Starcie tytanów: Macierewicz kontra Wołoszański w walce o okręg nr 10
Vision Group
Woronicza 31/254
02-640 Warszawa Warszawa
visiongroup|visiongroup.pl| |visiongroup|visiongroup.pl
604198300
www.visiongroup.pl
Bogusław Wołoszański został liderem listy Koalicji Obywatelskiej w Piotrkowie Trybunalskim w okręgu wyborczym nr 10 do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej. Jego konkurentem o przeważającą liczbę głosów z ramienia Prawa i Sprawiedliwości prawdopodobnie będzie Antoni Macierewicz. Okręg ten jest jednym z bastionów partii Jarosława Kaczyńskiego. Czy start rozpoznawalnego historyka daje szansę na zmianę układu sił w Piotrkowie? Analitycy londyńskiej firmy Unibet przygotowali prognozy wyników wyborczych dla tego starcia.
Macierewicz kontra Wołoszański – historyczne starcie w Piotrkowie Trybunalskim
Legendarny pojedynek odbędzie się w okręgu wyborczym, w którym w 2019 roku ze znaczącą przewagą zwycięstwo odniosło Prawo i Sprawiedliwość. Na listę partii rządzącej zagłosowało wtedy 194 658 osób (56,21 procent), co przyniosło 6 mandatów. Drugie miejsce przypadło Koalicji Obywatelskiej, która osiągnęła jednak nieporównywalnie mniejsze poparcie – 54 160 wyborców (15,64 procent), co przełożyło się tylko na 1 mandat. W tym roku analitycy londyńskiej firmy Unibet oceniają, że prawdopodobieństwo uzyskania przez listę PiS powyżej 50 procent głosów w okręgu nr 10 – Piotrków Trybunalski wynosi 41 procent.
Znany historyk z ciekawą przeszłością „jedynką” na liście KO
Bogusław Wołoszański to dziennikarz i historyk, rozpoznawalny m.in. za sprawą prowadzonego przez siebie popularnego programu „Sensacje XX wieku”. Jest autorem licznych publikacji o tej tematyce, a za swoją działalność został odznaczony m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Kontrowersje wokół jego postaci wzbudza członkostwo w Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej (od 1976) roku oraz podpisanie zobowiązania do współpracy z Departamentem I Ministerstwa Spraw Wewnętrznych PRL w 1985 roku. Start w tegorocznych wyborach to jego debiut na scenie politycznej, choć nie pierwszy kontakt z polityką. Jak sam twierdzi, zgodził się na kandydowanie z uwagi na obowiązek – nie dla własnych korzyści, ale dla Polski, której historię zna. Deklaruje przy tym, że nie wstydzi się swojej przeszłości i nie zamierza iść w stronę konfliktu, a z samym Macierewiczem chętnie się spotka na debatę. W celu zwiększenia efektywności swojej kampanii postanowił utworzyć profil na portalu X (dawniej Twitter), aby lepiej dotrzeć do wyborców w swoim regionie i zdobyć przewagę nad konkurentem. Analitycy londyńskiej firmy Unibet oceniają, że prawdopodobieństwo uzyskania przez Bogusława Wołoszańskiego wyniku powyżej 15 000 głosów wynosi 65 procent, a szanse na zdobycie wyższej liczby głosów od Antoniego Macierewicza szacują na 34 procent.
Współzałożyciel Komitetu Obrony Robotników ponownie liderem listy
Prawo i Sprawiedliwość oficjalnie ogłosiło, że liderem listy w okręgu piotrkowskim ponownie zostanie Antoni Macierewicz. To działacz opozycji demokratycznej w czasach PRL odznaczony za swoją działalność Orderem Orła Białego, współzałożyciel KOR, a później zawodowy polityk – Poseł na Sejm RP I, III, IV, VI, VII, VIII i obecnej IX kadencji. Obecny wiceprezes PiS to także postać budząca kontrowersje, wywołane m.in. działalnością Podkomisji ds. Ponownego Zbadania Wypadku Lotniczego pod Smoleńskiem oraz zawartością i okolicznościami publikacji jej raportu w 2022 roku, czy ujawnieniem nazwisk domniemanych agentów WSI w trakcie tak zwanej „nocy teczek”, podczas której upadł rząd Jana Olszewskiego. W wyborach w 2019 roku Macierewicz uzyskał 31 280 głosów – co stanowiło najwyższą ich liczbę spośród wszystkich kandydatów w okręgu piotrkowskim. Według komentatorów nie będzie wahał się przed prowadzeniem agresywnej kampanii, a odnoszenie się do przeszłości konkurenta na pewno będzie jej częścią. Przedsmak tego mogliśmy zobaczyć w jednym z wywiadów, podczas którego były minister obrony nazwał decyzję o wystawieniu Wołoszańskiego gestem wobec Władimira Putina i zagrożeniem dla bezpieczeństwa Polski. Analitycy londyńskiej firmy Unibet oceniają, że prawdopodobieństwo uzyskania przez Antoniego Macierewicza wyniku powyżej 30 000 głosów wynosi 72 procent, a szanse na zdobycie przez niego wyższej liczby głosów od Bogusława Wołoszańskiego oceniają na 66 procent.
Kolejne wyróżnienie dla Łukasza Wielgosza
Czy Polska gotowa jest na walkę z hejtem?
Wybory do Młodzieżowej Rady Powiatu Wrocławskiego – druga kadencja
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Prawo
W ciągu 10 lat w Polsce może brakować 2,1 mln pracowników. Ratunkiem dla rynku pracy wzrost zatrudnienia cudzoziemców
Do 2035 roku liczba osób pracujących w Polsce zmniejszy się o 2,1 mln – wynika z analizy Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Lukę tę częściowo mogliby zapełnić pracownicy zagraniczni. Pracodawcy czekają na przepisy, które zwiększą atrakcyjność naszego rynku pracy dla imigrantów zarobkowych i ułatwią procedury. Nowe przepisy opracowane przez resort pracy, które mają wejść w życie w 2025 roku, mają zwiększyć szybkość i efektywność postępowań administracyjnych w sprawach zatrudniania cudzoziemców.
Konsument
Kupujący nieruchomości mogą jeszcze liczyć na rabaty. Zwłaszcza w przypadku nowych inwestycji deweloperskich
W grudniu sprzedaż nowych mieszkań na większości dużych rynków w Polsce pozostała stabilna względem poprzedniego miesiąca. Spadła w Krakowie i Warszawie, a wzrosła w Gdańsku, Łodzi, Poznaniu i we Wrocławiu – wynika z Barometru Cen Mieszkań Tabelaofert.pl. Nowe mieszkania trafiające do oferty są zdecydowanie tańsze, niż wynosi średnia rynkowa dla danego miasta. Ze względu na dużą podaż lokali klienci mogą liczyć na rabaty cenowe, które w ciągu kolejnych sześciu–dziewięciu miesięcy będą jednak stopniowo maleć.
Zdrowie
Polska potrzebuje centralnego systemu dokumentacji medycznej. Jest niezbędny w wypadku sytuacji kryzysowych
W sytuacji konfliktu zbrojnego lub innej sytuacji kryzysowej o efektywności działań z zakresu medycyny pola walki może decydować dostęp do dokumentacji medycznej pacjenta – zarówno żołnierza, jak i cywila. Tymczasem okazuje się, że choć na placówkach ciąży obowiązek prowadzenia tej dokumentacji elektronicznie, to systemy w poszczególnych podmiotach nie komunikują się ze sobą. Zupełnie inne są też ramy prawne dla działania w tym zakresie jednostek cywilnych i wojskowych. Eksperci są zdania, że musi powstać centrum usług wspólnych, które będzie operatorem danych.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.