Wyborcza gorączka na Węgrzech – Fidesz u progu historycznego starcia
Biuro Prasowe Unibet w Polsce
ul. Woronicza 31 lok. 254
02-640 Warszawa
biuroprasowe.unibet|visiongroup.pl| |biuroprasowe.unibet|visiongroup.pl
604198300
www.visiongroup.pl
Ostatnie dni przed wyborami parlamentarnymi na Węgrzech przyniosły burzę w sondażowych pomiarach. Niektóre wskazywały nawet na różnice w granicach błędu statystycznego między czołowymi ugrupowaniami. Najnowsze badania nie zmieniają jednak marcowej średniej poparcia, która wciąż wskazuje na zwycięstwo sojuszu Fidesz-KDNP (50%), prowadzonego przez Viktora Orbána. Koalicja sześciu kluczowych partii opozycyjnych i jej kandydat na premiera Péter Márki-Zay mogą liczyć na poparcie 44% wyborców. Analitycy londyńskiej firmy Unibet przeanalizowali, kto 3 kwietnia może objąć stery w Budapeszcie.
Ostatni miesiąc wyborczego wyścigu był naznaczony niespodziewanymi zdarzeniami, na czele z nagłym załamaniem się sytuacji geopolitycznej we wschodniej Europie. Orbán zdecydował się obrać bardzo neutralny kurs w porównaniu z innymi krajami Unii Europejskiej. Tymczasem czołowi politycy zjednoczonej opozycji nawołują do większej solidarności z unijnymi działaniami. Wyraźna różnica zdań w tej kwestii spowodowała, że może być to istotny czynnik przy podejmowaniu decyzji przez wielu wyborców. Kondycji Fideszu nie poprawia również pogłębiający się kryzys ekonomiczny, którego postępy zdecydowanie przyspieszyła sytuacja międzynarodowa. Wszystko to powoduje, że perspektywa ostatecznego rozstrzygnięcia wyścigu jest wciąż otwarta. Analitycy londyńskiej firmy Unibet oceniają, że prawdopodobieństwo zwycięstwa zjednoczonej opozycji wynosi 25%.
Fidesz wygra dzięki poparciu prowincji?
Na węgierskiej scenie politycznej, podobnie jak w Polsce, największe poparcie dla partii rządzącej zauważalne jest w mniejszych miejscowościach i wsiach, podczas gdy duże miasta stawiają na zjednoczoną opozycję. Prawidłowość ta czerpie swoje źródła zarówno w motywacjach ekonomicznych, jak i ideologicznych. Bardziej konserwatywna prowincja patrzy zdecydowanie przychylniejszym okiem na prawicowy rząd, podczas gdy duże miasta widzą perspektywę rozwoju kraju w liberalnej opozycji. Patrząc liczbowo, większa część elektoratu rezyduje w mniejszych aglomeracjach oraz wsiach, co powoduje, że rozkład poparcia jest korzystny dla Fideszu. Efekt ten potęgują również niedawne zmiany w ordynacji wyborczej, mogące być źródłem korzystniejszego dla władz rozstrzygnięcia. Analitycy londyńskiej firmy Unibet oceniają, że Fidesz-KDNP ma 83,3% szans na zwycięstwo w kwietniowych wyborach parlamentarnych.
Prognoza wyników
Biorąc pod uwagę średnią sondażową i najnowsze zmiany w sytuacji geopolitycznej należy spodziewać się bardzo zaciętej walki o wyborcze zwycięstwo. Eksperci podkreślają jednak, że przewaga Fideszu jest znacząca nie tylko na polu sondażowym. Przekaz partii rządzącej dominuje w mediach, a kampania Fideszu była znacznie lepiej dofinansowana niż starania opozycji. Z tych powodów najbardziej prawdopodobne jest kolejne zwycięstwo Viktora Orbána. Analitycy londyńskiej firmy Unibet oceniają, że Fidesz-KDNP ma 58,1% szans na uzyskanie wyniku wyższego niż 49% głosów.
Kolejne wyróżnienie dla Łukasza Wielgosza
Czy Polska gotowa jest na walkę z hejtem?
Wybory do Młodzieżowej Rady Powiatu Wrocławskiego – druga kadencja
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Infrastruktura
Budowa sieci szybkiej łączności dla polskiej energetyki wchodzi w kolejny etap. Czas usuwania awarii będzie krótszy
Spółka PGE Dystrybucja podpisała z firmą Ericsson umowę na dostawę blisko 600 systemów zasilania dla radiowych stacji bazowych i transmisyjnych węzłów agregacyjnych w ramach Programu LTE450. Jest to już ostatni kontrakt na dostawę kluczowych składników sprzętu telekomunikacyjnego sieci LTE450. Jego realizacja ma umożliwić budowę sieci o kluczowym znaczeniu dla sektora energetycznego, co przyspieszy jego cyfryzację.
Ochrona środowiska
Wzmocniona ochrona ponad 1,2 mln ha lasów. Część zostanie wyłączona z pozyskiwania drewna
Lasy Państwowe przedstawiły plan zwiększenia ochrony dla 17 proc. terenów leśnych, którymi zarządzają. To w sumie ponad 1,2 mln hektarów, z których 0,5 mln ha ma być całkowicie wyłączone z pozyskania drewna. Dodatkowa ochrona obejmie najcenniejsze przyrodniczo lasy w Polsce, w tym m.in. nadleśnictwa Puszczy Białowieskiej i najstarsze lasy w Polsce. Przedstawiciele LP podkreślają, że propozycja jest bezpieczna gospodarczo, ponieważ uwzględnia potrzeby przemysłu drzewnego i lokalnych mieszkańców.
Telekomunikacja
M. Wąsik: Potrzeba twardej reakcji UE na uszkodzenie kabli na Bałtyku. To element wojny hybrydowej
– Nie pohukiwanie w Parlamencie Europejskim, ale twarde sankcje, które Komisja powinna jak najszybciej zaproponować – mówi Maciej Wąsik, europoseł z PiS, zapytany o potrzebną reakcję państw Unii Europejskiej na uszkodzenie kabli biegnących na dnie Morza Bałtyckiego. Jak podkreśla, nikt nie ma wątpliwości, że to element wojny hybrydowej prowadzonej przez Rosję. Dlatego potrzebna jest jednolita i silna odpowiedź UE oraz większe wsparcie dla Ukrainy.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.