Komunikaty PR

Referendum migracyjne – czy polityka migracyjna znów podzieli wyborców?

2023-07-27  |  10:46
Biuro prasowe
Kontakt
Vision Group
Vision Group

Woronicza 31/254
02-640 Warszawa Warszawa
visiongroup|visiongroup.pl| |visiongroup|visiongroup.pl
604198300
www.visiongroup.pl

Przyjęty na forum Unii Europejskiej mechanizm relokacji migrantów rozbudził szeroką dyskusję o kierunku, który powinna obrać polityka migracyjna. Wiodące w sondażach Prawo i Sprawiedliwość (34,6 procent) proponuje, by referendum w tej sprawie odbyło się w dniu tegorocznych wyborów parlamentarnych. Osiągnięcie tego celu wymagało przegłosowania przez Sejm nowelizacji ustawy o referendum ogólnokrajowym, otwierając drogę do przeprowadzenia obu procedur w tym samym terminie. Działania partii rządzącej sugerują, że polityka migracyjna będzie jedną z głównych osi toczącej się kampanii. Czy te kwestie wpłyną na ostateczny wynik wyborów, podobnie jak miało to miejsce w 2015 roku? Analitycy londyńskiej firmy Unibet przygotowali prognozy w tym zakresie.

Przyczyną powrotu tematu na usta komentatorów jest nowy pakiet azylowy UE, zmieniający dotychczasowy mechanizm relokacji. Polska opowiedziała się przeciwko przyjęciu dwóch rozporządzeń zakładających wprowadzenie kontrowersyjnych nad Wisłą zmian. Dyskusję wywołała kwestia wysokich kar za ewentualną odmowę relokacji, wynoszących 20 tys. euro za każdą nieprzyjętą osobę. Presję polityczną wokół tematu zwiększają również napięcia geopolityczne w Europie Środkowo-Wschodniej. Choć okoliczności są zupełnie inne niż 8 lat temu, temat powraca do debaty publicznej, wywołując głosy zarówno polityków, jak i ekspertów z obszaru socjologii.

Spór polityczny wokół mechanizmu relokacji

Politycy Zjednoczonej Prawicy podkreślają, że Polska przyjęła bezinteresownie i bez szerszego wsparcia miliony uchodźców z Ukrainy. Dodatkowo to na Warszawie spoczywa odpowiedzialność za ochronę najdłuższego odcinka zewnętrznej granicy lądowej Unii, a więc i za efektywne powstrzymywanie fali migracyjnej z kierunku wschodniego. Z drugiej strony, opozycja kontrargumentuje sprzeciw rządzących mówiąc o możliwości uchylenia mechanizmu solidarnościowego. Spór może rozwiązać powszechne referendum, w którym to obywatele mają wypowiedzieć się, czy chcą ratyfikacji (przyjęcia) nowego mechanizmu czy też nie. Przyjęcie przez Sejm rozwiązań prawnych umożliwiających przeprowadzenie takiego referendum wraz z wyborami parlamentarnymi ma na celu znacząco zwiększyć szanse na to, że będzie one miało moc wiążącą. Aby tak się stało, musi wziąć w nim udział co najmniej połowa obywateli uprawnionych do głosowania. Kwestią kontrowersji wciąż pozostaje treść pytania referendalnego, które zdaniem opozycji może zostać sformułowane w sposób wpływający perswazyjnie na decyzje wyborców w pozostałych częściach głosowania. Analitycy londyńskiej firmy Unibet szacują, że prawdopodobieństwo przeprowadzenia referendum ws. mechanizmu relokacji w dniu wyborów parlamentarnych 2023 wynosi 77 procent.

Tematyka migracji a kampania wyborcza                   

Zagadnienie migracji było jednym z kluczowych wątków, które w 2015 roku przesądziły o zwycięstwie Prawa i Sprawiedliwości w wyborach parlamentarnych (37,58 procent głosów, 235 mandatów). Wielu komentatorów zadaje pytanie o to, czy temat ten ma podobny potencjał polaryzacyjny w tegorocznej kampanii? Eksperci podkreślają, że wciąż większość polskiego społeczeństwa jest przeciwna łagodzeniu polityki migracyjnej, a każdy ruch polityczny w tym kierunku jest odbierany z niechęcią. Ta kalkulacja powoduje, że prawdopodobnie Platforma Obywatelska nie zabierze tym razem głosu jednoznacznie popierającego mechanizm relokacji, a Prawo i Sprawiedliwość nie zaryzykuje jego wdrożenia, nawet uwzględniając potencjalne korzyści – takie jak uzupełnienie rosnącej dziury demograficznej na rynku pracy. Obranie głosu przeciwnego przez rządzących wpływa pozytywnie na konsolidację elektoratu partii i sprzyja wzrostom sondażowym. Eksperci są jednak zgodni, że tym razem nie będzie to wpływ determinujący rozstrzygnięcie wyborów. Analitycy londyńskiej firmy Unibet oceniają, że prawdopodobieństwo wzrostu notowań (w przedziale 2-4 procent) Prawa i Sprawiedliwości w związku z polaryzacją wokół tematu migracji wynosi 44 procent.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Vision Group
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Polityka Kolejne wyróżnienie dla Łukasza Wielgosza Biuro prasowe
2024-11-21 | 14:00

Kolejne wyróżnienie dla Łukasza Wielgosza

Rada Działalności Pożytku Publicznego jest organem opiniodawczo-doradczym, którego rolą jest konsultowanie i opiniowanie dokumentów dla potrzeb organu jednostki administracyjnej,
Polityka Czy Polska gotowa jest na walkę z hejtem?
2024-11-12 | 16:00

Czy Polska gotowa jest na walkę z hejtem?

Pierwsze czytanie projektu ujawnia podziały. W czwartek w Sejmie odbyła się intensywna debata nad projektem ustawy antyhejterskiej, stworzonym zgłoszonym przez Polski 2050 i Trzecią
Polityka Wybory do Młodzieżowej Rady Powiatu Wrocławskiego – druga kadencja
2024-10-25 | 10:00

Wybory do Młodzieżowej Rady Powiatu Wrocławskiego – druga kadencja

Stowarzyszenie Młody Dolny Śląsk we współpracy z Powiatem Wrocławskim ogłasza wybory do Młodzieżowej Rady Powiatu Wrocławskiego. W listopadzie rozpocznie się proces wyborczy,

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Szkolenie Online IMM

Prawo

UE lepiej przygotowana na reagowanie na klęski żywiołowe. Od czasu powodzi w Polsce pojawiło się wiele usprawnień

Na tereny dotknięte ubiegłoroczną powodzią od rządu trafiło ponad 4 mld zł. Pierwsze formy wsparcia, w tym zasiłki, pomoc materialna czy wsparcie dla przedsiębiorców, pojawiły się już w pierwszych dniach od wystąpienia kataklizmu. Do Polski ma też trafić 5 mld euro z Funduszu Spójności UE na likwidację skutków powodzi. Doświadczenia ostatnich lat powodują, że UE jest coraz lepiej przygotowana, by elastycznie reagować na występujące klęski żywiołowe.

Prawo

Rzecznik MŚP: Obniżenie składki zdrowotnej to nie jest szczyt marzeń. Ideałem byłby powrót do tego, co było przed Polskim Ładem

Podczas najbliższego posiedzenia, które odbędzie się 23 i 24 kwietnia, Senat ma się zająć ustawą o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Zakłada ona korzystne zmiany w składkach zdrowotnych płaconych przez przedsiębiorców. Rzecznik MŚP apeluje do izby wyższej i prezydenta o przyjęcie i podpisanie nowych przepisów. Pojawiają się jednak głosy, że uprzywilejowują one właścicieli firm względem pracowników, a ponadto nie podlegały uzgodnieniom, konsultacjom i opiniowaniu.

Handel

Konsumpcja jaj w Polsce rośnie. Przy zakupie Polacy zwracają uwagę na to, z jakiego chowu pochodzą

Zarówno spożycie, jak i produkcja jaj w Polsce notują wzrosty. Znacząca większość konsumentów przy zakupie jajek zwraca uwagę na to, czy pochodzą one z chowu klatkowego. Polska jest jednym z liderów w produkcji i eksporcie jajek w UE, ale ma też wśród nich największy udział kur w chowie klatkowym. Oczekiwania konsumentów przyczyniają się powoli do zmiany tych statystyk.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.