Komunikaty PR

Półmetek 2022 w marketingu i komunikacji. Poznaj 3 trendy, które zostaną z nami

2022-06-22  |  13:00
Biuro prasowe

#GenZ

Najmłodsza, lecz najbardziej znacząca grupa w kwestii zrównoważonego rozwoju i priorytetów zdrowotnych na całym świecie. Mowa o generacji Z, wśród której aż trzy czwarte (73%) wierzy, że jest bardziej niż inne pokolenia zaniepokojona tym, jak dieta wpływa na środowisko (2022 Food and Health Survey). Tuż za nimi plasują się Millenialsi (71%). W porównaniu z generacją Baby Boomers, pokolenie Z chętniej sięga po produkty oznaczone małym śladem węglowym czy produktem wytworzonym na bazie roślin. Ten trend dostrzega wielu producentów żywności oraz restauratorów, którzy modyfikują swoje oferty, wzbogacając je o pozycje wegańskie. 

Rynek roślinny rozwija się niezwykle dynamicznie, zaś z danych publikowanych w mediach branżowych wynika, że globalnie ma on urosnąć do ponad 160 mld dolarów w przeciągu najbliższych ośmiu lat. Jeszcze dwa lata temu jego wartość wynosiła niecałe 30 mld dolarów. Dostrzegamy to także na co dzień, ponieważ komunikowanie, promocja oraz fotografowanie propozycji roślinnych staje się coraz częstszym zadaniem w naszej agencji – komentuje Magdalena Malutko, CEO agencji Od kuchni.

W planowaniu działań marketingowych warto więc poświęcić jeszcze więcej uwagi temu, do jakiej generacji kierowany jest przekaz marki. Zupełnie innych komunikatów oczekuje dziś generacja Z, która – wchodząc na rynek pracy – podejmuje równolegle więcej świadomych decyzji zakupowych. Dla wielu marek jest to kluczowa grupa odbiorców. Tworzenie odpowiedniej strategii komunikacji powinno być więc podparte dokładnym zrozumieniem ich potrzeb, języka czy wyznawanych wartości.

#reels & #tiktok

Fenomen TikToka udowodnił, że krótkie, autentyczne formy wideo zyskują dziś na znaczeniu i to na nich specjaliści ds. komunikacji i marketingu będą bazować w najbliższym czasie. Reelsy zalewają instagramowe feedy już od kilku miesięcy. Ich era trwa w najlepsze, a ci, którzy jeszcze nie oswoili się z ruchomym contentem, powinni jak najszybciej nadrobić zaległości. 

Do skuteczności i atrakcyjności reelsów nie musimy dziś przekonywać naszych klientów. Współpracujące z nami marki doskonale o tym wiedzą i z dużą otwartością podchodzą do propozycji dynamicznego contentu. W środowisku kulinarnym, w którym się specjalizujemy, atrakcyjnych dla oka możliwości jest niezwykle dużo, począwszy od prezentowania składników i przepisów, aż po sposób podania czy konsumpcję. Ważny aspekt odgrywa tu także podkład muzyczny, który również musi wpisywać się w globalne lub lokalne trendy – komentuje Dominika Kaczyńska, Community Manager w agencji Od kuchni.

Z raportów TikToka wynika, że muzyka ma tendencję do wykraczania poza platformę. 88% użytkowników wskazuje, że ​​dźwięk na platformie ma kluczowe znaczenie dla ogólnego doświadczenia aplikacji. To zaś skłania ludzi do wyszukiwania, przesyłania, a także kupowania piosenek, które słyszą podczas przeglądania TikToka. Ten trend nie tylko otwiera nowe możliwości artystom i markom, ale tworzy nowy paradygmat dzielenia się, tworzenia i wyszukiwania muzyki.

Szybko zmieniające się trendy na TikToku determinują do bycia na bieżąco ze wszystkimi nowinkami, dlatego mnóstwo czasu należy i warto poświęcić na śledzenie zarówno virali, jak i tych mniej popularnych filmików, w których także może drzemać duży potencjał. Scrollowanie TikToka nie jest więc wyłącznie formą spędzania wolnego czasu. W branży marketingowej oglądanie takich benchmarków i inspiracji pomaga w planowaniu własnych realizacji i wyszukiwaniu ciekawych insightów.

#hedonizm

Co pozostaje konsumentowi w tych trudnych czasach, jeśli nie odrobina hedonizmu? O tym chętnie mówi wiele marek, zachęcając klientów do sprawiania sobie drobnych przyjemności, pozwalających odciąć się od codzienności. Sposobów jest oczywiście wiele, a kreatywnych pomysłów na promocję nie brakuje. Słoneczne popołudnie spędzone na ogródku ulubionej restauracji czy rozpływająca się w ustach czekolada z apetycznymi dodatkami to tylko przykłady chwil przyjemności, do których zachęcają nas dziś marki. 

Dla niektórych drobną przyjemnością jest także zamawianie zakupów online bez konieczności wychodzenia z domu. Pandemiczny zwyczaj do dziś pozostał standardem w wielu domach. Z danych Food Insight wynika, że co najmniej jedna czwarta Amerykanów (25%) kupuje artykuły spożywcze przez internet raz w tygodniu. Dla porównania jeszcze w poprzednim roku było to 20%. Co więcej, połowa konsumentów dokonujących zakupów online (52%) zwraca uwagę na etykiety żywności – mówi Weronika Weimer, Communication Specialist w agencji Od kuchni.

Wszyscy liczymy na to, że najtrudniejsze chwile w tym roku są już za nami i chętnie koncentrujemy się na mówieniu o przyjemnościach. Warto jednak podchodzić z większą dozą elastyczności i wdrażać w swoją pracę popularne dziś zwinne podejście (ang. agile), w którym szybkość reakcji i umiejętność dostosowania się do sytuacji stają się kluczowe do rozwoju i osiągania zamierzonych celów.

 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Media i PR Działania Lena Lighting wyróżnione w Raporcie Odpowiedzialny Biznes w Polsce Biuro prasowe
2024-04-16 | 01:00

Działania Lena Lighting wyróżnione w Raporcie Odpowiedzialny Biznes w Polsce

Raport Odpowiedzialny Biznes w Polsce. Dobre Praktyki 2023 wyróżnia wzorcowe działania firm, opierających swoje strategie na ideach zrównoważonego rozwoju. W tegorocznym
Media i PR McCANN Poland z kampanią dla platformy GdzieJakiBiznes.com Mastercard
2024-04-15 | 10:00

McCANN Poland z kampanią dla platformy GdzieJakiBiznes.com Mastercard

McCANN odpowiada za kampanię dla nowego, innowacyjnego narzędzia Mastercard – GdzieJakiBiznes.com. Platforma powstała z myślą o małych i średnich przedsiębiorcach,
Media i PR Podstęp podcast czyli podcast w ciemno!
2024-04-04 | 23:00

Podstęp podcast czyli podcast w ciemno!

Wśród pierwszych gości Maciej Dąbrowski „Człowiek Warga”, Masny i Prykson Fisk. Postęp Grupa połączyła siły z aktorką Ewa Serwą i odpalili nietypowy podcast.

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Ochrona środowiska

Coraz więcej głosów za przesunięciem systemu kaucyjnego na 2026 rok. Pospieszne zmiany mogą wywołać problemy w gminach

System kaucyjny w Polsce, zgodnie z ustawą, powinien zacząć działać od 2025 roku. To sposób na motywowanie konsumentów do zwrotu zużytych butelek i puszek, by zwiększyć poziom recyklingu. Zmniejszy się w ten sposób także ilość zmieszanych odpadów komunalnych odbieranych przez gminy. Zdaniem ekspertów bez wcześniejszego albo równoległego wprowadzenia rozszerzonej odpowiedzialności producenta (ROP) nowe przepisy mogą oznaczać jednak poważne reperkusje dla gmin. – Odpady pochodzące z systemu kaucyjnego mogą wyciągnąć ze strumieni gminnych ok. 30 proc. najbardziej przychodowego surowca – ocenia  Klaudia Subutkiewicz, dyrektorka Wydziału Gospodarki Odpadami w Urzędzie Miasta Bydgoszczy.

Finanse

Rekordowe notowania złota. Ryzyko eskalacji konfliktu na Bliskim Wschodzie będzie napędzać dalsze wzrosty

W ostatni piątek, kiedy światowe media zdominował temat planowanego irańskiego ataku na Izrael, ceny złota pobiły kolejny rekord, docierając do poziomu 2,4 tys. dol. za uncję. Inwestorzy, obawiając się o eskalację konfliktu na Bliskim Wschodzie, będą bardzo chętnie trzymać ten kruszec w swoich portfelach, co raczej nie wskazuje na możliwość korekty notowań. Podobnie jak zapowiadane obniżki stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych, i to mimo wyższego od oczekiwań odczytu inflacji w marcu. – Bazowym scenariuszem jest łagodzenie polityki monetarnej, a niskie stopy zazwyczaj sprzyjają wyższym cenom złota – mówi Dorota Sierakowska, analityczka surowcowa z DM BOŚ.

Infrastruktura

Szybko rośnie udział odnawialnych źródeł w krajowym miksie energetycznym. Potrzebne przyspieszenie w inwestycjach w sieci przesyłowe

W ubiegłym roku odnawialne źródła energii stanowiły już ponad 40 proc. mocy zainstalowanej w krajowym miksie energetycznym i odpowiadały za 27 proc. całkowitej produkcji energii. Tym samym Polska pobiła kolejne rekordy, ale w kontekście rozwoju OZE na rodzimym rynku wciąż pozostaje wiele do zrobienia. Eksperci i branża wskazują m.in. na konieczność aktualizacji strategicznych dokumentów wyznaczających kierunki polityki energetycznej, szerszego wdrożenia magazynów energii, a przede wszystkim – pilną potrzebę rozwoju systemu przesyłowego i dystrybucyjnego oraz regulacji sprzyjających inwestorom. – Zielona energia potrzebuje przede wszystkim stabilności regulacyjnej i niskiego kosztu kapitału. To kluczowe elementy, które definiują ryzyko i tempo, w jakim możemy budować nowe źródła – mówi Piotr Maciołek, członek zarządu Polenergii.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.