Komunikaty PR

Starcie tytanów: Macierewicz kontra Wołoszański w walce o okręg nr 10

2023-09-11  |  10:00
Biuro prasowe
Kontakt
Vision Group
Vision Group

Woronicza 31/254
02-640 Warszawa Warszawa
visiongroup|visiongroup.pl| |visiongroup|visiongroup.pl
604198300
www.visiongroup.pl

Bogusław Wołoszański został liderem listy Koalicji Obywatelskiej w Piotrkowie Trybunalskim w okręgu wyborczym nr 10 do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej. Jego konkurentem o przeważającą liczbę głosów z ramienia Prawa i Sprawiedliwości prawdopodobnie będzie Antoni Macierewicz. Okręg ten jest jednym z bastionów partii Jarosława Kaczyńskiego. Czy start rozpoznawalnego historyka daje szansę na zmianę układu sił w Piotrkowie? Analitycy londyńskiej firmy Unibet przygotowali prognozy wyników wyborczych dla tego starcia.

Macierewicz kontra Wołoszański – historyczne starcie w Piotrkowie Trybunalskim

Legendarny pojedynek odbędzie się w okręgu wyborczym, w którym w 2019 roku ze znaczącą przewagą zwycięstwo odniosło Prawo i Sprawiedliwość. Na listę partii rządzącej zagłosowało wtedy 194 658 osób (56,21 procent), co przyniosło 6 mandatów. Drugie miejsce przypadło Koalicji Obywatelskiej, która osiągnęła jednak nieporównywalnie mniejsze poparcie – 54 160 wyborców (15,64 procent), co przełożyło się tylko na 1 mandat. W tym roku analitycy londyńskiej firmy Unibet oceniają, że prawdopodobieństwo uzyskania przez listę PiS powyżej 50 procent głosów w okręgu nr 10 – Piotrków Trybunalski wynosi 41 procent.

Znany historyk z ciekawą przeszłością „jedynką” na liście KO

Bogusław Wołoszański to dziennikarz i historyk, rozpoznawalny m.in. za sprawą prowadzonego przez siebie popularnego programu „Sensacje XX wieku”. Jest autorem licznych publikacji o tej tematyce, a za swoją działalność został odznaczony m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Kontrowersje wokół jego postaci wzbudza członkostwo w Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej (od 1976) roku oraz podpisanie zobowiązania do współpracy z Departamentem I Ministerstwa Spraw Wewnętrznych PRL w 1985 roku. Start w tegorocznych wyborach to jego debiut na scenie politycznej, choć nie pierwszy kontakt z polityką. Jak sam twierdzi, zgodził się na kandydowanie z uwagi na obowiązek – nie dla własnych korzyści, ale dla Polski, której historię zna. Deklaruje przy tym, że nie wstydzi się swojej przeszłości i nie zamierza iść w stronę konfliktu, a z samym Macierewiczem chętnie się spotka na debatę. W celu zwiększenia efektywności swojej kampanii postanowił utworzyć profil na portalu X (dawniej Twitter), aby lepiej dotrzeć do wyborców w swoim regionie i zdobyć przewagę nad konkurentem. Analitycy londyńskiej firmy Unibet oceniają, że prawdopodobieństwo uzyskania przez Bogusława Wołoszańskiego wyniku powyżej 15 000 głosów wynosi 65 procent, a szanse na zdobycie wyższej liczby głosów od Antoniego Macierewicza szacują na 34 procent.

Współzałożyciel Komitetu Obrony Robotników ponownie liderem listy

Prawo i Sprawiedliwość oficjalnie ogłosiło, że liderem listy w okręgu piotrkowskim ponownie zostanie Antoni Macierewicz. To działacz opozycji demokratycznej w czasach PRL odznaczony za swoją działalność Orderem Orła Białego, współzałożyciel KOR, a później zawodowy polityk – Poseł na Sejm RP I, III, IV, VI, VII, VIII i obecnej IX kadencji. Obecny wiceprezes PiS to także postać budząca kontrowersje, wywołane m.in. działalnością Podkomisji ds. Ponownego Zbadania Wypadku Lotniczego pod Smoleńskiem oraz zawartością i okolicznościami publikacji jej raportu w 2022 roku, czy ujawnieniem nazwisk domniemanych agentów WSI w trakcie tak zwanej „nocy teczek”, podczas której upadł rząd Jana Olszewskiego. W wyborach w 2019 roku Macierewicz uzyskał 31 280 głosów – co stanowiło najwyższą ich liczbę spośród wszystkich kandydatów w okręgu piotrkowskim. Według komentatorów nie będzie wahał się przed prowadzeniem agresywnej kampanii, a odnoszenie się do przeszłości konkurenta na pewno będzie jej częścią. Przedsmak tego mogliśmy zobaczyć w jednym z wywiadów, podczas którego były minister obrony nazwał decyzję o wystawieniu Wołoszańskiego gestem wobec Władimira Putina i zagrożeniem dla bezpieczeństwa Polski. Analitycy londyńskiej firmy Unibet oceniają, że prawdopodobieństwo uzyskania przez Antoniego Macierewicza wyniku powyżej 30 000 głosów wynosi 72 procent, a szanse na zdobycie przez niego wyższej liczby głosów od Bogusława Wołoszańskiego oceniają na 66 procent.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Vision Group
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Polityka Kolejne wyróżnienie dla Łukasza Wielgosza Biuro prasowe
2024-11-21 | 14:00

Kolejne wyróżnienie dla Łukasza Wielgosza

Rada Działalności Pożytku Publicznego jest organem opiniodawczo-doradczym, którego rolą jest konsultowanie i opiniowanie dokumentów dla potrzeb organu jednostki administracyjnej,
Polityka Czy Polska gotowa jest na walkę z hejtem?
2024-11-12 | 16:00

Czy Polska gotowa jest na walkę z hejtem?

Pierwsze czytanie projektu ujawnia podziały. W czwartek w Sejmie odbyła się intensywna debata nad projektem ustawy antyhejterskiej, stworzonym zgłoszonym przez Polski 2050 i Trzecią
Polityka Wybory do Młodzieżowej Rady Powiatu Wrocławskiego – druga kadencja
2024-10-25 | 10:00

Wybory do Młodzieżowej Rady Powiatu Wrocławskiego – druga kadencja

Stowarzyszenie Młody Dolny Śląsk we współpracy z Powiatem Wrocławskim ogłasza wybory do Młodzieżowej Rady Powiatu Wrocławskiego. W listopadzie rozpocznie się proces wyborczy,

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Polityka

PE przedstawił swoje priorytety budżetowe po 2027 roku. Wydatki na obronność kluczowe, ale nie kosztem polityki spójności

Parlament Europejski przegłosował w tym tygodniu rezolucję w sprawie priorytetów budżetu UE na lata 2028–2034. Europosłowie są zgodni co do tego, że obecny pułap wydatków w wysokości 1 proc. dochodu narodowego brutto UE-27 nie wystarczy do sprostania rosnącej liczbie wyzwań, przed którymi stoi Europa. Mowa między innymi o wojnie w Ukrainie, trudnych warunkach gospodarczych i społecznych oraz pogłębiającym się kryzysie klimatycznym. Eurodeputowani zwracają też uwagę na ogólnoświatową niestabilność, w tym wycofywanie się Stanów Zjednoczonych ze swojej globalnej roli.

Infrastruktura

Odbudowa Ukrainy pochłonie setki miliardów euro. Polskie firmy już teraz powinny szukać partnerów, nie tylko w kraju, ale i w samej Ukrainie

Według stanu na koniec 2024 roku odbudowa Ukrainy wymagać będzie zaangażowania ponad pół biliona euro, a Rosja wciąż powoduje kolejne straty. Najwięcej środków pochłoną sektory mieszkaniowy i transportowy, ale duże są także potrzeby energetyki, handlu czy przemysłu. Polski biznes wykazuje wysokie zaangażowanie w Ukrainie, jednak może ono być jeszcze wyższe w procesie odbudowy. Zdaniem wiceprezesa działającego w tym kraju Kredobanku należącego do Grupy PKO BP firmy powinny szukać partnerów do udziału w odbudowie i w Polsce, i w Ukrainie.

Polityka

Europoseł PiS zapowiada walkę o reparacje wojenne dla Polski na forum UE. Niemiecki rząd uznaje temat za zamknięty

Nowy kanclerz Niemiec Friedrich Merz podczas konferencji prasowej w Polsce ocenił, że temat reparacji wojennych w relacjach polsko-niemieckich jest prawnie zakończony. Nie zgadza się z tym europoseł PiS Arkadiusz Mularczyk, który chce do tego tematu wrócić na forum UE. Przygotowana za rządów PiS publikacja „Raport o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej” szacuje straty na ponad 6,2 bln zł.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.