Potrzebne stabilne prawo
IPED
Instytut Badań nad Demokracją i Przedsiębiorstwem Prywatnym
Trębacka 4
00-074 Warszawa
iped|kig.pl| |iped|kig.pl
+48 22 630 98 01
www.iped.pl
Dzielimy się z Wami naszym kolejnym artykułem „Potrzebne stabilne prawo. W publikacji zwracamy uwagę na negatywne zjawiska wynikające z niejasności prawa oraz braku przewidywalności i konsekwencji kolejnych ustaw. Stabilność i przewidywalność prawa daje poczucie bezpieczeństwa, niezbędnego w tworzeniu dobrobytu i silnej gospodarki. Widzimy to doskonale na przykładzie Chin, o których problemach gospodarczych słyszymy od dłuższego czasu, a ekonomiści i eksperci z niepokojem obserwują rozwój sytuacji i wpływ ich kryzysu na Polaków. W naszym artykule pokazujemy jak polityka ustawodawcza Xi Jinpinga doprowadziła do wycofania się zagranicznych inwestorów i zmniejszenia obcego kapitału w ChRL.
Co ciekawe, skrajny przykład Chin to nie jedyny przykład, jak brak praworządności wpływa na nasze życie. W Polsce również spada poczucie bezpieczeństwa ekonomicznego – coraz mniej inwestujemy w nowe technologie i ograniczamy wydatki w firmach. Niestabilne, niejasne prawo podatkowe lub gospodarcze jest zmorą dla polskich przedsiębiorców. W oparciu o dane statystyczne przedstawiliśmy jak wiele korzyści wynika z rzetelnego i przemyślanego podejścia do tworzenia nowego prawa.
Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi przykładami w naszym artykule, który powstał w ramach projektu „Praworządność – nasza przyszłość”, realizowanego przy wsparciu The Center for International Private Enterprise, Washington DC.
Kolejne wyróżnienie dla Łukasza Wielgosza
Czy Polska gotowa jest na walkę z hejtem?
Wybory do Młodzieżowej Rady Powiatu Wrocławskiego – druga kadencja
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Prawo
W ciągu 10 lat w Polsce może brakować 2,1 mln pracowników. Ratunkiem dla rynku pracy wzrost zatrudnienia cudzoziemców
Do 2035 roku liczba osób pracujących w Polsce zmniejszy się o 2,1 mln – wynika z analizy Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Lukę tę częściowo mogliby zapełnić pracownicy zagraniczni. Pracodawcy czekają na przepisy, które zwiększą atrakcyjność naszego rynku pracy dla imigrantów zarobkowych i ułatwią procedury. Nowe przepisy opracowane przez resort pracy, które mają wejść w życie w 2025 roku, mają zwiększyć szybkość i efektywność postępowań administracyjnych w sprawach zatrudniania cudzoziemców.
Konsument
Kupujący nieruchomości mogą jeszcze liczyć na rabaty. Zwłaszcza w przypadku nowych inwestycji deweloperskich
W grudniu sprzedaż nowych mieszkań na większości dużych rynków w Polsce pozostała stabilna względem poprzedniego miesiąca. Spadła w Krakowie i Warszawie, a wzrosła w Gdańsku, Łodzi, Poznaniu i we Wrocławiu – wynika z Barometru Cen Mieszkań Tabelaofert.pl. Nowe mieszkania trafiające do oferty są zdecydowanie tańsze, niż wynosi średnia rynkowa dla danego miasta. Ze względu na dużą podaż lokali klienci mogą liczyć na rabaty cenowe, które w ciągu kolejnych sześciu–dziewięciu miesięcy będą jednak stopniowo maleć.
Zdrowie
Polska potrzebuje centralnego systemu dokumentacji medycznej. Jest niezbędny w wypadku sytuacji kryzysowych
W sytuacji konfliktu zbrojnego lub innej sytuacji kryzysowej o efektywności działań z zakresu medycyny pola walki może decydować dostęp do dokumentacji medycznej pacjenta – zarówno żołnierza, jak i cywila. Tymczasem okazuje się, że choć na placówkach ciąży obowiązek prowadzenia tej dokumentacji elektronicznie, to systemy w poszczególnych podmiotach nie komunikują się ze sobą. Zupełnie inne są też ramy prawne dla działania w tym zakresie jednostek cywilnych i wojskowych. Eksperci są zdania, że musi powstać centrum usług wspólnych, które będzie operatorem danych.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.