Komunikaty PR

Referendum migracyjne – czy polityka migracyjna znów podzieli wyborców?

2023-07-27  |  10:46
Biuro prasowe
Kontakt
Vision Group
Vision Group

Woronicza 31/254
02-640 Warszawa Warszawa
visiongroup|visiongroup.pl| |visiongroup|visiongroup.pl
604198300
www.visiongroup.pl

Przyjęty na forum Unii Europejskiej mechanizm relokacji migrantów rozbudził szeroką dyskusję o kierunku, który powinna obrać polityka migracyjna. Wiodące w sondażach Prawo i Sprawiedliwość (34,6 procent) proponuje, by referendum w tej sprawie odbyło się w dniu tegorocznych wyborów parlamentarnych. Osiągnięcie tego celu wymagało przegłosowania przez Sejm nowelizacji ustawy o referendum ogólnokrajowym, otwierając drogę do przeprowadzenia obu procedur w tym samym terminie. Działania partii rządzącej sugerują, że polityka migracyjna będzie jedną z głównych osi toczącej się kampanii. Czy te kwestie wpłyną na ostateczny wynik wyborów, podobnie jak miało to miejsce w 2015 roku? Analitycy londyńskiej firmy Unibet przygotowali prognozy w tym zakresie.

Przyczyną powrotu tematu na usta komentatorów jest nowy pakiet azylowy UE, zmieniający dotychczasowy mechanizm relokacji. Polska opowiedziała się przeciwko przyjęciu dwóch rozporządzeń zakładających wprowadzenie kontrowersyjnych nad Wisłą zmian. Dyskusję wywołała kwestia wysokich kar za ewentualną odmowę relokacji, wynoszących 20 tys. euro za każdą nieprzyjętą osobę. Presję polityczną wokół tematu zwiększają również napięcia geopolityczne w Europie Środkowo-Wschodniej. Choć okoliczności są zupełnie inne niż 8 lat temu, temat powraca do debaty publicznej, wywołując głosy zarówno polityków, jak i ekspertów z obszaru socjologii.

Spór polityczny wokół mechanizmu relokacji

Politycy Zjednoczonej Prawicy podkreślają, że Polska przyjęła bezinteresownie i bez szerszego wsparcia miliony uchodźców z Ukrainy. Dodatkowo to na Warszawie spoczywa odpowiedzialność za ochronę najdłuższego odcinka zewnętrznej granicy lądowej Unii, a więc i za efektywne powstrzymywanie fali migracyjnej z kierunku wschodniego. Z drugiej strony, opozycja kontrargumentuje sprzeciw rządzących mówiąc o możliwości uchylenia mechanizmu solidarnościowego. Spór może rozwiązać powszechne referendum, w którym to obywatele mają wypowiedzieć się, czy chcą ratyfikacji (przyjęcia) nowego mechanizmu czy też nie. Przyjęcie przez Sejm rozwiązań prawnych umożliwiających przeprowadzenie takiego referendum wraz z wyborami parlamentarnymi ma na celu znacząco zwiększyć szanse na to, że będzie one miało moc wiążącą. Aby tak się stało, musi wziąć w nim udział co najmniej połowa obywateli uprawnionych do głosowania. Kwestią kontrowersji wciąż pozostaje treść pytania referendalnego, które zdaniem opozycji może zostać sformułowane w sposób wpływający perswazyjnie na decyzje wyborców w pozostałych częściach głosowania. Analitycy londyńskiej firmy Unibet szacują, że prawdopodobieństwo przeprowadzenia referendum ws. mechanizmu relokacji w dniu wyborów parlamentarnych 2023 wynosi 77 procent.

Tematyka migracji a kampania wyborcza                   

Zagadnienie migracji było jednym z kluczowych wątków, które w 2015 roku przesądziły o zwycięstwie Prawa i Sprawiedliwości w wyborach parlamentarnych (37,58 procent głosów, 235 mandatów). Wielu komentatorów zadaje pytanie o to, czy temat ten ma podobny potencjał polaryzacyjny w tegorocznej kampanii? Eksperci podkreślają, że wciąż większość polskiego społeczeństwa jest przeciwna łagodzeniu polityki migracyjnej, a każdy ruch polityczny w tym kierunku jest odbierany z niechęcią. Ta kalkulacja powoduje, że prawdopodobnie Platforma Obywatelska nie zabierze tym razem głosu jednoznacznie popierającego mechanizm relokacji, a Prawo i Sprawiedliwość nie zaryzykuje jego wdrożenia, nawet uwzględniając potencjalne korzyści – takie jak uzupełnienie rosnącej dziury demograficznej na rynku pracy. Obranie głosu przeciwnego przez rządzących wpływa pozytywnie na konsolidację elektoratu partii i sprzyja wzrostom sondażowym. Eksperci są jednak zgodni, że tym razem nie będzie to wpływ determinujący rozstrzygnięcie wyborów. Analitycy londyńskiej firmy Unibet oceniają, że prawdopodobieństwo wzrostu notowań (w przedziale 2-4 procent) Prawa i Sprawiedliwości w związku z polaryzacją wokół tematu migracji wynosi 44 procent.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Polityka Nowy Europejski Bauhaus Festiwal 2024 Biuro prasowe
2024-04-24 | 13:00

Nowy Europejski Bauhaus Festiwal 2024

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, w swoim przemówieniu inaugurującym Festiwal Nowy Europejski Bauhaus podkreśliła, że jest przekonana, iż inicjatywa ta będzie
Polityka Łukasz Wielgosz dołączył do grupy ekspertów Ministry Agnieszki Buczyńskiej
2024-04-03 | 15:00

Łukasz Wielgosz dołączył do grupy ekspertów Ministry Agnieszki Buczyńskiej

Ministerstwo do spraw Społeczeństwa Obywatelskiego ogłosiło pod koniec marca, zakończenie naboru do trzech grup roboczych, których zadaniem będzie wypracowanie rozwiązań prawnych i
Polityka Wybory samorządowe: KO wygra, PiS utrzyma trzy województwa
2024-03-27 | 12:00

Wybory samorządowe: KO wygra, PiS utrzyma trzy województwa

Polityczny Barometr BETFAN wskazuje, że KO pokona PiS zdobywając 30,75% głosów w wyborach do sejmików. Zdaniem polskiego bukmachera największa partia opozycyjna uzyska wynik

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Newseria na XVI Europejskim Kongresie Gospodarczym

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Konsument

T-Mobile startuje w Polsce z nowym konceptem. Pozwoli klientom przetestować i doświadczyć najnowocześniejszych technologii

T-Mobile już od kilku lat realizuje strategię, która mocno skupia się na innowacjach i doświadczeniach klienta związanych z nowymi technologiami. Połączeniem obu tych elementów jest Magenta Experience Center – nowoczesny koncept, który ma zapewnić klientom możliwość samodzielnego przetestowania najnowszych technologii. Format, z sukcesem działający już na innych rynkach zachodnioeuropejskich, właśnie zadebiutował w Warszawie. Będą z niego mogli korzystać zarówno klienci indywidualni, jak i biznesowi.

Problemy społeczne

W Polsce brakuje dostępnych cenowo mieszkań. Eksperci mówią o kryzysie mieszkaniowym

 Większość osób – nawet ze średnimi, wcale nie najgorszymi dochodami – ma problem, żeby zaspokoić swoje potrzeby mieszkaniowe, ale też z tym, żeby po zaspokojeniu tych potrzeb, po opłaceniu wszystkich rachunków i opłat związanych z mieszkaniem, mieć jeszcze środki na godne życie – mówi Aleksandra Krugły z Fundacji Habitat for Humanity Poland. Jak wskazuje, problem stanowi nie tylko wysoki współczynnik przeciążenia kosztami mieszkaniowymi, ale i tzw. luka czynszowa, w której mieści się ponad 1/3 społeczeństwa. Tych problemów nie rozwiąże jednak samo zwiększanie liczby nowych lokali. Potrzebne są również rozwiązania, które umożliwią zaangażowanie sektora prywatnego w zwiększenie podaży dostępnych cenowo mieszkań na wynajem.

Konsument

Od 28 kwietnia Polacy żyją na ekologiczny kredyt. Zmiana zachowań konsumentów może odwrócić negatywny trend

Dzień Długu Ekologicznego, czyli data, do której zużyliśmy wszystkie zasoby, jakie w ciągu roku może zapewnić Ziemia, w tym roku w Polsce przypada 28 kwietnia, kilka dni wcześniej niż rok temu. Coroczne przyspieszenie tego terminu to sygnał, że czerpiemy bez umiaru z naturalnych systemów, nie dając im czasu na odbudowę. – Polskie społeczeństwo staje się coraz bardziej konsumpcyjne, kupujemy i wyrzucamy coraz więcej. Ale też nie mamy tak naprawdę efektywnego narzędzia, żeby temu zapobiec – ocenia Filip Piotrowski, ekspert ds. gospodarki obiegu zamkniętego z UNEP/GRID-Warszawa.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.