Komunikaty PR

Sukces Fundacji Avalon! Rekord 1,5% podatku!

2023-07-13  |  13:10
Biuro prasowe
Kontakt
Paulina Liberadzka
Fundacja Avalon

Domaniewska 50a
02-672 Warszawa
pr|fundacjaavalon.pl| |pr|fundacjaavalon.pl
534452357
https://www.fundacjaavalon.pl/

Na konto Fundacji wpłynął właśnie „główny” przelew z Centrum Kompetencyjnego Rozliczeń w Bydgoszczy w kwocie ponad 75,5 mln złotych. 

 

Oznacza to wzrost w stosunku do roku poprzedniego o ponad 34%! 

Jako prężnie działająca organizacja, stawiamy przede wszystkim na to, aby osobom, które korzystają ze wsparcia naszej Fundacji, udało się pomóc szybko i efektywnie, a przede wszystkim adekwatnie do potrzeb. Nasze działania skupiają się na tym, by realizacja pomocy ze środków finansowych, które podatnicy i darczyńcy tak hojnie przekazują naszym beneficjentom, była możliwie jak najszybsza i najprostsza. Dlatego ciągle się rozwijamy i udoskonalamy nasze narzędzia, formy wsparcia oraz systemy informatyczne. To wszystko jest możliwe właśnie dzięki naszym darczyńcom oraz podatnikom, przekazującym, zgodnie z ubiegłorocznymi zmianami, 1,5% podatku. Z tego miejsca chciałbym im wszystkim serdecznie podziękować. 

mówi Łukasz Wielgosz, członek zarządu Fundacji Avalon.

Fundacja czeka teraz na pilne przesłanie z Urzędu Skarbowego informacji o tym, jak suma ta przekłada się na poszczególne szczegółowe cele wskazane przez podatników. Dane z Urzędu Skarbowego zwyczajowo przekazywane są organizacjom pożytku publicznego na przełomie września i października. Dopiero po otrzymaniu tych informacji Fundacja rozdzieli środki zgodnie z wolą podatników (proces ten w ubiegłym roku Fundacja przeprowadziła w rekordowym tempie około 5 dni od otrzymania danych) po czym natychmiast rozpocznie realizację wniosków o dofinansowanie.  

Tylko w ciągu minionych 12 miesięcy, dzięki wsparciu z 1% podatku za rok 2021 i dzięki przekazanym darowiznom, Fundacja zrealizowała blisko 20 tys. wniosków o pomoc finansową o wartości ponad 58 mln złotych. Wiadomo już, że w nadchodzącym roku suma ta będzie zdecydowanie wyższa.  

Wzrost wsparcia dla osób, którym pomaga Fundacja Avalon to, w naszej ocenie, przede wszystkim efekt kluczowej zmiany w polskim prawie, polegającej na możliwości przekazania organizacjom społecznym 1,5% podatku, a nie tak jak wcześniej 1%. Wszystko wskazuje więc na to, że wzrost wsparcia będzie dotyczył całego sektora organizacji pożytku publicznego, choć na oficjalne dane z Ministerstwa Finansów trzeba jeszcze poczekać. Na razie możemy opierać się na cząstkowych informacjach publikowanych przez regionalne Izby Administracji Skarbowej, które zdecydowały się poinformować o wzrostach. Wynika z nich, że zainicjowana przez naszą Fundację walka o 1,5% podatku przyniosła efekt najbardziej pozytywny z możliwych – mimo ogromnego zagrożenia zmianami podatkowymi, do organizacji społecznych popłynie niezależne od polityków, rekordowe wsparcie finansowe.

mówi Krzysztof Dobies, Dyrektor Generalny Fundacji Avalon 

Przypomnijmy – w rezultacie zmian podatkowych wprowadzonych w zeszłym roku pod nazwą „Polski Ład”, znacząco obniżony został w Polsce podatek dochodowy od osób fizycznych, za czym szła gwałtowna obniżka wsparcia dla organizacji w postaci 1% podatku. Szacunkowe obliczenia mówiły o nawet ponad 200 mln złotych mniej na realizację zadań pożytku publicznego, w tym pomocy osobom najbardziej potrzebującym.  

W obliczu tych zagrożeń Fundacja Avalon w kwietniu 2022 roku zainicjowała sojusz społeczny mający na celu walkę o zwiększenie wsparcia dla organizacji. Polski rząd, zdający sobie sprawę z sytuacji, planował wprowadzenie przyznawanych uznaniowo grantów pomocowych. O tym, do których organizacji środki miały trafić, a do których nie, miały decydować konkursy tworzone i realizowane przez polityków i ministerialnych urzędników.  

Fundacja Avalon zaangażowała do walki największe polskie organizacje pożytku publicznego, oraz organizacje zrzeszające takie jak OFOP czy Forum Darczyńców. Przez pół roku Fundacja i organizacje sojusznicze prowadziły otwarty spór z rządem oraz politykami Zjednoczonej Prawicy o los przyszłego wsparcia dla organizacji.

Sejm nie był skłonny poprzeć starań organizacji. Kluczowa poprawka wprowadzająca 1,5% podatku dla OPP pojawiła się dopiero w czasie prac nad zmianami Polskiego Ładu w Senacie.  Po przesłaniu poprawki do Sejmu strona rządowa próbowała ją odrzucić, jednak zabrakło jej pojedynczych głosów do wymaganej większości. W efekcie – zmiana stała się faktem.  A dziś widzimy, jakie przyniosła efekty. 

Najważniejsze jest to, że o wszystkim decyduje polski podatnik, a nie polski polityk. A my dzisiaj już wiemy, że wsparcie jakie uzyskają dzięki nam osoby z niepełnosprawnościami i przewlekle chore będzie rekordowe i w wielu przypadkach da większe szanse na ratowanie zdrowia i życia oraz ułatwi zmagania z niełatwą, polską codziennością. Obserwując chociażby to, jaki los spotyka takie projekty jak wprowadzane właśnie świadczenie wspierające, zdajemy sobie sprawę, że jeszcze przez wiele lat osoby z niepełnosprawnościami i przewlekle chore wymagające wsparcia będą musiały liczyć na działalność organizacji społecznych. Naszą misją od 16 lat jest niesienie im pomocy i cieszymy się, że w tym roku będziemy mieli o wiele większe możliwości. A jeśli udało się dodatkowo wywalczyć zmianę, która rewolucyjnie polepsza sytuację organizacji pożytku publicznego, to mogę tylko z uśmiechem rzec – nie ma za co!  

mówi Sebastian Luty, Prezes Zarządu Fundacji Avalon.


Fundacja Avalon to jedna z największych organizacji pozarządowych w Polsce wspierających osoby z niepełnosprawnościami i przewlekle chore. Organizacja powstała w 2006 roku, a od roku 2009 posiada status organizacji pożytku publicznego. Ma siedzibę w Warszawie, jednak swoim wsparciem obejmuje osoby potrzebujące z całej Polski. Fundacja oferuje pomoc potrzebującym w obszarze finansowym, a także prowadzi szereg programów społecznych i edukacyjnych, mających na celu zmianę postrzegania osób z niepełnosprawnościami w polskim społeczeństwie. Fundacja Avalon aktualnie wspiera blisko 14 000 osób z całej Polski. Łączna wartość pomocy udzielonej przez Fundację swoim podopiecznym wynosi ponad 300 mln złotych.

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Fundacja Avalon
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Polityka Podsumowania powyborcze. Podium w rankingu zainteresowania tym razem nie dla KO Biuro prasowe
2024-06-29 | 20:30

Podsumowania powyborcze. Podium w rankingu zainteresowania tym razem nie dla KO

Podsumowania powyborcze. Podium w rankingu zainteresowania tym razem nie dla KO i PiS Konfederacja wzbudziła największe zainteresowanie mediów internetowych w powyborczym tygodniu,
Polityka Kampania NASK: Nie dajmy kłamać o wyborach
2024-06-05 | 13:00

Kampania NASK: Nie dajmy kłamać o wyborach

Treści o charakterze dezinformacyjnym można zgłaszać przez formularz na stronie bezpiecznewybory.pl. Apelujemy do mediów, by przekazywały tę informację swoim
Polityka Nowy Europejski Bauhaus Festiwal 2024
2024-04-24 | 13:00

Nowy Europejski Bauhaus Festiwal 2024

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, w swoim przemówieniu inaugurującym Festiwal Nowy Europejski Bauhaus podkreśliła, że jest przekonana, iż inicjatywa ta będzie

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Konkurs Polskie Branży PR

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Przedsiębiorcy czekają na doprecyzowanie przepisów dotyczących Małego ZUS-u Plus. W sądach toczy się ponad 600 spraw z ZUS-em

Oddziały Biura Rzecznika MŚP prowadzą już ponad 600 spraw dotyczących Małego ZUS-u Plus. Przedmiotem sporu z ZUS-em jest interpretacja, jak długo – dwa czy trzy lata – powinna trwać przerwa, po upływie której przedsiębiorca może ponownie skorzystać z niższych składek. Pod koniec czerwca Sąd Okręgowy w Gorzowie Wielkopolskim wydał pierwszy wyrok, w którym podzielił korzystną dla przedsiębiorców argumentację Rzecznika MŚP. – Nie stanowi on jeszcze o linii interpretacyjnej. Czekamy na wejście w życie ustawy deregulacyjnej, która ułatwi od stycznia przedsiębiorcom przechodzenie na Mały ZUS Plus – mówi Agnieszka Majewska, Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców.

Problemy społeczne

Awaria CrowdStrike’a miała podobne skutki jak potencjalny cyberatak. Uzależnienie od technologii to ryzyko wyłączenia całych gałęzi gospodarki

Ogromna awaria systemu Windows, wywołanego błędem w aktualizacji oprogramowania CrowdStrike, doprowadziła do globalnego paraliżu. Przestały działać systemy istotne z perspektywy codziennego życia milionów ludzi. Tylko w piątek odwołano kilka tysięcy lotów na całym świecie,  a w części regionów w USA nie działał numer alarmowy. – To pokazuje, że im bardziej jesteśmy uzależnieni od technologii, tym łatwiej wykluczyć wręcz całe gałęzie gospodarki, a podobne skutki mógłby mieć cyberatak – ocenia Krzysztof Izdebski z Fundacji im. Stefana Batorego. Jego zdaniem tego typu incydenty są nie do uniknięcia i trzeba się na nie lepiej przygotować.

Ochrona środowiska

Nowelizacja przepisów ma przyspieszyć rozwój farm wiatrowych. Do 2040 roku Polska może mieć zainstalowane w nich ponad 40 GW mocy

Jeszcze w tym kwartale ma zostać przyjęty przez rząd projekt zmian w ustawie o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych. Nowelizacja zmniejsza minimalną odległość turbin wiatrowych od zabudowań do 500 m. Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej ocenia, że zmiana odległości zwiększy potencjał energetyki wiatrowej do 2040 roku nawet dwukrotnie, do poziomu 41,1 GW. – Branża czeka też na przyspieszenie procedur, przede wszystkim procedury środowiskowej i całego procesu zmiany przeznaczenia gruntów – mówi Anna Kosińska, członkini zarządu Res Global Investment.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.