Komunikaty PR

Prekampania rusza nad Wisłą – czy w Polsce nastąpi zmiana warty?

2023-02-28  |  10:00
Biuro prasowe
Kontakt
Vision Group
Vision Group

Woronicza 31/254
02-640 Warszawa Warszawa
visiongroup|visiongroup.pl| |visiongroup|visiongroup.pl
604198300
www.visiongroup.pl

Do wyborów parlamentarnych pozostało osiem miesięcy. Choć wciąż trwają negocjacje dotyczące wariantów koalicyjnych i kształtu list wyborczych, to każde z ugrupowań już rozpoczęło intensywne działania komunikacyjne, które stanowią przygotowanie gruntu pod nadchodzące wybory. Prekampania ruszyła wokół tematów takich jak bezpieczeństwo, praworządność, inflacja, a także środki unijne z Krajowego Planu Odbudowy. Kto ma największe szanse zwyciężyć w październiku? Analitycy londyńskiej firmy Unibet przygotowali pierwsze tegoroczne prognozy przedwyborcze.

Średnie sondażowe poparcie z lutego z dla kluczowych ugrupowań, które wezmą udział w wyborach, kreuje się następująco – PiS(ZP): 33,5 proc., PO(KO): 28,1 proc., Polska2050: 9,1 proc., Lewica: 8,0 proc., Konfederacja: 6,6 proc., PSL: 5,1 proc. Taki rozkład poparcia bierze pod uwagę indywidualne badanie wskaźników poparcia dla każdej partii, bez uwzględnienia potencjalnych wariantów koalicyjnych na opozycji, ponieważ według ekspertów na razie nie ma żadnych konkretnych przesłanek ku ich utworzeniu. Analiza średniej sondażowej pozwala wnioskować, że obecnie rządząca Zjednoczona Prawica otrzymałaby ok. 207 mandatów. To zbyt mało, aby utrzymać samodzielną większość w Sejmie (231 z 460 posłów). Równolegle jednak wynik taki nie gwarantuje możliwości utworzenia stabilnego rządu pośród ugrupowań opozycyjnych, co wymagałoby w zależności od konfiguracji – porozumienia między 3 bądź 4 ugrupowaniami. Jakie są więc wyjścia z tej układanki?

Kosztowny wyrok trybunału

Prawo i Sprawiedliwość wciąż zmaga się z konsekwencjami odpływu elektoratu związanego z napięciami społecznymi wokół kwestii związanych z praworządnością. Spadek poparcia z wartości przekraczających uprzednio nawet 40 proc. w średniej sondażowej do poziomów oscylujących wokół 32 proc. znacząco zmniejszył szansę ugrupowania Jarosława Kaczyńskiego na uzyskanie samodzielnej większości. W notowania partii rządzącej w obecnej kadencji uderza przede wszystkim wysoka inflacja, kryzys zdrowotny i nieodblokowane środki z KPO, co jest skutkiem złych relacji partii rządzącej z Unią Europejską. Równolegle jednak obawy o kwestie bezpieczeństwa skupiają wyborców wokół władzy. Tę niejednoznaczność widać w pomiarach, w których wyniki PiS wahają się kwartalnie o kilka procent, a aktualne dane wskazują na rozstrzygnięcie mniej optymistyczne dla PiS niż w 2019 roku. Analitycy londyńskiej firmy Unibet oceniają, że prawdopodobieństwo utrzymania samodzielnej większości przez Prawo i Sprawiedliwość po wyborach parlamentarnych w 2023 roku wynosi 39 proc., a prawdopodobieństwo uzyskania przez PiS najwyższego wyniku procentowego głosów 56 proc.

Szklany sufit Platformy Obywatelskiej

Po powrocie Donalda Tuska do krajowej polityki Platforma Obywatelska odzyskała poziom notowań oscylujący wokół 28-29 proc. To jednak nie wystarczyło, by trwale przebić barierę 30 proc., która jest uznawana przez wielu ekspertów za psychologiczną granicę do zdobycia większościowego poparcia. Jego gromadzenie utrudnia obecność na scenie ugrupowania, które swój przekaz kieruje do tej samej grupy wyborców – Polska 2050. W obecnym układzie sił samodzielny start może okazać się dla Platformy niewystarczający do uzyskania większości. Analitycy londyńskiej firmy Unibet oceniają, że prawdopodobieństwo utrzymania samodzielnej większości przez Koalicję Obywatelską po wyborach parlamentarnych w 2023 roku wynosi 11 proc., a prawdopodobieństwo uzyskania przez PO najwyższego wyniku procentowego głosów 25 proc. Szanse na utworzenie rządu koalicyjnego z udziałem PO oceniane są na 41 proc.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Vision Group
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Polityka Podsumowania powyborcze. Podium w rankingu zainteresowania tym razem nie dla KO Biuro prasowe
2024-06-29 | 20:30

Podsumowania powyborcze. Podium w rankingu zainteresowania tym razem nie dla KO

Podsumowania powyborcze. Podium w rankingu zainteresowania tym razem nie dla KO i PiS Konfederacja wzbudziła największe zainteresowanie mediów internetowych w powyborczym tygodniu,
Polityka Kampania NASK: Nie dajmy kłamać o wyborach
2024-06-05 | 13:00

Kampania NASK: Nie dajmy kłamać o wyborach

Treści o charakterze dezinformacyjnym można zgłaszać przez formularz na stronie bezpiecznewybory.pl. Apelujemy do mediów, by przekazywały tę informację swoim
Polityka Nowy Europejski Bauhaus Festiwal 2024
2024-04-24 | 13:00

Nowy Europejski Bauhaus Festiwal 2024

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, w swoim przemówieniu inaugurującym Festiwal Nowy Europejski Bauhaus podkreśliła, że jest przekonana, iż inicjatywa ta będzie

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Konkurs Polskie Branży PR

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Przedsiębiorcy czekają na doprecyzowanie przepisów dotyczących Małego ZUS-u Plus. W sądach toczy się ponad 600 spraw z ZUS-em

Oddziały Biura Rzecznika MŚP prowadzą już ponad 600 spraw dotyczących Małego ZUS-u Plus. Przedmiotem sporu z ZUS-em jest interpretacja, jak długo – dwa czy trzy lata – powinna trwać przerwa, po upływie której przedsiębiorca może ponownie skorzystać z niższych składek. Pod koniec czerwca Sąd Okręgowy w Gorzowie Wielkopolskim wydał pierwszy wyrok, w którym podzielił korzystną dla przedsiębiorców argumentację Rzecznika MŚP. – Nie stanowi on jeszcze o linii interpretacyjnej. Czekamy na wejście w życie ustawy deregulacyjnej, która ułatwi od stycznia przedsiębiorcom przechodzenie na Mały ZUS Plus – mówi Agnieszka Majewska, Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców.

Problemy społeczne

Awaria CrowdStrike’a miała podobne skutki jak potencjalny cyberatak. Uzależnienie od technologii to ryzyko wyłączenia całych gałęzi gospodarki

Ogromna awaria systemu Windows, wywołanego błędem w aktualizacji oprogramowania CrowdStrike, doprowadziła do globalnego paraliżu. Przestały działać systemy istotne z perspektywy codziennego życia milionów ludzi. Tylko w piątek odwołano kilka tysięcy lotów na całym świecie,  a w części regionów w USA nie działał numer alarmowy. – To pokazuje, że im bardziej jesteśmy uzależnieni od technologii, tym łatwiej wykluczyć wręcz całe gałęzie gospodarki, a podobne skutki mógłby mieć cyberatak – ocenia Krzysztof Izdebski z Fundacji im. Stefana Batorego. Jego zdaniem tego typu incydenty są nie do uniknięcia i trzeba się na nie lepiej przygotować.

Ochrona środowiska

Nowelizacja przepisów ma przyspieszyć rozwój farm wiatrowych. Do 2040 roku Polska może mieć zainstalowane w nich ponad 40 GW mocy

Jeszcze w tym kwartale ma zostać przyjęty przez rząd projekt zmian w ustawie o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych. Nowelizacja zmniejsza minimalną odległość turbin wiatrowych od zabudowań do 500 m. Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej ocenia, że zmiana odległości zwiększy potencjał energetyki wiatrowej do 2040 roku nawet dwukrotnie, do poziomu 41,1 GW. – Branża czeka też na przyspieszenie procedur, przede wszystkim procedury środowiskowej i całego procesu zmiany przeznaczenia gruntów – mówi Anna Kosińska, członkini zarządu Res Global Investment.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.