Komunikaty PR

Polka, która trafiła do grona największych gwiazd sztuki

2021-03-05  |  01:00
Biuro prasowe
Do pobrania jpg ( 0.08 MB )

Polka, która trafiła do grona największych gwiazd sztuki, jak Damien Hirst czy Jeff Koons. Artystka, którą reprezentuje jedna z najważniejszych światowych galerii – Gagosian. W tym roku jeden z jej obrazów zostanie pokazany na wystawie w Centrum Pompidou Metz. Ewa Juszkiewicz to dziś jedno z najgorętszych nazwisk świata sztuki. W Polsce jej prace się nie pojawiają, dlatego pokaz obrazu „Strąki” jest wydarzeniem wyjątkowym. Można będzie go oglądać w DESA Unicum od 1 marca, a 11 marca wylicytować na aukcji.

Ewa Juszkiewicz jest uznawana za jedną z najciekawszych i najważniejszych artystek współczesnych. O niezwykłych pracach malarki napisali m.in. krytycy „New York Timesa”, wyróżniając ją jako jedną z kilkunastu najbardziej wyjątkowych twórczyń. Prace Juszkiewicz znajdują się w prywatnych kolekcjach na całym świecie. Obecnie są jednymi z najbardziej poszukiwanych przez kolekcjonerów. Ewa Juszkiewicz w swojej twórczości zajmuje się przede wszystkim kobiecymi portretami. Jej dzieła najczęściej odnoszą się do malarstwa flamandzkiego. Artystka fantazyjnie zniekształca lub zmienia twarze na rozrośnięte huby, korpusy owadów, bukiety roślin czy też na maski plemienne lub udrapowane tkaniny. Juszkiewicz zajmuje się malarstwem, rysunkiem, kolażem oraz animacją. W latach 2004–2009 studiowała malarstwo na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. W DESA Unicum na wystawie „Sztuka Współczesna. Nowe Pokolenie po 1989” można będzie zobaczyć jej zupełnie wyjątkową pracę dyplomową z 2009 roku zatytułowaną „Strąki”. To wielkoformatowy, prawie dwumetrowy obraz, przedstawiający postać dziewczyny, z długimi siwymi włosami, ubraną w barwną spódnicę. Jej trzy dzieła z tego cyklu znajdują się w kolekcji Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.

Linki do wybranych zagranicznych publikacji na temat Ewy Juszkiewicz:

 

https://www.nytimes.com/2019/05/02/arts/design/frieze-new-york-review-art-fair.html

 

https://www.artnews.com/art-news/artists/ewa-juszkiewicz-gagosian-interview-1234577260/

 

https://www.galeriemagazine.com/ewa-juszkiewicz-gagosian-half-gallery/

 

https://www.artribune.com/dal-mondo/2020/12/mostra-ewa-juszkiewicz-gagosian-new-york/

Sztukę kobiecą na wystawie reprezentować będzie również Agata Bogacka. W ubiegłym roku jej obraz „Tak”, przedstawiający kobietę oddającą mocz, został sprzedany za rekordowe 118 tys. złotych. Tym razem w DESA Unicum pojawi się dzieło „Najkrótsza droga do domu”  z 2004 roku. Prace Bogackiej zbudowane są przy pomocy konturu i płaskich plam barwnych – umownie, co ma odrealniać przedstawienia, wzmacniać metafory i przywoływać sposób obrazowania kultury popularnej. Do najważniejszych prac artystki należą autoportrety z cyklu „Ja krwawię!”, szczególnie ze wskazaniem na kobiecą fizjologię, np. „Krew i Mocz”. 

Wyjatkową pracą jest także dzieło Agaty Kus zatytułowane „Nie nadaje się na matkę. Suka”. Artystka zajmuje się głównie malarstwem i wideo. W roku 2017 została nominowana do Nagrody „Spojrzenia” Deutsche Banku i Zachęty.  W rankingu Kompasu Młodej Sztuki 2020 zajęła pierwsze miejsce wraz z Łukaszem Patelczykiem. Jej obrazy znajdują się m. in. w kolekcji Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK w Krakowie, Muzeum Narodowym w Gdańsku oraz w licznych kolekcjach prywatnych w Polsce i zagranicą. Charakterystyczna dla jej malarstwa równoczesna wielość narracji, spojona w jedną kompozycję, pozwala na wielowątkowe czytanie obrazu. Nieoczywistość i dwuznaczność tych obrazów otwiera wiele możliwości interpretacji oraz podążania za ich niezwykle fascynującą narracją. Artystka stosuje przy tym liczne gry formalne, jak malarskie kolaże, pseudo-wycinanki, wklejki, zamazywania i destrukcje, sugerując zestawienie ze sobą wielu kompozycji o różnej fakturze i technice.

Na wystawie i aukcji pojawią się także prace m.in. Piotra Uklańskiego, Normana Leto czy Jakuba Juliana Ziółkowskiego. Dzieła oglądać można będzie od 1 marca, a 11 marca wylicytować podczas aukcji „Sztuka Współczesna. Nowe Pokolenie po 1989”. Licytować można online, przez aplikację, telefonicznie lub przez zlecenia stałe. Aukcję oglądać można będzie na kanałach społecznościowych DESA Unicum. 

Wystawa Sztuka Współczesna. Nowe Pokolenie po 1989: 1 -11 marca 2021, godz. 11-19 (poniedziałek-piątek) i godz. 11-16 (sobota), Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Piękna 1A, Warszawa, wstęp wolny

Aukcja Sztuka Współczesna. Nowe Pokolenie po 1989: 11 marca 2021 godz. 19.00, Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Piękna 1A, Warszawa

https://desa.pl/pl/aukcje/sztuka-wspolczesna-nowe-pokolenie-po-1989-snut/

 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Kultura BRAK ZDJĘCIA
2024-04-24 | 01:00

Jak dbać o prawa autorskie?

Od 1995 roku dzięki inicjatywie UNESCO obchodzimy 23 kwietnia Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Z tej okazji powinniśmy przyjrzeć się dobrym praktykom dbania o prawa autorskie, np. dorobkowi Tove Jansson, autorki Muminków.
Kultura Obchody Międzynarodowego Dnia Języka Chińskiego 2024
2024-04-16 | 20:00

Obchody Międzynarodowego Dnia Języka Chińskiego 2024

Ośrodek „Instytut Konfucjusza w Krakowie” serdecznie zaprasza wszystkich na obchody Międzynarodowego Dnia Języka Chińskiego ONZ. Wydarzenie odbędzie się w sobotę 20 kwietnia
Kultura Przyszłość historycznych holenderskich wiatraków jest bezpieczna
2024-03-28 | 15:00

Przyszłość historycznych holenderskich wiatraków jest bezpieczna

Partnerstwo – z Fundacją Światowego Dziedzictwa Kinderdijk – będzie polegało na wykorzystaniu wiedzy technicznej AkzoNobel oraz innowacyjnych powłok firmy w celu konserwacji

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Newseria na XVI Europejskim Kongresie Gospodarczym

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Konsument

T-Mobile startuje w Polsce z nowym konceptem. Pozwoli klientom przetestować i doświadczyć najnowocześniejszych technologii

T-Mobile już od kilku lat realizuje strategię, która mocno skupia się na innowacjach i doświadczeniach klienta związanych z nowymi technologiami. Połączeniem obu tych elementów jest Magenta Experience Center – nowoczesny koncept, który ma zapewnić klientom możliwość samodzielnego przetestowania najnowszych technologii. Format, z sukcesem działający już na innych rynkach zachodnioeuropejskich, właśnie zadebiutował w Warszawie. Będą z niego mogli korzystać zarówno klienci indywidualni, jak i biznesowi.

Problemy społeczne

W Polsce brakuje dostępnych cenowo mieszkań. Eksperci mówią o kryzysie mieszkaniowym

 Większość osób – nawet ze średnimi, wcale nie najgorszymi dochodami – ma problem, żeby zaspokoić swoje potrzeby mieszkaniowe, ale też z tym, żeby po zaspokojeniu tych potrzeb, po opłaceniu wszystkich rachunków i opłat związanych z mieszkaniem, mieć jeszcze środki na godne życie – mówi Aleksandra Krugły z Fundacji Habitat for Humanity Poland. Jak wskazuje, problem stanowi nie tylko wysoki współczynnik przeciążenia kosztami mieszkaniowymi, ale i tzw. luka czynszowa, w której mieści się ponad 1/3 społeczeństwa. Tych problemów nie rozwiąże jednak samo zwiększanie liczby nowych lokali. Potrzebne są również rozwiązania, które umożliwią zaangażowanie sektora prywatnego w zwiększenie podaży dostępnych cenowo mieszkań na wynajem.

Konsument

Od 28 kwietnia Polacy żyją na ekologiczny kredyt. Zmiana zachowań konsumentów może odwrócić negatywny trend

Dzień Długu Ekologicznego, czyli data, do której zużyliśmy wszystkie zasoby, jakie w ciągu roku może zapewnić Ziemia, w tym roku w Polsce przypada 28 kwietnia, kilka dni wcześniej niż rok temu. Coroczne przyspieszenie tego terminu to sygnał, że czerpiemy bez umiaru z naturalnych systemów, nie dając im czasu na odbudowę. – Polskie społeczeństwo staje się coraz bardziej konsumpcyjne, kupujemy i wyrzucamy coraz więcej. Ale też nie mamy tak naprawdę efektywnego narzędzia, żeby temu zapobiec – ocenia Filip Piotrowski, ekspert ds. gospodarki obiegu zamkniętego z UNEP/GRID-Warszawa.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.