Polski startup DefendEye zrewolucjonizuje operacje obronne i ratunkowe
Krakowski startup DefendEye wprowadził na rynek pierwszego na świecie w pełni autonomicznego drona, zaprojektowanego z myślą o wsparciu operacji ratunkowych i obronnych. Zespół kierowany przez seryjnego przedsiębiorcę Jamesa Bucheimana stworzył innowacyjne rozwiązanie, które dzięki wykorzystaniu sztucznej inteligencji umożliwia wszechstronny i bezpieczny monitoring z powietrza bez potrzeby konfiguracji urządzenia, czy angażowania wyszkolonych pilotów. Dron DefendEye nie tylko samodzielnie lata, ale także realizuje powierzone mu misje. Wbudowana technologia AI potrafi zidentyfikować człowieka z góry niezwykle szybko i precyzyjnie, co czyni DefendEye wyjątkowo skutecznym w operacjach obronnych i ratunkowych, jak również w zastosowaniach cywilnych, takich jak rolnictwo czy inspekcja infrastruktury.
Współczesne drony znajdują szerokie zastosowanie w wielu dziedzinach – od operacji wojskowych i ratowniczych, przez monitorowanie upraw rolnych i stanu gleb, aż po inspekcje infrastruktury i logistykę. Dotychczas jednak, obsługa dronów, zwłaszcza w skomplikowanych misjach takich jak ratownictwo morskie, gaszenie pożarów czy poszukiwania zaginionych ludzi, wymagała zaangażowania wysoko wykwalifikowanych specjalistów. Wprowadzenie autonomicznych dronów, które mogą realizować te zadania samodzielnie i bez czasochłonnej konfiguracji urządzenia, otwiera nowe możliwości, zapewniając szybsze, bardziej efektywne i bezpieczne operacje.
Pierwszy na świecie w pełni autonomiczny dron
W odpowiedzi na rosnące potrzeby rynku, krakowski startup DefendEye stworzył pierwszego na świecie autonomicznego drona o podwójnym zastosowaniu. Ich technologia zapewnia firmom oraz jednostkom wojskowym, siłom bezpieczeństwa i służbom ratunkowym dostępne i wszechstronne rozwiązanie do monitoringu z powietrza. W przeciwieństwie do tradycyjnych dronów, DefendEye nie wymaga ani skomplikowanej konfiguracji, ani specjalistycznych umiejętności do obsługi. Potrafi samodzielnie wystartować, przeszukać teren, zidentyfikować cele i je śledzić, a następnie bezpiecznie wylądować. Ich technologia identyfikuje ludzi z powietrza i dzięki widokowi stosującemu odpowiednie znaczniki w czasie rzeczywistym, pozwala operatorowi natychmiast zrozumieć gdzie znajdują się poszukiwane osoby. Tym samym DefendEye eliminuje konieczność dłuższej analizy czy nawet zgadywania co dokładnie widać na obrazie z wysokości. Tak zaawansowany poziom autonomii znacząco upraszcza operacje, redukując potrzebę szkolenia operatorów i pozwalając na szybkie reagowanie w sytuacjach kryzysowych.
Innowacyjny system startupowy i autorskie kontrolery lotu
Zespół DefendEye stworzył także dedykowaną wyrzutnię startową (Launch Tube), której kompaktowe rozmiary umożliwiają łatwe przenoszenie w plecaku lub montaż na stałych elementach, takich jak ogrodzenia czy budynki. Zintegrowana z czujnikami ruchu wyrzutnia może automatycznie uruchamiać drona, gdy wykryje ruch lub obecność człowieka w promieniu 20-50 metrów, co zapewnia natychmiastową reakcję bez konieczności ludzkiej interwencji, dzięki czemu doskonale sprawdza się w ochronie obwodowej, kontroli granic oraz działaniach kryzysowych. Co więcej, przeciwieństwie do innych producentów, DefendEye zaprojektował własne kontrolery lotu, które pozwalają sztucznej inteligencji w pełni kontrolować operacje lotnicze. Ten wysoki poziom autonomiczności, w połączeniu z wykorzystaniem niskokosztowych, biodegradowalnych i ekologicznych materiałów gwarantuje przystępny poziom cenowy i szeroką funkcjonalność.
Mimo niskich kosztów produkcji, dron wyposażony jest w szereg nowoczesnych rozwiązań, w tym m.in. kamerę noktowizyjną i system AI, dzięki czemu jest zdolny wykrywać obiekty lub ludzi z wysokości nawet 100 metrów. Po zlokalizowaniu, dron może automatycznie podążać za człowiekiem i dostarczać dane w czasie rzeczywistym. Jego lekka konstrukcja, wynosząca poniżej 250 gramów, spełnia wszystkie regulacyjne limity dotyczące masy, co pozwala także na jego szerokie zastosowanie w sektorze cywilnym.
“Jesteśmy przekonani, że nasze rozwiązanie zrewolucjonizuje rynek dronów. Jego pełna autonomiczność, w tym start, gwarantuje wiele zastosowań i przede wszystkim brak konieczności wielogodzinnych szkoleń czy angażowania wykwalifikowanych pilotów.” - komentuje James Bucheim, co-founder i CEO DefendEye. Zidentyfikowanie człowieka z powietrza jest bardzo trudne i nawet wyszkoleni operatorzy często mają z tym problem. Nasz system AI wbudowany w drony, sprawia, że jest to bardzo proste i szybkie zadanie, dostarczając precyzyjne informacje. Po zlokalizowaniu człowieka z góry dron może automatycznie śledzić tę osobę i dostarczać dane w czasie rzeczywistym, co czyni go nieocenionym wsparciem nie tylko w operacjach wojskowych, ale także podczas akcji ratunkowych na morzu lub w poszukiwaniach osób zaginionych w lasach. Połączenie wbudowanej AI i prostego, lecz inteligentnego systemu startowego tworzy nowy ekosystem w przestrzeni dronów, pozwalając nam szybciej, taniej i bardziej efektywnie odnajdywać ludzi." - dodaje Bucheim.
Podwójne zastosowanie
Opracowane przez zespół DefendEye rozwiązanie cechuje się podwójnym zastosowanie. Choć oczywistym odbiorcą technologii są jednostki wojskowe i służby bezpieczeństwa, dron DefendEye oferuje szerokie możliwości również w sektorze cywilnym. W operacjach ratowniczych, takich jak gaszenie pożarów, strażacy mogą natychmiast wystrzelić drona, aby ocenić temperaturę i zidentyfikować źródła ognia, zwiększając bezpieczeństwo przed wejściem do płonącego budynku. W ratownictwie morskim może szybko zlokalizować osoby za burtą. Z kolei w sektorze cywilnym dron DefendEye świetnie sprawdza się w monitorowaniu upraw rolnych, gdzie sztuczna inteligencja pomaga identyfikować problematyczne obszary, a także liczeniu i lokalizacji zwierząt hodowlanych. Ponadto, rozwiązanie to może być wykorzystywane do inspekcji infrastruktury, lokalizowania awarii przewodów energetycznych oraz monitorowania postępów na placach budowy, co eliminuje konieczność angażowania człowieka i pozwala na bieżące raportowanie.
“Tradycyjne drony wymagają wykwalifikowanych operatorów i są kosztowne w użytkowaniu. Nasze rozwiązanie eliminuje te ograniczenia, oferując zaawansowane możliwości monitoringu powietrznego dostępnego dla szerszego grona użytkowników.” – mówi James Buchheim, CEO DefendEye. “Wykorzystując sztuczną inteligencję, demokratyzujemy technologie dronów, zwiększając ich dostępność zarówno w zastosowaniach wojskowych, jak i cywilnych.” - dodaje Bucheim.
DefendEye jest na etapie zamykania pierwszej rundy finansowania z gronem międzynarodowych inwestorów, co pozwoli jej na zdecydowane zwiększenie wolumenu produkcji i w pełni wejść na globalny rynek. W najbliższych latach z pewnością drony, a szczególnie te pracujące autonomicznie realizując powierzone im misje, będą odgrywać kluczową rolę w wielu sektorach. Ich zastosowanie może zrewolucjonizować nie tylko sektor przemysłowy, obronności i bezpieczeństwa, ale także przyczynić się do szybszego i bardziej efektywnego reagowania w sytuacjach kryzysowych.
Helping Hand laureatem Prix Galien Polska
Sztuczna inteligencja z ludzką twarzą pomoże działom sprzedaży
Ukraiński startup zmienia rynek dostaw miejskich. Ekspansja Yard Delivery.
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Prawo
Ślepe pozwy pomogą walczyć z hejtem w internecie. Spodziewana lawina wniosków może sparaliżować sądy
Wprowadzenie instytucji tzw. ślepego pozwu pozwoli skuteczniej ścigać za naruszenie dóbr osobistych popełnione przez anonimowych internautów. Przepisy pozwolą na złożenie pozwu w sytuacji, gdy poszkodowany nie zna danych identyfikujących hejtera. Krajowa Rada Sądownictwa i Sąd Najwyższy ostrzegają, że nowelizacja może doprowadzić do znacznego przeciążenia sądów, a krótkie terminy na identyfikację sprawcy mogą skutkować wzrostem odszkodowań za przewlekłość postępowania.
Ochrona środowiska
Nowy obowiązek segregowania odpadów budowlanych i rozbiórkowych. Firmy mogą go jednak scedować na wyspecjalizowane przedsiębiorstwa
1 stycznia weszła w życie ustawa zmieniająca przepisy o odpadach, która nakłada na wytwórców odpadów budowlanych i rozbiórkowych obowiązek ich segregacji i zapewnienia dalszego ich zagospodarowania. To efekt implementacji unijnej dyrektywy. Ostateczną treść przepisów branża poznała w ostatnich tygodniach 2024 roku. Nie jest wciąż jasne, czy w przypadku budów dopuszczona będzie frakcja odpadów zmieszanych, których nie da się posegregować. Następnym krokiem będą prawdopodobnie poziomy recyklingu odpadów budowlanych, jakie przedsiębiorcy będą musieli zapewnić. Nowe obowiązki nie dotyczą osób fizycznych.
Handel
T. Bocheński: Współpraca z Donaldem Trumpem może być bardzo trudna. Interes amerykański będzie stawiany na pierwszym miejscu
– Współpraca na linii Unia Europejska – USA w ciągu czterech najbliższych lat rządów Donalda Trumpa może być trudna – ocenia europoseł Tobiasz Bocheński. Polski Instytut Spraw Międzynarodowych ostrzega, że potencjalne zmiany w polityce USA, w tym zwiększenie ceł, mogą dotknąć wszystkich partnerów Stanów Zjednoczonych. Dużą niewiadomą jest również kwestia wsparcia dla Ukrainy i ewentualnego zakończenia wojny. Polityka nowego prezydenta może mieć kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa całej Europy.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.