Sukces Fundacji Avalon! Rekord 1,5% podatku!
Fundacja Avalon
Domaniewska 50a
02-672 Warszawa
pr|fundacjaavalon.pl| |pr|fundacjaavalon.pl
534452357
https://www.fundacjaavalon.pl/
Na konto Fundacji wpłynął właśnie „główny” przelew z Centrum Kompetencyjnego Rozliczeń w Bydgoszczy w kwocie ponad 75,5 mln złotych.
Oznacza to wzrost w stosunku do roku poprzedniego o ponad 34%!
Jako prężnie działająca organizacja, stawiamy przede wszystkim na to, aby osobom, które korzystają ze wsparcia naszej Fundacji, udało się pomóc szybko i efektywnie, a przede wszystkim adekwatnie do potrzeb. Nasze działania skupiają się na tym, by realizacja pomocy ze środków finansowych, które podatnicy i darczyńcy tak hojnie przekazują naszym beneficjentom, była możliwie jak najszybsza i najprostsza. Dlatego ciągle się rozwijamy i udoskonalamy nasze narzędzia, formy wsparcia oraz systemy informatyczne. To wszystko jest możliwe właśnie dzięki naszym darczyńcom oraz podatnikom, przekazującym, zgodnie z ubiegłorocznymi zmianami, 1,5% podatku. Z tego miejsca chciałbym im wszystkim serdecznie podziękować.
mówi Łukasz Wielgosz, członek zarządu Fundacji Avalon.
Fundacja czeka teraz na pilne przesłanie z Urzędu Skarbowego informacji o tym, jak suma ta przekłada się na poszczególne szczegółowe cele wskazane przez podatników. Dane z Urzędu Skarbowego zwyczajowo przekazywane są organizacjom pożytku publicznego na przełomie września i października. Dopiero po otrzymaniu tych informacji Fundacja rozdzieli środki zgodnie z wolą podatników (proces ten w ubiegłym roku Fundacja przeprowadziła w rekordowym tempie około 5 dni od otrzymania danych) po czym natychmiast rozpocznie realizację wniosków o dofinansowanie.
Tylko w ciągu minionych 12 miesięcy, dzięki wsparciu z 1% podatku za rok 2021 i dzięki przekazanym darowiznom, Fundacja zrealizowała blisko 20 tys. wniosków o pomoc finansową o wartości ponad 58 mln złotych. Wiadomo już, że w nadchodzącym roku suma ta będzie zdecydowanie wyższa.
Wzrost wsparcia dla osób, którym pomaga Fundacja Avalon to, w naszej ocenie, przede wszystkim efekt kluczowej zmiany w polskim prawie, polegającej na możliwości przekazania organizacjom społecznym 1,5% podatku, a nie tak jak wcześniej 1%. Wszystko wskazuje więc na to, że wzrost wsparcia będzie dotyczył całego sektora organizacji pożytku publicznego, choć na oficjalne dane z Ministerstwa Finansów trzeba jeszcze poczekać. Na razie możemy opierać się na cząstkowych informacjach publikowanych przez regionalne Izby Administracji Skarbowej, które zdecydowały się poinformować o wzrostach. Wynika z nich, że zainicjowana przez naszą Fundację walka o 1,5% podatku przyniosła efekt najbardziej pozytywny z możliwych – mimo ogromnego zagrożenia zmianami podatkowymi, do organizacji społecznych popłynie niezależne od polityków, rekordowe wsparcie finansowe.
mówi Krzysztof Dobies, Dyrektor Generalny Fundacji Avalon
Przypomnijmy – w rezultacie zmian podatkowych wprowadzonych w zeszłym roku pod nazwą „Polski Ład”, znacząco obniżony został w Polsce podatek dochodowy od osób fizycznych, za czym szła gwałtowna obniżka wsparcia dla organizacji w postaci 1% podatku. Szacunkowe obliczenia mówiły o nawet ponad 200 mln złotych mniej na realizację zadań pożytku publicznego, w tym pomocy osobom najbardziej potrzebującym.
W obliczu tych zagrożeń Fundacja Avalon w kwietniu 2022 roku zainicjowała sojusz społeczny mający na celu walkę o zwiększenie wsparcia dla organizacji. Polski rząd, zdający sobie sprawę z sytuacji, planował wprowadzenie przyznawanych uznaniowo grantów pomocowych. O tym, do których organizacji środki miały trafić, a do których nie, miały decydować konkursy tworzone i realizowane przez polityków i ministerialnych urzędników.
Fundacja Avalon zaangażowała do walki największe polskie organizacje pożytku publicznego, oraz organizacje zrzeszające takie jak OFOP czy Forum Darczyńców. Przez pół roku Fundacja i organizacje sojusznicze prowadziły otwarty spór z rządem oraz politykami Zjednoczonej Prawicy o los przyszłego wsparcia dla organizacji.
Sejm nie był skłonny poprzeć starań organizacji. Kluczowa poprawka wprowadzająca 1,5% podatku dla OPP pojawiła się dopiero w czasie prac nad zmianami Polskiego Ładu w Senacie. Po przesłaniu poprawki do Sejmu strona rządowa próbowała ją odrzucić, jednak zabrakło jej pojedynczych głosów do wymaganej większości. W efekcie – zmiana stała się faktem. A dziś widzimy, jakie przyniosła efekty.
Najważniejsze jest to, że o wszystkim decyduje polski podatnik, a nie polski polityk. A my dzisiaj już wiemy, że wsparcie jakie uzyskają dzięki nam osoby z niepełnosprawnościami i przewlekle chore będzie rekordowe i w wielu przypadkach da większe szanse na ratowanie zdrowia i życia oraz ułatwi zmagania z niełatwą, polską codziennością. Obserwując chociażby to, jaki los spotyka takie projekty jak wprowadzane właśnie świadczenie wspierające, zdajemy sobie sprawę, że jeszcze przez wiele lat osoby z niepełnosprawnościami i przewlekle chore wymagające wsparcia będą musiały liczyć na działalność organizacji społecznych. Naszą misją od 16 lat jest niesienie im pomocy i cieszymy się, że w tym roku będziemy mieli o wiele większe możliwości. A jeśli udało się dodatkowo wywalczyć zmianę, która rewolucyjnie polepsza sytuację organizacji pożytku publicznego, to mogę tylko z uśmiechem rzec – nie ma za co!
mówi Sebastian Luty, Prezes Zarządu Fundacji Avalon.
Fundacja Avalon to jedna z największych organizacji pozarządowych w Polsce wspierających osoby z niepełnosprawnościami i przewlekle chore. Organizacja powstała w 2006 roku, a od roku 2009 posiada status organizacji pożytku publicznego. Ma siedzibę w Warszawie, jednak swoim wsparciem obejmuje osoby potrzebujące z całej Polski. Fundacja oferuje pomoc potrzebującym w obszarze finansowym, a także prowadzi szereg programów społecznych i edukacyjnych, mających na celu zmianę postrzegania osób z niepełnosprawnościami w polskim społeczeństwie. Fundacja Avalon aktualnie wspiera blisko 14 000 osób z całej Polski. Łączna wartość pomocy udzielonej przez Fundację swoim podopiecznym wynosi ponad 300 mln złotych.
Kolejne wyróżnienie dla Łukasza Wielgosza
Czy Polska gotowa jest na walkę z hejtem?
Wybory do Młodzieżowej Rady Powiatu Wrocławskiego – druga kadencja
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Prawo
W ciągu 10 lat w Polsce może brakować 2,1 mln pracowników. Ratunkiem dla rynku pracy wzrost zatrudnienia cudzoziemców
Do 2035 roku liczba osób pracujących w Polsce zmniejszy się o 2,1 mln – wynika z analizy Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Lukę tę częściowo mogliby zapełnić pracownicy zagraniczni. Pracodawcy czekają na przepisy, które zwiększą atrakcyjność naszego rynku pracy dla imigrantów zarobkowych i ułatwią procedury. Nowe przepisy opracowane przez resort pracy, które mają wejść w życie w 2025 roku, mają zwiększyć szybkość i efektywność postępowań administracyjnych w sprawach zatrudniania cudzoziemców.
Konsument
Kupujący nieruchomości mogą jeszcze liczyć na rabaty. Zwłaszcza w przypadku nowych inwestycji deweloperskich
W grudniu sprzedaż nowych mieszkań na większości dużych rynków w Polsce pozostała stabilna względem poprzedniego miesiąca. Spadła w Krakowie i Warszawie, a wzrosła w Gdańsku, Łodzi, Poznaniu i we Wrocławiu – wynika z Barometru Cen Mieszkań Tabelaofert.pl. Nowe mieszkania trafiające do oferty są zdecydowanie tańsze, niż wynosi średnia rynkowa dla danego miasta. Ze względu na dużą podaż lokali klienci mogą liczyć na rabaty cenowe, które w ciągu kolejnych sześciu–dziewięciu miesięcy będą jednak stopniowo maleć.
Zdrowie
Polska potrzebuje centralnego systemu dokumentacji medycznej. Jest niezbędny w wypadku sytuacji kryzysowych
W sytuacji konfliktu zbrojnego lub innej sytuacji kryzysowej o efektywności działań z zakresu medycyny pola walki może decydować dostęp do dokumentacji medycznej pacjenta – zarówno żołnierza, jak i cywila. Tymczasem okazuje się, że choć na placówkach ciąży obowiązek prowadzenia tej dokumentacji elektronicznie, to systemy w poszczególnych podmiotach nie komunikują się ze sobą. Zupełnie inne są też ramy prawne dla działania w tym zakresie jednostek cywilnych i wojskowych. Eksperci są zdania, że musi powstać centrum usług wspólnych, które będzie operatorem danych.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.