceniamy przede wszystkim wkład UE w bezpieczeństwo, nowe możliwości zawodowe i rozwój gospodarczy kraju. Po 21 latach naszej obecności w UE wciąż jednak potrzebna jest europejska edukacja.
Polityka
Zmiany w obowiązku magazynowania gazu mogą obniżyć ceny surowca. To pomoże się przygotować do sezonu zimowego

Elastyczność bez zagrożenia dla bezpieczeństwa energetycznego – tak nową propozycję przepisów dotyczących uzupełniania zapasów gazu przed sezonem zimowym określają jej inicjatorzy z Parlamentu Europejskiego. Europosłowie proponują nieznaczne zmniejszenie wymaganego poziomu zapełnienia magazynów i rozciągnięcie w czasie terminu, w którym trzeba spełnić ten obowiązek. Jak podkreśla Borys Budka, ma to zapobiec spekulacjom na rynku gazu i tym samym pomóc obniżyć ceny surowca.
Konsument
Możliwość zakupu online może zachęcić kolejne grupy Polaków do ubezpieczeń zdrowotnych. Dziś korzysta z nich już prawie 5,5 mln osób

Polska jest jednym z liderów Europy w obszarze cyfryzacji sektora usług medycznych. Świadczą o tym m.in. popularność elektronicznych narzędzi zapewniających dostęp do danych zdrowotnych, e-recept czy wirtualna diagnostyka. Polacy są też otwarci na innowacje w zakresie ubezpieczeń zdrowotnych, z których korzysta już blisko 5,5 mln osób. Za pomocą nowej cyfrowej platformy Medicover chce zachęcić klientów do samodzielnej konfiguracji i zakupu polis online.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.