Komunikaty PR

Wyborcza gorączka na Węgrzech – Fidesz u progu historycznego starcia

2022-04-01  |  06:00
Kontakt
Agata Przepiórka
Biuro Prasowe Unibet w Polsce

ul. Woronicza 31 lok. 254
02-640 Warszawa
biuroprasowe.unibet|visiongroup.pl| |biuroprasowe.unibet|visiongroup.pl
604198300
www.visiongroup.pl

Ostatnie dni przed wyborami parlamentarnymi na Węgrzech przyniosły burzę w sondażowych pomiarach. Niektóre wskazywały nawet na różnice w granicach błędu statystycznego między czołowymi ugrupowaniami. Najnowsze badania nie zmieniają jednak marcowej średniej poparcia, która wciąż wskazuje na zwycięstwo sojuszu Fidesz-KDNP (50%), prowadzonego przez Viktora Orbána. Koalicja sześciu kluczowych partii opozycyjnych i jej kandydat na premiera Péter Márki-Zay mogą liczyć na poparcie 44% wyborców. Analitycy londyńskiej firmy Unibet przeanalizowali, kto 3 kwietnia może objąć stery w Budapeszcie.

Ostatni miesiąc wyborczego wyścigu był naznaczony niespodziewanymi zdarzeniami, na czele z nagłym załamaniem się sytuacji geopolitycznej we wschodniej Europie. Orbán zdecydował się obrać bardzo neutralny kurs w porównaniu z innymi krajami Unii Europejskiej. Tymczasem czołowi politycy zjednoczonej opozycji nawołują do większej solidarności z unijnymi działaniami. Wyraźna różnica zdań w tej kwestii spowodowała, że może być to istotny czynnik przy podejmowaniu decyzji przez wielu wyborców. Kondycji Fideszu nie poprawia również pogłębiający się kryzys ekonomiczny, którego postępy zdecydowanie przyspieszyła sytuacja międzynarodowa. Wszystko to powoduje, że perspektywa ostatecznego rozstrzygnięcia wyścigu jest wciąż otwarta. Analitycy londyńskiej firmy Unibet oceniają, że prawdopodobieństwo zwycięstwa zjednoczonej opozycji wynosi 25%.

 

Fidesz wygra dzięki poparciu prowincji?

Na węgierskiej scenie politycznej, podobnie jak w Polsce, największe poparcie dla partii rządzącej zauważalne jest w mniejszych miejscowościach i wsiach, podczas gdy duże miasta stawiają na zjednoczoną opozycję. Prawidłowość ta czerpie swoje źródła zarówno w motywacjach ekonomicznych, jak i ideologicznych. Bardziej konserwatywna prowincja patrzy zdecydowanie przychylniejszym okiem na prawicowy rząd, podczas gdy duże miasta widzą perspektywę rozwoju kraju w liberalnej opozycji. Patrząc liczbowo, większa część elektoratu rezyduje w mniejszych aglomeracjach oraz wsiach, co powoduje, że rozkład poparcia jest korzystny dla Fideszu. Efekt ten potęgują również niedawne zmiany w ordynacji wyborczej, mogące być źródłem korzystniejszego dla władz rozstrzygnięcia. Analitycy londyńskiej firmy Unibet oceniają, że Fidesz-KDNP ma 83,3% szans na zwycięstwo w kwietniowych wyborach parlamentarnych. 

 

Prognoza wyników

Biorąc pod uwagę średnią sondażową i najnowsze zmiany w sytuacji geopolitycznej należy spodziewać się bardzo zaciętej walki o wyborcze zwycięstwo. Eksperci podkreślają jednak, że przewaga Fideszu jest znacząca nie tylko na polu sondażowym. Przekaz partii rządzącej dominuje w mediach, a kampania Fideszu była znacznie lepiej dofinansowana niż starania opozycji. Z tych powodów najbardziej prawdopodobne jest kolejne zwycięstwo Viktora Orbána. Analitycy londyńskiej firmy Unibet oceniają, że Fidesz-KDNP ma 58,1% szans na uzyskanie wyniku wyższego niż 49% głosów.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Polityka Wybory samorządowe: KO wygra, PiS utrzyma trzy województwa Biuro prasowe
2024-03-27 | 12:00

Wybory samorządowe: KO wygra, PiS utrzyma trzy województwa

Polityczny Barometr BETFAN wskazuje, że KO pokona PiS zdobywając 30,75% głosów w wyborach do sejmików. Zdaniem polskiego bukmachera największa partia opozycyjna uzyska wynik
Polityka BRAK ZDJĘCIA
2024-02-15 | 12:20

Czy sztuczna inteligencja może wybrać prezydenta USA?

Sfabrykowane obrazy, filmy i nagrania audio to już codzienność w internecie. Lawina dezinformacji napędzana przez AI budzi coraz większe obawy, także w kontekście politycznym. Tymczasem rok 2024 upłynie pod znakiem wyborów nie
Polityka Wartość spokoju społecznego
2024-01-16 | 14:00

Wartość spokoju społecznego

Wskazywanie wrogów Polacy z natury częściej wolą narzekać na swój los i pogodę, niż przyznać, że żyje im się całkiem dobrze i mają powody do zadowolenia. Bardziej

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Kongres MOVE

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Infrastruktura

Sektor ochrony zdrowia odpowiada za większe emisje CO2 niż lotnictwo. Zielone zmiany wymagają drastycznego przyspieszenia

Sektor ochrony zdrowia ponosi znaczące konsekwencje wynikające z rosnącej liczby ekstremalnych zjawisk klimatycznych, ale też poważnego zanieczyszczenia powietrza, a koszty z tym związane będą rosły. Z drugiej strony sam sektor też się przyczynia do zmian klimatycznych – odpowiada za 4 proc. emisji CO2, czym wyprzedza takie branże jak żegluga czy lotnictwo. O potrzebie przyspieszenia zielonych zmian w ochronie zdrowia coraz więcej się mówi, ale to wymaga konkretnych działań. Temu ma służyć powołana właśnie do życia Zielona Koalicja dla Zdrowia, w której uczestniczy prawie 30 podmiotów i której patronuje m.in. Narodowy Fundusz Zdrowia.

Ochrona środowiska

Nowa kadencja samorządów pod znakiem działań energetycznych i klimatycznych. 15 mld euro z UE może przyspieszyć zmiany w tym zakresie

Do wyborów samorządowych pozostał nieco ponad tydzień. Jak pokazuje nowy raport Fundacji Instytut na rzecz Ekorozwoju, na samorządowców nadchodzącej kadencji będzie czekać wiele wyzwań związanych z energetyką i polityką klimatyczną, które wynikają zarówno z regulacji UE, jak i oczekiwań społecznych. Jednak w praktyce możliwości aktywnego działania samorządów w tym obszarze są tak szerokie, jak umożliwiają im to regulacje prawne. – Tutaj pewnych rozwiązań po prostu nie ma albo są w dość dokuczliwy sposób szczegółowe i stwarzają samorządom duże trudności. Dlatego potrzebna jest interwencja rządu, żeby umożliwić samorządom aktywne działania – ocenia dr Wojciech Szymalski, prezes Fundacji Instytut na rzecz Ekorozwoju.

Prawo

Postęp technologiczny rewolucjonizuje pracę specjalistów ds. finansów. Stają się strategicznymi doradcami biznesu

Częste zmiany regulacyjne i postęp technologiczny wymuszają na specjalistach ds. finansów ciągłe nabywanie nowych kompetencji, doszkalanie i uaktualnianie swojej wiedzy. Ci, którzy potrafią się dostosować do szybkich zmian i wesprzeć swoimi umiejętnościami rozwój biznesu, mogą jednak liczyć na większe możliwości rozwoju kariery. – Finanse operują w świecie, który coraz szybciej się zmienia. To powoduje, że w przyszłości ludzie z obszaru finansów będą musieli poświęcać dużo więcej energii na to, żeby dotrzymać tempa – mówi Kuba Neneman, head of finance.ai, commercial data science manager w Shellu.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.