Komunikaty PR

Tragiczny finał bombardowania Ariha w Syrii

2021-10-26  |  05:00
Biuro prasowe
Kontakt
Dorota Zadroga
PMM

ul. Batorego 2/30
31-135 Kraków
dorota.zadroga|pmm.org.pl| |dorota.zadroga|pmm.org.pl
698989141
pmm.org.pl
Do pobrania Ariha ( 0.05 MB )

20 października co najmniej 11 cywilów, w tym 4 dzieci, zginęło w wyniku wybuchu w Ariha w północno-zachodniej Syrii, mieście oddalonym o 50 km od granicy z Turcją. Obszar ten jest regularnie ostrzeliwany mimo zawieszenia broni obowiązującego od ubiegłego roku. To ostatnie terytorium w kraju, które nie jest pod władzą reżimu.

Jednym z dzieci, które straciło życie w bombardowaniu, był Omar. Jego brat bliźniak, Ali, przeżył, ale nie udało się uratować jego nogi i konieczna była natychmiastowa amputacja. Atak został przeprowadzony w momencie gdy dzieci zmierzały do szkoły idąc przez ruchliwy plac, przez co stały się ofiarami. W akcji ratunkowej wzięli udział wolontariusze z Białych Hełmów, współpracujący z Polską Misją Medyczną w kwestii zapewniania opieki medycznej wśród mieszkańców pogrążonego w walkach kraju.

Otrzymaliśmy od lekarzy z Idlib prośbę o pomoc dla chłopca, który w kilka sekund nie tylko stracił brata, ale sam również został poważnie poszkodowany, i od razu zgodziliśmy się na przekazanie pieniędzy na protezę. Od początku wojny w Syrii widzimy, że najtragiczniejszymi ofiarami są najmłodsi. Wśród naszych podopiecznych mamy przypadki dzieci, które straciły kończyny mając zaledwie kilka miesięcy, kiedy zbombardowane zostały pokoje, w których spały. Prowincja Idlib pozostaje jednym z najniebezpieczniejszych miejsc w kraju, ale wciąż mieszkają w niej ponad 4 miliony ludzi, którzy potrzebują wsparcia – mówi Dorota Zadroga z Polskiej Misji Medycznej.

Atak na osiedle kontrolowanej przez rebeliantów 40-tysięcznej miejscowości w północno-zachodniej części kraju nastąpił krótko po porannym zamachu bombowym na jadących autobusem syryjskich żołnierzy, w którym zginęło 14 osób, a kilka zostało rannych. Według relacji lokalnych mediów, dwa przyczepione do autobusu ładunki wybuchowe zostały zdetonowane gdy przejeżdżał pod mostem w centrum miasta w godzinach szczytu. W ostatnich tygodniach w kraju pogłębił się kryzys, narażając mieszkańców na niebezpieczeństwo kolejnych ataków. Rzecznik ONZ Stéphane Dujarric opisał niedawną eskalację przemocy jako najbardziej znaczący wzrost działań wojennych w północno-zachodniej Syrii od czasu zawieszenia broni w marcu 2020 r.

W wyniku trwającej od ponad dekady wojny życie straciło ponad 305 tysięcy ludzi, jednak ONZ wskazuje, że statystyki prawdopodobnie są niedoszacowane, szczególnie ze względu na ogromną skalę osób uznawanych za zaginione. Szacuje się, że ok. 1 mln Syryjczyków, w tym ponad 240 tys. dzieci, ma amputowane kończyny i wymaga wsparcia. Polska Misja Medyczna jest obecna w Idlib od 2016 roku, dzięki pozyskanym funduszom ponownie otwierając centrum ortopedyczne w Termanin. Na miejscu pracują fizjoterapeuci, ortopedzi i protetycy, którzy pomogą Alemu ponownie stanąć na nogi po tragicznym doświadczeniu.

Wesprzyj akcję Polskiej Misji Medycznej:

- wpłać datek przez stronę https://pmm.org.pl/chce-pomoc#syria

- wpłać datek na oficjalnej zbiórce dla Alego na Facebooku https://bit.ly/Proteza_dla_Alego

- przekaż darowiznę na numer konta PMM dla Syrii: 08 1240 4650 1111 0010 4607 7315

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: PMM
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Polityka Kolejne wyróżnienie dla Łukasza Wielgosza Biuro prasowe
2024-11-21 | 14:00

Kolejne wyróżnienie dla Łukasza Wielgosza

Rada Działalności Pożytku Publicznego jest organem opiniodawczo-doradczym, którego rolą jest konsultowanie i opiniowanie dokumentów dla potrzeb organu jednostki administracyjnej,
Polityka Czy Polska gotowa jest na walkę z hejtem?
2024-11-12 | 16:00

Czy Polska gotowa jest na walkę z hejtem?

Pierwsze czytanie projektu ujawnia podziały. W czwartek w Sejmie odbyła się intensywna debata nad projektem ustawy antyhejterskiej, stworzonym zgłoszonym przez Polski 2050 i Trzecią
Polityka Wybory do Młodzieżowej Rady Powiatu Wrocławskiego – druga kadencja
2024-10-25 | 10:00

Wybory do Młodzieżowej Rady Powiatu Wrocławskiego – druga kadencja

Stowarzyszenie Młody Dolny Śląsk we współpracy z Powiatem Wrocławskim ogłasza wybory do Młodzieżowej Rady Powiatu Wrocławskiego. W listopadzie rozpocznie się proces wyborczy,

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

IMM Szkolenie

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Polityka

R. Metsola: Polska ma bardzo dobrą pozycję do bycia liderem UE na następne pół roku. Bezpieczeństwo w centrum uwagi prezydencji

Program i priorytety polskiej prezydencji w Radzie UE, rozpoczynającej się 1 stycznia 2025 roku, były głównymi tematami spotkań przewodniczącej Parlamentu Europejskiego Roberty Metsoli oraz liderów grup politycznych w PE z polskim premierem i marszałkami Sejmu i Senatu. Najważniejsza na agendzie w nadchodzącym półroczu będzie kwestia bezpieczeństwa – nie tylko militarnego, lecz także gospodarczego, energetycznego, zdrowotnego czy żywnościowego.

Handel

Szara strefa na rynku e-papierosów sięga 37,5 proc. Przez podwyżki cen więcej użytkowników może szukać nielegalnych źródeł

Szara strefa na polskim rynku papierosów elektronicznych i e-liquidów może sięgać 37,5 proc. – wynika z raportu opracowanego dla stowarzyszenia VAP. Dużym problemem jest zwłaszcza masowy napływ do Polski tanich, jednorazowych e-papierosów smakowych, których rzeczywista sprzedaż może być nawet kilkukrotnie wyższa niż oficjalne statystyki i po które coraz częściej sięgają dzieci i młodzież. Do rozwoju szarej strefy mogą się też przyczynić podwyżki akcyzy – badani użytkownicy e-papierosów deklarują, że w razie wzrostu ich cen będą ich szukać w innych źródłach.

Konsument

Polska nie powołała jeszcze koordynatora ds. usług cyfrowych. Projekt przepisów na etapie prac w rządzie

Projekt ustawy wdrażającej unijny akt o usługach cyfrowych (DSA) do polskiego prawa jest na etapie prac w rządzie i ma wejść w życie na początku 2025 roku – zapowiada Ministerstwo Cyfryzacji. Chociaż przyjęte na forum UE przepisy obowiązują w Polsce bezpośrednio już od lutego br., to wymagają one również pewnych dostosowań w krajowych regulacjach. Chodzi m.in. o ustanowienie koordynatora ds. usług cyfrowych, czyli regulatora, który ma odpowiadać za egzekwowanie obowiązków nałożonych na platformy internetowe.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.