Polska wyrusza na wojnę z cyberprzestępcami
Jak wynika z badania przeprowadzonego przez firmę Bitdefender aż 71 proc. specjalistów z dziedziny bezpieczeństwa uważa, że cyberwojna może stanowić zagrożenie dla ich organizacji. Sytuacja na świecie jest poważna i zaczyna się powoli wymykać spod kontroli nawet największych mocarstw, czego doskonałym przykładem jest atak ransomware na Colonial Pipeline, który wyłączył największy rurociąg z paliwem w Stanach Zjednoczonych. Ten i kilka innych incydentów zachęciły administrację Joe Bidena do podjęcia energicznych działań mających na celu ochronę strategicznych zasobów. Amerykański prezydent zapowiedział, że przeznaczy 20 mld dolarów na wzmocnienie systemów energetycznych pod względem cyberbezpieczeństwa oraz 2 mld dolarów na poprawę stanu sieci działających na obszarach wysokiego ryzyka. Również polski rząd nie zamierza pobłażać cyberprzestępcom. Wydatki na CBZC pochłoną w ciągu dziesięciu lat 4,4 mld złotych. Według raportu ABW CSIRT GOV w 2020 roku liczba faktycznych incydentów w Polsce roku wzrosła o 88 proc. względem roku 2019. Na szczególną uwagę zasługuje wzrost liczby cyberataków na służby i wojsko, który wyniósł 311 proc. w skali roku.
- Tego typu działania jak powołanie CBZC są jak najbardziej zrozumiałe i rząd zasługuje tutaj na pochwałę, tym bardziej, że raporty firm badawczych oraz dostawców systemów bezpieczeństwa budzą poważny niepokój. Bitdefender m.in. informuje o wzmożonej aktywność w tym roku przemysłowych grup szpiegowskich i powiązanych z nimi znacznym wzrostem incydentów APT. Z kolei Gartner straszy cyberatakami, które mogą w przyszłości nie tylko krzywdzić, ale również zabijać ludzi - tłumaczy Mariusz Politowicz z firmy Marken, dystrybutora rozwiązań Bitdefender w Polsce.
Cyberprzestępcy zaczną również coraz częściej atakować łańcuchy dostaw, co pokazują tegoroczne incydenty związane ze szczepionkami na koronawirusa. Z powodów politycznych, a także ekonomicznych, ataki tego typu obejmą branże, które w przeszłości nie były obiektem zainteresowania cyberprzestępców, takie jak opieka zdrowotna czy nieruchomości. Dlatego też trudno sobie wyobrazić walkę z cyberprzestępczością bez wsparcia ze strony państwa. Warto na koniec dodać, że CBZC nie jest jedyną inicjatywą tego rządu dążącą do ochrony sieci informatycznych. W 2019 roku zostało powołane do życia Narodowe Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni, jednostkę podległą Ministerstwu Obrony Narodowej.
Źródło: marken.com.pl; bitdefender.pl

Emitel Partnerem Technologicznym Impact’25

Polki najbardziej przedsiębiorczymi kobietami w Unii Europejskiej. Jak w biznesie może pomóc im AI?

Nowa motorola edge 60 fusion już w Polsce
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Polityka

Z UE na pomoc Ukrainie trafiło 148 mld euro. Potrzebne jest dalsze wsparcie, także w kontekście wypracowania sprawiedliwego pokoju
Prezydent Rosji Władimir Putin ogłosił gotowość do podjęcia bezpośrednich rozmów pokojowych z Ukrainą, które mają się rozpocząć 15 maja w Stambule. USA i UE liczą, że Rosja zgodzi się na 30-dniowe zawieszenie broni i wstrzyma ataki na infrastrukturę krytyczną. Unia już zapowiedziała, że w przypadku odmowy zaostrzy sankcje. Europoseł PiS Arkadiusz Mularczyk apeluje o większą determinację UE w wykorzystaniu zamrożonych rosyjskich aktywów i wsparcie w odbudowie Ukrainy.
Polityka
Prof. L. Balcerowicz: Polska obok Turcji ma największy udział własności państwowej. Potrzebujemy odpolitycznienia gospodarki

Nacjonalizacja i repolonizacja polskiej gospodarki zapowiedziana przez Donalda Tuska wzbudziła mieszane komentarze i reakcje, głównie z powodu niedoprecyzowania, jakie działania miałaby oznaczać. Zdaniem prof. Leszka Balcerowicza to „mętny slogan”, za którym może się kryć wiele znaczeń, takich jak ograniczenie wpływu kapitału zagranicznego albo nacjonalizacja. Tymczasem tym, co naprawdę potrzebne jest gospodarce, jest wycofanie się z niej polityków i prywatyzacja spółek, których wciąż zbyt wiele znajduje się w gestii rządzących – ocenia ekonomista.
Przemysł
Trwa operacja zmiany wyposażenia indywidualnego żołnierzy. Potrzebny modułowy system „od stóp do głów”

Według zapowiedzi MON ten rok ma być przełomowy pod względem zmiany wyposażenia indywidualnego polskich żołnierzy. To efekt trwającej od 1,5 roku operacji Szpej, której celem jest modernizacja umundurowania oraz uzbrojenia i której rząd nadał wysoki priorytet. Podczas ubiegłotygodniowego forum Defence24 Days dwie polskie firmy przedstawiły swoją propozycję systemu wyposażenia „od stóp do głów” dla żołnierzy, którego zaletą ma być nie tylko kompleksowość, ale także modułowość i możliwość dostosowania do konkretnych potrzeb danego operatora.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.