Komunikaty PR

Tragiczny finał bombardowania Ariha w Syrii

2021-10-26  |  05:00
Biuro prasowe
Kontakt
Dorota Zadroga
PMM

ul. Batorego 2/30
31-135 Kraków
dorota.zadroga|pmm.org.pl| |dorota.zadroga|pmm.org.pl
698989141
pmm.org.pl
Do pobrania Ariha ( 0.05 MB )

20 października co najmniej 11 cywilów, w tym 4 dzieci, zginęło w wyniku wybuchu w Ariha w północno-zachodniej Syrii, mieście oddalonym o 50 km od granicy z Turcją. Obszar ten jest regularnie ostrzeliwany mimo zawieszenia broni obowiązującego od ubiegłego roku. To ostatnie terytorium w kraju, które nie jest pod władzą reżimu.

Jednym z dzieci, które straciło życie w bombardowaniu, był Omar. Jego brat bliźniak, Ali, przeżył, ale nie udało się uratować jego nogi i konieczna była natychmiastowa amputacja. Atak został przeprowadzony w momencie gdy dzieci zmierzały do szkoły idąc przez ruchliwy plac, przez co stały się ofiarami. W akcji ratunkowej wzięli udział wolontariusze z Białych Hełmów, współpracujący z Polską Misją Medyczną w kwestii zapewniania opieki medycznej wśród mieszkańców pogrążonego w walkach kraju.

Otrzymaliśmy od lekarzy z Idlib prośbę o pomoc dla chłopca, który w kilka sekund nie tylko stracił brata, ale sam również został poważnie poszkodowany, i od razu zgodziliśmy się na przekazanie pieniędzy na protezę. Od początku wojny w Syrii widzimy, że najtragiczniejszymi ofiarami są najmłodsi. Wśród naszych podopiecznych mamy przypadki dzieci, które straciły kończyny mając zaledwie kilka miesięcy, kiedy zbombardowane zostały pokoje, w których spały. Prowincja Idlib pozostaje jednym z najniebezpieczniejszych miejsc w kraju, ale wciąż mieszkają w niej ponad 4 miliony ludzi, którzy potrzebują wsparcia – mówi Dorota Zadroga z Polskiej Misji Medycznej.

Atak na osiedle kontrolowanej przez rebeliantów 40-tysięcznej miejscowości w północno-zachodniej części kraju nastąpił krótko po porannym zamachu bombowym na jadących autobusem syryjskich żołnierzy, w którym zginęło 14 osób, a kilka zostało rannych. Według relacji lokalnych mediów, dwa przyczepione do autobusu ładunki wybuchowe zostały zdetonowane gdy przejeżdżał pod mostem w centrum miasta w godzinach szczytu. W ostatnich tygodniach w kraju pogłębił się kryzys, narażając mieszkańców na niebezpieczeństwo kolejnych ataków. Rzecznik ONZ Stéphane Dujarric opisał niedawną eskalację przemocy jako najbardziej znaczący wzrost działań wojennych w północno-zachodniej Syrii od czasu zawieszenia broni w marcu 2020 r.

W wyniku trwającej od ponad dekady wojny życie straciło ponad 305 tysięcy ludzi, jednak ONZ wskazuje, że statystyki prawdopodobnie są niedoszacowane, szczególnie ze względu na ogromną skalę osób uznawanych za zaginione. Szacuje się, że ok. 1 mln Syryjczyków, w tym ponad 240 tys. dzieci, ma amputowane kończyny i wymaga wsparcia. Polska Misja Medyczna jest obecna w Idlib od 2016 roku, dzięki pozyskanym funduszom ponownie otwierając centrum ortopedyczne w Termanin. Na miejscu pracują fizjoterapeuci, ortopedzi i protetycy, którzy pomogą Alemu ponownie stanąć na nogi po tragicznym doświadczeniu.

Wesprzyj akcję Polskiej Misji Medycznej:

- wpłać datek przez stronę https://pmm.org.pl/chce-pomoc#syria

- wpłać datek na oficjalnej zbiórce dla Alego na Facebooku https://bit.ly/Proteza_dla_Alego

- przekaż darowiznę na numer konta PMM dla Syrii: 08 1240 4650 1111 0010 4607 7315

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: PMM
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Polityka Podsumowania powyborcze. Podium w rankingu zainteresowania tym razem nie dla KO Biuro prasowe
2024-06-29 | 20:30

Podsumowania powyborcze. Podium w rankingu zainteresowania tym razem nie dla KO

Podsumowania powyborcze. Podium w rankingu zainteresowania tym razem nie dla KO i PiS Konfederacja wzbudziła największe zainteresowanie mediów internetowych w powyborczym tygodniu,
Polityka Kampania NASK: Nie dajmy kłamać o wyborach
2024-06-05 | 13:00

Kampania NASK: Nie dajmy kłamać o wyborach

Treści o charakterze dezinformacyjnym można zgłaszać przez formularz na stronie bezpiecznewybory.pl. Apelujemy do mediów, by przekazywały tę informację swoim
Polityka Nowy Europejski Bauhaus Festiwal 2024
2024-04-24 | 13:00

Nowy Europejski Bauhaus Festiwal 2024

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, w swoim przemówieniu inaugurującym Festiwal Nowy Europejski Bauhaus podkreśliła, że jest przekonana, iż inicjatywa ta będzie

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Konkurs Polskie Branży PR

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Przedsiębiorcy czekają na doprecyzowanie przepisów dotyczących Małego ZUS-u Plus. W sądach toczy się ponad 600 spraw z ZUS-em

Oddziały Biura Rzecznika MŚP prowadzą już ponad 600 spraw dotyczących Małego ZUS-u Plus. Przedmiotem sporu z ZUS-em jest interpretacja, jak długo – dwa czy trzy lata – powinna trwać przerwa, po upływie której przedsiębiorca może ponownie skorzystać z niższych składek. Pod koniec czerwca Sąd Okręgowy w Gorzowie Wielkopolskim wydał pierwszy wyrok, w którym podzielił korzystną dla przedsiębiorców argumentację Rzecznika MŚP. – Nie stanowi on jeszcze o linii interpretacyjnej. Czekamy na wejście w życie ustawy deregulacyjnej, która ułatwi od stycznia przedsiębiorcom przechodzenie na Mały ZUS Plus – mówi Agnieszka Majewska, Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców.

Problemy społeczne

Awaria CrowdStrike’a miała podobne skutki jak potencjalny cyberatak. Uzależnienie od technologii to ryzyko wyłączenia całych gałęzi gospodarki

Ogromna awaria systemu Windows, wywołanego błędem w aktualizacji oprogramowania CrowdStrike, doprowadziła do globalnego paraliżu. Przestały działać systemy istotne z perspektywy codziennego życia milionów ludzi. Tylko w piątek odwołano kilka tysięcy lotów na całym świecie,  a w części regionów w USA nie działał numer alarmowy. – To pokazuje, że im bardziej jesteśmy uzależnieni od technologii, tym łatwiej wykluczyć wręcz całe gałęzie gospodarki, a podobne skutki mógłby mieć cyberatak – ocenia Krzysztof Izdebski z Fundacji im. Stefana Batorego. Jego zdaniem tego typu incydenty są nie do uniknięcia i trzeba się na nie lepiej przygotować.

Ochrona środowiska

Nowelizacja przepisów ma przyspieszyć rozwój farm wiatrowych. Do 2040 roku Polska może mieć zainstalowane w nich ponad 40 GW mocy

Jeszcze w tym kwartale ma zostać przyjęty przez rząd projekt zmian w ustawie o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych. Nowelizacja zmniejsza minimalną odległość turbin wiatrowych od zabudowań do 500 m. Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej ocenia, że zmiana odległości zwiększy potencjał energetyki wiatrowej do 2040 roku nawet dwukrotnie, do poziomu 41,1 GW. – Branża czeka też na przyspieszenie procedur, przede wszystkim procedury środowiskowej i całego procesu zmiany przeznaczenia gruntów – mówi Anna Kosińska, członkini zarządu Res Global Investment.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.